sobota 10. februára 2018

Nenávisť a láska na ľade || From Lukov with Love

O Mariane Zapate som už teda počula veľakrát. Prvýkrát, keď ešte mala vydané len prvé knihy, na ktoré som sa samozrejme okamžite vrhla, teda moja prvá od nej bola Kulti, pretože hrdinka je futbalistka a ja milujem, keď sú hlavné postavy športovkyne. Lenže knihy od tejto autorky majú takú pomalú romantiku a sú také dlhé, že nakoniec som od nej už asi tri knihy len tak prebehla a nikdy neprečítala celé a toto mala byť konečne prvá dočítaná.


Jasmine práve stratila partnera, ktorý sa rozhodol, že odteraz bude trénovať s niekým iným, a tak je v tom sama. Snaží sa udržať vo forme, no pomaly stráca nádej, že si niekoho nájde, kým nepríde majster sveta a jej úhlavný nepriateľ už od detstva, Ivan Lukov, ktorý  na rok potrebuje novú partnerku.
Príbeh je pravdepodobne to najlepšie na celej knihe. Mňa jednoznačne upútala hlavne myšlienka krasokorčuľovania, pretože som o tom ešte nečítala a konečne to bolo niečo nové, keďže všetko sa točí len okolo futbalu - normálneho, ale aj amerického. Prvá polovica knihy bola skvelá, pretože som videla, ako to v tom športe funguje, ako musia tvrdo trénovať (hlavne ako často), čo všetko musia robiť, a že aj zovňajšok, a teda ich správanie pred médiami a na sociálnych sieťach je podstatné taktiež. Prvej polovici jednoznačne pomáha aj vzťah Ivana a Jasmine, ktorí sa nenávidia a neustále sa hádajú a podpichujú, čo bolo asi to najzábavnejšie na celej knihe. Síce som mala niekedy pocit, že je to až prehnané, no vaša túžba zistiť, ako a kedy sa dajú dokopy vás donúti čítať ďalej.
Avšak druhá polovica sa ubrala úplne iným smerom, ktorý ma sklamal. Totiž, čakala som, že práve v tej druhej polovici budú chodiť na súťaže, a nebude to pre nich jednoduché, niečo prehrajú, budem vidieť, ako sa s tým spoločne pasujú a skončí to nejakým skvelým víťazstvom. Mýlila som sa. Autorka sa totiž odrazu zamerala na vzťahy a nezaujímavé zápletky, ktoré sa v pokoji mohli vynechať. Na jednu stranu nepokladám za zápor, že sa venovala vzťahom, lebo bolo pekné vidieť, ako ju majú radi všetci súrodenci, ako je na tom s rodičmi a nakoniec, čo sa deje s Ivanom, no na druhú stranu sa to dalo obmedziť.

Keďže som mala po prvýkrát skutočne česť s celou knihou od Mariany, všimla som si kopu chýb, ktoré jej písanie má. Síce vie vymyslieť skvelý príbeh a rozhovory jej idú naozaj geniálne, no príliš sa zameriava na opisy, vnútorné monológy, scény a frázy, ktoré sú buď nepotrebné, alebo sa opakujú. Aspoň v tejto knihe toho bolo neúrekom. Už na začiatku som vynechala nejakých päť strán, pretože tam naťahovala jednu vec ako sopeľ a fakt som sa musela presviedčať, aby som nepreskakovala viac. Úplne zbytočne tam bola dvakrát tá istá scéna ako sa  osprchovaná Jasmine vracala do kuchyne, ale za rohom počúvala, ako ju rodina ohovára, a rovnako zbytočne tam boli dve tri či štyri scény o tom, ako Jasmine počúva mladšie krasokorčuliarky. Aj také tie opisy, ako si odkladala veci a šla sa sprchovať a podobne boli úplne zbytočné. A presne preto, ľudia drahí, postavy nechodia na záchod, pretože komu sa chce čítať o takých bežných veciach? 
Čo sa týka tých fráz, tak "I blinked" je jednoznačne čosi, čo keď ešte niekedy uvidím, tak tú knihu podpálim. Autorka to použila v knihe toľkokrát, že zahanbila aj E.L. James a jej "vnútornú bohyňu". Ja chápem, veď ľudia klipkajú viečkami, je to normálne, a napríklad prvých párkrát to bolo v danej scéne naozaj vtipné, no nepotrebujem to čítať každý raz, keď niekto klipne očami. Nie len že sa to niekde nehodilo, ale nedávalo to ani logiku.

Príbeh sa odohráva v USA (predpokladám, že v Texase? Fakt si nepamätám, ale niekde tam je spomenuté mesto, niekde na juhu), a takmer väčšina len na štadióne. Až od polovice začnú pribúdať rôzne miesta ako ich domy a podobne. Inak je to novodobý príbeh, ktorý začína v roku 2016 a dej plynie počas celého roku.

Jasmine počas knihy prešla skutočným rozvojom charakteru, čo bolo skvelé. Páčilo sa mi, šla autorka do hĺbky, keď riešila nie len Jasmininu túžbu korčuľovať a zvíťaziť, ale aj problémy, s ktorými sa stretávala práve pre to, že uprednostňovala korčuľovanie. Bola tvrdohlavá, arogantná, ľahko sa rozzúrila a vždy mala ako odpoveď nejakú vtipnú hlášku. Lenže,  mala som pocit, že takúto mi ju autorka len vykreslila a skutočne nič neukázala. Celý čas sa totiž rozprávalo o tom, ako Jasmine bila deti v škôlke, aká bola férová, ako sa ľahko nechala vyprovokovať a potom urobila niečo hlúpe, no nikdy som to nevidela. Už od začiatku sa stále sama upokojila a nakoniec som videla len jej dobrú stranu. Skrátka som túžila, aby mi jej chyby autorka skutočne ukázala a nie ich už od začiatku kamuflovala. Bolo ich vidno jedine, keď sa hádala s Ivanom, no to bolo také samozrejmé.
Ivan na druhu stranu bol podľa mňa príliš málo odhalený. Jasmine sa prihodilo toľko vecí, že vždy tam bol Ivan, ktorý jej povedal to najkrajšie, čo sa dalo, upokojil ju, ale mám pocit, že sa nikto nikdy nezaujímal o Ivana. Chcem vedieť o jeho rodičoch, o dedovi, o predošlých partnerkách, o istom klamstve, ktoré sa absolútne vôbec nedoriešilo, skrátka o všetkom. Mám pocit, že nemám poňatia, kto Ivan vlastne je, ak nerátam tie drobnosti, keď sa riešila Jasmine a on jej náhodou niečo prezradil, čo sa všetko týkalo jeho slávy. 
Ich vzťah bol spočiatku skvelý. Veľmi sa mi páčilo, ako sa podpichovali, bolo zábavné to čítať a som jedna z tých, ktorí aj uverili, že sa do seba zamilovali, pretože autorka pekne prešla od nenávisti ku kamarátstvu a k láske. Aj keď uznávam, že napríklad to, ako si to uvedomila Jas bolo trochu komické, pretože celý čas opakovala, že sú priatelia a doslova o desať viet na to si začala hovoriť, že ho miluje. To ma teda rozosmialo. 

Krasokorčuľovanie je u mňa najväčšie plus, pretože, ako som už poznamenala, práve kvôli tomu som knihu čítala. Ďalej to je Ivan, ktorý ma mimoriadne zaujal a je mi len ľúto, že som sa o ňom veľa nedozvedela. Za posledné plus považujem ten ich vzťah od nenávisti k láske a to, ako pomaly sa to rozbiehalo, pretože poslednou dobou sa všetci zamilujú hneď na druhej strane a už ma to potom nebaví čítať. 

Mínusov mám určite viac. Na prvom mieste je rovnako krasokorčuľovanie, ako v plusoch, no tu hovorím, že ho bolo málo! Celá druhá polovica sa pokazila a hoc sa tam nejaké objavilo, bolo to možno v jednej kapitole niekde úplne na konci. Písanie autorky ma až tak nezaujalo, možno hlavne preto, že som sa viac sústredila na to "blink", ako na nejaké pekné či vtipné myšlienky. Bolo to tiež veľmi predvídateľné, skrátka som už dopredu vedela, čo sa udeje, keď sa len trochu čosi naznačilo. Taktiež tam autorka odrazu vopchala toľko zápletok, ktoré boli nepodstatné a mala som pocit, že je to len zbytočne veľa vecí, ktoré sa Jasmine dejú. Mohla sa sústrediť radšej na jedinú vec a venovať sa jej viac a detailnejšie, pretože som bola už niekedy zmetená z toho, čo vlastne Jasmine chce, hlavne pri scéne s fotením, kde raz sa chcela fotiť a raz nie a stále na to mala iný dôvod. 

Celkovo to nebolo zlé čítanie. Ak máte radi športové romantiky, vzťahy, ktoré od nenávisti prejdú k láske, či romantiku, ktorá sa rozbieha naozaj pomaly, je to práve niečo pre vás. Veľa ľuďom sa kniha  páčila, takže je vysoká šanca, že jedným z nich budete aj vy. Veď aj mňa to bavilo, no mala som s tým problémy a dúfam len, že ďalšia kniha od tejto autorky ma zaujme o niečo viac, pretože ju všetci tak ospevujú.
Originálny názov: From Lukov with Love
Autor: Mariana Zapata
Séria: ---
Diel v sérii: ---
Dátum vydania: eng 2/2018
Vydavateľstvo: ---
Počet strán: 493
Hodnotenie GR: 4,52

Zábava 3/5
Láska 3/5
Priateľ 3,5/5
Plač 0/5

Anotácia: 
If someone were to ask Jasmine Santos to describe the last few years of her life with a single word, it would definitely be a four-letter one.
After seventeen years—and countless broken bones and broken promises—she knows her window to compete in figure skating is coming to a close.
But when the offer of a lifetime comes in from an arrogant idiot she’s spent the last decade dreaming about pushing in the way of a moving bus, Jasmine might have to reconsider everything.
Including Ivan Lukov.
 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie