utorok 1. mája 2018

O tom, ako sa človeku dokáže zmeniť pohľad na autora

Neviem, ako vy, ale ja často mením názory (a tým myslím fakt často, môžem si v obchode kúpiť topánky, a kým s nimi prídem domov, tak už sa mi nepáčia) a hlavne vtedy, keď si čosi prečítam alebo pozriem. Práve preto nečítam ani nepozerám recenzie pred tým, než danú knihu prečítam, pretože sa okamžite stotožním s tými názormi a počas čítania budem myslieť len na všetky tie veci, ktoré som si prečítala.
A presne tak sa stalo, že som zmenila názor na niektoré autorky, ktoré som kedysi mala rada. Niečo som si prečítala, niečo sa ku mne nejak dostalo alebo som si skrátka len uvedomila, že som bola zaslepená a nevšímala si to, čo som mala priamo pod nosom.
Tak som tu zhrnula zopár autoriek, na ktoré som zmenila názor. Či už tak, že od nich neplánujem už nič čítať, alebo len trochu, že ma sklamali a nie som do nich už tak zbláznená.

Cassie som svojho času milovala. Doteraz si pamätám, ako som strávila týždeň u babky, mala som mamkin tablet, v ktorom som mala e-knihy a za ten týždeň som prečítala prvé štyri diely Nástrojov smrteľníkov. Možno aj prvých päť, nepamätám si. Viem len, že som dovtedy o tej sérii neustále počúvala a až vtedy som si uvedomila, prečo ju všetci tak ospevujú. Nechápala som, prečo všetci nadávajú na to, že neskončila tretím dielom, ako plánovala, pretože sa mi to skrátka celé páčilo a Jace bol po Dimitrim z Upírskej akadémie môj ďalší knižný frajer. Hneď som teda čítala aj Mechanické stroje (Nástroje sa mi páčili viac) a potom mi už len ostávalo prečítať si Mesto nebeského ohňa. Lenže ešte to nevyšlo, a tak som musela čakať, a keď sa konečne kniha objavila u nás v kníhkupectve, kúpila som si tú veľkú bichľu v angličtine.
Lenže skôr, než som sa do nej vrhla, objavila som na internete kopu článkov o autorke. O tom, ako vykradla seriály, iné knihy a filmy, boli tam presne porovnávané vtipy, ktoré použila s tými, ktoré sa nachádzali už niekde inde. Dokonca do toho článku autorka aj pridala fotky tweetov, v ktorých bolo možne vidieť, ako CC mazala negatívne hodnotenia na jej knihy, otázky ohľadom tej kauzy a iné, zároveň niektorých ľudí blokovala a nechala, aby nejaký fanúšici slovne napádali čitateľov, ktorí sériu ani nezhodili, len niečo podotkli alebo sa pýtali. 
Bolo to tak dávno, že už tento článok asi ani nenájdem, no možno keby ste dali niečo o autorke do google, tak by ste čosi mohli nájsť. Každopádne vtedy ma to fakt prekvapilo a bola som zhrozená z toho, ako sa CC správa k svojim čitateľom. Kým som sa teda dostala k poslednému dielu Nástrojov, vyšiel už aj na Slovensku a prečítala som ho v Slovenčine s tým, že to už pre mňa nebol dostatočne dobrý koniec a aj celkovo pohľad na celú sériu sa mi zmenil. Povedala som si dokonca, že už od autorky ani nič neprečítam, čo je možno drsné, no keď to pridám k tomu, ako vykorisťuje svoj vlastný svet, len aby zarobila (Akože to nevie prísť s ničím novým a originálnym? To dokedy bude ešte písať o Tieňolovcoch? Kým nebude toľko sérií, že najnovšia bude nejaká futuristická, kde Tieňolovci budú mať holografické meče?), tak skrátka nemám chuť ďalej čítať o Tieňolovcoch, z ktorých som už aj tak vyrástla.
Okrem toho viem, že som čítala aj také čosi, ako ospevovala film, keď ešte len mal vyjsť, ale keď skutočne vyšiel a fanúšikom sa nepáčil, tak ho okamžite začala zhadzovať.
Vlastne viete čo, počas písania článku som sa snažila nájsť spomínaný článok a našla som kopu zaujímavých iných článkov, takže ak máte záujem a rozumiete angličtine určite si ich prečítajte. Jeden sa týka obvinenia, že celý nápad s Tieňolovcami ukradla CC od Sherrilyn Kenyon, ktorá CC dokonca podala na súd. K tomu vám pripájam ešte iné články, ktoré píšu o plagiarizme a jej správaní k fanúšikom.
(Keď som si prečítala všetko o súdnom spore, tak mám chuť predať všetky knihy od CC, ktoré mám)

Tu ide úplne o niečo iné, než pri CC. Harryho Pottera milujem a aj budem, no vadí mi skôr to, ako sa Harry vykorisťuje. A ja viem, že z veľkej časti za to J.K. Rowling nemôže, nemôže za to, že vydavatelia tlačia každý jeden rok nové edície, no doteraz si pamätám, že raz dávno autorka povedala, ako je toto jediná vec, ktorú kedy z HP sveta napísala, že nebude pokračovať. Žiadne ďalšie diely nebudú. Asi došli peniaze alebo sa nevie presadiť s ostatnými knihami rovnako dobre, pretože máme tu Fantastické zvery a Prekliate dieťa
No viac mi vadia Fantastické zvery, čo som myslela, že bude len nejaký film s ľahkým príbehom o fantastických zveroch, no vyzerá to tak, že uprostred natáčania sa rozhodli z toho urobiť prequel na celú HP sériu, a tak, aj napriek tomu, že je to film o Grindelwadovi sa to volá Fantastické zvery, ktoré len dopĺňajú hlavný príbeh. Poviem vám, že som fakt sklamaná, že pokračujú s filmami. Na jednu stranu som rada, lebo vždy rada vidím čosi z mojich obľúbených svetov, ale na druhú stranu mám pocit, že sa z toho stane Star Wars. Viete, vynáša im to, tak poďme robiť každý jeden rok nejaký film, pretože prečo nie? Skončia a čo bude nasledovať? Prequel na prequel? Fakt som si istá, že toto nebude posledná séria.
Okrem toho ma Rowling sklamala, keď sa jednalo napr. o youtubera PewDiePie. Ja viem, že je to len nejaký youtuber a to, čo urobil nebolo správne, no všetci vedeli, že to bol vtip a celé to začali noviny, ktoré sa dosť očividne snažili zhodiť najväčšieho youtubera na svete. No ale pointa je, že sa Rowling okamžite otočila proti nemu a okamžite o tom tweetovala. Okrem toho bol okolo nej škandál aj kvôli tomu, ako obraňovala ženy a hneď sa otočila proti Pewdiemu, ale s radosťou vzala Johnyho Deppa do pripravovaného filmu, aj keď ho jeho ex-manželka obvinila z násilia, k čomu mala aj fotku jej dokaličenej tváre. Naposledy sa proti nej však fanúšikovia obrátili, keď zistili, že vo filmoch Dumbledore nebude otvorene gay. V TOMTO článku sú aj tweety od fanúšikov a niektoré sú fakt dobré a pravdivé. 

Možno viete, možno nie, Sasha je booktuberka (abookutopia), ktorá začiatkom tohto roka vydala svoju prvú knihu - sci-fi s názvom Zenith. A ja som sa na ňu fakt tešila, tešila som sa aj za Sashu, že sa jej to podarilo, keďže som ju pri tom celom priebehu sledovala, videla som, ako šla študovať kreatívne písanie, ako sa snažila splniť si sny. 
A vlastne až doteraz, kým som si nepozrela video Caleba (InsaneReader - toto video), som si neuvedomila, ako veľmi si jej knihu nechcem prečítať a ako veľmi sa mi zmenil pohľad na Sashu. Totiž kniha dostala len samé nízke hodnotenia a negatívne recenzie, ktoré mi až tak nevadili, no akosi sa nikto z tých väčších youtuberov ku knihe nevyjadroval, a tak som si pozrela video od Caleba, ktorý kdesi na konci spomenul, že pozeral liveshow Sashy, kde sa jej niekto spýtal, čo si myslí o tých nízkych hodnoteniach a ona na to odpovedala "Haters gonna hate". Čo rozhodne nie je ta správna odpoveď, lebo to znie, akoby si čitateľom nedávala na výber. Buď budú tvoju knihu milovať, alebo ich budeš považovať za bezdôvodných hejterov, ktorí ti len chcú zle. Ale veď takto svet nefunguje. 
Vďaka tomu som si uvedomila, ako mi už išlo na nervy, že svoju knihu propaguje v každom jednom videu, až to bolo otravné. A uvedomila som si aj to, že jej popularitu využilo vydavateľstvo, ktoré akosi nedbalo na kvalitu knihy, ale len na jej meno, pretože ak mám byť úprimná, pri tom krátkom čase, ktorý mali na písanie sa ani nečudujem, že kniha nebola kvalitná a dobrá. Hlavne teraz, druhý diel písali pár mesiacov, čo bolo úplne šialené. Čo ak porovnám napríklad s Christine (PolandbananasBOOKS), ktorá dookola hovorí, na koľkom drafte už pracuje, tak mám pocit, že jej kniha bude riadne dobrá oproti Sashinej. Ale čo ja viem, predsa s nimi nie som celé dni, nepoznám ich osobne. Len skrátka tá jej kvalita aj videí aj recenzií (veď som ju asi ešte nevidela hodnotiť niečo záporne) akosi klesla, a tak ani nemám v pláne čítať Zenith.

A nakoniec tu mám Sarah J. Maas, ktorá nič zlé neurobila, len ma sklamala. Teda hlavne jej kniha A Court of Wings and Ruin, ktorá mi otvorila oči ohľadom jej písania. Uvedomila som si totiž, ako každá jej kniha je o vzťahoch, ako každá jedna postava musí mať nejakého partnera a romantický príbeh ako vystrihnutý z telenovely, ako sa jej písanie dookola opakuje (nie len tie otrasné slová ako "mate", slovne spojenia ako "vyplazila jazyk", ale aj celé citáty, ktoré sú všetky o hviezdach) a ako zbytočne rozťahuje niečo, čo netreba. 
ACOWAR malo presne toto všetko. A k tomu ešte čosi naviac. Uvedomila som si, že Sarah mení postavy, ako jej to príde, nezostáva verná ich charakterom, čo mi strašne vadilo, keď mi zmenila moje obľúbené postavy, čo urobila napríklad s Chaolom v Tróne  o skla, ale aj s Tamlinom v ACOTAR-e. 
Celkovo mi ten posledný diel ukázal všetko, čo som si dovtedy v jej knihách nevšímala a bolo to, akoby sa odrazu rozbili moje ružové okuliare a videla som všetko oveľa zreteľnejšie. Vadili mi erotické scény, vadili mi otravné rozhovory, vadila mi romantika, a ďalšia romantika a ďalšia romantika a ďalšia romantika a... A rovnako mi prekážalo aj to, ako sa tak nechala ovplyvniť čitateľmi, že hoc v prvých dvoch dieloch nenájdete takmer žiadnu diverzitu, v tom treťom je každý gay, bi alebo hocičo iné, tmavý, svetlý, všelijaký. Ani by mi to nevadilo, keby to nebolo také ako blesk z jasného neba. Úplne z ničoho nič.
Určite budem pokračovať v Tróne zo skla, aj keď viem, že aj tá séria sa po treťom diely zmenila a bojím sa, že ma sklame, no chcem vedieť, kam to povedie. Čo sa týka ACOTAR-u, neviem, či budem pokračovať, lebo úprimne mi ten posledný diel tak pokazil postavy, že ma asi ani nezaujíma ich ďalší príbeh.

A čo vy? Stalo sa vám, že ste z ničoho nič zmenili názor na nejakého autora/ku? Máte radi spomínané autorky? 


15 komentárov:

 1. Se S. J. Mass mám stejný problém a to mi stačil už první díl Skleněného trůnu, neskousla jsem to, do dalších dílů ani Dvoru se pouštět nebudu. Skvělý článek!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som nikdy nechápala, čo proti nej všetci majú, ale pomaly to začínam vidieť aj ja už. A Ďakujem :)

   Odstrániť
 2. O Cassandre som to tiež zachytila, ale keď mňa tie knihy bavia a kým si to nejako nepokašle priamo príbehom tak som jej čitateľ. U Rowlingovej som si toho tiež už naštudovala trošku viac a strašne mi vadilo jej úžasné tweetovanie po ukončení HP kde si len tak dotvárala veci. Alebo napríklad keď bolo milion hejtov na to že Hermiona je v tej hre čierna a ona prišla s tým, že v knihách nikde nie je, že je biela, že ona bola celý čas čierna. Na tom som sa tak strašne smiala, že vážne? Tiež sa podľa mňa nechala zatlačiť tým že "diversity everywhere" pretože zrazu je Hermiona čierna, zrazu je Dumbledore gay (čo tiež tuším tvrdila, že bolo tak odzačiatku)... Nechápem na čo to všade tak nasilu presadzujú. Ja proti takým postavám nemám nič, mne len vadí, keď zrazu sa ukáže, že niekto je diverse a pritom dovtedy ani ň. To platí je pre Maasovú. Ja som čítala ACOWAR a Búrku v impériu krátko po sebe a niektoré podobnosti v príbehu, postavách a hviezdnych citátoch boli až príliš očividné. Ale to som ti už tuším spomínala. Myslím, že u mňa je Sarah jediná taká, ktorej správanie sa mi protivý tým štýlom, že to vychádza z jej kníh, ktoré u mňa strácajú hodnotu. Určite si dočítam ToG sériu, ale prisámvačku ak tam všetci skončia šťastne popárikovaní tak už končím s jej knihami. Ono umieranie postáv je pre fanúšikov ťažké, ale keď séria skončí s tým, že všetci sú šťastní zaláskovaní a živí, tak je to trochu odveci. :/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Fúúú, som sa trošku rozpísala :D A to som sa už stopla, aby som tu nedala celý sloh. Nevyšlo. Dúfam, že to dáva aspoň aký tak zmysel.

   Odstrániť
  2. :D aj viac si sa mohla, ja rada čítam také slohy <3 :D

   Och toto s Hermionou som chcela napísať a som zabudla! Presne! Tiež to PewDiePie hovoril :DD (očividne zbieram informácie o Rowlingovej len od neho :DDD). On tam ešte aj pridal nejakú ukážku, kde je presne napísané že jej bledá tvár či niečo také. Akože to je pekné milé, že chceš povedať svetu, že nie si rasistka, a že si mala tie diverzné postavy v knihe, ale nie tak, že dopíšeš knihu, kde NARÁŽAŠ na to, že je biela a potom povieš, že vlastne nie, ona je čierna. ????????? (predstav si ten meme "confused nick young" tu :D)
   A hej toto so SJM sme sa rozprávali aké už sú tie svety podobné, a že aj to písanie a citáty. Tiež u mňa jej knihy strácajú hodnotu, lebo ide kvantita proti kvalite. Keby sa sústredila na jednu sériu alebo jednu knihu za rok a nie všetko naraz hneď, tak možno by to bolo rovnako dobré ako prvé diely. A samozrejme, že skončia, keď vidím tie všetky fanarty s miliónom párikov od SJM, tak sa mi nechce veriť, že to je všetko len z 2 sérií :DD

   Odstrániť
 3. Naozaj skvelý článok, zaujala ma hlavne časť o Cassandre. Nikdy som jej knihy nemala nejak zvlášť v láske, ale doteraz som si myslela, že vykráda len samú seba. Smutné na tom všetko je, koľko má fanúšikov, ktorí ju budú slepo obraňovať do hrobu aj keď všetky tie dôkazy hovoria o niečom inom.
  S tým, ako sa navzájom vykrádajú autori a vždy súd vyhrá ten populárnejší som čítala už veľa príbehov, dokonca aj o Rowlingovej. Niekedy určite ide o náhodu ale v prípade Clare by tých náhod bolo akosi veľa.

  Čo sa týka tvorby Rowlingovej Fantastické zvery mi nevadia, mňa skôr mrzí, že sa podpísala pod Cursed Child, ktoré podľa mňa bola iba veľmi zlá fanfiction. S tým množstvom filmov, ktoré ešte vo svete HP chcú natočiť tú celú sériu vyžmýkajú do poslednej kvapky.

  Sarah J. Maas je jedna z mojich najobľúbenejších spisovateliek a aj keď je to čo si napísala pravda, mne sa stále páči jej štýl písania. Je síce pravda, že hlavné postavy v jej knihách vždy majú nejaký love interest, ale narozdiel od väčšiny YA kníh to sú vzťahy, ktoré sa nezjavia zo dňa na deň, ale je tam vidno progres (teda aspoň ja ho vidím :D). Avšak Sarah ma trochu sklamala keď sériu neukončila po ACOWAR, bojím sa, že sa z toho stane nekonečné naťahovanie, len aby zarobili čo najviac peňazí.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. jooooj som ti napísala asi kilometrovú odpoveď a mi prestal fungovať net, takže sa to zmazalo :((((((((

   Ďakujem :)

   A hej pri iných autoroch by som si ešte povedala, že im krivdia, veď to bol jeden prípad, ale pri CC sa toho o plagiátorstve toľko už nakopilo, že už asi niečo pravdivé na tom bude. Ako keď som videla to porovnanie so sériou od Sherrilyn Kenyon, tak sa mi až oči krížili, že aké to bolo rovnaké.

   Asi keby som čítala Prekliate dieťa tak sa k nemu vyjadrím viac, ale všimla som si, že úplne každý to zhodnotil ako fanfikciu a nie skutočný príbeh. Mne už začína liezť aj to, že teraz VŠETKY scenáre sa vydávajú ako knihy. Na Fantastické zvery, na Cursed Child (čo som chápala), tuším som videla scenár aj na niečo iné z HP sveta, ale si už nepamätám čo. Viem, že som len krútila hlavou, že PREČOOOOO.

   A toto chápem, lebo ako mne sa tiež páči, ako ona dokáže tie romantiky vymyslieť, popreplietať a tak, že človek trpí, kým sa nedajú hrdinovia dokopy, ale na môj vkus ich už bolo tak veľa, že mi až liezli na nervy. A súhlasím s tým ACOWARom, že to mala končiť a nie Ďalšie diely pchať. Tbh som myslela, že už ACOFAS je Ďalší diel a ono je to len poviedka? Už som aj videla nejaké recenzie, že to nemalo úplne žiaden príbeh -_- whyyy

   Odstrániť
 4. Já jsem děsnej ignorant, vůbec nesleduju twitter, kde se evidentně děje všechna tahle špína, nečtu rozhovory autorů a prostě nic. K tomuhle nemám moc co říct. Většinou si teda dělám obrázek podle jejich knížek.
  Mám ráda knížky Maasové, baví mě a hodnotím je vysoko, ale jsem na ni tak děsně nasraná kvůli tomu, jak otočila všechny čtenáře proti Tamlinovi! Po prvním díle se ukázalo, že lidi zajímá ten tajemnej Rhysand a ona toho využila. Teď všude jen vidím ten citát 'to the stars who listen and the dreams that are answered' a mám chuť se jít vyzvracet. Fakt jsem děsně děsně naštvaná a nesnáším rhysanda :D
  A taktéž mi vadí u Rowlingové, jak je milion doplňujících knížek k Harrymu. Odmítám je číst už jen z principu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja tiež nesledujem twitter, to len sa stále ku mne niečo dostane :D Presne! Akože niektorí hovorili, ako čítala znovu ACOTAR a videli tam tie nenápadné náznaky, že Tamlin je zlý, ale keď ja som to čítala znovu, tak tam proste nič také nebolo. Vykreslila ho ako dokonalého chlapa, ale každému sa páčil viac Rhys, tak z Rhysa urobila ešte dokonalejšieho a z Tamlina sviniara.

   Odstrániť
 5. Ako o Cassandre toto počujem prvýkrát a o spore medzi ňou Kenyonovou som nemala ani tušenia. A tom som Kenyonovej fanúšik a jej knihy zbožňujem, ale nikdy by mi ani na um neprišlo, že by ju CC kopírovala. Síce je pravda, že už tých kníh zo sveta Tieňolovcov by aj stačilo a Lord of Shadows bola totálna slabota, ale keď mňa ten svet naozaj baví. (Síce ak pokračovanie LOS nebude dobré, tak s ňou už končím).

  Sashu už nesledujem a to dlhšiu dobu, hoci sa zaraďovala medzi moje obľúbené booktuberky, ale to aká začala byť aj na jej videách a ako stále rozprávala o Zenith (aspoň som ja narážala na videá, kde stále o tom rozprávala), skrátka ma to nebavilo. A potom kniha vyšla a už mi to liezlo krkom. A som rada, že nie som jediná, ktorá si všimla, že nemá na knihy zlý názor a skoro všetko ospevuje XD A už dlhšiu dobu tvrdím, že jej meno bolo pre vydavateľstvo len vidina peňazí ako nejaká značka, na ktorej by mohli zarobiť. Ale niektorí si aj tak budú tvrdiť svoje, že to nebol dôvod, hoci rada by som tak vedela ten pravý dôvod, že prečo... Ale určite jej len závidím, ako to niektorí s radosťou tvrdia.

  K Sarah sa nevyjadrujem. Síce jej knihy mám strašne rada, ale to čo robí s tými postavami... Oh boi.... Chaola s prepáčením úplne zhovadila, postavy využíva na to ako sa jej to páči a mení ich zo sekundy na sekundu a tvári sa pritom, že to je normálne. Zatiaľ jej to všetci nejako žereme, ale dokedy...

  A diverzita v knihách.... Prosím ťa, si si nevšimla, že ak kniha nemá jednu postavu inej farby ako biela, tak je hneď rasistická? Alebo ak tam nemá postava nejakú poruchu, iné vierovyznanie či orientáciu, tak nemá vôbec šancu sa zaradiť medzi TOP knihy, medzi bestsellery, medzi tie knihy, ktoré by si mal každý prečítať lebo je zo života a takto to naozaj vo svete chodí. Možno trochu preháňam, ale posledné pomaly dva roky to začína byť už veľa aj na mňa. Už aj knižný svet ide pomaly do ehm (sračiek). Kde sú tie časy, keď sa farba pleti neriešila a nikto na to nebol háklivý? Lebo niektoré veci začínajú byť na hlavu. Teraz netvrdím, že také knihy by sa nemali písať, ale všetkého veľa škodí.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hej, to chápem, ona píše dosť dobre, len proste na mňa je toho už priveľa. Inak teraz mám chuť čítať Sherrilyn Kenyon, lebo od nej som ešte nič neprečítala a viem, že je veľmi populárna.

   Napodobne! Akože ešte ju sledujem, ale nepozerám každé jej video, lebo sú také... čo ja viem. Krátke, nič v nich poriadne nepovie, nič sa nedozviem :D A to si na ne nenarážala, to ona Zenith fakt všade spomína :D

   Presne! Teda ako aspoň v treťom diely z neho urobila takého dilina, zrejme počúvala veľa hejtu na to, a tak napísala ten šiesty diel o ňom. Ale fakt úplne každú postavu mení ako sa jej to v ten moment hodí, čo sa mi fakt nepáčilo ako pri Chaolovi tak pri Tamlinovi a vlastne celom ACOWARE.

   Och a na diverzitu sa ani nejdem vyjadrovať, lebo kedysi niekto dal inú postavu do knihy a všetci do brali, že ok je tam iná postava, bolo to normálne a teraz sa to tak nafúklo, že ak tam tú postavu nedáš, tak si rasista, ak ju dáš a si biely a hetero, tak nevieš o čom píšeš, ak ich dáš priveľa, tak preháňaš, ak ich dáš primálo, tak si stále rasista. Nikomu sa nezavďačíš. A potom niekto príde, napíše veľmi deep silnú metaforickú knihu o gay čiernej postave, ktorá ma ešte nejakú mentálnu poruchu a je to bestseller, lebo autor/ka hovorí o dôležitých veciach -_-

   Odstrániť
 6. Taky mi u Rowlingové občas nesedí její tweety, ale nemyslím, že se na ni někdo může zlobit ohledně nových materiálů - jenom v Edinburku je snad v každé ulici jeden obchod týkající se HP a vždycky jsou plné lidí, YouTube, subscription boxy, fan fikce a fan art... Ve chvíli, kdy se rozhodla vytvořit jeden uzavřený svět, netušila, že jí budou chodit stovky dopisů a prosby, aby vytvořila jakékoli pokračování. Má se držet svého slova nebo dát na tlak stovek fanoušků, kteří jí denně prosí o pokračování? Ne vždycky to je jenom o penězích. A taky není pravda, že by autor měl na všechno práva, ta "prodává" a v mnoha případech zůstává jako konzultant. Například u Prokletého dítěte byla spíš v pozici konzultanta, napsali ho dva zcela jiní lidé (kteří zjevně HP moc pečlivě nečetli, protože některé zápletky odporují tomu, co jsme doteď mohli považovat za fakty - třeba že k proměně na jiného člověka potřebuje kouzelník mnoholičný lektvar a podobně). Stejně tak neměla volbu s Brumbálem a jeho sexualitou - ale pořád lepší, když píše scénář, než aby to nechala v cizích rukou. V čem ale měla volbu byl fakt, že spadla z žebříčku miliardářů díky masivním darům charitě, v odpovídání fanouškům (několik postav v HP pojmenovala podle dětí, které jí psaly, třeba podle umírající holčičky, stejně tak doporučuju dohledat si info ke castingu Luny). Jak jsi zmínila Star Wars, tak ty mě trápí mnohem víc - Lucas jako autor už není ani konzultantem a hlavní "šéfka" vyhazuje jednoho režiséra za druhým a spousta fanoušků (jsou k tomu pěkná videa na youtube) už se zařekla, že do doby, kdy odejde, nepůjdou ani na jeden film, protože jedná i s herci příšerně (Mark Hamill - Luke - v posledním filmu dopadl, jak dopadl, protože se v jednom rozhovoru nechala slyšet, že s jeho charakterem se přece mladé ženy nemůžou ztotožnit - je muž, smůla) a lidé, kteří universu rozumí, zjevně nemohou nic říct, aby nepřišli o práci. Ale zpět k Rowlingové. Zbývají tweety a zlobit se na ni kvůli tweetům jako takovým nemůžu, protože je to její názor. Má na něj právo a může být jiný než můj. Jako autor tak masivního fandomu svým názorem ovlivní mnohem více lidí, ale nemyslím si, že to, co můžu říct, je ovlivněno tím, kolik lidí je ochotných mě poslouchat. Nesouhlasit s ní ohledně kauz, ke kterým se vyjadřuje, je pro mě asi stejné jako když vím, že Tolkien byl katolík a přece moje vlastní víra nijak neovlivňuje, jak ho jako autora obdivuji a jak ráda mám jeho knihy.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som za to, aby sa držala svojho slova :D Lebo to môže dopadnúť ako SJM, že na ňu fanúšici naliehali s tým, že nemá žiadne postavy inej sexuality a rasy a potom to naraz napchala do jedného dielu, až toho bolo priveľa. Autor si vytvoril ten svet a keď má ešte niečo povedať, tak nech sa páči, ale keď to robí len preto, lebo fanúšici to silou mocou chcú je to také... nasilu podľa mňa.
   Ako nemala voľbu ohľadom Dumbledorovej sexuality? Akože to nedať do filmu? Hej ale mohla si stáť za svojim, ale toto ani nejdem nejak riešiť, lebo mne to osobne je jedno či je či nie je gay a či to bude vo filme.
   A mne osobne sa skrátka nepáčilo ako zareagovala na Pewdieho a celkovo mala také názory, s ktorými sa ja nestotožňujem, takže som na ňu už zmenila pohľad, aj keď nehovorím, že teraz HP nenávidí, pretože to tak nie je.

   Odstrániť
 7. Tohle s emi ještě asi nestalo, jen u té Maasové souhlasím s tím, že najednou "zapojila" LGBT do svých knih, to mě tam hrozně tlouklo do očí. :-D

  OdpovedaťOdstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie