streda 27. decembra 2017

Young Adult verzia vrážd Jacka rozparovača || Stalking Jack the Ripper

Na túto knihu som narazila pri pozeraní videí od Sashy, ktorá ju tak ospevovala, že keď som nedávno nemala, čo robiť, tak som sa rozhodla prečítať si ju. A nesklamala.


Audrey-Rose nezaujímajú večierky, čajové stretnutia s ostatnými dievčatami, a dokonca ani chlapci. Jej túžbou je študovať forenznú medicínu. A s pomocou jej strýka sa jej to aj darí. Tajne navštevuje jeho hodiny, učí sa pitvať telá a popritom pomáha riešiť vraždy žien, ktoré pácha tajomný vrah so pseudonymom Jack Rozparovač. Pomáha jej pri tom študent jej strýka, Thomas, ktorý je taký arogantný a inteligentný zároveň, že si Audrey-Rose nemôže pomôcť, keď ide o jej city voči nemu. 
Práve príbeh je najväčším ťahákom tejto knihy. Väčšinou totiž autorky píšu prerozprávania na iné známe diela, rozprávky a podobne, tu sa však autorka rozhodla zamerať na skutočnú udalosť, ktorú si vzala po svojom. Veľmi sa mi páčilo, ako sme mohli sledovať, čo všetko Jack Rozparovač napáchal, pretože som sa o to doteraz nezaujímala, a tak som o mnohých veciach nevedela. Ja viem, že veľa prvkov si autorka vymyslela, no mnoho ich bolo pravdivých. 

Autorkino písanie bolo skvelé, pretože z knihy bolo skvelo cítiť to, že ide o príbeh z 19. storočia. Kniha obsahovala veľa opisov a hlavne vnútorných monológov, ktoré mi v tomto diely až tak neprekážali. Konverzácie medzi Audrey-Rose a Thomasom boli najsvetlejšími momentami knihy a vlastne celkovo všetko, čo Thomas vyslovil. Páčilo sa mi, že to malo vtip, tajomno, pomalé pasáže, ale aj tie rýchle, pekné myšlienky a zaujímave opisy.

Kniha sa odohráva v roku 1888 medzi augustom a decembrom, keďže práve vtedy Jack Rozparovač vraždil. Autorka často preskakovala dni a dokonca aj týždne, čo malo výhody a zároveň nevýhody. Výhodou bolo, že som nemusela čítať nudné pasáže, kedy sa nič nedialo, no zároveň niekedy preskočila také momenty, ktoré by som chcela vidieť, a tak som nemala šancu. Inak sa príbeh odohráva v Londýne, čo je zrejme jasné.

Prekvapujúco som si myslela, že ma Audrey-Rose bude iritovať, pretože predsa len ide o knihu z 19. storočia, kedy ženy toho veľa rozumného nenahovorili, teda museli byť slušné a v istých momentoch len ticho. Audrey-Rose však taká nebola. Páčilo sa mi, že sa s Thomasom stále hádala a aj to, ako niektorým ľuďom vynadala, hoci je pravda, že niekedy som fakt chcela, aby niekomu niečo povedala, no bola slušne ticho. Najviac sa mi páči, že autorka celú túto knihu využila, aby poukázala na to, ako boli v tej dobe ženy utláčané, že nemohli študovať a ak to aj robili, tak boli považované za zvláštne, nevhodné do spoločnosti či slabé a nikto ich nerešpektoval.
Čo sa týka Thomasa, tu si autorka veľmi požičala od Sherlocka Holmesa, keďže sa mu rozhodla dať podobné schopnosti dedukcie. Akosi mi to miestami vadilo, pretože väčšinou niečo vydedukoval tak náhodou a z takých vecí, čo dovtedy buď neboli ukázané, alebo príliš nezreteľné. Neviem prečo mi to tak nesadlo, no inak sa mi Thomas naozaj páčil. Hlavne tá jeho arogancia a to, že sa miešala s tým, aký bol k Audrey-Rose milý. Nebol k nej pohŕdavý a nesnažil sa byť lepší ako ona, práve naopak. Pomáhal jej a podporoval v tom, že sa snažila vyštudovať a nebyť len tou žienkou v domácnosti. Bol neskutočné zlatý, vtipný a najviac sa mi páčili práve scény, v ktorých bol, takže som rada, že ich bolo viac než dosť.

Celkovo za najväčšie plus jednoznačne považujem príbeh a hlavne ten nápad využiť Jacka Rozparovača a feministické prvky s tým, že hlavnou postavou je žena, ktorá sa snaží presadiť v mužskom odbore. Bolo to veľmi originálne.
Ďalším plusom bolo handrkovanie medzi Thomasom a Audrey-Rose, a teda všetko, čo Thomas vyslovil. Takmer stále, keď otvoril ústa, tak som sa popod fúzok usmiala, pretože vždy to bolo niečo ako: "Ja viem, že na mňa pozeráš, lebo som dokonalý", alebo niečo podobné.
V knihe sú aj fotky, ktoré vám skvelo priblížia príbeh a prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva. Ide o staré fotky z 18.-20. storočia, ktoré sa nachádzajú na konci kapitol (nie som si teraz istá, či na konci každej kapitoly).

Avšak kniha mala aj mínusy. Nebolo ich veľa, a väčšina je nepodstatná, takže spomeniem jeden dôležitý. Odhalenie bolo príliš očividné. Prisahám vám, že som vedela, kto je vrahom, už od prvých kapitol. Bolo to pre mňa také očividné, že keď sa naskytlo to odhalenie, tak som bola sklamaná, lebo som v hĺbke duše dúfala, že to autorka zmenila. A som prekvapená, že ju na to nikto neupozornil, pretože celá kniha je stavaná, akoby podľa presného modelu nejakého trileru. Akoby autorke niekto ukázal presnú štruktúru tajenia a odhalenia vraha a ona ju presne použila. Síce mi to knihu nepokazilo, pretože som si zamilovala postavy a príbeh, no jednoznačne som mohla mať lepšie dojmy, ak by som nevedela, kto je vrahom už od samého začiatku.

Ak radi čítate historickú fikciu, tak toto je kniha práve pre vás. Zaujme však aj takých, ktorý ju často nečítajú, pretože kniha je pútavá, má originálny príbeh a skvelé postavy. Som rada, že som si ju prečítala, pretože to bolo konečne niečo iné, než čítam bežne a už sa teším na tretie pokračovanie, keďže dvojku už mám za sebou. Určite celú sériu odporúčam.

Originálny názov: Stalking Jack the Ripper
Autor: Kerri Maniscalco
Séria: Stalking Jack the Ripper
Diel v sérii: prvý
Dátum vydania: 9/2016
Vydavateľstvo: Jimmy Patterson
Počet strán: 326
Hodnotenie GR: 3,99

Zábava 3,5/5
Láska 3/5
Priateľ 3/5
Plač 0/5

Anotácia: 
Seventeen-year-old Audrey Rose Wadsworth was born a lord's daughter, with a life of wealth and privilege stretched out before her. But between the social teas and silk dress fittings, she leads a forbidden secret life.
Against her stern father's wishes and society's expectations, Audrey often slips away to her uncle's laboratory to study the gruesome practice of forensic medicine. When her work on a string of savagely killed corpses drags Audrey into the investigation of a serial murderer, her search for answers brings her close to her own sheltered world.
 

      

5 komentárov:

 1. Ja sa na túto knihu chystám snáď celú večnosť. :D Už minulý rok som to tiež videla na Sashinom zhrnutí naj kníh a dala som to do TBR. A doteraz nie a nie sa k tomu dostať.
  Som teda rada, že sa ti to páčilo, pretože to znamená, že na tej knihe fakt niečo bude. :D Jack Rozparovač ma zaujal a ako vravíš, väčšina autorov siaha po retellingoch než aby písali o udalostiach.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ja som bola taka, že k no nejaka dlsia kniha, nelaka ma az tak, a neviem prečo som si to prečítala zrazu a potom hneď aj dvojku :D snáď sa to aj tebe bude páčiť :D

   Odstrániť
 2. Ja sa na ňu tiež chystám brutálne dlho, ale tak snáď sa mi to v priebehu budúceho roka podarí :D Lebo už len tá obálka je brutálna, takže snáď ma nesklame, keď sa k nej dopracujem :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. no snáď sa ti to fakt podarí, lebo bola super! hlavne ju čítať tak na jeseň/v zime :D

   Odstrániť
 3. Keď je už ten koniec roka, pripíšem si túto knihu do môjho TBR 2018. Bojím sa síce angličtiny, keďže zatiaľ som v angličtine čítala iba ľahučké contemporary a nič strašne ťažké. Ale keďže ju Sasha ospevovala do nebies a aj tebe sa páčila, hádam sa k tomu dokopem. Veď mám ešte 365 dní :)

  OdpovedaťOdstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie