nedeľa 2. marca 2014

Amanda Hocking - Dedička

 

Originálny názov: Trylle Trilogy: Switched
Séria: Trylovia
Diel to série: Prvý
Žáner: Fantasy, romance

Dátum vydania: Vyšlo
Obsah: Keď mala Wendy Everlyová 6 rokov, jej matka bola presvedčená, že jej dcéra je monštrum, a tak sa ju pokúsila zabiť. Ani nie o 11 rokov Wendy zistí, že jej matka mohla hovoriť pravdu. S pomocou Finna Holmesa, má Wendy nájsť sama seba vo svete, o ktorom do teraz nevedela, že existuje. No nevie či ním chce byť súčasťou.

Môj názor: Začneme asi od začiatku. Vopred sa ospravedlňujem za spojlery. Kniha ma zozačiatku veľmi nenadchla, keďže išlo o typickú YA fantasy. Skrátka to bolo presne o tom, o čom je každý začiatok príbehu. Dievča chodí na školu, tam príde nový chalan, hneď ho ona zaujme a juchuchú o pár dní na to už spolu uháňajú po dialnici jeden vedľa druhého.
Práve táto kniha ma donútila sa zamyslieť nad tým, aké sú tie dievčatá v knihách zakomplexované a ľahko ovládateľné mužmi. On zahlási, že ideme a ona povie: Jasnéee. NIE. Tak to nemá byť. Prečo sa už tie postavy neodhodlajú k dačomu a nepovedia, že nie. Prečo si z chalanov nerobia srandu? (Nie som žiadna feministka!) Napríklad ma napadla jedná vec. Koho by napadlo, že keby dievča povedalo, že s tým chalanom ide, tak by sa v polke cesty zastavila a začala sa smiať, že jej to uveril. Nie dievčatá majú bozkať nohy, ale chalani im. Dievčatá nemajú doliezať!!!
Tak, keď sa objavili niekde inde ako bola škola, začalo sa mi to páčiť viac. Tá originalita príbehu, že to nie sú otrepaní upíri, vlkolaci, anjeli či zombíci. Jednoducha - trolovia. Lenže nie takých akých si predstavujeme my. Nejaké zeleno hnedé príšery s obrovskými nohami. Práve ma pri názve "trol"napadla rozprávka gumkáči :D Alebo meme face :D
Príbeh je asi taký napínavý, že vôbec nie je. Prakticky sa tam dozvedáme len kopu noviniek, kopu histórie a spoznávame kopu ľudí - postáv. Celkovo sa tam KONEČNE niečo udeje až nakonci, no pravdupovediac, nechýba vám to tam. Ak ste aspoň trochu taká tá romantická duša, ktorá musí vidieť hlavných hrdinov KONEČNE spolu, je to kniha ako pre vás stvorená a vôbec vám nechýba málo bojov či aktivity.
Napríklad seriál Kosti. Nepozerala som ho kvôli tým vraždám... niekedy aj áno... Ale hlavne pre to, že som čakala kedy sa hlavné postavy uráčia dať dohromady. Neznášam toľké čakanie na jeden bozk, no zároveň je to dobré a núti vás to sa od knihy neodpútavať. Keď sa konečne  (viem, že to slovo používam často) pobozkajú, tiež to nie je nič moc, keďže som vzápätí na to revala ako malé decko. Pri tej knihy dokonca až dvakrát. Mna nedokáže rozplakať len tak hocičo... myslím pri knihách. Ani pri niektorích mojich obľúbeních sériach som neplakala. Vínimka je VA, pri ktorom revem ako zmyslov zbavená VŽDY!!
Ešte na žačiatku sa mi páčila pobaha Wendy. Výbušná, nenechala si skákať po hlave. Podráždená, nervózna a bitkárska. To sa mi na nej páčilo najviac. No autorka z nej v priebehu deja zrobila padavku. Ona, čo nikdy neplakala, zrazu stále plakala, nedokázala si presadiŤ svoje... Viem, že sa ocitla v novom prostredí, no ale aj tak. Chýbala mi jej povaha.
Finn...TEn bol presne ten typ chalana, po akom túžim. Skrátka elegantný bad guy, čo viem, že vám nepôjde dohromady. Veď vážne, väčšina z vás si pod pojmom bad guy môže predstaviť nejakého punkáča s tunelmi v ušiach a čírom na hlave. Keď si k tomu doplníte tu elenganciu... Nejde to dokopy.
 Ide mi vlastne o to, že bol dokonalý. Čierne vlasy, temné oči, dokázal držať etiketu a vždy dokonale oblečený s dokonalým telom. Čo iné si viac priať.
Jej brat Matt mi išiel väčšinou na nervy. Viem, že ho ona ako mladšia sestra má rada, že ju obraňuje, no priznajme si, keď práve zisťuje, že sa do niekoho zamilováva, nechá, aby jej brat vtrhol do romantického rohovoru, aby ju strápnil s tým, nech sa šla učiť a dotyčný bad guy by odišiel...
Môj dojem je veľmi dobrý. Páči sa mi ako autorka vykryla miesta bez nejakej aktivity či deja, obyčajnými problémami Wendy. Láskou, kamarátmi a rodinou. Užasne domyslená história trolov a vôbec to nie je zložité ako iné. Len veľmi málo vecí mi tam nesedelo tak jak by malo.
Koniec tlacháni.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie