nedeľa 23. februára 2014

Zuzka Šulajová - Džínsový denník Lukášovými očami


2153373

Séria: Džínsový denník
Diel v sérii: 4
Žáner: dievčenský román

Dátum vydania: vyšlo

Anotácia: Príbeh Pauly a Lukáša sa nám vracia, tentoraz Lukášovými očami. Kým posledné tri časti sme sa dozvedali všetko o živote Pauly, tentoraz si môžeme užiť zábavu s Lukášom a jeho zážitkami. Prvý bozk, tajomstvá utajené pred Paulou, výlet do Británie a mnoho ďalšieho.Môj názor (upozorňujem na spojlery!!):Akosi som sa spoliehala na to, že Zuzka už nevydá pokračovanie série, preto som nejako jej počiny nesledovala, až kým mi niekto nenapísal, že vyšiel nový Džínsový denník. Okamžite som hľadala na nete či to je pravda. A juchú, bola to pravda. Objavila som Džínsový denník Lukášovými očami. Tešila som sa na to už len preto, že som vždy túžila vedieť, čo sa Lukášovy odohráva v hlave. Tak som si knihu hneď aj objednala.Dzins
Naozaj, Lukáš je pravdepodobne jediný mužský/chlapčenský hrdina, ktorého myšlienkové pochody ma tak lákali, ako zatial nikoho. Dimitri z VA? Richelle jasne opísala jeho pohľady, zamilovanosť a neviem čo (tým VA nezhadzujem, veď ju milujem :)). Dokonca ani Adrianove myšlienky z Pokrvných pút ma toľko nelákali. Ale Lukáš? Ten, ktorý urobil veľa nevysvetliteľných počinov, ktorého život bez Pauly bol veľmi zaujímavý, a všetko ostatné zahalené pod rúškom tajomstvo z pohľadu Pauly.
Ak si to tak vezmeme, o Lukášovi sme toho po prvých troch knihách veľa nevedeli, keďže je séria písaná denníkovou formou a my sme čítali len Paulinu časť príbehu, z jej pohľadu, jej zveličenia, jej zjemňovania. Štvrté pokračovanie je postavené na úplne inej báze, podľa môjho názoru. Síce je to denníkovou formou (teda podľa Lukáša "jeho debilníček" :D), ale vidíme, že je to celé písané inak. Kým v Paulinej časti bolo všetko opísané až preopisované (stále menej opísané, než od Cassandry Clare (A)), tu je to písané s jednoduchosťou. S chlapčenskou jednoduchosťou.
Kniha už tiež nie je stavaná na vtipe, ktorý sršal zo všetkých Pauliných trapasov, ale z hlášok, ktoré Lukáš neustále "vytrusí". Ak aj "nevytrusí", skrátka už len tá situácia je vtipná. Garantujem vám, že sa zasmejete najmenej na každej tretej strane.
Pôvodne som myslela, že kniha bude Lukášovými očami opisovať len pôvodne prvú knihu v sérii, lenže je tam všetko. Všetky tri časti + navyše koniec. K tomu aj tie časti, kedy si Paula denník nepísala (celý ich tretí ročník). Preto je kniha dobrá aj pretých, ktorí túto sériu ešte nečítali a začali práve ňou. Je to vlastne akoby nový začiatok, celý príbeh. Povedala by som, že také čítanie pre lenivcom, ktorých táto kniha/séria zaujala, ale nechce sa im čítať všetky štyri knihy. Stačí táto, majú tam všetko (samozrejme nie tak podrobne ako od Pauly).
Konečne som sa dozvedela, prečo to všetko Lukáš urobil. Aký naozaj bol (čo som si naozaj nemyslela). Čo sa stalo na tej stanovačke či kde (to Paula chcela vedieť v tretej či druhej časti, nepamätám si). Čo robil keď bol preč. Jeho dokonalá rodinka atď.
Zamilovala som sa doňho už 4x či vlastne moja láska voči Lukášovi stále pretrváva, len každým dielom vzrastá a narastá. Či skôr každou stranou.
Vynikajúce čítanie, ťažko som sa od knihy odťahovala. Ľahko sa dá s knihou stotožniť, čiže to môžete viac prežívať. Či už chcete plakať, alebo kričať. Nechce sa mi veriť, že je to naozaj koniec. Dvojica Paula a Lukáš mi budú chýbať, keďže Džínsový denník, je jedna z mojich obľúbených sérii, ktorú vždy a každému odporúčam. Nedá sa na nej sklamať.
Zaujímavosti: Zuzka napísala knihu na nápor fanúšikov, keďže pôvodne už nemala byť ani tretia časť.
Hlášky: pridám neskôr

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie