streda 2. mája 2018

Zápisky autora s02e02

Prinášam vám druhý článok v tejto rubrike, ktorá má už druhú sériu! Pretože, ak ste nezachytili predošlý článok, píšem druhý diel svojej série Krvavé kráľovstvá. Tentoraz vás na konci čaká aj menšie Q&A, o ktoré som vás žiadala na IG, takže ak by ste ešte niečo radi vedeli, v pohode mi hoďte otázku do komentára.

27.3.2018
Poviem vám tajomstvo. Dvojka má super príbeh! Teda... bože ja už ani neviem, čo vám môžem preradiť a čo nie... každopádne, dvojka má skvelú novu postavu, o ktorej som možno už aj písala, nepamätám si. Je taká super, že som o nej v knihe poriadne nepísala, pretože som nevedela domyslieť jednú vec, a kým som nemala pre tú postavu perfektný príbeh, nemohla som písať. Och, mám pocit, že v prvej sérií tejto rubriky som bola oveľa otvorenejšia. No skrátka som presne vedela, ako tu postavu predstavím, no niečo tá postava musela... mať. A nevedela som prísť na to, čo to bude, pretože som na to mala príliš veľa obmedzení. Tak som si včera proste sadla za notebook rozhodnutá, že to idem zistiť, aby som mohla písať. A po prečítaní niekoľkých článkov, napísaní si niekoľkých vecí, som na čosi prišla. A som úplne nadšená z toho, čo mi napadlo a ako to obohatí príbeh o viac fantasy kúskov!
Bola som taká šťastná, že som hneď písala kamarátke, ktorú som žiadala o radu, no tiež nevedela na nič prísť, tak som jej v mega dlhých spravách opísala, čo som vymyslela, a čo sa stane, a čo je to za postavu a hneď ma to nakoplo, aby som písala. Teraz už prakticky viem celý dej a všetko, čo sa musí odohrať. Akurát neviem, ako jednotlivé časti zakončiť. Pretože som mala čosi v pláne, no nakoniec som to poposúvala a trochu pomenila, takže nemám koniec ani k jednej časti (časť knihy, nie diel v sérii :D). Musím to ešte domyslieť. No ale idem písať! Mám zatiaľ 44 strán a 7 kapitol, aj keď už teraz viem, že VŠETKY budem musieť prepisovať. V jednej musím vyškrtať informáciae a dve skrátka celé prepísať, pretože tvoria len takú kostru a potrebujú toho mať viac.

3.4. 2018
Idem na kapitolu 10, ale odrazu som začala pochybovať. O všetkom! Ešte aj o prvej knihe. Bože, asi nebudem mať dušu na pokoji, kým ta kniha nevyjde a neuvidím či ju ľudia majú radi alebo nie. No ale písala som ďalej a tak som sa zarazila, že neviem či toho nemám zrazu príliš  veľa. A potom som premýšľala, že neviem či pri jednej postave mám dostatočný príbeh. Tak som si pozrela na kapitoly a zistila, že o tej postave málo píšem, a tak som začala pochybovať o svojich plánoch. Myslela som si, že keď sa mi niekto rozhodne vydať knihu, tak ma to upokojí, že sa niekomu predsa len páčila a je dôvod, prečo mi ju vydávajú, no akosi ma to nijako neupokojilo.
No ale zatiaľ viem presne čo písať a celkom mi to ide, aj keď to nejde tak dobre ako s jednotkou, kde už prvý draft bol taký, že hlavne v prvých kapitolách som skoro nič nemenila. Pri dvojke to je také... iné. Píšem píšem a viem, že keď budem editovať, tak to budem celé prepisovať, lebo je to len taká kostra.
S vydaním zatiaľ nič nové, ale hádajte čo! Podpísala som zmluvu! A bol to zvláštny pocit, pretože to bolo ako také definitívne rozhodnutie, že mi tú knihu vydajú. Ja sa tu asi poskladám od radosti.

24.4. 2018
Mám dilemu. Keďže mám tri pohľady, premýšľam či nechám všetky tri. Zatiaľ mám 13 kapitol, z čoho len tri patria jednému pohľadu. Ale z toho som chcela písať už jednotku, len premýšľam, či mám dostatočný príbeh na ten pohľad.
Ale inak som mala asi pred týždňom úplný mental breakdown. Proste som písala a zrazu som si uvedomila, že sú to somariny, tak som si šla ľahnúť, že mi to pôjde lepšie na druhý deň, ale v posteli som začala premýšľať, že je to celé zle, že neviem čo robím, že mi to nemôžu vydať, lebo to nie je dosť dobré, neviem ako som sa dostala do toho štádia, ale skoro som sa aj rozplakala. Na druhý deň som teda namiesto písania ešte plánovala a plánovala a teraz už mám viac nápadov a ide to lepšie.
A viete čo sa deje s prvým dielom? Zatiaľ nič. Stále čakám a čakám a čakám. Spisovateľ musí mať veľa trpezlivosti, čo vám poviem.

Q: Kedy bude dostupná anotácia knihy? (@alexbookworm)
A: No času ešte dosť, povedala by som. Snáď tento mesiac by to mal editor prečítať a preškrtať a až potom môže vyjsť anotácia. Ja dúfam, že čoskoro, nech aspoň viete čosi viac než len názov :).

Q: Odkiaľ berieš inšpiráciu? Napadol ti daný príbeh hneď alebo si nad témou dlho premýšľala? (@girl_with_book_)
A: Toto je na dlho :D. Nikdy som totiž fantasy nechcela písať, pretože vytvoriť vlastný svet, mapu, názvy a podobne bolo pre mňa nesmierne zložité a stále som obdivovala autorov, ako to dokázali. Ale tento príbeh sa zrodil, keď som dočítala Zrodenú z ohňa a rozmýšľala som nad Manon, aká je to super krvilačná postava, a že presne takú krvilačnú chcem napísať. Celé leto som vtedy knihu plánovala, kreslila som si mapky, premýšľala som nad svetom a príbehom, a až keď som si bola istá, že už viac bez písania nevymyslím, tak som začala. A zvyšok príbehu prišiel tak nejak sám, keď som už písala a stále mi napádalo niečo nové.

Q: Čo ťa motivovalo, aby si pokračovala ďalej v písaní? Mala si nejaké chvíle, kedy si mala chuť všetko zmazať a začať odznova? (@katie_of_oz)
A: Ani neviem, ak mám pravdu povedať. Vždy som chcela písať, takže som sa k tomu stále nejak vracala. Keď som ešte len začínala s knihou, tak som len chcela vedieť či to niekam povedie a aj ju dokončím. A keď mi napadli nejaké super veci, tak som sa tešila, kedy sa k ním dostanem, takže som písala ďalej. Skrátka som len chcela napísať scény, ktoré som mala v hlave, ale musela som sa k ním dopracovať cez kopu kapitol. A ani neviem ako, odrazu to bolo hotové a uvedomila som si, že toto môžem aj vydať, tak som to začala opravovať (rozumej - celé prepisovať) a v tom som pokračovala už len preto, lebo som vedela, že to idem poslať a musím to dokončiť.
A Jasné, že som mala také chvíle :D. Také, keď som chcela začať odznova a celé to prepísať. Ešte aj teraz mám niekedy také stavy, že nenávidím úplne všetko a musím to zmazať. Niekoľko scén a kapitol som takto surovo zmazala, keď som si uvedomila, že sú to úplné somariny alebo mi tam len nesedeli

Chcem toto Q&A dávať do každého článku, takže fakt ak máte hocijakú otázku, tak sa pýtajte :)


2 komentáre:

  1. Gratulujem k podpisu zmluvy :-) Aj ja som sa kedysi pokúšal o fantasy a skončilo to tak, že som to vzdal presne s toho dôvodu, že som celé čo som do určitého bodu napísal znenávidel, ten pocit teda poznám. Ale ty už máš jeden diel za sebou, čiže tieto fázy už máš úspešne za sebou a Tvoja motivácia pokračovať je väčšia :-)

    OdpovedaťOdstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie