sobota 30. júla 2016

Recommendations: Movies (1971-1989)

Opäť som tu s novým Recommendation. Ako som sľúbila v predchádzajúcom článku v tejto rubrike, tak som tu s ďalšími filmami, tentoraz po roku 1970.
Movies (-1970)

The Godfather Series


The Godfather I (1972)
The Godfather II (1974)
The Godfather III (1990)
(3. je síce 90 rok, ale chcela som dať naraz celú sériu)
IMDb: 9/10; 9,2/10; 7,6/10
CSFD: 92%, 91%, 86%
Moje hodnotenie: 8/10,  8/10,  7/10
Obsah:
Príbeh newyorskej mafiánskej rodiny Corleonovcov, ktorej tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), sa odohráva v rokoch 1945-1955 a zaznamenáva prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení 2. svetovej vojny. V epických obrazoch pred divákom ožívajú osudy taliansko-americkej rodiny, ktorá svoj blahobyt založila na hazarde, prostitúcii, vydieraní a zastrašovaní.
Prečo?
Lebo vám tu prisahám, že keď to raz začnete pozerať, tak sa od toho už neodtrhnete a len nebudete chápať, prečo ste to doteraz nevideli. Viete, v predchádzajúcom príspevku, keď som vám odporúčala filmy, tak som spomenula napríklad Gone With the Wind, ktoré mi úplne otvorilo oči, v tomto rebríčku je tým filmom Godfather, alebo teda Krstný otec. Stačilo mi ho pozrieť raz a hneď som sa doňho zamilovala a stal sa mojim obľúbeným. A len tým, ako tu o tom píšem, tak ho mám chuť pozerať znovu. (A tiež preto si to pozrite, lebo mladý Al Pacino bol sexoš :D)
Zaujímavosti:
- Prvý diel je 2. film v IMDb top 250
- Druhý diel je 3. film v IMDb top 250
- I. diel vyhral 3 Oscary, II. vyhral 6
- I. diel je 2. najlepší film podľa Amerického Filmového Inštitútu (AFI), II. diel je 32.
- "I'm gonna make him an offer he can't refuse." je 2. najlepší filmový citát podľa AFI
- I. diel je 1. najlepší film v žánri Gangster, II. diel je 3.
- I. diel je 7. najlepší film v CSFD hodnotení, II. diel je 11.


When Harry Met Sally (1989)

IMDb: 7,6/10
CSFD: 81%
Moje hodnotenie: 8/10
Obsah:
Harry a Sally si sú pri prvom stretnutí protivní. Sally rozčuľujú Harryho úvahy o sexe. Po rokoch sa ale opäť náhodne stretávajú a postupom času sa z nich stanú priatelia. Keď sa Sally rozíde so svojim priateľom, musí ju Harry utešovať, až sa z nich stanú milenci proti ich vôli.

Prečo?
Lebo je to niečo ako americká klasika. Pri minulom článku som spomínala Ako zabiť vtáčika, ako film, ktorý sa spomína všade, rovnako aj Casablanca. Tu je to určite Krstný otec a Keď Harry stretol Sally. Je to typický rom-com, na ktorý sa takmer stále odkazuje v iných filmoch či knihách. A dokonca aj Harry so Sally spomínajú iné filmy, ktoré som ja dala do predchádzajúceho článku.
Okrem toho je to ako taký prvý prípad, keď sa kamaráti do seba zamilujú. Akoby sa od toho odvíjali všetky tie novodobé romantiky. Je to milé, vtipné, romantické a jednoducho must-see! Okrem toho, Meg Ryan? Veď tá si spolu s Juliou Roberts delí titul kráľovnej romantických komédií!
Zaujímavosti:
- Nominované na 1 Oscara
- 6. najlepší film v žánri Romantic Comedy podľa AFI
- "I'll have what she's having." je 33. najlepší filmový citát podľa AFI


Apocalypse Now (1979)

IMDb: 8,5/10
CSFD: 86%
Moje hodnotenie: 8/10
Obsah:
Kapitán Willard si behom služby vo Vietname získal povesť vynikajúceho vojaka. Je poverený dôležitou misiou: musí v džungli nájsť a zlikvidovať amerického plukovníka Waltera E. Kurtza, ktorý dezertoval a teraz vedie v čele oddaných domorodcov súkromnú vojnu proti Vietnamčanom aj proti Američanom. Cestou proti prúdu Mekongu na hliadkovom člne Willard so svojimi mužmi poznávajú najpodivnejšie a najrôznejšie aspekty vojnového pekla. Willard, znepokojený správami o Krutzovom počínaní, má dosť času na premýšľanie o sebe a aj o človeku, v ktorom vojna obnažuje jeho sklon k ničeniu a zlu.
Prečo?
Pretože je to tak iný film, že až. A okrem toho je to ten istý režisér ako pri Krstnom otcovi.
Zo všetkých filmov vôbec, je tento môj najviac oddaľovaný. Milujem filmy o vojne, no z neznámych dôvodov som to vôbec nechcela pozerať. A potom raz, som sa na to vrhla a som... no nechápala. Bolo to niečo úplne iné než som si predstavovala a jednoducho taký mind-fuck, ktorý si musíte pozrieť niekoľkokrát. Je to nenormálne dlhé, ak si pozriete tú uncut verziu (čo by ste mali), a, áno, je tam pár takých pasáži, kedy som sa nudila, ale no bolo to neskutočné. Tie herecké výkony, to ako to bolo natočené a tá hudba! Film filmov a jeden z mojich najobľúbenejších.
A jedna pasáž je tam tak úžasná a epická, že na ňu nikdy nezabudnete! Inak tu hraje napríklad Harrison Ford (tak na minútu :D), Marlon Brando, Martin Sheen či Robert Duvall, čo sú páni herci.
Zaujímavosti:
- 48. film v IMDb top 250
- Vyhral dva Oscary
- Dokopy bol nominovaný na 8
- 30. najlepší film podľa AFI
- "I love the smell of napalm in the morning." je 12. najlepší filmový citát podľa AFI (poznámka: napalm je zápalná látka využívaná vo vojnách)


Star Wars Series 

Episode IV: A New Hope (1977)
Episode V: The Empire Strikes Back (1980)
Episode VI: Return of the Jedi (1983)
IMDb: 8,7/10; 8,8/10; 8,4/10
CSFD: 88%, 89%, 87%
Moje hodnotenie:  9/10,  8/10,  8/10
Obsah
Luke Skywalker sa pridáva ku rytierovi Jedi, namyslenému pilotovi, wookiemu a dvom robotom, aby spoločne zachránili galaxiu pred ničivou vojenskou základňou Impéria, zatiaľ čo sa snažia zachrániť Princeznú Leiu pred nebezpečným Darth Vaderom.
Prečo?
Ehm... pretože je to Star Wars? Snáď najznámejšia séria na svete? Najlepšie sci-fi?
Začnem tým, že kedysi som zo Star Wars nebola hotová. To kedysi bolo, keď som mala tak 7 rokov a viac ma bavilo pozerať Totally Spies ako nejakých vesmírnych kovbojov. O pár rokov na to, som sa však zamilovala do prequelov, a keď som si opäť pozrela tie staré klasiky, bola to láska na druhý pohľad.
Star Wars je niečo, čo si mnohí nepozrú len kvôli tomu, že je to sci-fi, no aj tak by tomu podľa mňa mali dať šancu, pretože je to jeden geniálny príbeh, svet a vlastne celkovo aj film. Predstavte si, že ešte v 50tych rokoch, točili čierno-biele filmy a tu zrazu v 70tych natočili Star Wars, s efektami, aké snáď nikto nikdy nevidel. Klasika klasík.
A ak to už chcete začať pozerať, tak teraz je ten najlepší čas, keďže po desiatich rokoch tento svet oživili. Nie len že vyjde nová trilógia, ktorej prvý diel Star Wars Episode VII: The Force Awakens bol v kinách posledné Vianoce, ale zároveň točia trilógiu (?) o živote Hana Sola a tento rok sa dočkáme aj Rogue One, čo je len čisto o rebeloch, ktorý ukradli plány od Death Star. Jednoducho môžete začať prequelmi, pokračovať s Rogue One, keď to vyjde, ďalej tri staré (a stále najlepšie) klasiky a nakoniec najnovšie The Force Awakens.
Kto nevidel Star Wars akoby nežil! 
Zaujímavosti:
- Epizóda IV je 20. film v IMDb top 250, E.V je 12. film a E.VI je 73.
- E.IV vyhrala 6 Oscarov, E.V 1 a E.VI bola nominovaná na 4
- Star Wars je 13. najlepší film podľa AFI
- E.IV je 2. najlepší film v žánri SCI-FI
- "May the Force be with you." je 8. najlepší filmový citát podľa AFI
- Podľa CSFD je E.IV 43. najobľúbenejší film a E.V 38. najlepší film


Indiana Jones and the Last Crusade (1989)

IMDb: 8,3/10
CSFD: 90%
Moje hodnotenie: 8/10
Obsah:
Rok 1938. Indiana Jones si už po tretíkrát nasadzuje svoj pokrčený klobúk, lenže tentoraz sa k nemu v tomto napínavom príbehu pridáva aj jeho otec. Tvorcovia filmu sa postarali o to, aby duo otec - syn netrpelo nedostatkom dobrodružných situácií. Obaja Jonesovci sa vydávajú hľadať tajuplný "Svätý grál" a len o vlások sa im darí v nebezpečných naháňačkách unikať pred zákernými nepriateľmi.
Prečo?
Lebo séria Indiana Jones je rovnaká klasika ako Star Wars, lenže vo svojom vlastnom žánri. Neverím, že ešte žije niekto, kto to vôbec nevidel alebo o tom nepočul. Neviem ani, čo je na tom najlepšie. Sexy mladý Harrison Ford? Vtip? Dobrodružstvo? História?
Síce som tu dala tretí diel, ktorý je úplne najlepší, oplatí sa pozrieť si všetky časti (teda štvorku možno nie :D). Úplne úžasná séria, bez ktorej si neviem predstaviť svoj život.
Zaujímavosti:

- 102. film v IMDb top 250
- 30. najlepší film podľa CSFD
- Vyhral 1 Oscara

Dirty Dancing (1987)

IMDb: 6,9/10
CSFD: 76%
Moje hodnotenie: 8/10
Obsah:
Píše sa rok 1963. Beatles v USA ešte nie sú známi a diskotékam kraľujú latinsko-americké tance. Do letoviska horského hotela prichádza na prázdninový pobyt 17-ročná Frances, prezývaná Baby, so sestrou Lisou a rodičmi.
V hoteli sa tancuje úplne iný tanec než na aký je Baby ako dievča zo "slušnej rodiny" zvyknutá - tzv. dirty dancing (hriešny tanec). Baby sa zoznámi s tanečným inštruktorom Johnnym a prežije nielen svoju prvú lásku, ale aj premenu zo škaredého kačiatka na sebavedomú mladú ženu.
Prečo?
Lebo je to Hriešny tanec!!! Ako decko som sa hanbila to vôbec pozerať a mamka mi stále kázala zatvárať oči pri rôznych scénach. A ako decko som to už milovala. Jedna dokonalá romantika, ktorá je zo všetkých tých tanečných bludov tá najlepšia. Kam sa hrabe Step Up, keď tu máme Dirty Dancing? Mladý Patrick Swayze v čiernom? To už áno! Skvelý a jednoduchý príbeh a dokonalá hudba. Kto to ešte nevidel, nechápem vás.
Zaujímavosti:
- Vyhral 1 Oscara
- "Nobody puts Baby in a corner." je 98. najlepší filmový citát podľa AFI


Love Story (1970)

IMDb: 6,9/10
CSFD: 82%
Moje hodnotenie: 7/10
Obsah:
Filmová romantika rozpráva príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí sa aj cez odpor svojich rodičov rozhodnú vziať. Oliver a Jennifer musia začať od úplného začiatku, keďže Oliverov bohatý otec dodržal svoje vyhrážky a syna vydedil. Ani po niekoľkých rokoch sa vzťahy medzi otcom a synom nelepšia.
Prečo?

Môj nedávno objavený film. Priznám, že z tohto výberu je asi najslabší, no stále je to krásny príbeh a celkovo aj film. Nejako som si to nechcela pozrieť, pretože to vyzeralo ako niečo nekvalitné, no mýlila som sa. Bol to fakt pekný a srdcervúci film, ktorý je zaujímavo podaný. Páči sa mi to možno preto tak, pretože mi to pripomína tú drvivú väčšinu NA kníh z prostredia vysokej školy. Mladá a chudobná baba s podrezaným jazykom a bohatý chalan, ktorý o ňu náhodou zakopne.
Zaujímavosti:
- Vyhral 1 Oscara
- "Love means never having to say you're sorry." 13. najlepší filmový citát podľa AFI
- Je  urobený na podobný spôsob ako The Way We Were, čiže zachytáva taký úsek života jedného páru


The Breakfast Club (1985)

IMDb: 7,9/10
CSFD: 79%
Moje hodnotenie: 7/10
Obsah:
Film prináša symbolický obraz života na americkej strednej škole v 80. rokoch minulého storočia. Keď sa kvôli školným prehreškom zíde na sobotnom vyučovaní rebel, šprt, školská kráľovná krásy, športovec a čudáčka, všetci sú len obyčajnými spolužiakmi. Poobede toho majú ale spoločného viac, než si kedy dokázali predstaviť. V dobrosrdečnej komédii o dospievaní, ktorá pomohla definovať celú generáciu sa predstavuje hviezdna herecká zostava 80. rokov.
Prečo?
V tomto článku nie som taká originálna ako v predchádzajúcom. Vyberám samé známe klasiky, ktoré už väčšina z vás možno pozná, no tento film, je jedným z najlepších svojho druhu. Nebudem vám tu trepať Sixteen16 Candles či Pretty in Pink, keď sa mi to nepáčilo tak veľmi ako The Breakfast Club. Je pravda, že keď som to pozerala prvýkrát, tak som nechápala, čo na tom ľudia vidia, no vtedy som ešte bola závislá len na nových filmoch a nevedela som oceniť takú klasiku ako je toto.
Je to také iné, než tie dnešné tínedžerské filmy. Hlbšie, milšie a prirodzene vtipné. Možno to oceníte pri prvom pozeraní, možno až pri druhom, no je to film, ktorý môžete pozerať miliónkrát a neprestane vás baviť. Okrem toho sa naňho odkazuje v Easy A (na čo vlastne Easy A neodkazuje??). keď Oliv hovorí o tom, ako chce, aby sa chlapík potešil s päsťou vo vzduchu, že ju dostal.

4 komentáre:

  1. Super, super výběr! :-) Málokdo dneska kouká na starší firmy, jsem ráda, že v tom nejsem sama. Kromě Apokalypsy (na kterou se už dlouho chystám) jsem viděla všechny. Chválím výběr Love story, Když Harry potkal Sally (ach) a Breakfast clubu :-).

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Apokalypsu si fakt pozri!! :D ďakujem ďakujem :D

      Odstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie