streda 2. septembra 2015

RC: James Dashner - Labyrint: Útek

Originálny názov: The Maze Runner
Autor: James Dashner
Séria: Labyrint (The Maze Runner)
Diel v sérii: prvý
Dátum vydania: sk 8/2015, eng 10/2009
Vydavateľstvo: Ikar (Yoli)
Počet strán: 352
Hodnotenie GR: 4,02

Fun  2/5
Love  2/5
Boyfriend  2/5
Tears  1/5

Anotácia: 
Keď sa Thomas preberie vo výťahu, jediné, na čo si spomína, je jeho krstné meno. Nemá nijaké spomienky na rodičov ani na domov. Pamäť má prázdnu, ale nie je v tom sám. Keď sa dvere výťahu otvoria, obklopia ho cudzie deti a privítajú ho na Fleku, čo je široký otvorený dvor ohraničený kamennými stenami. Podobne ako Thomas, ani Flekári netušia, prečo alebo ako sa sem dostali. Vedia iba to, že každé ráno sa otvoria obrovské dvere do Labyrintu za múrmi Fleku a večer sa opäť zavrú. A každých tridsať dní sa vo výťahu objaví nový chlapec. Flekári túžia vrátiť sa domov, ale zatiaľ nenachádzajú riešenie, ako sa dostať z labyrintu.
Lenže potom sa niečo stane: hneď na druhý deň po Thomasovi príde na Flek dievča, úplne prvé. Ešte ohromujúcejší je však odkaz, ktorý im doručí. Zdá sa, že Thomas je dôležitejší, než sám tuší. Ale na to, aby zistil, kto vlastne je, musí najprv odhaliť temné tajomstvá pochované hlboko vo svojej mysli a bojovať o život so zlovestnými mechanickými tvormi v Labyrinte.


Môj názor:
Ohľadom knihy som bola spočiatku veľmi skeptická. Nechcela som si ju vôbec prečítať, no film ma zaujal, hlavne teda kvôli obsadeným hercom. Filmová verzia tejto knihy sa objavila aj v našich kinách minulý september, a hneď po tom, čo som ju videla som na knihu zmenila názor. Chcela som si to okamžite prečítať, avšak stalo sa tak až teraz.

"Čo sme urobili inak?""Neviem. Ťažko sa opýtaš mŕtvoly, čo urobila zle."

Labyrint má zaujímavý príbeh, ktorý sa v podstate odhaľuje postupne počas knihy, keďže hlavný hrdina nemá žiadne spomienky a čitateľ len sleduje Thomasov osud v novom prostredí. Skupinka chlapcov žije na mieste zvanom Flek, ktorý je zároveň stredom obrovského bludiska odkiaľ niet úniku. Každý mesiac jeden chlapec pribudne, avšak keď sa objaví Thomas, všetko sa začne meniť.
Labyrint spolu s filmom Zostaň so mnou sa pre mňa minulý rok stali experimentom, kedy som skúšala pozrieť si film skôr, než prečítam knihu. A záverom experimentu je, že to už nebudem robiť, pretože som si úplne pokazila zážitok z knihy. Na jednej strane bol film od knihy odlišný, aj keď hlavnú podstatu vystihli, na druhej strane si však neviem predstaviť knihu bez filmu, pretože sa skvelo dopĺňali. V jednom bolo lepšie vysvetlené to, v druhom to, v jednom bolo lepšie ukázané to, v druhom to.
Autor síce píše pútavo a čitateľne, ľahko a rýchlo sa to čítalo, no niektoré rozhovory mi prišli ukrutne strojené a situácie opísané príliš zložito. Vtedy som bola vďačná tomu, že som film videla a mohla som si to ľahšie predstaviť.
Na celý dej série mám dva názory. Páči sa mi tá myšlienka s tými katastrofami, ktoré opantali zem a ani ten Labyrint nebol zlý nápad, avšak tu to končí. To vysvetlenie, prečo vlastne tí mladíci sú na
Fleku mi absolútne nedávalo logiku a dúfam len, že to bude v druhom diely lepšie vysvetlené. Nie len pri tomto mi chýbalo poriadne vysvetlenie. V knihe sa vyskytovalo niekoľko podobných momentov, kedy som len krútila hlavou a nechápala, prečo to autor tak urobil a načo to tam je. Vadilo mi aj to, že si Thomas nič nemal pamätať, no s radosťou prirovnával veci k niečomu, čo by podľa mňa nemal poznať. Či už to bola rakovina, alebo pach nejakého starého skladu.
James Dashner má však talent na vytváranie postáv. Do knihy ich zakomponoval niekoľko, ale len niektorí skutočne prehovorili. Dokázal vytvoriť odstrašujúcu, ale zároveň rešpekt vzbudzujúcu postavu - Albyho, citlivého a ukecaného Chucka, vodcovský typ, ale zároveň skromného a priateľského Newta, večne nahnevaného a arogantného Gallyho, zapáleného a inteligentného Minha a uplakaného, miestami odvážneho, ale prevažne hlúpeho Thomasa.
Postáv bolo neúrekom, ale autorovi sa naozaj podarilo vystihnúť každú osobnosť samostatne. Najviac si ma získali Minho a Newt, ktorý mi prídu ako skutoční hrdinovia knihy a nie Thomas. Buď je to autorov zámer, alebo mu to len s Thomasom nevyšlo a v ďalších dieloch sa jeho osobnosť rozvinie.

Kniha ma síce zo začiatku úplne neoslovila a ťažko som sa do čítania dostávala, od polovice už to išlo rýchlo a nevedela som sa od toho odtrhnúť. Pri posledných stranách som na nič iné nemyslela iba na to, ako sa to skončí, aj keď som to už vďaka filmu vedela. Film mi z časti naozaj pokazil zážitok, lenže vďaka tomu, že okrem príbehu sa nedržal presných okamihov z knihy, čítalo sa to, akoby som nevedela, čo sa udeje v ďalšej kapitole.
Hneď po dočítaní som síce mala problém s hodnotením, lebo som si nebola istá, no keď som si to takto zhrnula do recenzie, vyjasnila som si myseľ a ohodnotiť to bolo jednoduchšie.
Knihu odporúčam všetkým, či už starším alebo mladším čitateľom, podľa mňa to totiž zaujme každú vekovú kategóriu. Pobavia a nahnevajú vás postavy, budete s nimi súcitiť no zároveň behať pri rôznych akčných scénach a nahlas ich povzbudzovať. Možno sa vydesíte pri prechádzke Labyrintom, alebo sa potešíte rôznym kamarátstvam, ktoré tu sú dosť podstatné a na nich je založený celý systém.

Za poskytnutie knihy veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Ikar.
Ak si knihu chcete kúpiť, tak kliknite TU.
Zároveň dávam do pozornosti, že pokračovanie s názvom Zhorenisko (The Scorch Trials) ako kniha vyjde už 8.9.2015 a film sa dostane do našich kín 17.9.2015. 

4 komentáre:

 1. Ja to tiež práve čítam, ale zasekla som sa na 90. strane...už trikrát som pri tom zaspala, čo sa mi nestáva a vôbec ma to nebaví...neviem či nájdem silu dočítať to, aj keď nádej tu je, keďže, ako vravíš, ani teba to zo začiatku nebavilo ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. hej začiatok je taký kus nudný, ale ono sa to rozbehne :))

   Odstrániť
 2. Musím si konečně všechny díly přečíst. Moc mě kniha láká a film se mi hodně líbil. Doufám, že mě knihy nezklamou. :)
  Blog:Reading With Lucy

  OdpovedaťOdstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie