streda 6. júla 2016

Amy A. Bartol - Under Different Stars

Originálny názov: Under Different Stars
Autor: Amy A. Bartol
Séria: Kricket
Diel v sérii: prvý
Dátum vydania: 12/2013
Počet strán: 297
Hodnotenie GR: 4,25

Fun  3,5/5
Love  1/5
Boyfriend  3/5
Tears  0/5

Anotácia: 
Kricket Hallowell si väčšinou neželá nič keď padá hviezda, má skôr pocit, že hviezdy nie sú na jej strane. Po snahe vyhnúť sa sociálnym pracovníkom je z Kricket expertka v umení prežitia a zapadnutia. Jej 18. narodeniny sa blížia a s nimi aj deň, kedy konečne bude môcť prestať utekať. Konečne si bude môcť nájsť jedinú vec, po ktorej jej srdce vždy túžilo: domov.
Trey Allairis neznáša Zem a pochybuje, že by sa tam niekomu z jeho sveta darilo. Čo sa dozvie o Kricket ho v tom len utvrdí. Ale keď spolu ležia pod hviezdami Etharu, spočítať ich je ľahšie, než nechať Kricket ísť.
Počet tajomstiev Kyona Ensina sa dokáže vyrovnať hviezdam. Nie len že vie viac o Kricketiných daroch, než hocikto iný, zároveň ju práve kvôli nim plánuje vlastniť. Tiež vie, že Kricket má väčšiu hodnotu, než oheň pod nočnou oblohou. Pohol by aj nebom, len aby ju urobil jeho.

Môj názor:
Neviem či som vôbec čítala anotáciu predtým, ako som sa do knihy pustila. Len som videla, že sa Simči strašne páčila, tak som si povedala, že prečo si ju neprečítať.

"Touch her and I will make sure that not even your soul will survive."
"If I touch her, she'll have my soul."

Začnem tým, že ako som tak prekladala anotáciu prišla som na to, že hovorí neskutočné somariny. Alebo opisuje viac, než autorka v knihe prezradila. Príbeh sa zameriava na hlavnú hrdinku Kricket, ktorá si žije na zemi nie veľmi pokojným životom. Snaží sa vyhnúť sociálke a zároveň sa uživiť niekoľkými prácami. Avšak nečaká, že ju z ničoho nič oslovia divní muži, ktorým sa ju podarí nakoniec uniesť. Až vtedy sa Kricket dozvie, že jej rodičia nepochádzali zo Zeme, ale z planéty Ethar, kam ju jej únoscovia vedú.
Chcela by som povedať, ako veľmi sa mi kniha páčila, ako veľmi sa mi páčil príbeh a nápad, a vtip, a svet... nemôžem. Pretože som nenormálne sklamaná. Keď som sa do toho pustila, neskutočne som sa tešila a bola som rada, že to napĺňa moje očakávania. Stránky som hltala jednu za druhou a nevedela som sa od toho odtrhnúť.
Zamilovala som sa do postáv a do toho, aká chémia medzi nimi bola. Neustále som sa smiala na rôznych vtipoch a fakt sa mi páčilo, že Kricket bola taká samostatná a bojovná. Lenže potom prišiel jeden moment. Jedna jediná scéna, ktorá celý môj zážitok z tejto knihy zmenila.
Nechcela som v tejto recenzii hovoriť len kritiku, ale som taká nahnevaná na autorku, že už ani poriadne neviem, čo sa mi na tomto diele páčilo. Viem, že som sa neskutočne smiala na vtipoch, ktoré Amy vymyslela. Celé to bolo zábavné hlavne v tom zmysle, že na Ethare nemajú taký slovník ako na Zemi, takže Kricket často musela vysvetľovať, o čom hovorí.
Ďalším plusom bola aj práve Kricket, ktorá sa mi na začiatku knihu až niekde do polky neskutočne páčila, pretože bojovala za seba. Keď už nie fyzicky, tak ústne. Vždy vedela, čo povedať a nejako všetkých odbila len zopár slovami. Neskutočne sa mi to páčilo, lenže všetko sa potom zmenilo.

"Greetings, Etharians. Look who I found roaming the halls."After inclining his head to me, Wayra says, "Kricket, you should just ignore the trash you see lying around. There are people here that will clean it up for you."

Instantná láska sa stala. Časová os je snáď najväčším záporom tejto knihy. Tak 70% príbehu sa odohrá za nejaký týždeň, čo je veľký problém hlavne vo vzťahoch. Ako keby autorke konečne napadlo, že už je na konci knihy, tak by bol čas zakomponovať nejakú tú lásku. Lenže neuvedomila si, že prešlo len zopár dní, odkedy sa hrdinovia stretli. Mala som pocit, akoby hrdinka bola zrazu zaľúbená, zrazu všetko chápala, zrazu zabudla na Zem a na svojich kamarátov. Bolo to zvláštne, pretože kým na začiatku som ešte mala ako taký pocit, že tam Kricket fakt nechce byť a chce ísť späť na svoju planétu, ku koncu, po tých pár dňoch, už úplne zmenila názor a ani si nespomenula na niečo také ako návrat domov.
Ďalší problém, ktorý som s knihou mala bol ten, že sa Amy neunúvala vysvetliť svoj svet a opísať veci. Dokopy o Ethare nič neviem. Nejaké základné informácie, ale to je tak všetko. Ani len hrdinka nič nevedela, pretože s ňou rozprávali, akoby na tej planéte už bola a mala by o nej vedieť všetko. Mne, ako čitateľovi, nikto nič nevysvetlil. Autorka dokonca vo veľa prípadoch používala "etharský slovník", ktorému som nerozumela, takže som nemala poňatia o čom rozpráva. Poznám len základy, ktoré mi jednoducho nestačia. Neviem žiadnu históriu, nechápem politike, nerozumiem vojne.
A to súvisí hlavne s tým, že Amy nič neopisovala. Ešte tak do polky sa jej to ako tak darilo, ale potom už nič. Neviem si predstaviť Ethar. Neviem si predstaviť mestá. Neviem ako kto vyzerá. Najviac mi to neopisovanie vadilo v akčných scénach. Toľko potenciálu na riadne krváky to malo a autorka ho nevyužila. Neuvedomila som si to až kým neprišla určitá scéna. Tešila som sa na riadne zabíjanie a napätie, ale Amy všetko strčila tak do jedného odseku a bolo po tom. Bola som neskutočne sklamaná a odvtedy som si to všímala stále. Oveľa viac sa autorka totiž venovala nezaujímavým a presladeným kecom hlavných hrdinov. Neviem, či som z toho bola zhnusená len kvôli tomu, že za tých pár dní bolo nemožné, aby sa tak už spolu rozprávali, alebo len z toho, že väčšina z tých rečí bola neskutočne obohraná. Také klišé, ktoré stretnete v každej romantickej knihe a na sto percent aj pri Danielle Steele a Inge Lindströmovej.
Nechcem to viac kritizovať. Nechcem tu viac nariekať nad tým, že to malo taký neskutočný potenciál, aký som snáď ešte u žiadnej knihy nevidela. Mohla to byť taka nenormálne úžasná kniha. A prvých 70% aj bola. Už som myslela, že tomu dám plný počet. Avšak potom to kleslo úplne na dno a už som to len chcela dočítať. Ani neviem či vám to chcem odporúčať, pretože také sklamanie som už dlho nezažila. Na druhú stranu, vám sa to však môže páčiť celé. Prečítajte si to a urobte si vlastný názor. Ja sa ale do druhého dielu zrejme púšťať ani nebudem.

5 komentárov:

 1. Ach jaj, škoda, že si z toho nebola taká nadšená ako ja :( Ja som bola celkom strhnutá humorom a povahou Kricket, že som si nejako neuvedomovala to plynutie času. Až teraz, keď si to načrtla som si uvedomila, že však máš pravdu, tam neušlo veľa dní, ale mne to prišlo ako večnosť. Inak mne zase až tak nevadilo to neopisovanie. Postavy boli celkom opísané, lebo však aby sme vedeli do ktorej krajiny patria. Ten slovník... nuž ja som si to celkom vedela domyslieť, ale je pravda, že to mohla využiť viac. Tým konfliktom... oni sa o tom celkom dosť rozprávali na to, aby som pochopila, že komu o čo ide a tak, ale znova je pravda, že mohla ísť viac do hĺbky. Inak ja som teraz pred koncom dvojky a keď porovnám tie dve časti, to je úplne iné. Dvojka je len o akcii a Kricket konečne objavuje samú seba (nechcem spoilerovať iným :D ), čo ma príjemne prekvapilo, lebo fakt mám dojem, že je vojna konečne. Neviem pustíš sa aj do dvojky alebo nie? :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ako bola som :D najprv som bola :D to až potom pri jednej pasáži som si povedala, že koniec lásky :D joj teraz neviem či chcem čítať ďalej :D lebo po jednotke som bola sklamaná a nechcela som, ale keď vravíš, že je to o akcii, tak by som to možno aj mohla prečítať :D sakriš, neviem teraz :D

   Odstrániť
 2. Uf, ja som si to tiež chcela prečítať, lebo tak trochu mi tá zápletka pripomína môj príbeh s tým všetkým, čo sa tam deje, ale ako tak kukám na tie body, ktoré si tomuto vyčítala, omg, no dúfam, že ja to tam takéto nemám. Fakt by som si to mala prečítať a pekne to potom porovnám. :D
  Inak tiež som si to najprv chcela prečítať kvôli tomu, že to Simi vychválila, lenže som si pozrela aj ďalšie recenzie a niektoré baby zo zahraničia to skopali pod čiernu zem, tak som sa obávala. A tie niektoré chyby, čo spomínali: to s tou gravitáciou alebo vôňou chloroformu... a neviem, čo tam ešte bolo.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. keď hej, tak by som si už fakt chcela prečítať tvoj príbeh :D prečítaj prečítaj, chcem vedieť ako sa to bude páčiť tebe :D Ja som si po tom, čo som to dočítala pozrela takú jednu, čo dala 1 hviezdičku, som sa neskutočne nasmiala, lebo to bola taká neskutočná pravda :DDD ale asi hovoríme o tom istom, lebo presne tie dve veci tam skomentovala :D a potom platinovo blond vlasy :D

   Odstrániť
  2. Hej, prečítam si to a budem zhrozená, lebo si poviem, že to moje je ešte o dosť horšie :D no radšej nie. prečítam si to, keď budem písať tak tretiu časť, možno už potom nebudem mať takú depku z jednotky, ak bude taká hrozná :D

   A môžeš si to prečítať, ale momentálne robím stále nejaké opravy aj na jednotke, vlastne mi na to kuká moja spolužiačka editorka :D takže až potom :D

   Ja som asi spravila tú chybu, že som si prečítala niekoľko recenzií a potom som nechápala, keď to Simi vychválila :D že určite na to niečo bude.
   Fakt spomína furt tie vlasy? :D Akože aj moja hrdinka má pekné vlasy, ale dúfam, že o nich furt nehovorím, to si asi radšej skontrolujem :D

   Odstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie