pondelok 30. mája 2016

Issue 17: My travel-list


Hurá hurá, konečne pribúda článok do tejto rubriky. Ak k vám mám byť úprimná, tak takto začínam už tretí príspevok, no tento aj hodlám dopísať a neodložiť ho len v konceptoch.
Keďže ide leto a už včera bolo tu v Košiciach 28 stupňov, tak som si povedala, že práve takýto článok o cestovaní sa hodí. Síce by som mala čítať recenzáky, učiť sa na skúšky a... no žiť, včera som len sedela doma na balkóne a pražila sa, keď mi nad mojim rozpáleným mozgom blikla žiarovka. Nebude to totiž obyčajný článok o miestach, na ktoré sa chcem dostať. Budú to miesta, ktoré chcem navštíviť práve kvôli knihám (no a seriálom a filmom podľa kníh). A ešte tu bude aj hra (ale tá má aj knihu!!).

1. Dubrovník, Split, Maroko, Zafra Castle. Alcázar de Sevilla...

(A Song of Ice and Fire - G.R.R. Martin)

Okej, priznajme si to, kam zo sveta seriálu GOT by ste sa NEchceli pozrieť? Nikde. Láka ma síce aj Británia a Island, vybrala som však čosi teplejšie.
Dubrovník a Split v Chorvátsku tvoria časti King´s Landing. Neďaleko oboch miest sú taktiež ďalšie miesta, kde sa točilo. A obe sú to nádherné mestá, ktoré jednoducho musím navštíviť. Je pravda, že v Dubrovníku som už bola (článok), no pol dňa ani zďaleka nestačí na to, aby si to človek prezrel. Niekoľko hodín trvá len prejsť hradby, nie to ešte zvyšok Starého Mesta. Ale jednodznačne vám odporúčam tam ísť! Cena na hradby je dosť smiešna, ak ste študent (30 kún, čo sú nejaké 4€).
Ďalej to je Alcázar de Sevilla v Španielsku, kde sa točil Dorne. Tie prenádherné záhrady, kde sa Myrcella prechádzala? Áno! To je to!
Zafra Castle v Guadalajara v Španielsku slúžilo ako Tower of Joy. Túto pevnosť ste mohli vidieť v 6. sérii, keď mladý Ned bojoval so sirom Arthurom Daynom. Nedávno som pozerala aj Behind the Scenes z tej časti, kde vraveli, že tam v podstate nemuseli nič upravovať či využívať CGI, lebo to naozaj tak skvelo vyzerá.
Posledné je Maroko, kde ani nevymenujem mestá, pretože je to zbytočné. Maroko chcem navštíviť úplne celé. Natáčalo sa tam mnoho vecí odohrávajúcich sa na Essose, čiže dejová línia Daenerys. 
Dubrovník
Split
Alcázar de Sevilla
Zafra Castle
Aït-Ben-Haddou
A ak chcete vedieť a vidieť viac lokácií, kde sa GOT natáča, tak kliknite TU.

2. Cinque Terre v Taliansku

(Finding It - Cora Carmack)

Taliansko bude spomenuté v tomto zozname trikrát, takže sa pripravte :D
Milujem Taliansko, hlavne teda vďaka hre Assassin´s Creed. Príde mi to ako krajina, kde si nestačí pozrieť len hlavné mesto a to je všetko. Najradšej by som išla na roadtrip po tomto štáte, pretože toho chcem vidieť až príliš veľa.
Možno už poznáte sériu... nemám poňatia ako sa volá v Slovenčine, no prvý diel je Zbohom nevinnosť (Losing it), druhý Zbohom klamstvá (Faking it) a tretí ešte Ikar nevydal. Tretí je však najlepší a zároveň jedna z mojich najobľúbenejších kníh vôbec. Nielenže je hrdinka dosť bad-ass, ešte aj cestuje po Európe. Autorka tak čitateľom predstavila Budapešť, Prahu, Nemecko a aj Taliansko.
Presnejšie Cinque Terre. Opísala to miesto tak dokonalo, že som si ho hneď hľadala na TripAdvisor (ak čítate nejaké knihy s cestovaním, tak určite majte túto appku v mobile, pretože tam nájdete úplne všetko). Zamilovala som sa. Do mestečka, do náučného chodníka, do knihy.

3. Positano, ostrov Capri, ostrov Ischia v Taliansku

(Racing the Sun - Karina Halle)

Vravela som, že tu bude Taliansko viackrát :D
Do kníh od Kariny som sa zamilovala takmer okamžite. Áno, čítala som len dve, ale aj tie dve mi stačili na to, aby som autorku zbožňovala. 
V tejto knihe hrdinka taktiež cestuje, ale nie len po Európe, rovno po celom svete. Bez peňazí nakoniec skončí v Taliansku, presnejšie v Positane, kde chvíľu býva, kým si nenájde prácu na ostrove Capri. Tam Karina opísala nádherné vodné jaskyne a kopu ďalších nádher. Neskôr pôjde hrdinka aj na výlet na Ischiu či do Neapolu.
Positano
Capri
Capri
Ischia

4. Florencia v Taliansku

(Assassin´s Creed II)

Panebože ako ja milujem túto hru. Keď vyšiel druhý diel, vtedy som sa o tejto sérii konečne dozvedela a odvtedy poctivo hrala. Príbeh s Eziom Auditore sa mi páčil najviac zo všetkých a pre mňa to vždy bude najlepší Assassín. Aj keď pirátkovia boli tiež zaujímaví a nalákali ma dať si do zoznamu aj ostrovy ako Nassau a podobne (kto vie, čo to je dnes), no na Taliansko nemá nič.
Mohla by som spomenúť aj Rím, Benátky či dokonca aj Istanbul z ďalších dielov, ale to je taká samozrejmosť. Florenciu som do AC ani nepoznala. Neodsudzujte ma, ale kto pozná viac miest v Taliansku ako Rím, Miláno a Benátky?
Až keď som sa prechádzala ulicami Florencie (teda skôr strechami) v podobe Ezia som zistila, že tam jednoducho musím ísť. Je vtipné, že mám pocit, akoby som tam už bola, pretože tie hry tak verne okopírovali všetky mestá. Chcem však vidieť tie krásy na vlastné oči. Škoda len, že sa nemôžem vrátiť do renesancie a vychutnať si to tak.
V decembri vychádza film!! Nanešťastie (a na gigantické šťastie) sa rozhodli vymyslieť úplne inú dejovú líniu. A hrá tam môj milovaný Michael Fassbender <3
(Chcela som vám dať len trailer, ale nedalo mi :DDD)

5. Nový Zéland

(Pán prsteňov a Hobit - J.R.R. Tolkien)

Kto videl Pána prsteňov a nenapadlo mu, že chce navštíviť Hobbiton? Kto? NO KTO? Som závislák na Behind the Scenes rôznych filmov či seriálov, čiže keď som videla, ako to tam vyzerá v skutočnosti, proste som sa rozhodla, že raz tam pôjdem. Nie len do Hobbitonu, ale preskúmať krásy celého Nového Zélandu. Ktovie, možno budem kráčať miestami, kade prešli Dwarfovia s Bilbom či Legolas s Gimlim a Aragornom.
Miesta natáčania LOTR, HOBIT

6. Port Townsend (Washington) v USA 

(F*ck Love - Tarryn Fisher)

Neviem, čo ma tak upútalo na tomto mestečku. Tarryn píše tak dokonalo, a F*ck love je taká úžasná kniha, že to inak ani nemohlo dopadnúť. Jednoducho ma to miesto, ktoré tam opisovala neskutočne chytilo, a tak som si ho hneď zapísala na zoznam.

7. Harry Potter svet

(Harry Potter - J.K. Rowling)

Áno, ja viem, že mi list už nepríde... :(
Keďže vypisujem reálne miesta, tak aj toto je reálne. Mám na mysli The Wizarding World v Orlande a Studio Tour v Londýne. Neskúmala som, aký je v nich presne rozdiel, nejak som si len domyslela, že Wizarding World má reálne repliky miest zatiaľ čo Studio Tour ponúka pohľad na skutočné rekvizity využité v celej sérii. Možno sa mýlim, snáď nie. Navštívila by som však obe. A nepotrebuje to ani vysvetľovanie. Stačí vám len, že HARRY POTTER! DUH! Je mi jedno, čo to je, pokiaľ sa to týka sveta Harryho Pottera, tak tam chcem ísť, chcem to vidieť, chcem to zažiť.
The Wizarding World of HP
The Wizarding World of HP
The Wizarding World of HP
Studio Tour
Studio Tour
Studio Tour
Studio Tour
Studio Tour
Studio Tour

2 komentáre:

  1. Na Nový Zéland a oba Harry Potter svety by som tiež veľmi chcela vidieť! :D

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Zaujímavý nápad a všetky miesta vyzerajú zaujímavo.:) Na HP a Nový zéland ma pokojne pribaľ do kufru, tam by som tiež veľmi chcela ísť.:) A tuším by som si mohla prečítať aj Finding it, prvé dve zo série som čítala a boli to fajn oddychovky, takže keď sa tu pridá ešte to cestovanie...:)

    OdpovedaťOdstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie