štvrtok 10. augusta 2017

RC: Victoria Schwab - Temnější tvář magie

Originálny názov: A Darker Shade of Magic
Séria: Shades of Magic
Diel v sérii: prvý
Dátum vydania: cz /2016, eng 2/2015
Vydavateľstvo: Argo
Počet strán: 336
Hodnotenie GR: 4,07

Zábava 2/5
Láska 1/5
Priateľ 4/5
Plač 0/5

Anotácia: 
Kell je jedním z posledních Cestovatelů, výjimečných mágů, kteří dokážou cestovat mezi paralelními světy. Oficiálně je Rudým Cestovatelem, velvyslancem a adoptovaným princem Rudého Londýna, který vyřizuje každý měsíc korespondenci mezi vládci jednotlivých Londýnů. Neoficiálně je pašerákem využívajícím těch, kteří jsou ochotní zaplatit i za pouhé zahlédnutí světa, do kterého se nikdy nepodívají. Tenhle nebezpečný koníček mu však vynese obvinění z velezrady. Při útěku do Šedého Londýna se zaplete s Delilou Bardovou, zlodějkou s opravdu velkými ambicemi. Okrade ho, zachrání před nebezpečným nepřítelem a využije ho na cestě za svým „pořádným dobrodružstvím“. Jenže nebezpečná magie je začne dohánět a zrada číhá na každém rohu. Aby zachránili všechny světy, budou muset Kell a Lila v první řadě zůstat naživu – a to může být o dost obtížnější, než se zdá.
Túto knihu ospevoval úplne každý. Všade som videla fotky, recenzie a neviem, čo všetko, takže bolo jasné, že si to raz prečítam. Nakoniec ma zopár ľudí presvedčilo, že už je na čase, aby som sa na to vrhla, a tak som aj zrobila. Musela som predsa zistiť, prečo je okolo toho taký humbuk.

V tomto originálnom príbehu sledujeme Kella, ktorý ako jeden z posledných dvoch Cestovateľov dokáže prechádzať z jedného sveta do druhého. Jeho úlohou je predávať správy medzi jednotlivými kráľmi, no Kell má aj postranný koníček - rád totiž pašuje veci z ostatných svetov, s ktorými potom obchoduje. A práve tento koníček ho privedie do problémov, ktoré môže vyriešiť len on s pomocou zlodejky Lily. 
Kniha má toľko kladov, že by som ju dokázala ospevovať aj celé týždne. Dlho som totiž nečítala také fantasy, pri ktorom by som mala pocit, že by som ho mohla dať čítať nejakému dospelému chlapovi a páčilo by sa mu to. Je to také sofistikované fantasy, ktoré je premyslené a aj napriek mladým hrdinom dokáže zaujať širšiu verejnosť, než len tínedžerov.
Victoria píše naozaj úžasne a často som mala pocit, akoby som čítala knihu napísanú Rowlingovou. Možno to bolo z časti preto, že som počúvala anglickú audioknihu, ale šlo hlavne o to, ako autorka dokázala opísať úplné maličkosti alebo len tak medzi rečou niečo spomenúť. Hneď som si vedela všetko predstaviť a doslova som cítila tú atmosféru, akú vytvorila.
Nie len že autorka píše skvelo, závidím jej aj tú predstavivosť, pretože som už dlho nečítala knihu s takým premysleným svetom a mágiou. Nebolo to len obyčajné fantasy, bolo to niečo originálne, na čo si budem pamätať aj o niekoľko rokov. Veľmi sa mi páčila myšlienka štyroch Londýnov, no každý z nich bol mestom v inej krajine. Sivý Londýn je skutočný Londýn z nejakého 18. storočia, Červený Londýn, ktorý prekvitá mágiou, je živý a krásny, Biely Londýn plný zločinu a s krutými panovníkmi, Čierny Londýn, ktorý zanikol po tom, čo mágia prerástla ľudí.
Mám chuť prečítať si od Victorie všetky knihy aké napísala a to len kvôli tomu, že chcem vidieť ostatné svety, ktoré vytvorila. 
Dostala ma aj mágia Cestovateľov. Bežná mágia nebola až tak riadne vysvetlená, aby som sa pri nej zastavovala, no krvavá mágia Cestovateľov bola neobyčajná a ešte som o takom niečom asi ani nečítala. Kell ako Cestovateľ dokáže otvárať dvere do iných svetov, no zároveň sa vie dostať aj v jednom svete na iné miesto. Ovláda tiež elementálnu mágiu, no tá bola len takým zaujímavým dodatkom k tej, ktorú ovládal krvou a príkazmi v jazyku, ktorý si Victoria vymyslela. 
Vždy, keď autori vymyslia iný jazyk mám chuť im dať nejakú medailu. Je pravda, že tam nie sú celé odseky v cudzom jazyku, no stále obdivujem, že vôbec také niečo niekto dokáže vymyslieť. 
Naozaj by som vedela ospevovať túto knihu ešte dlho, no musím vám povedať aj to, čo sa mi nepáčilo.
Tak, ako som brala písanie autorky za ohromné plus, tak ma po niekoľkých stranách prestalo baviť. Ani sa nečudujem, že dokázala vytvoriť taký svet a dokonalo ho predstaviť čitateľom, keď nerobila nič iné, než len opisovala. Aspoň ja som mala pocit, že sa tam neustále len niečo opisuje a nič sa nedeje. S tým som mala asi najväčší problém.
Nevedela som sa do toho dostať, vždy som strácala pozornosť a nechcelo sa mi pokračovať. Nehovorím teraz, že sa tam mal na každej strane niekto vraždiť, no dvesto strán sa nič poriadne nestalo, a už keď aj začalo ísť do tuhého, tak tam Victoria vhodila zase nejaké tie opisy a opäť som stratila pozornosť. 
Niekedy venovala pozornosť až príliš veľkým maličkostiam, čo mi začalo prekážať a hlavne ma nudili pasáže, keď sa venovala niečomu inému, než hlavným postavám. Boli zbytočné, čo som si uvedomila, až keď som knihu dočítala, pretože som celý čas očakávala, že to bude niečo veľmi podstatné, ale nebolo, Victoria to rýchlo upratala a viac tomu nevenovala pozornosť.
Vďaka tomu, že som sa nudila som to čítala mesiac a možno aj práve preto som stratila záujem o postavy, ktoré sa mi najprv zdali byť skvelé, ale postupne som mala pocit, že ich vôbec nepoznám, až mi bolo úplne jedno, čo sa s nimi stane. 
Kell sa mi spočiatku zdal byť ohromný. Páčilo sa mi, že bol taký flegmatik, v pohode si čaroval a pašoval a bol dokonca vtipný! Potom však prišli pasáže, kde bol taký slabý, až som nechápala, načo má tú svoju moc, keď ju nepoužíva alebo nevie použiť. Neviem či to bolo tým, že už som to len chcela dočítať, ale znervózňoval ma a celkovo jeho vzťahy s ostatnými postavami ma vôbec nezaujímali a ani netrápili.
Lila sa mi tiež najprv páčila, ale prekvapujúco mi po čase začala liezť na nervy. Akosi mi vôbec neprirástla k srdcu, čo je veľmi šokujúce vzhľadom na to, že je zlodejka a nebojí sa zabíjať, čo ja také zbožňujem. Tak trochu mi pripomínala Inej z Vranej šestky, no bola len taký jej slabý odvar.
Asi najviac ma zaujal Holland, ktorý však nemal veľa priestoru. Dokázala by som spočítať na jednej ruke koľkokrát sa tam objavil, čo bolo smutné, a aj celý jeho život bol smutný. Veľmi sa mi páčilo, ako ho Victoria vymyslela, že bol takým anti-hrdinom. Na jednu stranu ho čitateľ má rád a ľutuje, ale na druhú aj nenávidí. Ja som sa však prikláňala viac k tomu prvému, pretože som vždy mala rada také prípady hodné psychiatrie alebo vezenia.

Istým spôsobom bola táto kniha pre mňa takým menším sklamaním, pretože som jednoznačne očakávala viac. Keby som na to mala čas a donútila sa čítať to, tak by ma kniha možno zaujala viac, ale takto som sa do toho vôbec nevedela dostať a trvalo mi tristo strán, kým ma to začalo poriadne zaujímať. Raz si túto knihu určite prečítam opäť, pretože si myslím, by sa mi páčila viac, keby som na ňu mala čas a aj chuť, takto bola taký priemer.
Za poskytnutie knihy veľmi pekne ďakujem kníhkupectvu PreSkoly.sk
Ak si ju chcete prečítať, tak šup šup kúpte si ju TU.2 komentáre:

  1. Na túto knihu som už tiež počula kopu dobrého a stále som sa pohrávala s myšlienkou, že si ju prečítam... Teraz sa skôr prikláňam k verdiktu, že nie. Ten svet znie fakt zaujímavo, aj anti-hrdina Holland, ibaže ja som hrozná, keď príde na opisy a dlhé vysvetľovačky, hneď sa začnem nudiť a nemám na to trpezlivosť.:D Možno skúsim od autorky radšej niečo iné. Ty si od nej čítala len toto? Inak, obdivujem ťa, že rozmýšľaš o re-readingu.:D A super recenzia. :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. hej len toto som čítala a akože vidno, že má Victoria nesmierny talent a fakt si myslím, že by sa mi to páčilo, keby som to čítala niekedy inokedy - že by som na to mala chuť a čas, takže ju tak rýchlo neodsudzuj, možno sa tebe bude nesmierne páčiť tak, ako aj ostatným ľuďom, lebo ako veľa hejtu som na ňu teda nevidela :D

      Odstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie