pondelok 3. marca 2014

Cassandra Clare - Mesto kostí

 (akosi neviem pochopiť, ako sme z takej peknej obálky dokázali urobiť také dajaké čudo. Ach Slováci -_-)

Originálny názov: The Mortal instruments: City of bones
Séria: Nástroje smrti (nikdy neviem či Slováci majú Nástroje smrti alebo smrteľníkov)
Diel v sérii: prvý
Žáner: fantasy, romance

Dátum vydania: vyšlo

Anotácia:
Keď sa 15 ročná Clary Fray vydá do klubu Pandemonium v New Yorku, nevie ešte, že sa stane svedkyňou vraždy spáchanej tromi tínedžermi pokrytými čudnými tetovaniami, a oháňajúcimi sa bizarnými zbraňami. Potom telo zmizne. Je ťažké zavolať políciu, keď vrahovia sú neviditeľný pre všetkých ostatních a keď tam nie je nič - ani kvapka krvi - čo by dokazovalo, že chlapec zomrel. Alebo... bol  vôbec chlapec?

Môj názor (upozorňujem na spojlery!!):

Nepoviem, že to bolo niečo iné, lebo typicky sa tam nachádzali upíri, vlkolaci, čarodejníci či víly. Trochu mi to pripomínalo kúsky zo všelijakých kníh. Dokonca aj Harryho Pottera. Istým spôsobom aj Zlodejku Duší či Vampírsku akadémiu. Je tam kúsok od všetkého, ale prakticky to tam ani nevadí. Kniha ma svoje osobité čaro a páčila sa mi. 
Pomaly mi začínajú liezť tie slaboduché hlavné hrdinky na nervy. Preto zbožňujem VA, pretože tam je hlavnou hrdinkou Rose, ktorá je nebojácna. (nie tak celkom), je strelená a urobí hocijakú blbosť na vlastnú päsť. Zatiaľ čo ako vo všetkých ostatných knihách aj tu je Clary slabé, malé, mladé dievčatko. Asi by som chcela veľa, keby konečne niekto napísal knihu s niekym nebojácnym, kto by mi tak neliezol na nervy.
No čo sa dá robiť. Clary Fray je skrátka taká. Nie je nijako opísaná v knihe, okrem tej výšky, čiže som si ju mohlap redstaviť hocijako. Čo sa nestalo, pretože som knihu čítala kvôli tomu, že už tento mesiac vyjde film a samozrejme, že som videla trailer. Čiže aj herečku. A skrátka nijako inak som si Clary ani nevedela predstaviť.
No postava je to celkom dobrá aj keď obyčajná. Má svoju hrdosť aj keď vo veľa prípadoch mi prišla, že nemá svoju hlavu. Proste kto jej čo povie na to prikývne. Verí všetkému. Podľa mňa je dosť ľahko ovládateľná. Až na konci prejavila trochu svojej mysle, keď konečne povedala, čo sa jej nepáči. Najlepšia chvíľka bola podľa môjho názoru, keď sa pohádala s Alekom. Už som čakala, že on jej povie svoje, urazí ju a ona odíde. No takto to nebola. Povedala mu svoje a vykričala mu presne to isté, čo by som mu najradšej povedala aj ja.
Mám taký pocit, že keby som nevidela Lily Collins, ktorá Clary bude hrať vo filme (Lily mám veľmi rada, ale jej herecké schopnosti si hrozné), asi by som knižnú Clary nemala veľmi rada. Ale každý si urobí svoj názor.
Jace. Jace Jace Jace. Akonáhle sa objavil v knihe, už hneď vtedy sa zaradil na môj rebríček "závislosť a láska", kam patrí taktiež Dimitri a Adrian. Musím sa priznať, že z mojich obľúbených kníh (Divergencia, VA, Bloodlines, Džínsový denník, Hunger games....) som sa stala len na týchto dvoch tak závislá, že som na nich nevedela prestať myslieť, akoby naozaj existovali. A teraz sa k ním pridal aj Jace.
On ma všetko od oboch. Bojovník ako Dimitri a vtipný ako Adrian. Kto by ho hneď nezačal milovať?
Opäť začnem s tým filmom, no práve trailer ma navnadil si tú knihu prečítať čiže... Jamie Campbell Bower je herec, ktorý stvárni Jacea. Videla som ho už v nejakých filmoch, no vtedy som si skôr hovorila "hm no nič moc..." a teraz? Milujem ho. Doslova ho milujem. Proste už len v tom trailery mal taký šarm, že som si ho zamilovala a už čakám, že v kine budem vzdychať pri každej scéne s ním. Nie je nádherný, no niečo v ňom je také, čo skrátka priťahuje ... mňa... možno aj vás (A).
Jamie sa dokonale hodí na Jacea. Jace má totiž taktiež svoj šarm a vtip. Takmer celú knihu som sa smiala a keďže som to čítala po nociach do šiestej ráno, musela som svoj smiech krotiť vo vankúši, aby som náhodou nezobudila sestru.
K nemu sa nič viac ani nedá dodať. On je dôvod prečo si tú knihu prečítať. Jeho blond vlasy, jeho zlatavé oči... predstavte si ho ešte v nejakom sexy koženom oblečení či s kapucňou nahlave a divnými tetovaniami... Zaujímavá postava. Verí si, vie ako vyzerá, má sebavedomie, je zdravo namyslený. Takýto charakter sa mi páči.
Knihá je napínavá a nútila ma hltať stránku za stránkou. Nevedela som sa od nej odtrhnúť. Začína sa to nevinne. Je tam pomerne dosť humoru. Jednu z postáv si určite zamilujete, to vám zaručujem. Nechýba však ani boj či prevkapenie na konci.
Prekvapenie? To je slabé slovo. Najradšej by som tu vypísala ďalších milión riadkov o tom "prekvapení" no až tak vam spojletorvať nebudem. Skrátka sa tešte na napínavý koniec a hovorím vám, že to budete čítať s otvorenými ústami a kričať "PREČO!?".
Odporúčam si to prečítať. Kniha bude mať vysoké hodnotenie odomňa.Hlášky:

"Radší na to proste zapomeň, ano? A drž se dál od andelských ostří. Vlastne se bez dovolení nedotýkej žádne z mých zbraní."
"No vidíš, a to jsem je chtela všechny prodat na eBay." zamumlala Clary.
"Na čem?"
Clary sa nej zdvořile usmála. "To je mytické místo s obrovskou magickou silou."

"Kdybys umela vařit, možná bych i neco snedl," zamumlal Jace.
Isabela ztuhla a vraovne napřáhla lžíci. "Cos to řekl?"
Jace se pomalu přesúval k lednici. "Říkal jsem, že než dovaříš, neco bych snedl."
"Tak to jsem te slyšela dobže."

"Večeře." Byla to Isabela.
"Muj Bože, nastala hodina hruzy," řekl Jace,
Hodge vypadal polekane. "Já - já - já jsem mel dost sytou snídaní," zakoktal. "Tedy obed. Sýty obed. Nic do sebe nedostanu -"
"Tú polévku jsem vylila," oznámila Isabela. "Objednala jsem ve meste čínu."
Jace se odlepil od stolu a protáhl se. "Výborne. Mám hrozný hlad."
"Možná si přece jen trochu dám," připustil Hodge slabe.


"Kolem páte ráno?" Zamračila se na nej. "Doufám, žes me probudil z dobrých duvodu."
"Proč, zdálo se ti neco pekného?"
"Nevzpomínam si."
Vstal. "Je tu jeden z mlčenlivých bratru a chce te videt. Hodge me poslal, abych te probudil. Vlastne te chtel probudit sám, ale jelikož je pet ráno, říkal jsem si, že třeba budeš míň naštvaná, když budeš mít pred očima neco hezkého."
"To myslíš sebe?"
"A co jiného?"

"Co je to za veci?" zeptala se Clary.
"Lahvičky se svecenou vodou, posvecené nože, ocelová stříbrná ostří," vysvetloval Jace a skládal zbrane vedle sebe na zem, "elektronový drát - ten nám teď moc nepomuže, ale nebude na škodu mít ho v záloze-, stříbrné kulky, ochranné amulety, krucifixy, Favidovy hvezdy..."
"Ježiš...," hlesla CLary.
"Ten by se sem asi nevešel."


"Místo toho se rozhostilo ticho, které porušil jedine Jace: "Myslel jsem, že bude vetší."
"Mne se zdá velký tak akorát," řekla Clary rozhorčene.
"jiste, je dost velký," připustil blahosklonne, "ale čekal jsem neco... Vždyť víš." Rukama naznačil předmet, který by velikosti zhruba odpovídal kočce domáci.
"Je to Pohár smrti, Jaci, ne Záchodova misa smrti," řekla Isabela.

Zdroj anotácie: Goodreads.com
Viac o filme TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie