piatok 20. mája 2016

AB: Jenny Han - To All the Boys I’ve Loved Before

Originálny názov: To All the Boys I’ve Loved Before
Autor: Jenny Han
Séria: To All the Boys I’ve Loved Before
Diel v sérii: Prvý
Dátum vydania: 4/2014, cz 7/2015
Vydavateľstvo: Simon & Schuster, Cooboo
Počet strán: 288
Hodnotenie GR: 4,11

Fun  3/5
Love  3,5/5
Boyfriend  4/5
Tears  0/5

Anotácia: 
To All the Boys I’ve Loved Before je príbeh Lary Jean, ktorá nikdy verejne nepriznala svoje lásky, ale namiesto toho každému chlapcovi napísala list o svojich pocitoch. Vložila ho do obálky a skryla do škatule, ktorú schovávala pod posteľou. Jedného dňa však Lara Jean zistí, že jej tajná škatuľa zmizla a listy boli odoslané. A tak ju každý chlapec konfrontoval s tým, čo bolo v jej listoch: prvá pusa, chlapec z letného tábora, aj ex-priateľ jej sestry, Josh. Lara Jean sa snaží vysporiadať so svojimi dávnymi láskami, keď zistí, že niečo dobré tie listy predsa len priniesli.

Môj názor:
Po dlhom čase som sa rozhodla oprášiť svoje znalosti počúvania po anglicky a rozhodla sa "prečítať" si túto knihu ako audiobook. Navnadila ma na to hlavne booktuberka Christine, keď robila rozhovor s autorkou. Akosi som dostala chuť na nejakú milú contemporary knihu a táto bola tak poruke.

Príbeh je o Lare Jean, ktorej staršia sestra odchádza na výšku ďaleko za oceán, a tak si teraz Lara musí zvyknúť na to, že ona je mamou v rodine. Preberá zodpovednosť za mladšiu sestru a pomáha otcovi s domácimi prácami. Lenže stále je len mladé dievča, ktoré píše zamilované listy. Tie však náhodou niekto odošle a všetky jej lásky sa rozhodnú ju konfrontovať. Nie len najpopulárnejší chlapec na škole, ale aj ex-priateľ jej sestry.
Nemôžem sa veľmi vyjadrovať k tomu ako autorka písala, pretože to by som to musela čítať, no viem, že mnohým ľuďom vadil pomalý a nudný úvod. A musím uznať, že ak by som to čítala, tak možno by nudil aj mňa. Nie len úvod, ale možno aj niektoré pasáže počas celej knihy. Audiobook je však niečo, čo aj z tej najhoršej knihy dokáže vykúzliť čosi čarovné. Dievča, ktoré celú knihu nahovorilo malo neskutočne mladý a milý hlas, ktorý sa mi úplne hodil do roly Lary Jean. Dokázala geniálne napodobniť aj staršiu či mladšiu sestru. Do AB som sa zamilovala ešte viac, než pri Selekcii. Úplne ma to dostalo a len ťažko som sa donútila stopnúť to a začať konečne počúvať svoje okolie.
Zhodnotila som teda, že audiobook zrobí z nudnej knihy zábavnejšiu. Jednoducho tam nebola scéna, kedy som sa nudila. Dokonca aj počúvanie toho, čo si hrdinka myslí ma rozosmialo viac, ako by som to len čítala. Bolo to také reálnejšie.
Kniha začína práve tým, že listy zrazu zmiznú. Neviem ako vy, ktorí ste to čítali, ale ja som hneď vedela, kto to urobil a bola som úprimne prekvapená, keď sa hrdinka na daného človeka hneď neobrátila. U mňa by to bola prvá voľba.
Páčilo sa mi, že autorka neprezradila presne, čo v tých listoch je a odhaľovala to tak postupne. Bolo to tak neskutočne milé a trápne. Úplne som sa zamilovala do všetkých tých listov a lístočkov a som veľmi rada, že ich tam autorka zakomponovala. No zároveň som bola sklamaná, že sa tejto témy Jenny veľmi nedržala. Listy spomenula tak v úvode a ďalej sa kniha niesla v úplne inom duchu. Miestami mi to vadilo a miestami nie.
Vadilo mi to hlavne preto, že sa mi ten nápad s listami (koľkokrát ešte napíšem LISTY?) páčil a nebola som spokojná s tým, že to autorka len tak odsunula do úzadia a nevenovala sa tomu. Tiež sa mi nepáčilo to, že to, čo vymyslela mi prišlo byť neskutočne otrepané. Len tak som si v hlave odrátavala koľko podobných kníh poznám. Veľa.
Avšak na druhú stranu sa mi to páčilo, pretože tam boli geniálne postavy a vzťahy medzi nimi. Väčšinou som stále frustrovaná z toho, že si hrdinovia nepriznajú to, že sa milujú, tu mi to však vôbec neprekážalo. Bolo to prirodzené a až do poslednej chvíle ani neviete či vôbec niečo cítia. Sú skôr ako takí kamaráti, ktorých len neskutočne shipujete.
Úplne ma však dostali postavy, s ktorými sa dalo hneď stotožniť.
Margot sa mi páčilo už od začiatku, no postupom knihy moja náklonnosť k nej klesala. Dostal ma však jej vzťah k sestrám a to, aká bola obetavá. Mala neskutočne milú povahu a úplne odlišnú od jej sestier.
Kitty mi neskutočne liezla na nervy celú prvú polovicu knihy. Pripomínala mi to malé decko z Malých žien. Tiež som ju neznášala. Postupom knihy sa mi však Kitty zapáčila a hlavne vďaka tomu, aký mala vzťah s Petrom a Joshom. Jednoducho bola taký optimistický človiečik, ktorý nevidí v ľuďoch nič zlé.
Josh mi vadil snáď od prvej sekundy. Bol otravný a hoc sa choval niekedy milo, nemohla som sa preniesť cez všetko ostatné. Čím ďalej som v knihe bola, tým viac mi liezol na nervy a bola by som úprimne rada, ak by sa v dvojke ani nevyskytol.
Peter bol jedna z najlepších chlapských postáv, ktoré som objavila v knihách za posledné mesiace. Úplne ma dostalo to, ako sa správal, pretože to nebol ten typický populárny namyslený chalan. Niekto ho dokonca nemá rád, lebo sa správa ako hlupák, ale mne na ňom vôbec nič nevadilo. Páčilo sa mi, že bol taký realistický. Mal svoje chyby a nebol perfektný. Nemyslel si, že je niečo viac než Lara Jean. Bol veľmi milý, vtipný a držal celú knihu nad vodou.
Lara Jean sa mi páčila už od začiatku. Hneď som sa s ňou vedela stotožniť, pretože bola jednoducho taká realistická. Robila hlúposti, myslela si, že nie je dokonalá, nemala rada, keď o nej ľudia rozprávali , bola sakramentsky hanblivá a väčšinou len sedela doma. Práve preto som sa zamilovala do jej vzťahu s Petrom, pretože ju donútil k tomu, aby niečo robila. Aby bola odvážna. Aby nesedela doma. Aby si proste užívala život. S Petrom sa tak neskutočne dopĺňali a hodili sa k sebe, až som ochkala a pišťala pri každej zlatej scéne. Síce sa na konci správala otravne, ale stále to bola dobrá postava.
Úprimne vám túto knihu odporúčam. A ak si trúfate, tak si ju aj vypočujte ako audiobook, pretože tak je to snáď ešte väčšia zábava. Som rada, že konečne poznám dôvod, prečo je z tohto diela každý paf. Idem sa už chystať na pokračovanie, pretože ten koniec...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie