utorok 4. marca 2014

John Green - Na vine sú hviezdy

Originálny názov: The Fault in Our Stars
Autor: John Green
Žáner: YA
Dátum vydania: Vyšlo
Hodnotenie GR: 4,49
Počet strán: 240

Fun 3,5/5
Love 5/5
Boyfriend 3/5
Tears 3,5/5

Anotácia:
Odkedy Hazel v trinástich rokoch diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy v štvrtom štádiu, pripravovala sa na vlastnú smrť. Potom sa stal medicínsky zázrak a metastázy v pľúcach sa jej zmenšili. Odvtedy nechodí do školy, nemá priateľov a nevie, ako vyzerá normálny život, lebo je hadičkami pripútaná ku kyslíkovej fľaši a užíva silné lieky, aby sa nádory nerozširovali ďalej. Na nenávidenom stretnutí podpornej skupiny pre pacientov s rakovinou však spozná Augusta Watersa, ktorý má štýl, rakovinu na ústupe a oči len pre ňu. S ním začne objavovať dosiaľ nepoznaný svet lásky na pomedzí života a smrti. Môj názor (upozorňujem na spojlery):


Táto kniha ma nalákala hlavne svojou popularitou, ak sa to dá tak nazvať. Všetci naokolo o Johnovi Greenovi vyspevovali. O jeho tvorbe a hlavne o tejto knihe. Bestseller 2012, veď to musí byť super, nie? A tak som sa rozhodla si túto knihu kúpiť. A neľutujem.
Čítala som to na Silvestra na chate. Ach áno, všetci sa zabávali po polnoci a ja som to presne vtedy dočítala, tak som tak trochu plakala hah. Ale kto by neplakal? Prakticky všetko (knihy, filmy, seriály(?)), čo sa točí okolo rakoviny a podobne ma doháňa neustále k plaču. (Viď príklad kniha Before I die)
Chvíľu som sa obávala, ako dokáže chlap písať z pohľadu mladistvého dievčaťa, ale John to zvládol bravúrne. Chytilo ma to už po prvých stránkach. Rozprávanie, opisy a povahy postáv. Hazel  nie je nejaká slabučká postavička a prekvapujúco som ju mala rada, čo sa vo väčšine prípadoch nestáva, keďže mi hrdinky lezú na nervy ich hanblivosťou či hlúposťou.
Ak by tam autor nezakomponoval stretnutia podpornej skupiny, kniha by bola naozaj dosť nudná bez Isaacovho šarmu a vtipoch. A, samozrejme, by sme nespoznali ani vytúženého Augustusa. Presne tieto dve postavy robia knihu ešte zaujímavejšiu. Vtipnejšiu, no zároveň smutnejšiu.
Autor nám ukázal, že osoby trpiace rakovinou možno niekedy nestoja o toľkú ľútosť a dokonca samy si radi vymýšľajú vtipy hodné ich chorôb.

"Dobre. Šiel som dnes ráno na kliniku a povedal som lekárovi, že by som radšej ohluchol ako oslepol. A on na to: "To sa nedá." A ja hovorím: "Jasné, chápem, že sa to nedá, len vravím, že by som radšej ohluchol ako oslepol, keby som si mohol vybrať, ale viem, že nemôžem." A on na to: "Ak vás to poteší, tak o sluch neprídete." A ja že: "Ďakujem za vysvetlenie. Je fajn vedieť, že neohluchnem z rakoviny oka. A som nesmierne šťastný, že ma bude operovať taký lúmen ako vy." 

Takmer na každom "rohu" knihy som objavila nové a nové vety, ako ich ja nazývam "na zamyslenie". Kde autor napíše nejakú hlbokú myšlienku, nad ktorou sa vy musíte zamýšľať a zamýšľať kým ju pochopíte. Alebo sa vám to jednoducho páči, ako nejaký citát. Často ma napadalo, že táto kniha raz možno bude maturitnou témou a študenti budú rozoberať toto dielo ako "Čo tým autor chcel povedať?". Tak v Johnovom prípade by toho podľa mňa narozoberali dosť. Okrem vlastných citátov použil aj iné, čo som naozaj ocenila a pridalo to celej knihe na kráse.
Dej nie je nudný a stále sa tam odohráva niečo nové. Alebo je to skôr neustále nové prostredie. Napríklad také Holandsko. Miestami som mala pocit, že autor využil holandské povolenia (všetci vieme, čo tým myslím... drogy of course), keď opisoval nádheru Amsterdamu. Prišlo mi to ako prehnaná dokonalosť a naozaj úprimne neverím (nebola som tam, takže nemôžem vedieť), že tak to naozaj vyzerá. 
Stretávame dokonca aj nové postavy, z ktorých jednu som mala miestami uškrtiť a miestami sa z nej smiať. 
John si dokonale všetko premyslel a každý kúsoček do seba zapadal. Všetky tie krásy Holandska a lásky medzi Augustusom a Hazel, ale museli byť prerušené krutou realitou. Autor sa s ich osudmi nebabral a v podstate to napísal ešte realistickejšie, než by som si predstavovala.
Stavím sa, že ani jedno oko neostalo suché pri čítaní a nedokázali ste sa od knihy ani odtrhnúť, preto ma neodsudzujte za to, že miesto zábavy na Silvestra som toto čítala. 
No však aj napriek Gusovej kráse, dobrote a jeho rebelantstvu ma akosi nedokázal oblbnúť ako nejaký iný sexy mužíček z kníh (nie, nebolo to kvôli nohe, veď ani Peeta nemá nohu a milujem ho hihi). Adrian, Dimitri, Jace... Augustus a jeho cigareta "Its a metaphor" sa k sebe dokonale hodia, no nie ku mne. Nezabite ma, všetky jeho fans, ja ho naozaj mám rada. Proste mi nesadol. Nezamilovala som si ho natoľko, aby som si okamžite hľadala jeho meno v google (samozrejme som mala na mysli Tumblr) a pozerala všelijaké obrázky. 
Lenže žiadne moje negatíva (sú vôbec nejaké vážne?) nenaznačujú, že je táto kniha zlá. Naopak, je dokonalá, pretože John Green je skvelý autor. Teším sa, kedy si od neho prečítam viac a preto vám toto dielo vrelo odporúčam. Odporúči vám ho aj polovica tohto sveta (tá druhá knihu ešte nečítala, ale čoskoro bude muhehe).Info: 
5.6. 2014 by mal vyjsť film, môžeme sa tešiť, juchuchu.
Hlavnej roly Hazel sa zhostila herečka Shailene Woodley, ktorú ste mohli vidieť vo filmoch ako The spectacular now, The Descendants či v seriály The Secret Life of the American Teenager. Už onedlho ju môžete vidieť aj vo filme Divergent, kde si zahrala hlavnú rolu Tris Prior.
Augustusa si zahrá Ansel Elgort. Jeho taktiež uvidíte vo filme Divergent ako brata Tris, Caleba.
No zrejme najviac sa teším na šialeného Peter Van Houtena, ktorého stvárni skvelý Willem Dafoe, ako stvorený pre túto rolu.
Viac o filme TU.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie