štvrtok 21. júla 2016

Travel Diary: Dubrovník

Minulý rok som do rubriky Diary písala o tom, ako sme zašli na výlet do Dubrovníka (TENTO článok). Je to mesto na juhu Chorvátska, kde sa natáča seriál Game of Thrones, teda Hry o tróny podľa knižnej série Pieseň ľadu a ohňa od Georga R.R. Martina.
Toto leto sme tam s rodinkou opäť zavítali. Tentoraz však o niečo neskôr, na iné miesta a pripravenejší. Pôvodne tento článok mal byť akýsi sprievodca, ale po tom, čo som prečítala Amy & Roger: Na cestě, tak som sa rozhodla to poňať inak. Teda ako cestovný denník.

Kde som bola

Štát #1: Chorvátsko
Mesto #1 - Dubrovník
Info: Dubrovník, prezývaný aj Perla Jadranu, je Chorvátske prístavné mesto, ktoré sa nachádza na juhu krajiny. Vzniklo niekedy v 7. storočí a odvtedy patrilo rôznym ríšam a štátom. Či už to boli Benátky, Uhorsko, Osmanská ríša, Francúzsko, alebo Rakúsko. Teraz je to jedno z najnavštevovanejších turistických miest v Chorvátsku. Jeho staré mesto je zároveň zapísané v UNESCO.
Poznámky a iné:

Game of Thrones

Práve toto mesto si vybralo HBO pre natáčanie mnohých scén zo seriálu Game of Thrones. Nie však len Staré mesto. Natáčalo sa aj v Trstenom, čo je mestečko tak 20 minút pred Dubrovníkom v smere od Splitu, a tiež na ostrove Lokrum, na ktorý máte výhľad z hradieb.

Filmové lokality

Dubrovník
Minčeta Tower
Odohráva sa tam scéna, keď si Daenerys ide po draky. Pevnosť je vlastne House of the Undying.
Fort Lovrijenac
Sa objavila v niekoľkých scénach. Nie len v pozadí, ale natáčalo sa aj priamo v pevnosti.
Fort Bokar
Walls of Dubrovnik
Ethnographic Museum

Toto etnografické múzeum, ku ktorému sme sa nevedeli dostať, lebo sme sa neustále stratili (:DD) predtavovalo vonkajšok bordelu, ktorý vlastnil Little Finger.
Baroque Staircase
Na nich sa natáčalo mnoho scén týkajúcich sa High Sparrow-a. Hlavne teda najznámejšia scéna "shaming" so Cersei.
St. Dominic Street
Pokračovanie "shaming" pasáže a tiež miesto, kde tí "Sparrowovia" kázali.
Hotel Belvedere
Miesto, kde bojoval Oberyn s The Mountain.
a mnoho ďalších

Urobila som len taký výcuc, pretože sa v skutočnosti točilo po celom Starom meste, keďže využívali celú scenériu, ale aj rôzne bočné uličky.

Trsteno
Trsteno Arboretum
Slúžilo ako záhrady v Red Keep.
Lokrum
V druhej sérii Lokrum predstavuje mesto Qarth v Essose.

Tipy a rady


- ak sa chystáte do Dubrovníka, majte na pamäti, že idete cez hranice iného štátu. Kúsok pobrežia medzi Chorvátskom a Chorvátskom totiž vlastní Bosna a Hercegovina, ktorá nepatrí do Európskej únie. Toto je veľmi dôležité, pretože cez hranice len tak neprejdete. Našťastie majú s EÚ dohodu, podľa ktorej sa na ich územie v letnej sezóne dostanete iba vďaka občianskému preukazu. Inokedy však potrebujete pas.

- najlepšie by bolo, ak idete do Dubrovníka iba na výlet, aby ste išli autobusom, pretože za parkovisko dáte viac ako za všetky vstupy v meste

- Dubrovník je obrovské mesto, kde jednoducho potrebujete GPS, aby ste sa vôbec vedeli dopraviť do starého mesta

- foťák si vyberte už pred mestom, pretože vás už tam opantá krásny výhľad z cesty na šíre more, malé ostrovy a obrovské lode. V prístave na začiatku sa vám určite naskytne príležitosť vidieť aspoň jednu gigantickú výletnú loď.

- radšej si vezmite so sebou jedlo a vodu, pretože v Starom meste aj za obyčajnú prílohu zaplatí cez 20 eur. Ak sa však chcete najesť tam a nevybieliť si bankový účet, tak sa zahrabte niekam do bočných uličiek, kde môžu byť jedla aj o polovicu lacnejšie.

- majte mapku, hlavne ak chcete vidieť presne niečo. Ak raz totiž vojdete do bočných uličiek, hneď sa stratíte. Je síce ľahké dostať sa späť na hlavnú, no nájsť špeciálne jednu budovu je fakt práca pre mapku.

- ak sa chcete s Dubrovníkom zoznámiť o niečo lepšie, pri autobusových zastávkach stojí kopa ľudí, ktorí ponúkajú rôzne prehliadky aj so sprievodcom. Či už je to Game of Thrones tour, kajakovanie, prehliadka celého Starého mesta, či rovno úplne celého Dubrovníka.

- zájdite tam radšej pred alebo po hlavnej sezóne, pretože inak je tam miliarda ľudí, ktorí si myslia, že zastaviť uprostred ulice a rozprávať sa je úplne v poriadku.

- odporúčam najprv zájsť na hradby, za ktoré sa platí 100kn alebo 30kn, ak ste študent. Vstupov na hradby je tam niekoľko, no ten najrozumnejší je hneď pri vchode.

- mimo Starého mesta sa nachádza pevnosť Lovrijenac, na ktorú stojí vstup 30kn, avšak ak máte lístky z hradieb, tie platia aj na Lovrijenac. V pevnosti sa často konajú Shakespearovske predstavenia.

- v prístave Starého mesta je kopa reštaurácií, kde sú ceny ešte vyššie než na hlavnej ulici. Taktiež tam nájdete niekoľko stánkov, kde ponúkajú výlety loďou na blízke ostrovčeky. Zvlášť na móle stojí stôl, kde si môžete zakúpiť lístok na loď, ktorá vás dopraví na ostrov Lokrum. Lístok platí na cestu tam aj späť a stojí 100kn. Loď chodí každú pol hodinu.

- odporúčam tomu venovať dva dni, pretože za jeden stihnete tak pobehať hradby a časť z mesta, tak ako my. Jednoducho sa nedá stihnúť aj ostrov Lokrum a aj pevnosť Lovrijenac a zátoku medzi ňou a hradbami, keďže sa polovicu času len predierate cez ľudí.

- ak sa rozhodnete ísť na Lokrum, tak si vezmite plavky, pretože sa môžete okúpať v šúrom mori, v mŕtvom mori či ľahnúť si na menší útes, ktorý obmýva more pri každej vlne. Mŕtve more nie je TO Mŕtve more. Má len taký názov, pretože je taktiež dosť slané a vyzerá skôr ako jazierko, no niekde je prepojené z morom.

- vlastne ak idete na ostrov, tak si zožeňte hlavne mapu!! Nie je to zas také jednoduché nájsť všetky pozoruhodnosti len tak a nepomôžu vám ani mapy na tabuliach, pretože tie kým vôbec nájdete, tak si pochodíte.

- na Lokrume si tiež môžete pozrieť rôzne druhy rastlín, ktoré tam doviezli z Južnej Ameriky a Afriky, ak sa nemýlim. Veľkú čas tam tvorí botanická záhrada. Po celom ostrove sa tiež voľne prechádzajú zajace a pávy. 

- celkovo Lokrum vyzerá presne ako nejaký ostrovček z Karibiku z čias Pirátov. Ako nejaká Havana či niečo podobné. Ak ste hrali Assassins Creed: Black Flag, tak tento ostrov vyzerá tak, akoby podľa neho tvorili hru. Nájdete tam palmy medzi zrúcaninami, pevnosť a kláštor, ktorý si vraj Richard Levie Srdce prerobil na svoje sídlo. Práve tam natáčali niektoré scény z Game of Thrones.

- v tomto kláštore sa zároveň na prvom poschodí nachádza miestnosť venovaná Game of Thrones. Nájdete tam rôzne info tabule, obrázky rodov, televízie, na ktorých ide video z HBO o tom, ako točili v Chorvátsku, a Železný trón. Filmový štáb venoval Dubrovníku rekvizitu železného trónu, na ktorom sa môžete zadarmo odfotiť.

- v podzemí je zase časť venovaná histórii budovy. Sú tam rôzne informačné tabule s krásnymi obrázkami a väčšina je len o Richardovi. Je tam aj obrázok rodostromu anglických kráľov.

- na záver vám odporúčam veľa trénovať, pretože je tam neuveriteľné množstvo schodov.
- Veľkú pamäť vo foťáku, pretože je tam toho veľa čo fotiť.
- Mapku
- Vodu!
- Trpezlivosť

Fotogaléria 

(viac fotiek z hradieb v minuloročnom článku)
Mobil
Fort Lovrijenac
Výhľad z Lovrijenac
Strada - hlavná ulica
Z prístavu ideme na ostrov Lokrum
Celá jedna miestnosť je na Lokrume venovaná GOT-ku 
Pod tým, v suteréne sú zase tabule s informáciami o ostrove a o Richardovi Levie Srdce.
Voľne sa tam prechádzajú pávy.
Cestou naspäť išla okolo nás taká loď ako z Pirátov z Karibiku! Chcela som ju poriadne odfotiť, ale AMERIČANIA VŠADE ZAVADZALI -_-
 
Barokové schody, po ktorých schádzala Cersei v SHAME scéne. Za mnou napravo môžete vidieť partiu chalanov, ktorí si tú pasáž zahrali :D Jeden sa vyzliekol, ostatní za nim chodili a opakovali "shame! shame! shame!"
Fotoaparát
Fort Lovrijenac
Pile - vstup do Starého mesta
Odchádzame loďou na Lokrum
Suterén s informáciami o ostrove
Premietali tam mníchov, ktorí sa modlili a prechádzali od jednej strany k druhej
Rodostrom britských kráľov
Ten kus človeka naľavo je najlepší (Y)
Boli tam také krásne rozpadnuté budovy a medzi stenami stromy a palmy
Aj zajace sa tam voľne prechádzali
Botanická záhrada
Mŕtve more

Dúfam, že sa vám článok páčil. A tiež dúfam, že sa mi podarí cestovať viac, aby som mohla pridať do tejto rubriky ďalšie príspevky :)

2 komentáre:

  1. Odpovede
    1. Fú, okrem Trstena sa zastaviť hocikde okolo Dubrovníka, pretože tie dedinky/mestečká sú fakt krásne, hlavne tak blízko Dubrovníka, pretože sú väčšinou prístavy plné nablýskaných plachetníc. Alebo okrem Lokrumu ponúkajú aj kopu výletov na okolité maličké ostrovy. Alebo ponad Dubrovník z hory ide lanovka. Je toho veľa, čo sa tam dá robiť :)

      Odstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie