pondelok 3. marca 2014

Enja Rúčková - Most kolibríkov
Žáner: Dievčenský román, (slabé) fantasy

Dátum vydania: máj 2012
Anotácia:
Volám sa Katka. Keby ste sa opýtali mojich rodičov na to, aká som, bez dychu by z nich vypadlo: zvedavá a zasnívaná. Áno, mám problém sa sprítomniť. Svedčí o tom jazva na mojej hornej pere ako viditeľná pamiatka na to, že mám hlavu ustavične v oblakoch. Lenže jemu sa tá jazva páči. Nevadí mu moja všetečnosť, záľuba v tmavých lakoch na nechty či nenávisť k programovaniu. Berie ma takú, aká som, čo sa mojim rodičom nedarí, odkedy som sa narodila. Rozpaľuje ma svojou temperamentnou španielčinou, no dokáže aj mnohé iné veci. Nie nadarmo nosí indiánske meno Ten, ktorý vie. Zliezol z peruánskych Ánd, prerušil styk so svojou rodinou a splynul s neznámym európskym davom. On tvrdí, že to urobil iba preto, že je samotár. V skutočnosti ma prišiel pred niečím varovať. A moja zvedavosť sa nezaprela. Vďaka nej som sa vybrala po krehkom moste, ktorý prepojil môj racionálny svet s jeho iracionálnym, s jediným cieľom: nájsť pravdu.


Môj názor (upozorňujem na spojlery!!):
Ani neviem či to bolo sklamanie alebo nie, keďže som vlastne nič od tejto knihy ani neočakávala.
Rovnako ako Čo koho do toho sa mi táto kniha zdala byť primitívna aspoň v premýšľaní hlavnej postavy a nerealizme veľkej časti situácií.
Začnem zrejme od začiatku. 
Katka. Dievča, ktoré má hlavu večne v oblakoch priznajme si, ako väčšina z nás. Lenže ona možno až príliš. Škola zameraná na informatiku nie je nič pre ňu. Začiatok a ko obyčajný dievčenský román. Stretne pekného a mladého chlapca na brigáde počas festivalu.
A tu sa už začína nereálna vec číslo jedna. Jej brigáda spočívala v tom, že mala odnášať peniaze, brať tržbu. No priznajme si, kde sa stretneme s tým, že keď niekto prenáša tržbu, je obkolesený desiatimi SBSkármi so zbraňami? Mladý opitý chalan sa im postavil do cesty a hneď ho jeden z goríl v čiernom napadol a oni pokračovali ďalej. Toto by som naozaj chcela vidieť v skutočnosti.
Stále to vyzerá ako dievčenský román. Katke sa páči záhadný Martin, od ktorého si zo začiatke udržuje odstup kvôli svojej minulosti. A tá je aká? Hlúpe dievča chodilo s chalanom, ktorý drogoval. Bol ku nej násilnický, no ona s nim stále niekam išla. Neviem ako vy, ale ja viem kedy povedať dosť. Fabo ju znásilnil a tak ďalej.
A zrazu sme pri nereálne situácii číslo dva. Ktorý normálny rodič, nechá v pokoji prespať svoju 17 ročnú dcéru u  cudzieho chlapca, ktorého vlastne ani nepozná, keď jeho dcéru niekto znásilnil? Teda keď bola nezvestná. Povedzte mi logiku toho celého. Keby toto mojej dcére niekto urobil, tak na prespávanie u cudzieho chlapca môže zabudnúť na dlhú dobu.
Konečne sa stretávame sj so slabým prvkom fantasy, keď Martin odhaľuje svoj pôvod - indiánske korene a všetky tie psychické blbosti. Chodia spolu, nechodia spolu... sú spolu, nie su spolu...
Nereálna situácia číslo tri. Teda aspoň podľa mňa. Dievča, ktoré raz niekto znásilni, nemyslím si, žeby potom bažila po ďalšej.. ehm. alebo ďalšom pohlavnom styku takto skoro.  Čakala by som, že bude mať akýsi blok. Alebo stres z chalanov alebo hocičo pre boha, no nič. Proste akoby sa nič nestalo, ona ide ďalej. Haloooooo, Katka je nejaka super žena potom, keď ona zvláda všetko. Žiadne zúfalstvo, nič.
Opäť to pokračuje ako obyčajný dievčenský román, Martin ju opustí, potom sa k nej vráti, keď sa stane, že Katka je v nebezpečenstve. Ako pravý hrdina príde, nasľubuje jej hory doly ako každý chlap a potom sa rozhodne, že ju zase opustí.
Jediná zaujímavá vec na celej knihe bol asi ten koniec. Taký sa často nevidí. Autorka aspoň v jednej časti knihy prejavila niečo zaujímavé.
Inak je to aj celkom dobre napísané. Pekne opisuje prostredie a rôzne veci, no stále mam chaos v tom, kde vlastne Katka býva a doteraz vlastne neviem ako vyzerajú postavy. Toto mi tam možno chýbalo.
Kniha ma nezaujímala už snáď od začiatku, keď som každú stránku pretáčala s tým, kedy to konečne dočítam. Typická kniha od Enji Rúčkovej. Musíte si obľúbiť jej štýl, čo sa u mňa nestalo. Skrátka sa mi to nepáčilo a nebudem vám to odporúčať. No ale je to na vás či si o tom urobíte vlastný názor.


Historicky najnižšie hodnotenie:Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie