streda 23. augusta 2017

Cestovateľsky denník || Erasmus+ a všetko, čo treba vedieť


Hádajte čo! O týždeň odlietam do Holandska na Erasmus.
Som pokakaná, vystresovaná a chce sa mi plakať, ale už nemám na výber. Najviac sa však bojím toho, že tú školu nezvládnem, keďže sme so spolužiačkou urobili také inteligentné rozhodnutie, že ideme na Erasmus v tretom ročníku. Takže nie len že budem doháňať jeden dôležitý slovenský predmet, praxovať (teda prekladať), skutočne sa učiť, ale ešte aj písať bakalárku. Tiež sa bojím, že tam nedám jeden predmet a vďaka tomu nedám ani ten slovenský, čo si nemôžem dovoliť. Tá škola vyzerá byť fakt ťažká vzhľadom na to, že nám už prišli maily od profesorov, čo máme čítať a jedna od nás už chce, aby sme jej poslali úlohu.
Neviem, ako budem zvládať čítanie, písanie a postovanie článkov, ale snáď to všetko nezanedbám. Každopádne, rozhodla som sa pre vás pripraviť rubriku, v ktorej vám budem opisovať svoje zážitky z Holandska, teda ak vás to vôbec bude zaujímať.
Ale keďže ešte v Holandsku nie som, chcelo to nejaký uvítací článok, v ktorom vám ozrejmím, čo je to vlastne Erasmus+ a na čo musíte myslieť, keď si vyberáte školu.

Čo je vlastne ten Erasmus+?

Neodborne povedané, je to program, ktorý umožňuje študentom, ale aj profesorom vycestovať do zahraničia. Nemusí ísť len o štúdium, ale aj prax.
Viac sa dozviete na oficiálnej stránke TU.

Chcem ísť na Erasmus, čo teraz?

Hlavne musíte dávať pozor na to, dokedy sa podávajú prihlášky. Ja som totiž chcela ísť už v druhom ročníku, lenže som vôbec nepostrehla termín na odovzdávanie prihlášok, a tak som to zmeškala. My sme mali na škole termín do konca kalendárneho roka alebo tak nejako. Okrem toho si pre nás pripravili aj prednášky o tom, čo by sme mali vedieť, ako Erasmus funguje, čo s predmetmi atď. Ak aj vaša škola niečo také ponúka, určite tam choďte!
Avšak Erasmus je hlavne o vašich schopnostiach byť detektívom, lebo 90% vecí si budete musieť hľadať a zisťovať samy.

Ako si vybrať školu?

Samozrejme, podľa krajiny kam chceme ísť! Každý vám bude hovoriť, aby ste hlavne dbali na predmety a neviem, čo všetko, ale ja veľmi dobre viem, podľa čoho si všetci vyberáme ten Erasmus. Všetci chceme tú najlepšiu krajinu. A fakt si vyberte takú krajinu, ktorú chcete navštíviť už dlho, pretože ja teraz tak trochu ľutujem, že namiesto Španielska/Talianska idem práve do Holandska.
V prvom rade vás však musím upozorniť, že každá škola má podpísane zmluvy s inou školou a nie len škola, ale aj len čisto fakulty/katedry. Záleží hlavne na tom, čo študujete, napríklad ja, ako prekladateľ (keďže mám ekonómiu, práv, lingvistiku, rodové štúdia, ale aj literatúru) som mala na výber možno aj viac ako 10 krajín, zatiaľ čo nejaká iná fakulta/katedra mala len dve.
Vyberte si niekoľko štátov a potom sa medzi nimi rozhodnite na základe dvoch dôležitých vecí:
1. Aká stará/ťažká je škola?
2. Aké drahé je ubytovanie?
Nám prízvukovali, aby sme sa sústredili na predmety a pozrite kam ma to dostalo. V Holandsku je také drahé ubytovanie, že som musela celé leto makať, aby som si zarobila a aj to nemyslím, že mám dosť. Áno, dostanem aj grant, ale len 80% z neho, čo znamená že mi pokryje tak necelé náklady za ubytovanie a zvyšok si musím hradiť sama.
Takže ak nie ste dieťa politika, naozaj si najprv pozrite koľko vás vyjde ubytovanie. Niekde sa viac oplatí zohnať si intrák, niekde radšej byt. Ak s vami nikto nejde, je to oveľa jednoduchšie, než keď idete dvaja, pretože nájsť byt pre dvoch a hlavne v nejakom menšom meste je nemožné.
Čo sa týka školy, ja to beriem tak, že čím staršia je, tým náročnejšia bude. Predstavte si študovať v takej Bologne, čo je najstaršia univerzita vôbec. Viete, aké by od vás mali nároky?
Aj škola, na ktorú idem ja je riadne stará a aj to tak vyzerá, keďže už teraz mám zadané úlohy.

Čo potrebujem vedieť?

Ak chcete ísť na Erasmus, musíte vedieť, že kým sa to vybaví, už aj stratíte chuť tam vôbec ísť. Je treba vybavovať kopec dokumentácie, hľadať si predmety, premýšľať, čím ich nahradiť, robiť testy jazykovej znalosti, naháňať milión ľudí, aby vám všetko podpísali, písať každému, aby vám vysvetlil, čo máte vlastne robiť atď. Najhoršie to je, keď idete v zimnom semestri, pretože máte vybavovačiek ešte viac, keďže musíte zisťovať, ako si prolongovať ISIC, ako dostať potvrdenia o návšteve školy a vlastne všetko potrebné, čo sa odovzdáva na začiatku šk. roka, počas ktorého tam vlastne ani nebudete.

Grant

Čo sa týka grantu, do každej krajiny je iná výška. U nás boli krajiny rozdelené do troch kategórii - od najvyššieho grantu (napr Taliansko), cez stred (Holandsko - hahahahahah), až po najnižší (Rumunsko).
Grant vám má pokryť časť nákladov, nie všetko, takže musíte byť pripravení na to, že tak či tak potrebujete istú čiastku peňazí, alebo teda aspoň pravidelný príjem. Grant je vám vyplatený naraz, ale len 80%. Zvyšných 20% dostanete na konci. Keďže sa grant ráta presne na dni, ak ste kratšie, z tých 20% vám vezmú istú sumu a zase naopak.
Taktiež je dôležité vedieť, že máte určený minimálny počet kreditov, ktoré z danej krajiny musíte doniesť. 15 kreditov je minimum, akonáhle ich donesiete menej, musíte vrátiť časť alebo dokonca celý grant. Myslím, že je to tak, že ak donesiete 14, tak musíte vrátiť 10%, no keď donesiete 10,  tak už vyplácate celý grant.

ESN

Opäť to poviem tak neodborne - v podstate je to organizácia, ktorá sa stará o erazmákov. Každá krajina má svoju ESN sieť a delí sa ďalej na mestá. Ľudia, ktorí v nej pracujú pripravujú pre študentov nie len rôzne aktivity, ale aj výlety.
Viac sa dozviete na oficiálnej stránke slovenskej ESN TU.


Chystáte sa na Erasmus? Kam by ste chceli ísť?
Ak máte nejaké otázky, pýtajte sa, rada odpoviem :)
(mimochodom, nie som nejaký expert, čo sa týka Erasmu, takže ma nesúďte, ak je niečo zlé/nie podľa vašich predstáv)


8 komentárov:

 1. Wau super že ideš na Erasmus! 👍 Závidím popravde ( ja chodím len na Erasmus+ projekty, zatiaľ nič na dlhšie), kedže ja plánujem študovať s Dánsku, bude to trochu komplikované 😂 Ale tak veľa štastia! Každý kto bol na erasme hovorí že to je najlepší čas života, tak si to uži 😉

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. och no snáď ti to študovanie v dánsku vyjde :) som počula už od mnohých, že je to super :) a ďakujem :))

   Odstrániť
 2. Jéé skvelé! :) Uži si to :) Ja som ešte na strednej, no tento rok končím, takže uvažujem, že počas vysokej by som išla aj ja niekam :) Síce ešte neviem kam, no dúfam, že si svoje vysnené miesto nájdem :)
  my blog: THE COLORFUL THOUGHTS

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem, snáď fakt užijem :) určite si niečo nájdeš :) mne by Holandsko ani nenapadlo, stále som chcela len Britániu alebo Taliansko :D

   Odstrániť
 3. No páni! To je fakt super, že si sa rozhodla ísť, aj keď chápem, že ťa to asi desí. Ja by som tiež bola úplne mimo. Ale myslím si, že keď si už došla do tohto bodu, že sa ti podarilo všetko vybaviť, určite to zvládneš. Nazbieraš nové skúsenosti, budeš bývať v novej krajine, zlepšíš si cudzí jazyk... podľa mňa to určite nebudeš ľutovať. Však to len tie začiatky sú najhoršie a potom to už pôjde.
  Super článok! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. hej no, verím, že už keď tam budem a si na všetko zvyknem, tak to bude v pohode, to len teraz je to také strašidelné :D Takže snáď si to tam užijem :)
   Ďakujem :))

   Odstrániť
 4. Júúú, do Holandska tiež moc chcem! Gratulujem, že sa ti to podarilo a uži si to tam. Určite to tam zvládneš!
  Ale s tým strachom chápem, ja som pred necelými dvoma týždňami odletela pracovať do Švédska a hádam nikdy som nebola kvôli niečomu tak vystresovaná. Ale stálo to za to :3

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem ďakujem, snáď fakt užijem a zvládnem :D
   hej sú to strašne stresy, cudzia krajina úplne, nevieš čo a ako, je to niečo úplne nové :D

   Odstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie