pondelok 3. marca 2014

Issue 1: Never again.

Určite aj vy ste už poznali ten pocit, keď ste čítali knihu a nakoniec zistili, že je to totálna hlúposť a ani neviete, prečo to čítate. 
Tak tu je môj zoznám niekoľkých kníh, ktoré som prečítala a už nikdy viac o ne nezakopnem. Respektíve nebudem pokračovať v sérii. 

Ide o knihy, ktoré môžu mať super dej, ale vymenila by som autorku. Alebo je skvelá autorka, ale dej je hrozný. Či sú tam typické cliché momenty, ktoré nútia čitateľa si trhať vlasy.

 

Nejde o všetky knihy, ale v podstate len o tie, ktoré má v tento moment napadajú. Lets do this.


1. Upírske denníky (L.J. Smith)
 

Prosím vás, povedzte mi niekto, v čom sa podobá kniha a seriál? V ničom! Priznávam, kedysi som bola veľký fanúšik Upírskych denníkov - seriálu. Ian Somerhalder ako Damon? Lásku k nemu musela určite prekonávať nejedná z nás, teenageriek. Práve kvôli seriálu som sa rozhodla kúpiť si knihu (presnejšie ju dostať na narodky hihi). 
Ani v podstate neviem koľko častí som prečítala, ale čo viem je, že to bolo hrozné. Elena je človek. Elena zomrie. Elena je duch a vznáša sa. Elena je upír. Elena je opäť človek. WTF? Kto sa v tom má vyznať? Upíri môžu byť dokonalejší než disco-gule z Twilightu (oceňujem Stephenie Meyer za snahu vytvoriť niečo iné), ale jednoducho ten dej... hrôza a des. Kniha je možno skôr pre mladšie publikum, ktoré na naivné rečičky autorky a chabý pokus o super fantasy sériu naletí. Teraz však nechápem, prečo knihy ešte stále mám a nepredala som ich. 
A môžem tiež spomenúť našu rodinnú tradíciu, kupovať knihy zo série odzadu. Áno áno, presne takto som dostala prvé dve časti a vzápätí mi sestra darovala siedmu. Super skok.


2. Nesmrteľní (Alyson Noel)

 

A tu máme ďalší chabý pokus o super fantasy sériu. Možno niektorých to obalamutí, mňa kúzlo tejto série prešlo po prvej knihe. Druhej? Opäť si ani nepamätám, po ktorý diel som došla. Ale viem, že ma to ukrutne nebavilo. Dej mi nápadne pripomínal milión iných kníh. Kopa cliché momentov atď atď. 
Ach, začiatky mojej čitateľskej... kariéry (?) boli naozaj hrozné. Jeden skvost za druhým. 


3. Nič nás nerozdelí (Veronica Vajayová)

 

Už si v podstate ani nepamätám dej. Viem však, že ma kniha rozplakala. Ako každá, keď zomrie nejaká postava. Logicky. Predtým sa mi táto kniha páčila. Teraz však už nechápem prečo. O čom to celé je? O dokonalosti. lebo okrem choroby či čo to tam je, sú všetci dokonalí, všetko je dokonalé, žiadne chybičky. Ako jedna slovenská autorka dokáže napodobniť americkú dokonalosť (vo filmoch) je naozaj záhadou.


4. Enja Rúčkova

 

Nie, toto nie je kniha, ale autorka. Chvíľami som si myslela, že to môže byť super autorka, ktorá dokaličila len jednu knihu. Nie. Aj po ďalšom pokuse si autorku "spriateliť" si myslím, že to je chyba v autorke.
Kniha Čo koho do toho by mohla mať aj zaujímavý dej, keby nebola písaná tak... otrasne.  Mala som chuť zbiť nie len hlavnú hrdinku ale aj toho jej mulata. A to nie je dobré. Najviac ma však dostali v knihe také momenty typu: - ona nahá, on tiež. Už do nej vchádza (mature content, sorry), keď tu zrazu sa hrdinka spýta: "Čo sa to deje? Čo to robíš? Čo je hento a čo je tamto?". Prepáčte, ale AK sa už snaží dospelá autorka písať o mladých teenageroch, tak nech si aspoň ozrejmí, aká je táto mládež... skazená. Naozaj jedno mladé, zdravé dievča nerozozná, čo je to sex? A čo to má chalan medzi nohami?
A kniha Most kolibríkov... ach. Neviem či to bola snaha o niečo fantasy či sci-fi či hocičo, bolo to nepodarené. Viac k tomu nemám čo dodať.

5. Nočný tieň (Andrea Cremer)

 

Najväčšie plytvanie. Všetkého. Jedny z najdokonalejších obálok, aké som kedy videla. Skvelý príbeh (teda aspoň po prvú časť kam som došla hah). Úžasná myšlienka, už len preto, že to nie sú upíri. A čo sa stane? Autorka zabije Rena a Shay ostane s hlavnou hrdinkou. Toto je asi to najväčšie sklamanie aké som v čítaní kníh zažila. V podstate som prečítala len prvú knihu, kde mi došlo, že Shay je ten vyvolený a prestala som s čítaním ďalej. Neskôr som si zistila koniec.
Čo k tomu viac dodať. Neskutočné sklamanie. Ren bol dokonalá postava, ktorá si zaslúžila viac pozornosti. Alebo skôr autorka mala venovať viac pozornosti svojim čitateľom. Snáď nie som sama, ktorej sa nepáčila voľba Shaya za toho hlavného... milenca.


6. Škola noci (P.C. a Kristin Castové)

Keď som to začala čítať, prišlo mi to ako celkom zaujímavé čítanie. Čím viac častí, tým väčšia hlúposť. Ani tu si nepamätám kde som skončila, ale viem, že som si neskôr len tak čítala kapitoly z ďalších častí a krútila som hlavou. Začalo to ako zaujímavá séria, z ktorej sa vykľulo niečo, čo moju pozornosť skôr odpudzuje. už len keď vidím obálku knihy niekde či názov, nakrčím nos a pokrútim hlavou. 
Možno by táto kniha mohla byť vytvorená ako zaujímavý seriál. Film nie, keďže na to je tých milión kníh veľa, ale seriál by to bol fakt zaujímavý. Aj by som si to pozrela.


Tak toto bude zrejme koniec. Snažila som sa to urobiť podľa mojich hodnotení na Goodreads, ale nemám tam všetky knihy, čo som kedy čítala. 
Týmto článkom som vám nechcela tieto knihy nejako z hnusiť. Veď každý má iný názor a možno vám sa páčia. Mne ale nie. hihi.

Prajem pekný deň xoxo

1 komentár:

  1. 3. a 4. som nečítala, ale inak by sa môj zoznam zhodol vo všetkom. :D Nočný tieň je dobrá kravina, ale škoda, že som si to uvedomila až pri druhej časti. Pri Škole noci to trvalo dlhšie, to som sa prebojovala až po siedmy diel, čo sa týka Upírskych denníkov, tak tu je asi prvýkrát lepšie filmové spracovanie ako knižné. Autorka porobila v piatej časti také kraviny, že sa to už nedalo stráviť. Nesmrteľní ma tiež nebavili, prečítala som dva diely, ale bolo to akurát dosť.

    OdpovedaťOdstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie