utorok 19. júla 2016

RC: Marissa Meyer - Nejkrásnější

Originálny názov: Fairest
Autor: Marissa Meyer
Séria: Měsíční kroniky (The Lunar Chronicles)
Diel v sérii: 3.5
Dátum vydania: cz 4/2015, eng 1/2015
Vydavateľstvo: Egmont
Počet strán: 192
Hodnotenie GR: 4,03

Fun  2/5
Love  3/5
Boyfriend  3,5/5
Tears  3/5

Anotácia: 
Čiré zlo má své jméno, skrývá se za maskou klamu a používá “osobní romantické kouzlo”, aby získalo moc nad ostatními. Ale kdo je doopravdy královna Levana? Dlouho předtím, než jí cestu zkřížily Cinder, Scarlet a Cress v Měsíčních kronikách, žila Levana úplně jiný příběh – příběh, který nebyl nikdy vyprávěn… až dosud.
Marissa Meyerová, autorka ságy Měsíční kroniky, odhaluje v knize Nejkrásnější ze všech život své magnetizující záporné hrdinky, nezapomenutelný příběh o lásce a válce, zradě a smrti.


Môj názor:
Túto sériu čítam snáď už rok. Rok ju milujem, rok obdivujem Marissu a rok túžim po každom novom diely. Nejkrásnější síce vyšlo ešte v 2015, no ja som si to naplánovala tak, aby som knihy čítala pekne pomaly, nech si posledný diel prečítam presne vtedy, keď vyjde. A to sa mi celkom aj podarilo, keďže onedlho vychádza Winter.

"Zrcadlo, zrcadlo, pověz, kdo je v zemi zdejší nejhezčí a nejkrásnější."

Akosi sa mi do toho chcelo aj nechcelo. Levanu som počas prvých troch kníh naozaj nenávidela a síce som ju chcela spoznať, zároveň som sa bála, že mi to ako doplnkový diel nesadne. Väčšinou totiž takými novelkami popri hlavnej sérii nie som úplne nadšená. Som znudená alebo mi to jednoducho nesedí. Tu to bolo všetko inak.
Ten príbeh bol dokonalý. A neskutočne mi vadí, že kniha nemá viac strán. Že to nie je plnohodnotný diel. Dej sa začína, keď Levane zomreli rodičia a jej sestra sa stáva kráľovnou. Levana je ešte mladá a síce je inteligentná, nie je sebaistá a odvážna ako jej sestra. Do konca knihy teda môže čitateľ sledovať premenu hlavnej hrdinky od toho milého a naivného dievčaťa, po tú krutú kráľovnú, ktorú poznáme zo zvyšku série.
Neviem ani ako začať. Môžem len opisovať, ako nenormálne sa mi táto kniha páčila. Nenudila som sa ani trochu. Strašne rýchlo sa to čítalo a to, čo Marissa povymýšľala ma úplne pohltilo. Mám chuť si pred ňu kľaknúť a vybozkávať jej nohy, pretože jednoducho nechápem, ako dokázala všetko tak prepojiť. Ako sa dokázala vrátiť späť a napísať všetko tak presne, aby to sedelo so všetkými tromi knihami, ktoré už napísala. Aby to sedelo s každým faktom. Kto je Winter? Ako sa poznajú s Jacinom? Ako zomrela Channary? Čo sa vlastne stalo Cinder? Prečo je Levana taká, aká je? Nájdete tu odpoveď na všetky svoje otázky. Milujem Marissu Meyer.
Najprv som si myslela, že to bude len ukážka toho, aká je Levana sviňa a ďalej ju budem nenávidieť, lenže nestalo sa tak. Autorka odhalila jej citlivú stránku a od začiatku do poslednej strany sa venovala romantike. Ako každá typická rozprávka, aj toto tu jednoducho muselo mať lásku.
Nechcem povedať, že Levanu ľutujem, no chápem prečo to urobila a v niektorých momentoch som s ňou dokonca súhlasila a premýšľala, že sme si podobné. Zamilovala som sa do jej charakteru. Myslela som si, že to je taká chladná osoba, ktorá nevie, čo znamená ľúbiť, ktorá všetkých zavraždila s úsmevom na perách. Neskutočne som sa mýlila. Správala sa totiž až príliš ľudsky a reálne. Ako mladá bola naivná, zlatá, ale stále dostatočne múdra. Mala na očiach ružové okuliare a myšlienky ako každá pubertiačka. To ma úplne dostalo. Čítať v Levaninej hlave o tom, ako sa červená, pretože ju niekto zahanbil. Ako má motýliky v bruchu, pretože sa jej dotkol jej vysnený. Vôbec mi to na ňu nesedelo, takže to bolo úžasné prekvapenie spoznať ju aj takto.

"Láska je dobývání. Láska je válka."

Ak Levanu porovnám s ostatnými hrdinkami v sérií, môžem s určitosťou povedať, že práve ona podstúpila najvýraznejšiu osobnostnú zmenu. Z toho nežného dievčatka sa totiž stávala sebavedomá a cieľavedomá žena. Také milujem. Milujem, keď žena chce niečo dosiahnuť a ide za tým aj cez rôzne prekážky. Toto ma na nej úplne dostalo a vedela som, že ju budem zbožňovať. Pretože to jediné viem povedať o sebe. Že si pôjdem za tým svojim snom, aj keby mali balvany z oblohy padať. Nenechám sa zastrašiť. A presne tak sa správala Levana. Ako príbeh ubiehal, bola čoraz odvážnejšia, múdrejšia a ráznejšia.
Moje najobľúbenejšie scény sú však aj tie najsmutnejšie. Teda presne tie, kedy sa Levana rozhodla ísť si za svojim aj cez mŕtvoly.
A to doslova. To, ako to celé plánovala a ako sa potom cítila... bolo to opísané tak skutočne, až som napäto čakala, čo sa stane. Či sa to fakt stane. Najviac sa mi ale páčila posledná scéna. Scéna, ktorá ma takmer aj rozplakala. Bolo to tak nenormálne smutné, až som nechápala, prečo to čítam.
Marissa jednoducho vie písať.
Takže teraz už len smútim, že to nemá aspoň toľko strán koľko Cress, pretože toho potrebujem viac. Chcem vedieť o Levane viac. Chcem počuť všetko, čo sa odohralo, keď autorka preskočila niekoľko mesiacov. Potrebujem to vedieť.
Neľutujem ju. Levanu. Stotožňujem sa s ňou. Chápem ju. Milujem ju. Milujem aj Marissu Meyer. A vy by ste si mali toto dielo, rovno aj celú sériu prečítať, pretože nechápete, o čo prichádzate. Toto nie je obyčajná séria. Je to povinné čítanie!
Za knihu veľmi pekne ďakujem kníhkupectvu PreSkoly.sk
Ak si ju chcete kúpiť, čo by ste mali, tak kliknite TU.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie