nedeľa 27. júla 2014

J.K. Rownling - Harry Potter a Kameň múdrcov

http://danybooks.blogspot.sk/2014/06/my-summer-reading-list-2014.html


Originálny názov: Harry Potter and the Philosopher's stone
Autor: J.K. Rowling
Séria: Harry Potter
Diel v sérii: prvý
Žáner: fantasy
Dátum vydania: eng, sj, čj vyšlo
Počet strán: 318
Hodnotenie GR: 4,38

Fun  4/5
Love  5/5
Boyfriend  -/5
Tears  2/5

Anotácia:
Harry Potter je sirota, žije u príšerných príbuzných a až do svojich jedenástich narodenín si myslí, že je obyčajný chalan. Potom však začne dostávať záhadné listy, navštívi ho sympatický obor, na jeho radu sa Harry prihlási na Rokfortskú strednú školu čarodejnícku, naučí sa hrať metlobal a stretne sa v boji so svojím úhlavným nepriateľom. Dôvod, prečo sa to všetko deje, je jasný: Harry Potter je čarodejník!

Môj názor: 
Keď som pred mnohými rokmi (tak štrnástimi) videla túto knihu pod stromčekom na sestrinej kôpke, vôbec mi to nevadilo. Ja a čítať knihy? Prosím vás. Netrvalo dlho a vyšli aj filmy. Filmy som zbožňovala, vyrástla som s nimi a zbožňujem ich aj teraz. Knihy som si vždy chcela prečítať, no nejako som sa k tomu nikdy nedostala až kým nemal vyjsť šiesty film. Vtedy som sa do kníh pustila, lenže som začala od tretieho dielu, pretože prvé dva mi prišli príliš... detské. Ja viem, nesúďte ma, som hlúpa. A teraz som tu, konečne som prečítala prvý diel, pokračujem druhým a chystám sa aj na re-reading zvyšku série.

Táto kniha je geniálna. Nechápem teraz, prečo som si to nikdy nechcela prečítať. Ľutujem to, pretože aj prvý diel je rovnako skvelý ako tie ostatné. Nachádza sa v ňom kopa magických situácii a celá kniha mi príde úplne jedinečná. Obdivujem mozog Rowlingovej, že také niečo dokázala vymyslieť a predstavovať si to cestujúc vlakom.
Písanie je skvelé, páčilo sa mi, koľko názvov dokázala autorka vymyslieť. Ja na také vôbec nie som a nechápem niekoho ako Tolkien, G.R.R. Martin či Rowlingová. Jej svet je dokonalý a som si istá, byť stále malým deckom tak plačem a čakám na list z Rokfortu. Aj ja tam chcem ísť, mať  vlastnú sovu, vlastniť magický prútik a byť v... nesúďte ma, ale Slizolin je tiež taký bad-ass, nie len Chrabromil.

"Choď po poštu, Dudley."
"Nech ide Harry."
"Choď po poštu, Harry."
"Nech ide Dudley."
"Šľahni ho tou bakuľou, Dudley."

Neviem či má prvý diel aj novšie vydanie, my doma máme z roku 2000 a musím povedať, že má aj pár chybičiek.  Myslím preklad. Páčilo sa mi, že preklad bol taký... vyspelejší a bolo tam mnoho slovíčok, ktoré bežne nepoužívame, lenže zároveň tam bolo niekoľko preklepov. Bežne to v knihách nevnímam alebo tam fakt nie sú, tu som však niekoľko našla. Ale vôbec mi to nepokazilo zážitok z príbehu.
Dala som 5 bodov za lásku, myslela som tým rodinnú a kamarátsku lásku, pretože tej tam je veľa aj napriek tomu, že sa Harry ešte len začína skamaráťovať s Ronom a Hermionov a zvyškom jeho spolužiakov, a tiež napriek tomu, že Harryho rodičia sú mŕtvi.

Harry je skvelá postava a Rowlingová ho dokázala rovnako skvelo napísať. Naozaj som mala pocit, že má hrdina 11 rokov. Mal také zmýšľanie a aj chovanie.  Tiež sa musím priznať, že mi hrozne liezla na nervy Hermiona. Mám ju rada, ale fakt mi liezla na nervy rovnako ako aj Ronovi. Neustále musela všetkých opravovať, musela dokazovať koľko toho vie a riadiť sa pravidlami. Zmenilo sa to síce ku koncu, ale aj tak ma hnevala. Ron je taký hrdinský bojko. Páčilo sa mi, že sa dokázal postaviť hlupákovi Dracovi a niekedy sa zároveň išiel pokakať od strachu. Dokopy tvoria títo traja nebezpečne úžasnú trojku.

Film a kniha sa mi spočiatku zdali veľmi podobné a vravela som, že sa zo všetkých filmov ten prvý najviac podobá na knihu. Ku koncu sa však kniha s filmom začali rozchádzať, no zatiaľ si stále myslím, že prvý film je najpodobnejší knihe. Čítala som knihu a zároveň s ňou pozerala film. Takto sa chystám aj na druhý diel. Bolo skvelé pamätať si ako vyzerajú postavy z filmu a premietať si ich v hlave počas čítania.
Harry Potter je úžasná séria, ktorú ja zaraďujem k must-read knihám. Som rada, že som sa konečne dostala aj k prvému dielu a neľutujem to. Nedokážem dať horšie hodnotenie než 5 diamantíkov. Nedokážem ani vytknúť niečo. Veď kniha je dokonca aj graficky úžasne spracovaná. Obálka sa hodí ku knihe a aj obrázky pred kapitolami dávali zmysel. Ešte raz musím vystrúhať hlboké poklony Rowlingovej za jej nápady a naozaj nikdy nepochopím, ako niekto môže mať takú fantáziu a vymyslieť dokonca vlastný šport.

 

Mimochodom, začala som HP filmy pozerať po anglicky, radím vám, prvý diel po anglicky nepozerajte. Tie herecké výkony hlavných troch predstaviteľov mi na konci fakt začali liezť na nervy aj ten ich britský prízvuk :D och katastrofa :D v dvojke to už je lepšie :D.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie