utorok 21. júna 2016

Elizabeth O'Roark - Waking Olivia

Originálny názov: Waking Olivia
Autor:  Elizabeth O'Roark
Dátum vydania: 3/2016
Vydavateľstvo: -
Počet strán: 330
Hodnotenie GR: 4,33

Fun  3/5
Love  4/5
Boyfriend  4,5/5
Tears  2/5

Anotácia: 
Krachujúca farma.
Otcov dlh.
A univerzitný bežecký tím, ktorý má problémy.
Will Langstrom ma až príliš veľa povinností a posledné čo potrebuje je Olivia Finnegan. Krásna, ale problémová nová študentka.
Drzé ústa.
Silný pravý hák.
A tajomstvo, ktoré by ju mohlo zničiť.
Olivia je svojim vlastným najväčším nepriateľom s minulosťou, ktorej nemôže utiecť. A jej namyslený tréner, večne nespokojný je posledná osoba, od ktorej by chcela pomoc.
Will sa nenechá len tak odstrčiť. Je odhodlaný ju zachrániť.
No tiež odhodlaný odolať príťažlivosti, ktorá by ich mohla oboch zničiť.

Môj názor:
Táto kniha má všetko, čo milujem, takže mi stačilo prečítať si anotáciu a hneď som vedela, že si to musím prečítať. Keď som ju však začala čítať, zistila som, že je to lepšie, než som čakala a hneď som sa do knihy zaľúbila.

"I run to the basement and pick a doll I don't even play with, don't even like really, so when I look at her, it won't make me feel sad for what I've left behind."

Po škandále, ktorý spôsobila na jej bývalej univerzite sa Olivia dostáva na menej úspešnú vysokú školu, kde bola prijatá, len vďaka jej talentu v behu na dlhé trate. Má pomôcť tímu vyhrať aspoň niektoré behy, lenže pre Oliviu to nie je také jednoduché. Nie len že ju trénuje korunovaný somár, ktorý sa k nej správa, akoby bola úplný diabol, ale trápia ju aj jej tajomstvá. Tajomstvá, ktoré jej nedajú spať.
Autorka teda naozaj vie písať. A tým myslím, že fakt vie písať. Nebola to totiž obyčajná new adultka. Nebola to kniha ako každá iná. Bola originálna a zaujímavá a úplne som sa do nej zamilovala. Dlho som nebola taká posadnutá knihou, že by som ju čítala až do východu slnka. A chýbalo mi to. Pretože všetko, čo som naposledy čítala, všetko bolo na jedno kopyto a nič som práve kvôli tomu neskončila.
Elizabeth vymyslela dokonalý príbeh, napísala pekné myšlienky a bolo tam aj mnoho vtipov, ktoré ma úplne dostali.
Zo všetkého najviac ma však dostali postavy.
Olivia bola moja vysnená postava. Bola krásna a vedela to. Vedela, že je aj dobrá v behu. Bola tak zdravo namyslená. Avšak najviac ma dostalo to, že bola drzá a odhodlaná a tajnostkárska a pekná a športovkyňa a jednoducho si vedela stáť za svojim. Nenechala si skákať po hlave. Vždy niečo odvrkla späť, buď niečo extrémne vtipné, alebo len čisto drzé. Milujem takéto hlavné postavy. Takéto bad-ass hrdinky, ktoré nenariekajú stále nad svojim životom, ale jednoducho žijú a snažia sa prežiť.

"You're attractive. That's all I was saying.""I'm attractive, huh?""Don't worry, your personality ruins it."

Will bol taký typicko netypický chlapík. Na jednej strane sa správal k Olivii niekedy kruto, ale v skutočnosti to nebol zlý človek. Páčilo sa mi to, že v tejto knihe to nebol hlavný hrdina, ktorý by mal nejaké problémy a tajomstvá. Bol to normálny chlapík, ktorý sa snažil zarobiť peniaze, aby uživil rodinu, aj keď to znamenalo, že nemôže robiť to, čo ho v skutočnosti baví. Zamilovala som sa do jeho charakteru, pretože bol úžasne reálny.
Musím spomenúť aj Brendana, Willovho brata, z ktorého som mala zmiešané pocity, keď sa objavil. Myslela som si, že s ním Olivia bude randiť alebo čosi, ale úplne som sa zmýlila. Brendan bol skvelý. Bol nesmierne vtipný. V podstate to bol taký ten typický vtipálek, ktorého máte skoro v každej knihe. Miestami sa mi dokonca páčil aj viac ako Will, čo už je čo povedať. Úplne s radosťou by som uvítala nejaký ďalší diel, kde by bol práve on hlavnou postavou.

"It's just that you're big. I mean, you're not just tall but you know, you're broad shouldered..." I begin stammering because all of a sudden it sounds like I'm describing him to a teen magazine. "I just meant you're mascular," dammit, I'm just making it worse, "and so you carry a lot of weight." It's a relief to finally conclude on a note that doesn't sound like I'm writing porn.

Ako som už spomínala, táto kniha má všetko, čo na new adultkách milujem. Všetky faktory, kvôli ktorým čítam dané diela. Je tam zakázaný vzťah trénera a študentky. Je tam love-hate vzťah medzi hlavnými protagonistami. Je tam bad-ass hrdinka. Je tam šport. Je tam nejaké tajomno a akési krimi či thriller. Všetko, čo milujem. Celé mi to tak trochu pripomínalo taký mix Breathe, Annie, Breathe a Veiled Innocence.
Nemalo to zase samé plusy, našlo sa aj čosi, čo sa mi nepáčilo, ale to sa nájde v takmer každej knihe. Najväčší mínus pre mňa však bol koniec. Alebo teda posledné udalosti, ktoré sa odohrali. Bolo to celé spísané tak rýchlo a tiež to bolo úplne zbytočné. Vôbec to tam nebolo treba, keďže to autorka ani poriadne nerozvila.
Toto dielo sa zaradila na môj zoznam najobľúbenejších NA kníh, takže vám ho jednoznačne odporúčam. Každý si tam nájde určite to svoje. A ak vás už omrzeli typické NA príbehy, tak vás práve táto kniha nakopne. Fakt odporúčam.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie