štvrtok 16. júna 2016

Recommendations: Summer reads

Raz dávno som urobila článok, kde som vám odporúčala knihy na leto. Presne také, kde by sa spomínali prázdniny, kúpanie a cestovanie. Niečo, čo by sa hodilo čítať niekde na pláži či pri bazéne. A keďže to bolo už tak dávno (pred dvoma rokmi!), tak som sa rozhodla urobiť niečo aktuálnejšie.
Ešte som vás chcela upozorniť, že tu budú knihy, ktoré som čítala, no aj tie, ktoré ešte nie, ale toto leto si ich plánujem prečítať. Práve ku nim dávam aj obsahy, ktoré sa snažím okresať vlastnými slovami, takže ak si ich chcete prečítať celé, skočte na GR.


Čítala som a odporúčam

Racing the Sun - Karina Halle 


GR: 4,00
Ja: 4,5
Hlavná hrdinka cestuje po svete, keď jej dôjdu peniaze práve v Taliansku. A tak si teda musí nájsť nejakú prácu, aby sa vôbec mohla dostať domov. Získa prácu ako učiteľka angličtiny dvoch malých súrodencov, ktorých starší brat je jej šéf. Spoločne si robia výlety po ostrove Capri a okolí.
Práve preto vám to odporúčam na leto. Pretože TALIANSKO! 

Love in English - Karina Halle


GR: 4,08
Ja: 4,5

Karina Halle píše veľmi skvelé cestovateľské knihy. Okrem Racing the Sun je tu aj Love in English, čo bola moja prvá kniha od tejto autorky. Zamilovala som sa do nej. Aj do Kariny aj do knihy. Karina píše neskutočne a príbeh bol dokonalý. Hlavná hrdinka totiž ide učiť španielov po anglicky do španielska, kde stretne kedysi svetoznámeho futbalistu, ktorý je mimochodom ženatý a ma dieťa. Čo môže byť lepšie?


Vain - Amelie Fisher


GR: 4,26
Ja: 4,5

Nepoviem vám, čo presne je na tejto knihe také letné, stačí vám vedieť, že hrdinka niekam pôjde. Priznám sa, že pri prvých stranách som nechápala, čo ľudia na tej knihe vidia, no akonáhle sa hlavná postava dostala do tej krajiny, tak ma to neskutočne dostalo a odvtedy hľadám čosi podobné. Vain vás donúti zamyslieť sa nad vlastným životom a prehodnotiť mnoho vecí.

Aristoteles a Dante spoznávajú svet a tajomstvá vesmíru - Benjamin Aliré Sáenz


GR: 4,33
Ja: 4,5

Je to krásny príbeh o dvoch kamarátoch, ktorého väčšina sa odohráva počas leta. Teda aspoň sa mi tak zdá. Jednoduch oz tej knihy ide taký ten letný feeling, slnko, voda, pohodové večeri. Postavy si úplne zamilujete a hlavne to, ako je to celé napísané. Jedna krásna myšlienka za druhou. (A okrem toho... moje meno je na slovenskom vydaní, takže kupovať a čítať!! :D)

Plánujem čítať a odporúčam aj tak :D


Where Sea Meets Sky - Karina Halle


GR: 3,79
Obsah:
Joshua Miles strávil posledné roky len prácou, ktorá nikam neviedla a bývanie doma mu vzalo všetku inšpiráciu a silu splniť si svoj sen grafickej tvorby. Potom však stretne Gemmu Henare z Nového Zélandu, ktorú po noci strávenej spolu nevie dostať z hlavy, hlavne keď Gemma odcestuje späť domov.
Joshua si to len s batohom, menšou sumou peňazí a Gemminym menom namieri na Nový Zéland. Dobrodružstvo sa však začne, až keď sa mu dievčinu podarí vystopovať. Gemma mu predstaví krásnu krajinu, ktorú spoločne precestujú, a ukáže mu, čo je život, láska a bolesť. 
---
Tretia Karina. To znamená len to, že jej knihy sú naozaj skvelé. Joshua Miles, hlavný hrdina z Where Sea Meets Sky je, ak sa nemýlim, brat hlavnej hrdinky z Love in English, spoločne sa však tiet dve knihy neoznačujú ako séria, no povedala by som, že všetky Karinine cestovateľské knihy majú akési prepojenie. Už len kvôli tomu si to chcem prečítať.

Brigth Midnight - Karina Halle


GR: -
Obsah:
Po rokoch práce ako čašníčka v rôznych krajinách Európy už Shay Lavji videla takmer všetko, čo Európa ponúka. Jednu krajinu si však stále nemôže vyškrtnúť zo svojho zoznamu: Nórsko. Shay je posadnutá s ich kultúrou a nevie sa dočkať, kedy uvidí majestátne fjordy na vlastné oči. Neteší sa však na svojho Nórskeho ex-priateľa, Andersa Johanssona, ktorý jej pred ôsmimi rokmi v Amerike zlomil srdce, tesne predtým, než sa vrátil naspäť domov.
---
Táto kniha ešte len vyjde v septembri, ale už teraz vám radím, aby ste si ju dali na to-read zoznam. Hlavná hrdinka sa totiž objavila už v Racing the Sun. Okrem toho sa konečne dočkám inej krajiny, než len typicky letnej. Karina je fakt skvelá, pretože napísala toľko kníh, no každá jej romantika je úplne iná.

Love & Gelato - Jenna Evans Welch


GR: 4,04
Obsah:
Lina trávi leto v Toskánsku, z čoho však nie je nadšená. Bolo to totiž posledne želanie jej umierajúcej mami. Chcela, aby spoznala svojho otca. Ale čo je to za otca, ktorý sa 16 rokov nezaujíma o dcéru? Jediné, čo Lina chce je ísť domov, ale potom jej niekto podaruje denník, ktorý si písala jej mama, keď žila v Taliansku. Zrazu sa jej pred očami začne otvárať magický svet plný tajomným romancí, kultúry a ukrytých pekáreň. Lina začne nasledovať mamine kroky a postupne odhaľovať tajomstvá, ktoré pred ňou rodičia skrývali.
---
Pred dvoma dňami som si len tak hľadala nejaké letné knihy, keď som narazila na toto. Existuje taký film, ktorý už ani neviem ako s volá, no hlavná hrdinka odíde do Toskánska po rozvode či rozchode a tam spozná nejakého casanovu a aj úplne nový svet. Nie je to najlepší film, ale vždy, keď ho dávajú, tak si ho pozriem. Táto kniha mi to neskutočne pripomína. Okrem toho TALIANSKO!

Wanderlost - Jen Malone


GR: 3,93
Obsah:
Aubree si nevie predstaviť lepšie miesto na strávenie leta ako perfektne nudné Ohio. Ale keď sa jej sestra, Elizabeth, dostane do problémov, musí nahradiť sestru v jej letnej brigáde. Musí viesť skupinu seniorov na výlete po Európe.
Už v Amsterdame sa však všetko Pokazí. Nie len že stratí mobil, k jej skupine sa pridá aj nečakaný hosť: Sam, syn majiteľa firmy, ktorá ponúka tieto výlety. A keďže Aubree predstiera, že je Elizabeth, za žiadnych okolností sa do Sama zamilovať.
---
Akurát včera som to začala čítať a poviem vám, že to je iné, než som čakala. Myslela som si, že Aubree je nejaká slušná dievčinka, ktorá zaskakuje za svoju rebelku sestru, ale je to presne naopak. Dosť mi tá hlavná hrdinka pripomína mňa, takže si myslím, že to ešte bude veľmi dobré.

Knihy od Morgan Matson


Všetky knihy od tejto autorky majú taký letný feeling, aj keď som ich ešte nečítala, viem to. Jednu mám doma a na ďalšie tri sa chystám, pretože znejú originálne, zábavne a letne. Morgan som akosi nevnímala, až kým ju nezačali booktuberky ospevovať, takže sa naozaj teším, čo sa z toho vyvinie. Je tam Road-Trip, ďalej úlohy od kamarátky, nejaké leto na chate a jej najnovšia kniha o dcére politika, ktorá venčí psy. Práve tá najnovšia ma láka asi najviac.
Amy & Roger's Epic Detour
GR: 4,05
Since You've Been Gone
GR: 4,21
Second Chance Summer
GR: 4,15
The Unexpected Everything
GR: 4,17

10 komentárov:

 1. Okey, z tohto zoznamu ma zaujalo viac kníh než som čakala :D Určite si na svoj to-read list pridávať Wanderlost, Racing the Sun a Where Sea Meets Sky kvôli Novému Zélandu :D a zaujalo ma celkom aj Vain, ale pri tom som si nie istá :)
  Zo zoznamu som čítala len jednu knihu, a to Ari & Dante (tiež som to čítala v lete) a chystám jej re-reading toto leto :3 Ďakujem za tipy na knižky, takéto články mám veľmi rada! ^^

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vain som aj ja váhala, ale keď som to dočítala, tak som bola úplne ohúrená, že prečo som to nečítala skôr :D čiže fakt odporúčam :)

   Odstrániť
 2. Senzace, tipů na typicky letní čtení není nikdy dost :) Děkuji za inspiraci :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Love & Gelato znie dosť dobre :D Inak sa chystám na Unexpected Everything lebo som na to čítala celkom dosť pozitívnych recenzií :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja sa chystám na všetko od Morgan, lebo som akosi až teraz objavila, že je v booktube komunite taká populárna :D a ja som od nej ešte nič nečítala :D

   Odstrániť
 4. Pěkný výběr! :) Na létu je pěkné to, že si nevyčítám, když někam zalezu s nějakou oddychovkou - a tohle je seznam, ze kterého mě několik položek fakt zaujalo! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem :) Keď si niečo prečítaš, daj vedieť, ako sa ti to páčilo :)

   Odstrániť
 5. To Wanderlost sa mi pozdáva asi najviac. Asi som divná, ale momentálne nemám náladu na knihy, v ktorých sa cestuje. Možno aj preto, že ani mne sa momentálne nechce ísť nikam a som schopná sedieť iba doma alebo u babky. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. hej aj mne sa pozdavalo, ale akosi sa mi to nechce už čítať :DD ja mam strašnú chuť čítať všetko cestovateľské, nech môžem plakať, že ja sedím doma :DD

   Odstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie