pondelok 3. marca 2014

Lauren Oliver - Delirium


Originálny názov: Delirium
Séria: Delírium
Diel v sérii: prvý
Žáner: romance, dystópia

Dátum vydania: vyšlo
Anotácia: 
95 dní a potom budem v bezpečí. Zaujímalo by ma či to bude bolieť. Chcem to už mať za sebou. Je ťažké byť trpezlivá. Je ťažke sa nebáť, keď som stále v nebezpečenstve kým ma Deliria ešte nepostihla. Stále sa bojím. Hovoria, že kedysi láska privádzala ľudí do šialenstva. Najsmrteľnejšia vec zo všetkých smrteľných vecí: Zabije vás to oboch, keď to máte aj keď nie.


Môj názor (upozorňujem na spojlery!!):

Knihu som zhltla za jeden deň, kým som bola v Prahe. Sestra šla na koncert, sedela som na izbe, keďže nám akosi došli peniaze a nemala som čo robiť. Tak som sa napojila na net cez mobil a čítala som. Jediný deň mi stačil na celú knihu. Ani neviem či to bolo z tej nudy alebo z toho, že ma tá kniha tak bavila.
Ďalšia hrdinka z radu Sompokakanázostrachu. Ne málokrát som jej mala chuť vylepiť, ale nič sa nedalo robiť. Akosi som už aj stihla zabudnúť meno hlavnej hrdinky, ktoré som si našťastie nedávno ozrejmila. Lena. Lena sa bojí lásky. Lena chce podstúpiť procedúru. Lena je tichá a ďalšia, ktorá nevysloví svoj názor.
Od začiatku knihy som vedela, že to nechce. Nechce podsstúpiť procedúru, ale ona si neustále nahovárala ako veľmi to chce. Bála sa, aj keď stretla Alexa. Neznámeho chlapca, o ktorom si najprv myslela, že je divoch, no neskôr zistila, že je vyliečený. Nemusí sa predsa ničoho báť. Nemusí sa báť Delíria.
Alex bol zozačiatku vtipný a mala som ho rada práve kvôli tomu. Bol taký... drsný, no tiež vtipný. To však pominulo, keď prezradil Lene svoju pravú totožnosť a ona utečie. Vyhýba sa mu. Vtedy ma akosi prestal zaujímať. Aj keď sa neskôr dali dokopy, už bol z neho sladký medík, ktorý mi niekedy liezol na nervy.

Zrejme som tu dala dosť negatívneho hodnotenia, no kniha bola zaujímava a záživná. Nestalo sa, žeby ma nebavila a mala by som chuť pretáčať stránky. Skrátka som hltala každú vetu a nadávala, tešila sa či smútila. Áno, bola som šťastná, keď sa dali konečne dokopy. A potom smutná, keď sa to všetko pokazilo. Nadávala som, keď sa to pokazilo ešte viac a takmer plakala, keď bol koniec. 
Posledné knihy, ktoré som čítala mi na konci robili šoky. Divergencia tým, že skončila tak neukončene a Nástroje smrti tak, že väčší šok som zrejme ešte pri knihách nezažila. Pardón, zažila. Keď zomrel Dimitri, respektíve sa z neho stal Strigoj. A potom ďalší šok v ďalšej knihe, keď Dimitri žil aj po tom, čo ho Rose zabila. 
Tu bol ďalší šok. S otvorenými ústami som zízala na riadky a čítala to dookola. Ako to autorka mohla spraviť?

Knihe nechýba nič a veľa ľudí ju zbožňuje. Možno vám ani nebudú vadiť postavy, no skrátka ja som taká. Zaťažena na tom. Na hlavnej hrdinke. 
Opäť tam však bola podobnosť s Hunger games, ale to je snáď už normálne. Čo iné sa dá vymyslieť pri dystópii ak nie ohraničené mesto? Elektrický plot a tak ďalej... Narozdiel od ostatných však má táto kniha nádherné mesto, ktorého krása končí pri plote, za ktorým sú pralesy. Zničené mestá, zarastené cesty. 
Po tom konci som si musela prečítať ako to bude ďalej. Poviem vám, že to autorka riadne pokazila, keďže pri iných recenziach sa sťažovali, že im tam chýba milovaný Alex a romantické chvíle s ním. Ani pri tretej knihe sa to vraj nezlepší. To ma aj odradilo čítať ďalej, pretože takto dopadla aj séria Nočný tieň. Hlavná hrdinka odmietla sexy Rena a našla si nejakého slabocha, s ktorým nakoniec ostala. Nemohla som to čítať ďalej.
Snáď sa donútim prečítať Pandemonium.


 Zdroj anotácie: Goodreads.com


- mal vyjsť na námet tejto knihy film, nakoniec sa rozhodli pre seriál. Natočili pilotnú časť a stanica seriál nakoniec zamietla.Našla som nejaké gify z pilotného dielu :) + TU si môžete pozrieť krátke video

 http://24.media.tumblr.com/de24ce22bc3ea48779b5d9bd05ca558f/tumblr_n0fxkr1GaB1qb0jsbo1_250.gifhttp://24.media.tumblr.com/7a0037fd086e4d7d815cde96887dc08a/tumblr_n0fxkr1GaB1qb0jsbo2_250.gifhttp://24.media.tumblr.com/c950e89930a06225cc137a33aea6ff35/tumblr_n0fxkr1GaB1qb0jsbo5_250.gif

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie