utorok 24. mája 2016

Recommendations: Movies (-1970)

Ako ste na tom s filmami, ktoré vyšli dokonca ešte pred narodením vašich rodičov? Ja som sa im neustále vyhýbala, aj keď som našla niečo, čo by ma zaujalo. Nejako som si myslela, že mi bude vadiť to, že je to čiernobiele, bude to nudné a jednoducho ma to nezaujme.
Tak veľmi som sa mýlila.
Pred rokom som mala prijímačky na Komenského, kde som mala prečítať niekoľko kníh. A keďže som akosi nestíhala, rozhodla som sa pozrieť si filmy. Tak som sa dostala ku To Kill a Mockingbird. Bol to môj prvý čiernobiely film, ktorý bol geniálny.
Práve ten mi otvoril oči a začala som pozerať všetko možné. Teraz pozerám viac starých filmov ako tých nových, lebo mám pocit, že už som všetko kvalitné z tohto storočia videla.
Takže vám teraz odporučím zopár filmov do roku 1970, ktoré si musíte pozrieť. Alebo aspoň by ste si mali, pretože sú krásne a originálne. Okrem toho, až keď si ich pozriete, tak si uvedomíte, v koľkých dnešných filmoch a knihách sa tieto klasiky spomínajú. Vybrala som práve také, ktoré sa mne páčili najviac, tak ak aj nie ste fanúšikmi takýchto staručkých filmov, možno vás čosi z toho zaujme.
Neskôr urobím Recommendation aj na filmy od 1971 do 1990.

To Kill a Mockingbird (1962)

IMDb: 8,4/10
CSFD: 85%
Moje hodnotenie: 8/10
Obsah:
Alabama tridsiatych rokov je rozdelená rasovou nenávisťou na bielych a čiernych. Hladinu rozvíri správa o znásilnení bieleho dievčaťa. Z brutálneho činu obvinia černocha a proces má byť výstrahou. Obhajoby sa ujal biely advokát Finch. Má nezvratné dôkazy o nevine svojho klienta, to sa však nehodí do plánu rozvášneného davu.
Prečo?

Nevedela som, do čoho sa púšťam, ale neskutočne ma to zaujalo. Spomínaný súdny proces totiž sledujete z pohľadu malého dievčaťa, ktoré poriadne nechápe, o čo ide. Nie je to celé sústredené len na ten proces a to sa mi na tom veľmi páčilo. Proste ukazuje to realitu, ako sa ľudia vtedy správali k černochom.
Okrem toho som sa zamilovala do Gregoryho Pecka, ktorý hraje dokonalo. Tá stará generácia boli neskutoční herci. Páni herci.
Zaujímavosti:
- vyhralo to troch Oscarov
- podľa knihy To Kill a Mockingbird od Harper Lee
- 25. najlepší film podľa Amerického filmového inštitútu (AFI)
- 83. film v IMDb top 250

Gone with the Wind (1939)

IMDb: 8,2/10
CSFD: 85%
Moje hodnotenie: 8/10
Obsah: 
Príbeh o južanskej kráske, ktorá sa snaží manipuláciami a aférkami prežiť Americkú občiansku vojnu.
Prečo:
Pretože je to najepickejší romantický príbeh vôbec. Práve tomuto filmu som sa vyhýbala najviac. Vôbec ma nelákalo prostredie občianskej vojny, ale keď som to raz začala pozerať, nevedela som sa zastaviť. Po štyroch hodinách som bola zarevaná a oficiálne zaľúbená do Clarka Gablea a Vivien Leigh.
Lepších hercov ani nemohli vybrať. Proste jedná epická love-story, ktorú musí každý vidieť, ak to nečítal.
Okrem toho, vidíte tú herečku? Veď je nádherná. Dnešné herečky na tie zo zlatej éry Hollywoodu fakt nemajú.
Zaujímavost:
- 6. najlepší film podľa AFI
- 159. film v IMDb top 250
- jeden z prvých farebných filmov
- podľa knihy Gone with the Wind od Margaret Mitchell
- vyhral 8 Oscarov
- "Frankly, my dear, I don't give a damn." je v rebríčku AFI s najlepšími citátmi na prvom mieste

The Graduate (1967)

IMDb: 8/10
CSFD: 86%
Moje hodnotenie: 7/10
Obsah: 
Po úspešnom ukončení štúdia usporiadajú Benovi rodičia znamenitý večierok, na ktorý pozvú i blízkych priateľov Robinsonovcov. Neskoro v noci poprosí atraktívna pani Robinsonová Bena, aby ju odprevadil domov a rafinovane ho zvedie. Keď sa však mladý muž zaľúbi do jej pôvabnej dcéry, zmení sa na pomstychtivú fúriu.
Prečo:
Pretože je to skvelé. Fakt. Je to ďalší film, ktorý som si nechcela pozrieť, ale raz som proste na to dostala náladu. Neskutočne ma to chytilo. Nie len tie herecké výkony, ale celý ten príbeh, vtip a ten koniec! Och môj bože ten koniec! Jednoducho must-watch. A zabudla som spomenúť dokonalú kameru. Akože potlesk, keď to tak geniálne dokázali natočiť a zostrihať v 60-tych rokoch.
Zaujímavost:
- vyhral jedného Oscara
- 17. najlepší film podľa AFI
- má to voľné "pokračovanie" Rumor Has it (Klebetí sa...) z 2005 s Jennifer Aniston a Kevinom Costnerom
- podľa knihy The Graduate od Charlesa Webba

Roman Holiday (1953)

IMDb: 8,1/10
CSFD: 88%
Moje hodnotenie: 7/10
Obsah:
Romantická komédia s A. Hepburn a G. Peckom v hlavných úlohách. Prázdniny v Ríme boli nominované na 10 Oscarov a Audrey Hepburn získala Oscara za svoju rolu novodobej princeznej, ktorá sa vzoprela svojim panovníckym povinnostiam a vďaka americkému novinárovi (G. Peck) spoznala Rím ako obyčajná mladá dievčina.
Prečo:
Pretože kým všetci ospevujú Breakfast at Tiffanys, ja milujem toto. Audrey je úplne nádherná. A nemám rada, keď si ju ľudia všade pchajú a pritom v živote ani nevideli jej film. Detto Marilyn Monroe.
Ale k téme. Audrey je zlatúšik, hraje tu Gregory Peck a odohráva sa to v Ríme. Okrem toho je Audrey princezná a Gregory reportér. Čo to asi hlási? Skvelý príbeh!
Pre mňa jeden z najromantickejších aké poznám a určite sa oplatí pozrieť. už len kvôli tomu, aká je Audrey krásna.
Zaujímavost:
- vyhral troch Oscarov
- 242. film v IMDb top 250
- 4. najlepší film podľa AFI v kategórii Romantických komédií

Casablanca (1942)

IMDb: 8,6/10
CSFD: 85%
Moje hodnotenie: 7/10
Obsah:
Američan Rick Blain zakladá v dobe Druhej svetovej vojny v Casablance nočný podnik. Chodí sem každý, kto potrebuje napríklad falošný pas, alebo má chuť si trochu zahazardovať. Raz do Rickovho podniku zavíta bojovník proti fašizmu Victot Laszlo (vraj Čech, ale prečo by mu nedali maďarské meno...) spoločne so svojou ženou Ilsou. Chcú zohnať vízum a čo najskôr utiecť pred Gestapom do USA. Rick ale zisťuje, že Laszlova žena je jeho bývala milenka.
Prečo:
Lebo, čo by som to bola za filmového fanatika, ak by som tu nedala Casablancu. Musím ale priznať, že z týchto filmov, ktoré som tu spomínala je práve Casablanca najslabšia. No stále je to krásne. Má to zaujímavý príbeh a Humphrey Bogart je jednoducho pán herec. Viem, že som to už povedala o Gregorym, ale Humphrey fakt je. Podľa AFI je najlepším hercom ever (a má najlepší romancu na svete. Si nájdite čosi o jeho vzťahu s Lauren Bacall!). Za Casablancu však vyhráva scenár, pretože snáď každá druhá veta je v AFI rebríčku citátov. Jednoducho je to pekné, je to vojnové, je to romantické, hraje tam Humphrey, hraje tam Ingrid Bergman. Čo viac si priať?
Zaujímavost:
- vyhral 3 Oscary
- 33. film v IMDb top 250
- 3. najlepší film podľa AFI
- "Here's looking at you, kid." 5. najlepší citát podľa AFI
- "Louis, I think this is the beginning of a beautiful friendship." 20. najlepší citát podľa AFI
- "Play it, Sam. Play 'As Time Goes By.'" 28. najlepší citát podľa AFI
- "Round up the usual suspects." 32. najlepší citát podľa AFI
- "We'll always have Paris." 43. najlepší citát podľa AFI
- "Of all the gin joints in all the towns in all the world, she walks into mine." 67. najlepší citát podľa AFI (len som vám chcela ukázať, že som vám neklamala :D)

Chcete sa inšpirovať ešte viac? TU máte zoznam všetkých filmov do roku 1970, ktoré som zatiaľ videla.

Pozri aj:

4 komentáre:

 1. Teraz mám náladu si pozrieť všetky naraz :D Btw, odporúčam aj film The Way We Were(ktorý asi nie je do roku 1970, ale je to strašne super!!)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. choď choď :D k ďakujem :) dám si to do watchlistu :)

   Odstrániť
 2. Foxy, ak sa kvôli tebe nebudem učiť a budem pozerať tie filmy, tak si ma neželaj! 😂😂😂

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ... okej :DD filmy x učenie :D musíš si určiť priority. (čiže filmy :D)

   Odstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie