nedeľa 23. februára 2014

Cassandra Clare - Mechanický anjel

(Neskutočne sa mi páčia obálky na túto sériu :D)

Originálny názov: The Infernal Devices: Clockwork angel
Séria: Pekelné stroje
Diel v sérii: prvý
Žáner: fantasy, romance

Dátum vydania: vyšlo

Anotácia:
Rok 1878. Tessa Grayová prichádza do temného Londýnskeho nadprirodzeného podsvetia, aby našla jej strateného brata. Čoskoro zisťuje, že jej jediný spojenci sú lovci démonov, Tieňolovci - aj s Willom a Jemom, tajomnými chlapcami, ktorí ju priťahujú. Čoskoro sa ocitnú v boji proti Klubu Pandemonium, tajnej organizácii upírov, démonov, čarodejníkov, a ľudí. Vybavený magickou armádou nezastaviteľných mechanických tvorov, klub chce vládnuť britskému impériu, iba Tessa a jej spoločníci ich môžu zastaviť...


Môj názor (upozorňujem na spojlery!!):Očakávala som od tejto knihy veľa, keďže The Mortal Instruments ma úplne pohltilo a okamžite sa zaradilo k mojim obľúbeným sériám. Tešila som sa, kedy si prečítam aj túto sériu, aj keď ma veľmi neláka vyhliadka na 19. storočie. Nemám rada príbehy zasadené v minulosti.
Začnem zrejme postavami. Tessa Gray, hlavná hrdinka, ktorú som si nezamilovala síce okamžite, ale v priebehu knihy som si ju obľúbila dokonca viac než Clary. Tessa je oveľa odvážnejšia, páči sa mi aj jej naivita a pôssobí silne. Je to dosť zaujimavý charakter. Je sčítaná, miluje romantické knihy, nikdy však nezažila nič podobné o čom rada číta. Nesmierne sa mi na nej páčilo, keď si z nej niekto uťahoval alebo jej akosi slovami ublížil, vybuchla a povedala mu svoje. Nebolo to však také zlé. Mala vynikajúce argumenty a často aj vtipné poznámky. Kam sa hrabe vystrašená Clary?
Will Herondale. Och Will. Na začiatku sa mi neskutočne páčil. Dokonca bol vtipnejší než Jace. Čierne vlasy ma úplne priťahovali aj celý jeho výzor, keď som si ho predstavila. On sa však dá opísať len jediným slovom - debil. Chvíľu bol milý a zaľúbila som so doňho ešte aj ja, no častejšie sa choval ako hlupák a nemala som chuť ani len čítať jeho meno. Doslova mi liezol na nervy, keby som mohla, tak ho zbijem.
Lenže niečo v ňom je. Príde mi ako oveľa zložitejšia osobnosť než Jace. Stalo sa mu toho viac, čo poškodilo jeho charakter. On bude v ďalších knihách ešte dosť veľká záhada a snáď sa z neho stane aspoň trochu normálny chalan.
Je však zaujímavé, že autorka vsadila v tejto sérii na milostný trojuholník, ktorý sa vyskytuje takmer v každej romantickej knihe. Na TMI sa mi páčilo, že to bolo niečo neobyčajné. Simona, Aleca a ani Magnusa som nepovažovala  za nejakých silných milencov dvoch hlavných hrdinov, preto som to ako milostný trojuholník či aké iiné geometrické telesá, nepovažovala. Riešilo sa hlavne to, že sú Jace a Clary súrodenci. V akej knihe toto máte? Väčšinou nadávate, že chcete aby skončila s tým druhým, alebo prvým. V TMI však nadávate, lebo oni sú súrodenci a nemôžu byť spolu, čo bolí aj vás.
 Táto kniha je síce zasadená na milostnom trojuholníku, ale ani ten nie je obyčajný.
Jem je tá tretia osoba. James. Milý. Pekný. Chorý. Taktiež tajomná osoba, no od neho sa toho dozvedáme viac. Vieme o ňom viac. Zaľúbila som si ho už v prvej sekunde, keď sa objavil. Príde mi ako hanblivý mladík, ktorý je istým spôsobom možno zamilovaný do Tessy.
Celý tento milostný trojuholník zhoršuje to, že William a James sú Parabatai. Najlepší kamaráti, ako bratia. Jeden je hrozný sviniar, druhý je milý a galantný chlapec. Najradšej by som bola, keby Tessa mala oboch. Raz bude s jedným a raz z druhým, lebo ja by som sa nevedela rozhodnúť, ktorého si vybrať. Nechcem byť zlá, ale ak Cassandra s ich dokonalosťou nič nezrobí, bude musieť jedného zabiť, aby som bola spokojná s kým potom Tessa ostane.
Milostný trojuholník sa tu však až tak neprejavuje, na to si musím počkať do druhej knihy.
Príbeh je zaujímavý a pohltí vás už od začiatku, keďže už tam sa dejú napínavé veci a vy chcete vedieť čo sa stalo, ako sa to stalo, prečo sa to stalo. Páči sa mi myšlienka Londýna v 19. storočí, koče, parníky, šero, všade len šedivá.
Dej mi príde dokonca premyslenejší, než ten v TMI. Nie lepší, len premyslenejší. Akoby autorka mala túto myšlienku už dlho v hlave a dokázala to vynikajúco spracovať, že človek uverí všetkému. Takmer vôbec som nepochybovala a nedokázala som ani hádať dej dopredu, pretože sa to jednoducho nedalo.
Prekvapenie prichádza na konci, keď sa dozvedáme pravdu. Vtedy mi všetko zapadlo do seba a sama som sa tĺkla po čele, že som na to neprišla. Také veci mi chýbali v TMI. Ukončilo sa to dosť neukončene, preto hneď začínam čítať pokračovanie.
Skvelá kniha. Postavy sú prepracované a páčilo sa mi, že sa tam nachádza viac Tieňolovcov, než v TMI. Úplne iné prostredie, iné správanie, humorná kniha. V tejto sérii totiž vtipkujú všetci. Buď Will, z jeho vtipov sa to však často dostane k nechutnej arogancii, keď ho potom zotrie Jem alebo Tessa či Charlotte. Okolo celej tej temnoty a pochmúrneho Londýna príde humor ako dobré oživenie knihy.
Najväčšie plus na celej knihe? MAGNUS BANE! Alebo pre niektorých - Krasomil Pohroma. Och ako som si jeho obľúbila a je to naozaj divné ho tam vidieť bez Aleca a bez nejakých flitrou či trblietiek.
Toľko chvály. Keď si to uvedomujem, pri hodnotení Nástrojov smrti som bola dosť drsná a kritická, no aj tak som dala 5 hviezdičiek a tu dávam len štyri. Skrátka ma to nepohltilo až tak ako TMI. A stále sa mi nepáči to 19. storočie. Proste nemám rada historické knihy, keď to tak mám povedať. Ale oplatí sa to prečítať. Je to skvelé.
Zdroj anotácie: Goodreads.com

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie