pondelok 3. marca 2014

Cassandra Clare - Mesto padlých anjelov

 
Originálny názov: The Mortal instruments: City of fallen angels
Séria: Nástroje smrteľníkov
Diel v sérii: štvrtý
Žáner: fantasy, romance

Dátum vydania: USA vyšlo, SR - 28.2.2014


Anotácia:
Vojna skončila a 16-ročná Clary Frayová je späť doma v New Yorku nadšená zo všetkých vecí, ktoré ju len čakajú. Trénuje, aby sa stala Lovcom tieňov a aby vedela využiť jej unikátnu schopnosť. Jej matka sa vydáva za lásku svojho života. Medzi Dolnosveťanmi a Tieňolovcavi vládne stále mier. A najdôležitejšia vec zo všetkých, konečne môže Jacea nazývať jej priateľom. (frajerom :D)
Ale všetko má svoju cenu.
Zdroj anotácie: Goodreads.com


Môj názor (upozorňujem na spojlery!!):
Kniha je celkovo nudná a nie je o ničom. Je to úplne niečo iné v porovnaní s tretím dielom, kde už v polke knihy bol jeden boj, na konci ďalší a okrem začiatku, ktorý bol až príliš vyopisovaný. Táto kniha sa vezie v jednom prúde normálnych vecí, ktoré pretkávajú len Jaceove divné sny a záhadné úmrtia.
Prvýkrát za celú sériu mi liezol Jace na nervy. Tentoraz nie Clary. Clary bola konečne bojovná, ebola tá bábovka, ktorá nevie použiť ani príborový nôž. Bojovala, cvičila sa, hádala sa, trénovala. A Jace? Ten mal tajnosti. Neznášam to. Neznášam, keď si všetko jednoducho nemôže povedať do očí, všetko čo sa deje. To je snáď v každej druhej knihe, keď si klamú alebo len zatajuju pravú pravdu, aj keby sa nič nestalo, keby ju vyzradili. Nečakala som, že ma Jace takto nahnevá. Nakoniec sa však Clary dozvedela pravdu a moja duša bola napokoji.
Lenže autorka ich nemohla nechať len tak napokoji. Ako aj Rose a Dimitri zažili šesť kníh trápenia, žiadneho vzťahu aj keď sa milovali, tak isto zažívajú toto Jace a Clary. Ďalších šesť kníh, kde párik trpí. Naozaj ich úprimne ľutujem. Konečne som sa tešila, že môžu byť spolu. Obaja vedeli, že už nie su súrodenci, no aj tak ich vzťah bol na prd. Čakala som, že konečne bude medzi nimi viac intimiti než len bozk či bojatie. A už už keď to bolo takmer, VŽDY ich Cassandra zastavila. Vždy.
Nepáčilo sa mi tiež, vy to môžete považovať za zaujímave, no mne sa to jednoducho nepáčilo, že tentoraz bol akoby hlavnou postavou Simon. Od prvých kníh autorka začala príbeh viac... sekať a stále bol hlavnou postavou akoby niekto iný. Táto kniha sa takmer celý čas točila len okolo Simona, čo ma niekedy dosť nudilo.
Konečne sme objavili pár nových postáv ako Kylea, ktorý nie je tým za koho ho všetci majú, Camile, niečo viac o zamilovanej fanynke Simonovej skupiny Maureen.
Viac sa v príbehu objavuju aj súrodenci Lightwoodovci. Alecov vzťah s Magnusom sa začína vynikajúco, no všetko sa kazí s Alecovou podozrievavosťou a žiarlivosťou. Isabelle sa zase mení. Už nie je tá, ktorou bola kedysi, ktorá balamutila chlapov a každý jej padal k nohám. Začína si uvedomovať, že možno má Simona radšej. To bola pre mňa jediná pozitívna vec na tom, keď bol Sivnou hlavnou postavou deja. Často sa tam vyskytovala aj Isabelle.
Až na konci sa niečo začalo diať. Až vtedy konečne si Clary a Jace povedali celú pravdu. KONEČNE. Už som sa tešila, že všetko bude v poriadku, lenže to nebolo všetko. To nebol koniec. Keď bol Jace zrazu ovládaný niekým iným a uniesol Clary. Takmer som plakala. PREČO? Prečo sa to stalo? Prečo nemôžu mať konečne pokoj?
Páčilo sa mi, že Alec, Isabelle, Maia a Kyle držali spolu, keď sa vydali hľadať Simona, ktorý má v knihe venovanú veľkú časť pozornosti. Je dôležitý ako Dolnosveťan upír, ktorého nezabije Slnko, ktorého nezabije nikto, keďže má na sebe Kainovo znamenie.
Prišlo mi to celé vtipné, keď sa ukázalo, že jeden človek chcel Simona, Clary a Jacea pod jednou strechou. Že Alec a spol. sa rozhodli nezaťažovať Clary a vydali sa hľadať Simona na vlastnú päsť a pri tom boli všetci v jednej miestnosti. Kým jedný bojovali v jednej časti budovy, druhý v druhej.
Čakala som nejaký happy end, ako to bolo doteraz. No vlastne Happy end - ste súrodenci, veľmi šťastný nebol, no aspoň obaja žili, bli spolu a tak ďalej. Lenže séria sa postupne menila. Už je o niečo temnejšia a koniec tomu nasvedčoval. Opäť Jace. Prečo stále Jace? Prečo niekedy nemôže niekto uniesť Clary?
Aj keď sa kniha pohybuje po jednej priamke, veľa zvratov sa nekonalo a najrušnejší bol koniec, teda skôr posledné strany, užila som si čítanie. Konečne sa vrátil starý Jace, ktorý sa v tretej časti akosi vytratil. Konečne som sa nasmiala, aj keď toho zase toľko ako v prvej knihe nebolo. Stále je to tá vtipná, no zároveň tajomná, akčná, romantická, smutná, napínavá kniha.Hlášky:"Křičela jsem?" zeptala se s nepředstíraným zájmem. "Však víš, cestou dolu."
Přitakal. "Naštestí nikdo není dma, jinak by si mysleli, že te tady vraždím."

"Přišli jsme sem trénovat a meli bychom trénovat. Jestli strávime celou dobu, kterou bychom meli trénovat muchlováním, pak me přestanou nechávat pomáhat ti s přípravou."
"Nemeli by mi teda potom najmout nejakého jiného trenéra, který by me celou dobu trénoval?"
"Ano," řekl a zvedl se. Pak ji vytáhnul na nohy nahoru za ním, "a já se bojím, že jestli si zvykneš na to, muchlovat se se svým instruktorem, mohla bys to pak s tím ďalším začít praktikovat taky."
"Nebuď sexista. Mohli by mi dat ženu instruktorku."
"V tom případe máš mé svolení se muchlovat se s ní tak dlouho, dokud se na to budu moct koukat."
"Fajn. Ty más proste jenom strach, že mi najmou instruktora chlapa a že bude víc sexy než ty."
Jace povytáhl obočí. "Víc sexy než já?"
"To by se mohlo stát," řekla Clary. "Víš, teoreticky."
"Teoreticky by svet mohl najednou v polovine prasknou a já bych zustal na jedné polovine a ty na té druhé. Navždy a tragicky bychom se rozešli, ale toho bych se nebál. Nekteré veci," řekl Jace se svým obvyklým pokřiveným úsmevem, "jsou příliš nepravdepodobné na to, aby se jimi nekdo zabýval."


"Já ne," řekl Kyle. "Nejdem odpurce jejich druhu." Ukázal prstem na Jace. "To oni si myslí, že jsou lepší, než všichni ostatní."
"Ne," řekl Jace. "Myslím si, že jsem JÁ lepší než všichni ostatní. Tenhle názor byl už podepřený dostatečným množstvím dukazu."


Podíval se na Clary a skoro se zasmál. "Jestli pujdeme do Tichého mesta, mela by ses obléknout. Chci říct, mne by vyhovovalo, kdybys chodila jenom v kalhotkách a podprsence, ale nevím, jestli by to ocenili Mlčenliví bratři. Zustalo už jich jenom pár a já nechci, aby zemřeli na přílišné vzrušení."

"Je tady," řekla Isabelle. "ale jak se cíti není vubec tvoje vec..."
"Cítim se za ní zodpovedný," řekl Jordan.
"A kde přesne je tenhle tvuj pocit uložený? V kalhotách?"


S vrčícím úsmevem zlomila ostří v polovine. Lilith se usmála. "Chudák malý Michael," řekla. "Vždycky byl tak slabý."
Jace zalapal po dechu. Ruce zaťaté v pesti svesil podél tela. Vlasy mel zmáčané potem. "Ty a to tvoje machrovaní se jmény," řekl. "Znala jsem Michaela. Andel Gabriel mi delal vlasy. Byla jsem v kapele se všemi biblickými bytostmi."Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie