nedeľa 11. februára 2018

Prečítané a videné || Január 2018


Womanizer - Katy Evans
Moja prvá kniha od tejto autorky. Ktorá nebola zlá, ale zároveň to nebola nejaká genialita. Páčilo sa mi, že tam nebola tá typická mega veľká hádka na konci a aj to, že hrdinka mala svoje sny a šla aj cez mŕtvoly, aby si ich splnila. Bolo to tiež vtipné a zlaté, ale taktiež tam bolo až príliš veľa erotiky. Fakt veľa. Toľko scén so sexom, že ma až nudili a takmer som ich začala preskakovať. A tiež ten hrdina bol úplne dokonalý, nemal žiadnu chybu.
No ale každopádne, príbeh je o Livvy, ktorej vybavil brat miesto v kamošovej firme, kde chcela nazbierať skúsenosti a potom sa vrátiť späť domov do spoločnosti, kde sa pôvodne uchádzala o miesto, a nakoniec si založiť vlastnú. No v práci stretne záhadného fajčiaceho chlapíka, ktorý sa s ňou podelí o cigu a hádajte čo! Áno, ten chlapík, je vlastne ten kamoš, teda majiteľ spoločnosti.
4/5*
Moja recenzia
GoodReads


Roomies - Christina Lauren
Vezmem to len tak v skratke, lebo na blogu sú minircenzie aj na toto a aj na The Hating Game.
Príbeh je o dievčine, ktorá chodí niekoľkokrát do týždňa sledovať do metra chlapíka, ako hrá na gitare. Zhodou okolností práve jeho doporučí ujovi, aby ho vzal do muzikálu a ďalej sledujeme ich vzťah.
Bolo to zlaté, milé, nesmierne som sa nasmiala hlavne na jednej scéne a ak hľadáte niečo ľahké, tak toto je jednoznačne to správne.
4,5/5*
Moja recenzia
GoodReads

The Hating Game - Sally Thorne
Lucy nenávidí Joshuu a Joshua Lucy. Obaja pracujú v jednej firme, obaja majú tú istú pozíciu, no kým jeden je asistentom jedného šéfa, druhý druhého. Ich nenávisť vstúpi do iného levelu, keď je oznámená nová pozícia a obaja ju chcú získať.
Rovnako ako Roomies, aj toto bolo nesmierne zlaté, no tu sa mi oveľa viac páčil vzťah medzi hlavnými postavami. Bola medzi nimi skvelá chémia a úplne som milovala Joshuu, pretože bol skvelý. Sally píše dokonalo, takže si od nej určite prečítam aj ďalšiu knihu.
4,5/5*
Moja recenzia
GoodReads

Hot Cop Next Door - Mia Madison
To bola taká somarina, ale viete, taká, ktorá nič nepokazí, zabaví vás, kým cestujete, ale tiež to nie je kniha na povinné čítanie. Taká hlúpučká erotika, ako tie historické erotiky s Fábiom na obálke, len toto je novodobé.
3/5*
GoodReads

Mr. Robot
Konečne som sa po roku a pol vrátila k tomuto geniálnemu seriálu. A už to hovorí za veľa, pretože ak raz niečo prestanem pozerať, už sa k tomu nevrátim. No Mr. Robot je taký geniálny seriál, že je niekde v topke môjho pomyselného rebríčka obľúbených seriálov, dokonca možno zdieľa priečku s Game of Thrones. Za január, teda za dva januárové dni, sa mi podarilo pozrieť celú druhú sériu, ktorá bola snáď ešte lepšia ako tá prvá. Síce mi trochu chýba ešte ten naivný dej a Elliot z tej prvej série, no teraz to dostali na takú úroveň, že skrátka nemilovať tento seriál sa ani nedá. 
Ak neviete, o čo ide, príbeh sleduje mladého hackera Elliota, ktorého presvedčí tajná organizácia f-society, aby im pomohol zvrhnúť obrovský konglomerát e-corp. V prvej sérií je toľko narážok na dnešný konzumný svet, že vás podľa mňa hneď zaujme. A keď nie príbeh, tak jednoznačne herecké výkony.
9/10


The End of the F***ing World
Videla som trailer, našla som seriál, pozrela som seriál. To sa často nestáva, väčšinou už dopredu viem, čo idem pozerať. Vtedy som videla, že len jeden človek to pozeral, inak som nevedela či je to dobré, alebo nie. Ale bolo. Je to Britský seriál, ktorý má taký zvláštny humor a celkovo príbeh je taký, že sa to nebude páčiť len tak hocikomu. Je to tiež dosť morbídne a plné nadávok. Inak je to o dvoch tínedžroch, ktorí majú "problémy", a tak sa rozhodnú ujsť z domu. Každá časť má len nejakých dvadsať minút a má to len jednu sériu, takže to stihnete pozrieť aj za jeden večer.
7,5/10*

Dark
Seriál taký... zvláštny a jedinečný, a temný, a tajomný, že vám ani nepoviem, o čom je. Stačí vám vedieť, že sú tam deti, je to Nemecký seriál a musíte si to pozrieť. Je to taký mix Stranger Things (aspoň ten úvod) a Inception napríklad. A nebyť Adi, tak by som to ani nepozrela, pretože mi to odporúčali ľudia, aj som si pozrela trailer asi tak 3x, ale akosi ma to vôbec nelákalo. A potom to Adi tak ospevovala, že som si to KONEČNE pozrela a bolo to skvelé! Keď som to dopozerala, mala som viac otázok, ako na hodine fyziky. Skrátka to bolo skvelé. 
8,5/10

A keďže sa pripravujem na Oscary, popozerala som všetko možné, čo je nominované a aspoň trochu ma zaujalo.

The Disaster Artist
Viete, čo je The Room? Je to vraj najlepší najhorší film, ktorý je fakt otrasný. V článku z minulého mesiaca, ak sa nemýlim, nájdete práve The Room, v tomto je to The Disaster Artist, čo je vlastne príbeh o tom, ako vznikol ten otrasný film, ktorý produkoval, režíroval a dokonca v ňom aj hral neslávne známy Tommy Wiseau. V tomto biografickom filme ho stvárňuje James Franco a jeho kamaráta hrá Dave Franco. Problémom však je, že som sa na ten film nesmierne tešila, pretože James chodil všade robiť rozhovory, v každom jednom rozprával to isté a skrátka tak spropagoval ten film, že som si myslela, že to bude to najlepšie, čo som za poslednú dobu videla. Nestalo sa. 
Síce som to pozrela a niekedy sa aj zasmiala, nebolo to také skvelé a väčšinu času som nevedela, čo mám brať vážne, a čo nie, lebo aj tie vážne veci sa snažili zosmiešniť a akosi sa im to nepodarilo, pretože to vyznelo silene. Najviac som sa zasmiala nad tým, ako pretočili originálne filmové scény, ktoré dali na koniec. Inak to bolo ako taká paródia a nevedela som to brať ako skutočný film.
6,5/10

The Shape of Water
Toto bol najdivnejší film, aký som kedy videla. Okej, preháňam, ale bolo to divné. VEĽMI divné. Také, Guillermo Del Toro divné. Príbeh sa odohráva v 60-tých rokoch a sledujeme nemú hlavnú hrdinku, ktorá pracuje ako upratovačka v tajnom laboratóriu. Tam narazí na vodnú obludu, ktorej sa všetci boja a nikto jej nerozumie, no ona áno. S týmto vodným mužom naviaže nejaký ten vzťah, ktorý sa postupne prehlbuje.
Fakt som nechcela veriť tomu, čo pozerám. Bolo to také zvláštne a super, že ak máte radi práve také divné veci, tak sa vám to určite bude páčiť. Využili skvelú hudbu, príbeh bol zaujímavý a rovnako aj hranie (aj keď tú herečku akosi nemám rada).
7,5/10

I, Tonya
Toto bolo také geniálne, že až. Teda, počula som od dvoch ľudí, že to bolo dobré, ale nie také skvelé, ako som opisovala, no z neznámych dôvodov sa to mne tak veľmi páčilo, že by som tomu dala všetky ocenenia sveta. Margot hrala úplne dokonalo, príbeh bol skvelý a režisérovi sa podarilo presne to, o čo sa zrejme snažil James Franco v The Disaster Artist, no nepodarilo sa mu to - to, že aj tie smutné pasáže, na ktorých sa nemáte smiať, tak sa smejete.
A ak neviete o čo ide, tak je to príbeh o Americkej krasokorčuliarke Tonyi Harding, ktorá bola obvinená zo zavádzania a zdržiavania vyšetrovania, ktoré sa týkalo útoku na jej súperku Nancy Kerrigan spáchanom manželom Tonyii. (Pôvodne však bola obvinená, z toho, že pomáhala v útoku či z toho, že o ňom vedela a neoznámila ho.)
Celý film bol tak skvelo spracovaný, že skrátka som nemohla odolať. Hneď som pozerala videá ako Tonya skutočne korčuľovala a d prekvapením som zistila, že komentátori vo filme rozprávali úplne to isté, čo tí skutoční, čo si u mňa zaslúžilo tak 50 bodov naviac. Skvelé bolo aj to, že celý príbeh bol natočený ako rozhovory, čiže vám neukázali presne, čo sa stalo, pretože ste mali veci z pohľadu všetkých, s kým rozhovory boli a bolo len na vás, aby ste si vytvorili vlastnú mienku. Niekedy sa k vám dokonca postavy prihovárali aj počas filmu. Skrátka pre mňa to bol jeden úžasný film, ktorý si asi idem pozrieť zase.
8,5/10


Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Tento film vyhráva úplne všetko a podľa mňa je dosť jasné, že získa aj Oscara za najlepší film. Ale mňa akosi nezaujal. Očakávala som nejaký srdcervúci príbeh, ktorý ma úplne zničí a bude sa mi to nesmierne páčiť, keď to všetko vyhrávalo, no nestalo sa tak.
Príbeh sa celý točí okolo matky, ktorej znásilnili a zabili dcéru a polícia ešte stále nenašla útočníka. A tak sa rozhodne pomaľovať tri billboardy kontroverznými otázkami útočiacími na políciu, prečo ešte nič neurobila. No a zvyšok filmu je len o tom, že sa to nikomu nepáči a všetci chcú, aby ich zničila. A to je všetko.
Problém som ani nemala s tým, že by to bolo nudné alebo sa nič nedialo, ale s tým, že sa tam udialo toľko nepravdepodobných, nerealistických a úplne zbytočných násilí, že mi to okamžite zmenilo pohľad na celý film. Presne jedna scéna sa tam stane, ktorá bola taká... somarina, že proste hneď šli bodu dolu. Inak by som dala filmu Oscara za scenár, lebo som sa nenormálne na ňom nasmiala. Inak mi nesadli ani herci, pretože okrem Woodyho Harrelsona úplne všetkých ostatných nemám rada. 
6,5/10


Get Out
Toto bol jeden divný film. 
Černoch ide so svojou bielou priateľkou navštíviť jej rodičov po prvýkrát. A to je všetko. Ak vám nemám prezradiť príbeh, tak to vám stačí vedieť. Pôvodne som si myslela, že je to nejaké sci-fi či horor, ale očividne som sa mýlila, je to len starý dobrý thriller. Ktorý nie je zlý, ale tiež je to niečo také divné, že ak práve také divné nemáte radi, tak to nie je nič pre vás. 
Bolo to zaujímavé, ešte som taký príbeh nevidela a bavilo ma to pozerať, avšak ten koniec bola totálna somarina, akú nájdete na konci nejakého lacného hororu, viete, samá krv, krik, naháňačka, skrátka somarina. Presne preto sa čudujem, že je to nominované na Oscara a vlastne na všetko. Ako mi jedna milá dievčina povedala, je to pre ten rasistický kontext, čo je podľa mňa dosť smutné, že sa nominujú filmy len pre to. Nechcem znieť ako rasista, ale skrátka, existuje kopa dobrých filmov, ktoré sa venujú takej problematike a je aj úžasná. Napríklad taká Philadephia, ktorá síce nerieši rasu, ale sexualitu, no je to skvelý film vo všetkých ohľadoch.
7/10*


Dunkirk
Sto bodov za spôsob, akým je tento film postavený. Ak ste neštudovali históriu, respektíve z nej ani nematurovali, tak možno neviete, o čo sa jedná. Počas Druhej Svetovej sa totiž Nemcom podarilo vytlačiť spojenecké vojská takmer z celej Európy a posledný kúsok ostal v malom mestečku Dunkirk na severe Francúzska. Nemci poriadne neútočili a spojenci nemali ako dostať všetkých mužov do Británie. A tak sa obyčajní ľudia rozhodli zobrať svoje loďky a prísť po vojakov. A presne toto zachytáva tento film. Nie je to teda nejaký brutálny vojnový film ako Zachráňte vojaka Ryana, no je tak skvelo podaný, že prvých 45 minút nebudete rozumieť, čo sa deje a potom vám všetko dôjde a budete Nolanovi tlieskať. 
Príbeh je totiž poskladaný z troch častí - 1 deň - vzdušná podpora, 1 deň - plavba Britov po vojakov, 1 týždeň - vojaci na pláži. Na začiatku, keď mi to film ukázal, tak som to ignorovala, ale je to veľmi podstatná informácia, keďže sa v istom momente tieto časové osi stretnú.
Celkovo tento film stavia na emócie a atmosféru, viac než na príbeh a postavy. Je to veľmi dobre spracovaný film, ktorý určite vyhrá nejedného Oscara no skôr za veci za kamerou. 
7,5/10

Murder on the Orient Express
Priznám sa, že tento film nemusel byť taký zlý, keby som už dopredu nevedela, kto je vrah. Práve preto ma totiž nesmierne nudil a nevedela som sa prinútiť dávať pozor. Prišlo mi úplne zbytočné obsadenie tých všetkých známych hercov. Scenár bol dosť o ničom, lebo často rozprávali také cringe veci, že mi až pílilo uši. A tiež tu bol ten istý problém ako so Snehuliakom. Akoby už očakávali, že ľudia vedia, kto je tento detektív (čo je samozrejmé, veď je to Poirot), tak vstúpili do deja tak... in medias res. Ale ja neviem, kto je Poirot, takže tie očividné narážky na jeho charakter a históriu mi buď nedávali zmysel, alebo prišli byť úplne zbytočné. Buď mali viac vysvetliť alebo s tým celkovo pracovať, ako s neznámym detektívom, teda ako s niečím úplne novým.
Ale na druhú stranu, chápem, prečo sa to ľuďom páči, možno, ako som už spomenula, keby som nevedela, kto je vrahom, tak by ma to tak nenudilo a dala by som tomu viac.
4,5/10

Hotel Rwanda
A nakoniec tu mám tento film, o ktorého existencii som ani nevedela, dostali sme ho však za úlohu pozrieť si na seminár. Hotel Rwanda zachytáva genocídu v Rwande, ktorá nastala po odchode Belgických kolonialistov. Hlavným hrdinom je manažér známeho hotela, ktorý po odchode Európskych hostí uchýli všetkých utečencov.
Na to, že sa mi to do toho strašne nechcelo ísť, lebo to bol film do školy, tak nebol zlý. Problémom však bolo to, že mu chýbalo poriadne vysvetlenie, prečo tá genocída začala a kto čo s kým bojuje. Ja som bola úplný dement a nerozumela som až do konca, pretože vo filme je len jedná kratučká scéna, ktorá vysvetlí pôvod problému. Chytí vás to však za srdce, pretože si uvedomíte, ako ignorujeme svet v Afrike, na čo film niekoľkokrát naráža. Napríklad ja som o tejto genocíde vôbec nevedela, až kým som si film nepozrela. 
7/10


9 komentárov:

 1. Ze seriálů mě docela zaujal Mr.Robot a Dark o kterém jsem už něco slyšela, ale nějak nepřiměla koukal jelikož toho mám vskutku rozkoukaného dost. Z filmů The shape of water možná znáš Black mirror tak podle tvého popisu mi to hodně připomínalo. Btw je to seriál a v každém díle je něco úplně odlišného třeba ten první mi přišel úplně nejdivnější a vždy mám takový divný pocit po shlédnutí nějakého dílu z série.

  https://knihynejsouzlo.blogspot.cz/

  Tánička

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mr. Robot je úžasný. Fakt jeden z naj seriálov aké som kedy videla, ale tiež si myslím, že nie každému sa bude až tak páčiť, lebo ja ho milujem práve kvôli hercom a hackovaniu :D
   Jop, o Black Mirror som už toho veeeela počula :D a sa aj na tochystám :D

   Odstrániť
 2. Ach jaj, mám taký pocit, že moje odolávanie pri The End of the F***ing World sa chýli ku koncu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. už doodolávaj a si to pozri, lebo je to super :D

   Odstrániť
 3. Na Dark som pozerala trailer aj ja, no iba preto, lebo to prirovnali k Stranger Things a Stranger Things zbožňujem. No ten trailer ma tiež veľmi nezaujal, tak som seriál nepozerala. Ale ak vravíš, že je to dobré, možno to zvážim, keď nebudem mať čo pozerať.
  Akurát predvčerom som blúdila po nete, lebo som uvažovala, čo si pozriem a natrafila som na Mr. Robot. Ešte som s tým nezačala, ale chcem. Počula som na to dosť dobré ohlasy.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ako podľa mňa to Strnger Things nemá až tak veľa, len fakt tá prvá časť je taká, lebo tam sú deti a vyzerá to tak hororovo, ale potom to naberie iný smer. Ale hej, trailer ma vôbec nezaujal a aj prvé dve časti boli také, že ako zaujímavé, ale nie je to také dokonalé, a potom už som sa nevedela odtrhnúť :D
   Mr. Robot určite začni, jeden z najlepších seriálov pre mňa :)

   Odstrániť
  2. Hm, tak ak len dve časti, to by som mohla prežiť. A je to iba v nemčine či aj po anglicky? Nechce sa mi čítať titulky. :D

   Odstrániť
  3. je aj po anglicky, ale ja tiez som si myslela ze sa mi nebude chciet pocuvat nemcinu ani citat titulky, ale ten dabing anglicky je taky hrozny, ze som po prvej casti rovno zapla nemcinu :D

   Odstrániť
  4. Omg, to mi ani nevrav :D :D ja po nemecky neviem ani slovo. Však to bude hrozné. :D No uvidím, či ten anglický vydržím.

   Odstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie