pondelok 3. marca 2014

Cassandra Clare - Mesto stratených duší

Originálny názov: The Mortal instruments: City of lost souls 
Séria: Nástroje smrteľníkov
Diel v sérii: piaty
Žáner: fantasy, romance

Dátum vydania: USA vyšlo


Anotácia:
Aká cena je príliš veľka aj pre lásku? Keď sa Jace a Clary stretnú opäť, Clary je zhrozená, keď objaví, že kúzlo démonky Lilith zviazalo jej milovaného Jacea s jej zlým bratom Sebastianom, a že Jace je služobníkom zla. Clavovia chcú zničiť Sebastiana, ale nie je možné čo i len zraniť jedného bez toho, aby bolo ublížené aj tomu druhému. Kým Alec, Magnus, Simon a Isabelle sa snažia vyjednávať s Vílami, Démonmi a nemilosrdnými Železnými sestrami, aby zachránili Jacea, Clary hrá vlastnú hru. Cena za prehru nie je len jej život, ale aj Jaceova duša. Urobí hocičo pre Jacea, ale môže mu stále veriť? Alebo je úplne stratený?
Zdroj anotácie: Goodreads.com


Môj názor (upozorňujem na spojlery!!):
Komu by sa do toho chcelo čítať, keby vedel, že Jace tam nie je, nemôžete si užívať jeho geniáne hlášky, všetci budú smútiť, všetko bude na prd? Nakoniec som sa donútila čítať. Tešila som sa na to, ale jednoducho sa mi nechcelo smútiť za Jaceom.
Lenže som si myslela samé hlúposti. Jace tám síce nie je... tam s nimi, len pár strán. Možno viac. Lenže keď sa už objaví, prekypuje vtipom a bola som nadšená, keĎ sa Clary rozhodla ísť s ním, pretože som Jacea chcela mať v knihe čo najčastejšie.
Bola to nuda, keď som čítala a on tam nebol. Síce bolo pár zaujímavých pasáži a konečne som si obľúbila Clary, ktorá je odvážna, nebojácna a bie sa biť. Najkrajšia časť knihy bolo to prekvapenie, keď sa ram zrazu Jace aj so Sebastianom zjavili a ja som ďalších ... veľa minút len zízala na písmenka či je to naozaj tak.
Nakoniec s ním však odišla a ja som mala chuť volať jej na slávu.
Kniha bola odvtedy napínava stále. Ak sa niečo nedialo s Claryinou spoločnosťou, tak to určite bolo medzi Simonom, Alecom, Magnusom a Isabelle. Aby sme toho nemali málo, obohacoval sa príbeh aj Maiou a Jaredom. To ma síce nebavilo, ale niekomu sa môžu páčiť aj oni dvaja.
Kým predošlá kniha sa týkala hlavne Simona, táto bola úplne o všetkých. Simon tam už nezastával tú hlavnú rolu medzi štvoricou žijúcou v Magnusovom byte. To sa mi páčilo. Všetci pohromade. Riešili sa hlavne dve problémy, no to všetko bolo popretkávané dejmi iných problémov. Vzťahy, vzťahy, vzťahy.
Prvýkrát mi nevadilo to ako Cassandra príliš opisuje. Proste v tom bolo stále čo čítať a okrem chabého začiatku sa nedalo nudiť sa. Úplne som si zamilovala vzťah Magnusa s Alexom. Hlavne ich oboch. Aleca som mala niekedy chuť nakopať, no stále ho mám rada.
Jediná osoba, ktorá mi liezla na nervy v tejto knihe bola Jocelyn. Panebože ak by som nevedela, že ju hraje taká skvelá herečka, zrejme by som ju nenávidela. Zdála sa byť v pohode ešte v tretej knihe, teraz je to niečo hrozné. Neznášam jej postavu. Doslova ju neznášam.
Chýbali mi tam scény s Lukom, ktorý sa tam dokopy objavil možno na troch stranách. Parkrát ma zarazila Claryna hlúposť, (ako nemôže rozoznať o koho sa opiera?:D), hltala som každé slovo, ktoré vyšlo z Jaceovych úst, usmievala som sa nad tým, aká zlatá  a zároveň drsňačka je Isabelle. Začala som mať rada aj Simona.
Prelomová kniha podľa mňa. Stále sa deje niečo iné, niečo nové sa dozvedáme, niečo staré zaniká.
Koniec bol opäť napínavý a dajme tomu že svojim spôsobom aj Happy end, keďže Jace a Clary sú opäť spolu. Lenže to sa nedá povedať o istom páriku, ktorý som tak začala zbožňovať a všetko sa do... pokazilo. Síce ani s Jaceom a Clary to nie je rúžové, keĎže sa nemôžu dotknúť viac a opäť som v mysli kričala, keď nebola žiadna "hot" scéna, po ktorej už tak dlho túžim. Síce sa v knihe vyskytuje takých veľa, kde už išlo do tuhého, no ZNOVU ich Cassandra nejako zastavila.
Napínavé čítanie, oveľa lepšie než predchádzajúci diel, ktorý bol podľa môjho názoru najslabší z celej série. Toto bolo skvelé a teším sa na pokračovanie, ktoré vyjde len v USA budúci rok (2014).  Nevydržím to :( Kniha má už aj názov City of Heavenly fire (Mesto nebeského ohňa).Hlášky:
"Basia coquum," řekl Simon. "nebo jaké je to jejich mozzo."
"Je to ´Descensus Averno facilis est´. Sestup do pekel je snadný," řekl Alec. "Rys práve řekl: ´Polib kuchařku.´"
"Sakra," ulevil si Simon. "Vedel jsem, že si ze me Jace střílí."


"Fajn, proste paráda," řekl Jace. "Tak tohle je to nejhorší načasování od chvíle, kdy se Napoleon uprostřed smrtíci zimy rozhodnul, že je ten pravý čas na to, aby vtrhnul do Ruska."

"Doufal jsem, že vytisknou letáky s moji fotkou, jako když se hledají ztracené kočky," řekl. "Pohřešuje se jeden neskutečne krásny teenager. Slyší na ´Jace´nebo ´fešák´."
"Tos neřekl, že ne?"
"A co myslíš? Fešák? Myslíš, že by bylo lepší ´Sladká tvářičko´? Nebo ´Sexy hošane´? To poslední už se mi zdá trochu přehnané. I když technicky vzato, moje rodina pochází z Británie- "


Skříň byla plná šatú... Byly tam dokonce i boty. Chvíli jenom zírala. Přemýšlela, jestli tu žila nejaká další holka, nebo jestli se Sebastian venoval transvetitismu.

"Existuje duvod, proč jsi práve hodil mojí sestru do umyvadla?"
"Podlomily se jí ze mne nohy," řekl Jace.


"V jednu chvíli jsem s tebou tancoval a pak jsi byla pryč a nejaký dost neodbytný vlkodlak se mi snažil dostat do kalhot."
Sebastian se zasmál. "Vlkodlak nebo vklodlačice?"
"Nejdem si moc jistý. Každopádne by se to melo oholit."

"Úpřimne řečeno, Jaci," řekl. "Jenom myšlena na to, že sis myslel, že by ses mohl dostat pryč s nečím takovým, me úplne srazila na kolena."
"Příšte... až budeš chtít srazit na kolena... rád ti s tím pomužu. Nejspíš s pomocí cihly."


"Neznáš chlapy. Máme křehká ega."
"Nepopsala bych Jacovo efo jako křehké."
"Ne, Jace je neco jako protiletadlový delostřelecký tank co se týče mužského ega," přiznal Simon."


"Mela bys vedet, že jsem tuhle řeč cvičil. Před zrcadlem, chvíli předtím, než jsi sem přišla."
"Takže co si myslíš, že to znamená?"
"To si nejsem jistý," přiznal Jace. "Ale jsem si jistý, že jsem vypadal zatracene dobře, když jsem to nacvičoval."

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie