sobota 19. augusta 2017

Denise Mina - Muži, kteří nenávidí ženy I+II

Originálny názov: The Girl with a Dragon Tattoo
Autor: Denise Mina, Leonard Manco, Andrea Mutti
Séria: Milénium grafický román
Diel v sérii: 1, 2
Dátum vydania: cz 4/2013, eng 2012/13
Vydavateľstvo: Host
Počet strán: 152, 160
Hodnotenie GR: 4,00; 3,89

Zábava 2/5
Láska 0/5
Priateľ 1/5
Plač 0/5

Anotácia: 
Mikael Blomkvist je známý ekonomický novinář, který se zrovna nachází v nelehké situaci, prohrál soudní spor s finančním magnátem Hansem-Erikem Wennerströmem, jehož špinavé praktiky se pokusil odhalit. Soud mu nařídil zaplatit tučné odškodné a jeho novinářská pověst je v troskách. Nejradši by zalezl pod zem. V tu chvíli ho však kontaktuje bohatý průmyslník Henrik Vanger a učiní mu zvláštní nabídku. Pomůže mu porazit Wennerströma, pokud Blomkvist vyřeší zmizení jeho neteře Harriet, k němuž došlo před čtyřiceti lety.
Mikael se ihned pustí do pátrání a na pomoc si přizve nepřekonatelnou mladou hackerku Lisbeth Salanderovou. Společně tvoří zvláštní pár, ale skvělý tým a brzy začnou odhalovat temnou a krvavou historii rodiny Vangerů.
---
Aby zostuzený novinář Mikael Blomkvist očistil své jméno, nechá se najmout na vyřešení téměř čtyřicet let starého případu zmizelé dívky. Jeho pátrání končí ve slepých uličkách, dokud se k němu nepřipojí mladá hackerka Lisbeth Salanderová, jejíž tajemná, ztrápená osobnost může být tím chybějícím článkem. 
Společně se noří do tajemství čím dál hlouběji a zjišťují, že jejich pátrání je vede po cestách, kterým ani jeden z nich nerozumí. Mikael a Lisbeth se pokusí vynést pravdu na světlo dřív, než je pohltí temnota rodiny Vangerů.

V robote som mala za úlohu nájsť nejaké knihy a náhodou som narazila na toto. Bola som prekvapená, pretože som nemala poňatia, že existuje aj grafický román tejto skvelej knižnej série. Okamžite som si kúpila prvý diel a preskoly mi zaslalo druhý, za čo im veľmi pekne ďakujem.

Milénium je séria od Stiega Larssona, ktorá odkrýva prípad záhadného zmiznutia mladej Harriet Vanger. Mikael Blomkvist je novinár, ktorý sa stal obeťou úspešnej spoločnosti Wennerström po tom, čo sa snažil neúspešne zdiskreditovať riaditeľa. Únik pred novinármi a večnou pozornosťou mu ponúkne Henrik Vanger, bohatý starec, ktorého takmer celý život trápi zmiznutie jeho netere. Mikael má za úlohu vyšetriť jej zmiznutie, za ktorým, ako je Henrik presvedčený, stojí niekto z rodiny. Pomáha mu pri tom Lisbeth Salander, mladá hackerka, ktorej život nie je práve ružová záhrada.
Romány od Stiega Larssona som neprečítala, no milujem filmy, ktoré sú jedne z mojich najobľúbenejších, takže keď som knihu kúpila, hneď som ju aj prečítala a neskutočne sa mi páčila. 
Čítala som už niekoľko grafických románov, no ešte pri ani jednom som nepochopila ten rozruch, ktorý okolo nich je. Viete, ak niekto miluje grafické romány, tak ich naozaj miluje. Je závislý a nič iné nečíta. Aspoň takto som si to myslela. Nikdy som nedokázala pochopiť, čo ľudia na tom vidia, veď dej ide prirýchlo, nie je tam
žiadne budovanie sveta a ani poriadne vysvetlenie motívov či príbehu.
A potom prišla táto kniha. Keď som ju zhltla na jedno posedenie, nevedela som, čo mám robiť so životom. Okamžite som si začala hľadať ďalšie grafické romány, pretože som na nič iné nemala chuť. Už teraz viem, že ďalšie, čo prečítam bude opäť komix.
Na rozdiel od ostatných grafických románov, ktoré som čítala, tento plynul pekne pomaly a nemala som z neho pocit, že sa príbeh ponáhľa a bum, zrazu je koniec. Všetkému som rozumela, užívala som si každú stranu a vôbec som sa nenudila či nenadávala, že je to rýchle. 
Ilustrácie sa mi páčili, aj keď neboli najlepšie, aké som videla. V prvej knihe (prvý diel je rozdelený na dve knihy) som si zmeny v kreslení nevšímala, no v druhom už áno a to mi dosť vadilo. V jeden moment totiž Mikael vyzeral ako nejaký škaredý hlupáčik a v ten druhý bol nakreslený dokonalo a dokonca aj s modrými očami. Prekážalo mi, že je to rozdielne, pretože som si obľúbila jeden typ a ten druhý mi vadil. Nedávno som si pozrela posledný diel a tam boli ešte horšie ilustrácie a to ma odrádza od pokračovania, pretože kresby sú na grafickom románe najdôležitejšie.
Veľmi sa mi tiež páčilo, ako to bolo spracované. Spomienky boli o niečo inak farebne, takmer sa mi ani nestávalo, že by som prečítala inú bublinku, než by som mala, chápala som, čo je tam nakreslené. 
Neviem, čo viac vám povedať. Z tých niekoľkých grafických románov, čo som čítala boli tieto jednoznačne najlepšie, hlavne vďaka príbehu, ktorý plynul pekne pomaly. Aj napriek tomu, že mi vadili tie dvojaké kresby, teším sa, kedy si prečítam pokračovanie.
A knihy vám jednoznačne odporúčam. Ani nemusíte čítať originálnu sériu, aby ste chápali, o čo sa jedná. Hneď sa vám zapáčia alebo nezapáčia postavy, chytí vás to a dokonca motivuje, aby ste si prečítali aj trilógiu od Larssena. A ak ste ju čítali, tak sú grafické romány skvelým doplnkom, ktorý vás nebude nudiť, aj napriek tomu, že už príbeh poznáte.
Za knihu ďakujem kníhkupectvu PreSkoly.sk
Ak si ju chcete kúpiť, tak určite kliknite TU (jednoznačne najlepšia cena)


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie