nedeľa 2. marca 2014

Kody Keplinger - The Duff


Žáner: Dievčenský román
Dátum vydania: USA vyšlo, SR - pochybujem, že vyjde (haha)
Obsah: 17-ročná Bianca Piper je cynická a lojálna, no nemyslí si, že je najkrajšia z jej kamaratiek. Je tiež až príliš múdra na to, aby sa nechala oblbnúť šarmom mužskej štetky a slizkým šolským "hottie" Wesley Rushom. Pravda je, že ho Bianca nenávidí. A keď ju pomenuje "Duff" (Designated. Ugly. Fat. Friend.) chrstne mu kolu do tváre.
Ale doma nie je všetko v poriadku a Bianca zúfa po nejakom rozptýlení. Pobozká Wesleyho. Čo je horšie, páči sa jej to. Túžiac po úteku sa Bianca vrhne do tajného vzťahu s výhodami, s nepriateľom - s Wesleym. 
Až sa to celé nepokazí. Výjde najavo, že Wesley nie je až taký hrozný poslucháč, a jeho život je pekne "dosratý" tiež. Zrazu Bianca s hrôzou zistí, že k nemu cíti niečo viac. Ku chalanovi, o ktorom si myslela, že ho nenávidí viac než hocikoho iného.

Môj názor:     Dokonalý dej, dokonalé postavy, dokonalá autorka, dokonalá kniha.
Varujem pred spojlermi
Ale veľmi mi chýbali obyčajné dievčenské romány. Už ma omrzelo samé fantasy, samy upíri, kopu vlkolakov, anjelov či víly. Výnimkou je originaita Trylle, kde su trollovia.
Príbeh bol skvelý a veľmi sa mi páčilo, že to nie je to typické: Nový chalan. Veľmi sexy. Každá ho chce. On chce práve ju. A žili spolu šťastne až do smrti.  - nie pardón to je pri Fantasy. V dievčenských je niečo ako: Najkrajší chalan na škole. Hneď ju chce. Ona jeho tiež. On chodí s tou namyslenou fľandrou, čo si robí z nej srandu, no nakoniec budú spolu šťastný až do smrti.
Je to niečo nové, keď pre mňa zaujímavy charakter - Bianca, ho vlastne ani nechce. On ju tiež nechce, čím je to celé dopletené a zaujímavé, že si nakoniec najdu k sebe cestu. Wesley Rush je dokonalý chalan, po ktorom túži každé dievča zo školy. Je to sukničkár a presne naňho sedí pesnička, ktorú mala nastavenú Bianca - Womanizer od Britney Spears :D Jedného večera, keď sa stretli v klube kam stále chodila aj s jej kamoškami, ju nazval "Duff". Dotklo sa jej to. Vysvetlil jej, že Duff je dievča, ktoré je najškaredšie oproti jej kamarátkam, nezaujimavé...
No doma Bianca prežíva traumu. Vedela som sa vžiť do jej situácie, keďže mam tiež rozvedených rodičov a povedala by som, že to mám horšie. Nakoniec to skončí tým, že sa pobozkajú a ona za ním bude chodiť častejšie pre sex, aby sa odreagovala a nemyslela na všetky veci, ktoré sa dejú, ktoré ju trápia.
Asi najviac sa mi páčilo práve to, že autorka si uvedomuje dnešnú mládež. TO je dobre, že ona je vlastne 20 ročná a to sa mi páči. Celkom mladá autorka, ktorá vie skvele písať. Nie je ako iné autorky, ktoré svoje postavy opisujú ako "som panna pannička". Skrátka dnes už dievčatá aj v 16 rokoch nie su panny. Autorka si to veľmi dobre uvedomovala, keď to písala a to ma na tom lákalo ešte viac. Celý príbeh bol realistický, takže tam nebola dokonalá hlavná postava, ktora je ako vyrezaná z módneho časopisu.
Bianca bola dokonalá aj keď nie tým spôsobom. Bola realistická a veľmi sa mi páčilo, že si nenechala od niekoho skákať po hlave. Bola zamilovaná do iného chalana, ktorý si ju poriadne ani nevšímal, čo mi pripomenulo presne mňa. Dokázala si povedať svoje a tiež sa nenechala oblbnúť Wesleym.

Wesley Rush. Čo k nemu? Možno to, že väčšina dievčat by ho asi nenávidela za to, ako sa správal aj k Biance. Veď ju chcel iba použiť, aby sa dostal k jej kamarátkam. No ja som zaťažená na takých hlupákov. Milujem Bad guys a to nepatrí len k tým fakt zlým ako vo fantasy, že nejaký temný upír či čo ja viem. Skrátka je bad guy aj Wesley, keďže sa správa ako idiot. Krásny a sukničkár. Už len to ma k nemu priťahovalo.
Ten koniec... Nervovala som, prečo je s Tobym. DosŤ mi vadilo, že hoc jej každý hovoril, že Wesley sa zmenil, že je úplne iný, on ešte prišiel za ňou domov a ona primiivna hus, jej neťukne, že je do nej zaľúbený? AACH.
Pri tejto knihe som mala tie odporné pocity ako pri VA a Džínsovom denníku, čo znamená, že to odsunulo Hush Hush, keďže keď sa zamyslím, nepamätám sa, žeby som ten pocit mala. Aký pocit? Ten, keď čítam knihu a som na začiatku. Hovorím si, panebože už nech spolu dačo majú. Som v tom najlepšom, kde si spolu užívajú a ja sa usmievam ako idiot, a chcem už vedieť ako to skončí. Chcem byť na konci, nech sa radujem ešte viac z toho, že sú spolu. A keď som na konci, tak plačem, že prečo sa to skončilo. PREČOOO??? Chcem, aby som bola ešte len v tej polke knihy, kde si ešte spolu užívajú, kde si ešte neuvedomujú tu lásku k sebe.
Zbožnujem a zároveň nenávidím jednodielne knihy, žiadne série. Nenávidím, lebo viem, že raz to skončí a bude to skoro a už žiadna ďalšia strana či diel nebude. Zbožňujem pretože viem, že oni budú spolu a aj keď sa do toho pripletie niekto iný, nemusím čakať hoc aj 6 dielov, aby som bola šťastná, že su KONEČNE spolu.

Tak tu máte môj názor na túto knihu a ako vidím je to zatiaľ ten najdlhší. Prečítajte si to, hoc aj po anglicky ako ja, lebo je to skvelé.
Najkrajšie z knihy:
Wesley: "Wesley Rush nenaháňa dievčatá, to oni jeho."
Bianca: "Máš pravdu. Wesley Rush nenaháňa dievčatá, ale ani ja teba."
A na konci - Wesley: "Wesley nenaháňa dievčatá, ale nahaňam teba. "

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie