nedeľa 2. marca 2014

Kody Keplinger - A Midsummer´s nightmare

Žáner: Dievčenský román

Dátum vydania: USA - vyšlo
                       CZ a SR - nevyšlo a zrejme ani nevýjde ://

Anotácia: Vysnené prázdniny Whitley Jonhson s rozvedeným otcom sa zmenia na nočnú moru. Stretne jeho snúbenku s jej dvomi deťmi. Jeho snúbenky syn? Chalan, s ktorým si Whitley užila jednú noc na maturitnej párty. Skvelé.
Ešte horšie, absolútne sa nehodí do otcovej pedrfektnej novej rodiny. Tak Whitley začne jednať. Začne "pařit" (česi na to maju jedno normálne slovíčko aj aj amici - parties. Neviem to inak po slovensky preložiť ako inak - začne chodiť na párty). Veľmi. Tak veľmi, že si ani nevšimne dobré veci rovno pod jej nosom: zlatá malá budúca nevlastná sestra, ktorá je jedna z málo osôb, ktoré má rada, najlepší kamarát (aj keď Whitley prisahá, že ona si "nerobí" priateľov), a sexy chlapca, ktorý nie je jej nevlastný brat...aspoň zatiaľ nie. Bude potreba všetkých troch, aby pomohli Whitley sa dostať z hnevu a pomôcť jej dostať kúsky jej rodiny dohromady.Môj názor (upozorňujem na spojlery!!):
ČO môže byť ešte horšie na tom, keď vám otec "zabudne" povedať, že sa ide ženiť, že sa presťahoval, že býva v nádhernom dome s dokonalou rodinou a jeho nová snúbenica ma k tomu ešte dve deti? Asi to, keď zistíte, že s jedným z nich ste strávili noc.
Whitley práve zmaturovala a teší sa na prázdniny s otcom, ktorého vidí iba párkrát do roka. Jej rodičia sa už dávno rozviedli a matka sa s Whitley odsťahovala ďaleko od otca, kde nemajú kanál, na ktorom vystupoval jej otec. Jej matka ho nechcela už vidieť, no Whitley sa to nepáči, má rada svojho otca, rada k nemu chodí cez leto, kedy spolu chodia na pláž, zabávajú sa...
Lenže teraz sa niečo zmenilo. Keď po ňu príde otec, Whitley sa už teší na ďalšie skvelé prázdniny s otcom. No v aute jej otec oznámi, že sa presťahoval. A až keď Withley vystúpi z auta, dozvie sa dôvod, prečo sa presťahoval. Bude sa ženiť.
Ja na jej mieste na otca vrieskam alebo odídem. Toľko vecí, o ktorích jej ani nepovedal. Napríklad ani o tom, že jeho snúbenica má dve deti. Malé blonďavé dievčatko, ktoré sa chystá do prvého ročníka na strednej, a chalan, s ktorým Whitley strávila noc, keď bola na maturitnej párty. 
Je to deivčenský román, no ako autorka sama povedala, viac ako lásku tam rieši rodinné problémy. Problémy Whitley s matkou, ktorá sa o ňu nezaujíma, pretože ju viac trápi aký je jej bývalý manžel hlupák,  ktorý si našiel perfektnú rodinku a na ňu sa vykašľal. Whitely začne preto robiť otcovi a otcovej snúbenici napriek. Začne chodiť na párty, kde sa opíja a bozkáva sa s neznámymi chlapcami. No to sa neobíde bez úhony. Na facebooku sa objaví stránka zameraná na jej chovanie. Každý tam začne pridávať fotky ako odfotil Whitley v tom najhoršiom stave. Whitley si z toho nerobí až takú vedu, no keď zbadá, že označili aj jej otca a on to musel určite vidieť... Začnú sa jej najhoršie prázdniny.
Príbeh sa mi veľmi páčil. Autorka to myslím že začala písať už pred The Duff, no vybodla sa na to, a pokračovala v písaní až neskôr, keď jej to navrhol jej manažér. Príbeh ju napadol, keď čítala jednu z jej obľúbených kníh Sesterstvo putovných nohavíc. Pozerala na to ako sa Carmen dozvie o jej otcovi, že sa presťahoval, že má snúbenicu a tá ma deti. Vtedy ju napadlo, čo by sa stalo, keby tej jeho snúbenici syn a Carmen boli spolu.
Niekedy som sa dokázala vžiť do hlavnej postavy a inokedy nie. Postava bola premyslená a svojská. Niekedy mi vážne liezlo na nervy, že nedokázala povedať otcovi to, že sa jej to nepáči. Že s ním chce byť viac. V tejto autorkinej knihe boli konečne aj také pasáže, pri ktorých som sa doslova JA cítila trapne za Whitley.
Kody napísala tri rôzne príbehy, no všetky sú v tom istom meste, čo som si aspoň ja veľmi obľúbila. Sánku som mala až na stole, keď do príbehu vopchala aj Biancu a Wesleyho z The Duff. Ústa som trela o podlahu od smiechu, keď si Whitley o Biance myslela "svoje".
Kniha bola lepšia ako Shut out, pri čom Shut out bol tak reklamovaný a samé ukážky a blablabla. No neprekonáva to The Duff, ktoré som si natoľko obľúbila... Milujem štýl písania Kody.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie