utorok 26. júla 2016

Morgan Matson - Amy & Roger: Na cestě

Originálny názov: Amy & Roger's Epic Detour
Autor: Morgan Matson
Dátum vydania: cz 8/2013, eng 5/2010
Vydavateľstvo: CooBoo
Počet strán: 420
Hodnotenie GR: 4,06

Fun  3/5
Love  3/5
Boyfriend  2,5/5
Tears  3/5

Anotácia: 
Amy se na léto dvakrát netěší. Její máma se rozhodla přestěhovat na druhý konec země a Amy má teď za úkol dovézt její auto z Kalifornie do Connecticutu. Problém je, že od té doby, co její otec zemřel při autonehodě, se Amy není schopná posadit za volant. Děsí ji to. A v tu chvíli přichází na scénu Roger, prý starý přítel rodiny (jak tvrdí Amyina matka), který má také v plánu road trip přes půlku Států. Nejkratší možná trasa je naplánovaná, tak stačí vyrazit… Proč to ale nevzít zábavnější cestou? Udělat si pár zajížděk rodičům natruc a poznat Ameriku? Pomůže to oběma, aby se vyrovnali sami se sebou a zacelili bolavé rány?

Môj názor:
To, že nejaká Morgan Matson existuje som sa dozvedela len pred pár mesiacmi vďaka booktubu. Áno, názvy kníh mi boli povedomé, no nikdy som nevedela, kto je ich autorom. Po tom, čo ju toľko každý ospevoval som sa rozhodla prečítať si od nej niečo. A keďže Amy & Roger boli všade vo výpredajovej cene, tak som si to proste musela kúpiť. Teda kúpila mi to sestra.

"Ty nejlepší objevy se vždycky nachomítly k lidem, který je nehledali. Kolumbus a Amerika. Ponzón, který zakopnul o Brazílii, když hledal západní Tichomoří. Když Stanley narazil na Viktoriiny vodopády. A ty, Amy Curryová, když jsem ji nejmín čekal."

Amy zomrel otec a ona sa z toho ešte stále nespamätala. Nešoféruje a jej sociálny život sa obrátil o 180 stupňov. Ani jej rodina na tom nie je najlepšie. Jej dvojča brat je niekde v inom štáte a ich matka sa rozhodla presťahovať celú rodinu z Kalifornie do Connecticutu. Nie len že tam Amy nechce ísť, najhoršie je to, ako sa tam má dopraviť. Autom, spoločne s akýmsi Rogerom, s ktorým sa ako malí hrávali. A tým sa začne roadtrip Amy a Rogera a aj celý príbeh.
Neviem, čo som čakala, keď som sa do tejto knihy pustila. Možno nejakú obyčajnú romantiku? Vôbec neviem. No aj napriek všetkému ma to neskutočne prekvapilo. Strašne ma to dostalo a nevedela som sa od príbehu odtrhnúť. Síce sa v podstate celú knihu nič nedialo, vôbec mi to nevadilo. Hltala som stránku za stránkou. Ono to totiž nebolo o napätí a o romantike, a o akcii. Nie. Autorka sa venovala len tomu, ako sa dokáže človek zmeniť, keď je vhodený do situácií, ktoré nečaká.
Toto sa mi na celej knihe páčilo najviac. Aj keď tam bola romantika, nemala som ten pocit. Skôr som to vnímala ako niečo druhotné. Ako niečo v pozadí, zatiaľ čo hrdinka sa snaží usporiadať si opäť život. Viac som vnímala to, aké priateľstvo medzi hlavnými hrdinami vzniká. Že to nebolo len o fyzickej príťažlivosti, ale celkovo o tom, ako sa spoznávali, čo si o sebe prezradili, a aké drobnosti mali radi.
Na celom diele sa mi páčili rôzne maličkosti, ktoré ma úplne dostali. Či už to bola myšlienka roadtripu, alebo tie rôzne bločky a fotky a iné drobnosti. Najprv som bola z knihy hotová len kvôli tomu, že som takmer celú prvú polovicu sama cestovala v aute, čo bolo dosť zvláštne a nejakým spôsobom uspokojujúce. Ísť po diaľnici, keď idú aj oni? Mala som taký zvláštny pocit, akoby som bola s hlavnými hrdinami v aute. Fakt vám odporúčam čítať to počas cestovania.

"Člověk nemusí odjet pryč, aby zjistil, kde má domov. Každý ví, kde má domov. A kdo to neví, tak má problém."

Od prvej strany som však zbožňovala tie prídavky ako fotky, maily, bločky a rôzne iné písomnosti. Dávalo to taký pocit, akoby som bola súčasťou príbehu. Akoby som to zažívali s nimi. A vedela som si všetko omnoho lepšie predstaviť. Tie fotky naozaj pomohli. Veľmi som sa zamilovala aj do cestovného denníku, ktorý si Amy viedla. Znelo to tak nudne, no keď tam začala písať, tak som sa pri mnohých jej poznatkoch nasmiala. Napríklad keď takmer každý druhý štát mal rozlohu "veľkú". Čosi som sa vďaka Amy aj naučila, napríklad ako asi vyzerajú štáty v USA, či aké majú motto. Ak by som knihu mala čítať znovu, neviem si ju už predstaviť bez tohto všetkého. Bol to geniálny doplnok, ktorý by som chcela v každej jednej knihe.
Musím ale fakt pochváliť aj Morgan, pretože teraz chápem, čo na nej všetci vidia. Nie je to len nejaká obyčajná autorka YA romantík. Nie. Jej príbeh mal totiž hĺbku a jej postavy normálne a reálne problémy. Nebolo to celé prehnané, práve naopak. Celá kniha bola až príliš skutočná. Ako niečo, čo sa možno deje aj práve teraz niekde za oceánom.
Morgan vytvorila krásny príbeh, ale aj ho tak napísala. Nebolo to len nejako zbúchané a koniec. Autorka totiž dokázala vymyslieť krásne myšlienky, nad ktorými som sa musela naozaj zamyslieť. V istom momente ma skoro až rozplakala. Udržala som sa ale! Na druhej strane však Morgan ukázala aj svoju zábavnú povahu, keďže kniha sršala vtipom. Teraz si od nej fakt chcem prečítať úplne všetko.
Postavy som v prvej polovici milovala, hoci v tej druhej zo mňa to nadšenie o kúsok opadlo. Páčilo sa mi, že som sa s hlavnou hrdinkou hneď vedela stotožniť, pretože rovnako ako ja mala strach z auta. Dostalo ma to, ako ju autorka zmenila. Amy bola pred nehodou úplne iné dievča, než ktoré sa z nej stalo po smrti jej otca. Ale nejde len o túto zmenu. Morgan jednoducho svoje postavy nechala emocionálne dospieť. Postupne sa ich osobnosti rozvíjali a menili, čo sa nestáva v každej knihe. Z Amy sa zrazu stávala otvorenejšia osoba, ktorá sa bála vecí oveľa menej.
Roger ma úplne prekvapil. Keď sa tam zjavil prvýkrát, normálne som už čakala, ako Amy pošle kade ľahšie, a že to celé bude love-hate vzťah, ale vôbec to tak nebolo. Bol to neskutočne milý chlapec, ktorý sa zdal byť dosť otvorený, ale postupne som zisťovala, že možno toho skrýva viac. V istých momentoch som z neho veľmi nebola nadšená, no celkovo to nebola zlá postava.

"Zítra to bude lepší."
"Ale co když ne?" zeptala jsem se.
"Tak si to zítra řekneš znovu. Protože to už to tak trěba bude. Nikdy nevíš, ne? A jednou zjistíš, že to opravdu lepší je."

Ak hľadáte niečo na leto, tak u Morgan Matson ste na správnej adrese. Avšak nemusíte to čítať len v týchto pekelných horúčavách, čítajte to hocikedy, pretože si to autorka aj táto kniha zaslúžia. Je napísaná úplne úžasne, príbeh je krásny a určite vás nejedná hláška pobaví. Takže šup šup, kupovať a čítať.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie