sobota 27. augusta 2016

RC: Sarah J. Maas - Zrodená z ohňa

Originálny názov: Heir of Fire
Séria: Trón zo skla (Throne of Glass)
Diel v sérii: tretí
Dátum vydania: sk 8/2016, eng 9/2014
Vydavateľstvo: Slovart, Bloomsbury
Počet strán: 544
Hodnotenie GR: 4,56

Fun  2/5
Love  3/5
Boyfriend  4/5
Tears  2/5

Anotácia: 
Celaena sa už vysporiadala s nebezpečnými protivníkmi i so srdcom rozlámaným na márne kúsky. Teraz myslí len na pomstu, no ako kráľova šampiónka musí slúžiť podlému tyranovi, ktorý má všetko na svedomí. Kapitán kráľovskej gardy ju však vyšle do Wendlynu netušiac, že Celaenina minulosť aj budúcnosť sa skrýva práve v ďalekom kráľovstve férov. Pomoc férskej kráľovnej má však privysokú cenu...
Kým Celaena vo Wendlyne bojuje s démonmi minulosti, v Erilei sa na útok pripravujú nebezpečné sily. Chaol a Dorian sa púšťajú do boja s temnotou, akú nečakali ani v najhorších nočných morách. Obávané bosorky sa totiž spolčili s tyranským kráľom a krvilačná Manon sa nezastaví, kým pred ňou nebude celá Erilea kľačať na kolenách.

Ak dokáže Celaena prekonať samú seba, stane sa najväčšou hrozbou pre kráľa a jeho zem – ale aj pre seba.

Po tom, čo som bola prvým a druhým dielom posadnutá, bolo jasné, že sa vrhnem aj na tretí. Po Korune z temnoty som síce premýšľala či si rovno nekúpim Zrodenú z ohňa po anglicky, ale vydržala som to, a tak som tu.

Netreba sa ospravedlňovať za to, že chránime tých, na ktorých nám záleží.

Autorka v podstate pokračuje tam kde skončila a medzi dvoma dielmi nevynechala veľkú medzeru. Celaena sa dostala do Wendlynu, kde má úlohu od kráľa, z ktorej nie je dvakrát nadšená. Hlavne totiž potrebuje odpovede, ktoré dostane len od Férskej kráľovnej, tá jej však na otázky neodpovie len tak jednoducho a zadarmo.
V Adarlane sa tiež dejú veci. Chaol sa trápi, že poslal Celaenu preč a ľahké mu to nerobí ani Dorian, ktorý sa mu čoraz viac vzďaľuje. Princ sa snaží vysporiadať so svojimi schopnosťami, tie ešte stále nedokáže ovládať, no musí ich pred otcom za každú cenu utajiť. Vracia sa aj generál, príbuzný dávnych panovníkov Terrasenu, ktorý má viac tajomstiev a drzosti, než Chaol a Dorian dokopy.
Kráľ si vytvára ďalej armády a spojencov. Povolá aj bosorky, ktoré dostanú na oplátku to, po čom najviac túžia. Bosorka Manon, ako vodkyňa Trinástky, obávanej jednotky, urobí všetko, čo jej je prikázané a nezastaví ju absolútne nič.
Erilea sa mení na niečo temné, čo nemusí už byť zachránené.
Sarah J. Maas to zase raz dokázala. Každú jej knihu čítam s takým odovzdaním a posadnutosťou, ako žiadnu inú. Či to bolo A Court of Thorns and Roses alebo práve táto séria, Trón zo skla. Nechápem, ako to robí. Jednoducho to nemôžem pochopiť. Keď som písala základné informácie o knihe a všimla som si, že tento diel má na Goodreads hodnotenie 4,56, nechcelo sa mi veriť. Viete, koľko vlastne kníh ma takéto vysoké hodnotenie? Určite nie dosť veľa. No najzaujímavejšie je to, že to nie je len jedna séria či kniha, ktorá sa autorke podarila. Podobné hodnotenie má aj práve už spomínaný ACOTAR a hlavne druhý diel s názvom A Court of Mist and Fury má dokonca 4,75!.
Obdivujem mozog Sarah J. Maas, pretože v tejto knihe sa všetko zmenilo. Ukázala nám, že v skutočnosti má všetko naplánované a nepíše len to, čo jej v ten moment napadne. Je to ako s Harrym Potterom, keď sa v siedmom diely dozviete, že toto a toto bol Horcrux a všetko vám do seba zapadá od prvého dielu. Tak isto je to aj tu. Už sa teším na ten posledný, šiesty, kedy z toho už bude poskladané puzzle a ja len budem krútiť hlavou nad touto neobyčajnou mysľou.
Sarah si to knihou čo knihou sťažuje. Kým v Tróne zo skla, to vyzeralo ako jednoduchá fantasy s jednou hlavnou dejovou líniou, tu sa z toho stalo rozvetvené dielo, s niekoľkými dejmi naraz, ktoré sa všetky napájali na hlavný príbeh ako konáre na základný kmeň. Sledovali sme Celaenu a jej putovanie za odpoveďami, krvilačnú bosorku Manon a tiež Adarlan, ktorý autorka ozvláštnila taktiež novou postavou.
Opäť raz ma dostalo písanie Sarah, aj keď musím spomenúť to, že niekedy mi rozhovory pripadali byť také od veci, akoby sa postavy nepočúvali. Mám pocit, že som jej to už aj vyčítala v niektorej z recenzií na jej ostatné knihy. Dosť často sa totiž stávalo, že kým jeden charakter mlel o hruškách, druhý mu na to o jablkách. Väčšinou to bolo pri Celaene, ktorá vždy trepla niečo úplne od témy či otázky, čo sa mi zdalo byť zvláštne a tak trochu, akoby sa Sarah snažila len dostať z jej hlavnej hrdinky viac pravdy a informácií, ale aby to bolo ako-tak v kontexte, a aby sa na to priamo nikto nepýtal. Ako keď sa niekto snaží vychvaľovať, ale snaží sa to robiť nenápadne a takmer vôbec jeho reči nespadajú do témy.
Dostávam sa teda k plusom. Tých je strašne veľa, v podstate celá kniha, takže spomeniem, len ten najlepší a tým sú postavy, a aj to, že nám autorka predstavila nejaké nové, ich hĺbka, vzťahy, história...
Celaena sa zmenila. Konečne nám Sarah začala o nej čo to viac prezrádzať, aj keď zároveň toho stále nepovedala neúrekom. Spoznala som Celaeninu druhú stránku, teda Aelin, čo bolo veľmi zaujímavé hlavne preto, lebo to hlavná hrdinka o sebe vedela a sama schovávala tajomstvá, ktoré pred čitateľmi skrývala a nemusela čakať, kedy jej kto povie o nej pravdu. Povedala nám ju ona.
Fakt sa zmenila a bolo to vidno. Síce to stále bola tá výbušná a uštipačná bojovníčka, teraz už nebola taká neporaziteľná, keď tu bol niekto, kto bol silnejší.
Rowan. Vyspojlerovala som sa naňho už pri čítaní Koruny z temnoty, preto som o ňom už čo to vedela a zaprisahala sa, že ho budem nenávidieť, pretože moja jediná a najväčšia láska je Chaol Westfall. Lenže Sarah niečo zmenila. Niečo zásadné. Akoby postavila medzi druhým a tretím dielom obrovský múr a zrazu poslala čitateľov na úplne inú a novú cestu, ktorú nepoznáme. Nechcem vám o Rowanovi veľa prezradiť, skôr nič, takže poviem len, že sa mi veľmi zapáčil, čo sa ani nečudujem a to pochopíte, keď sa vrhnem na rozoberanie Chaola.

Mám kamaráta. Jedného dňa bude pánom Aniellu a najobávanejším bojovníkom na tejto zemi.

Chaola totiž autorka zradila. Akoby mu zhoršila jeho prednosti a niektoré úplne zmizli. Ja som sa totiž zamilovala do kapitána, ktorý bol drzý, neoblomný, šľachetný, lojálny, bojovný a neskutočne odvážny. Zamilovala som sa do kapitána, ktorý priviedol Celaenu z Endovieru a potom ju neustále strážil. Ktorý ju trénoval a bol lepší než ona. Ktorý ju zopárkrát porazil a podpichoval ju. Ktorý sa stal jej priateľom. Ktorý jej pomáhal. Ktorý ju učil. Ktorý bojoval po jej boku. Ktorý bojoval za ňu. Ktorý ju zachránil. A to niekoľkokrát! Do kapitána, ktorý, keď už ona nevládala, tak jej kričal, aby vstala. A tu? Tu nebolo nič z tohto kapitána. V podstate len rozprával, chodil a premýšľal. Za celú knihu neurobil absolútne nič a to ma sklamalo. Nie on, ale Sarah. Že to zrobila. Ako keby chcela pripraviť pôdu pre Rowana a tak potrebovala Chaola odstrčiť na vedľajšiu koľaj.
Okrem Rowana nám autorka predstavila aj nové postavy Manon a Aediona.

Si jeden z Trinástky. Odteraz, až kým nás Temnota nerozdelí. Si môj a ja som tvoja. Ukážme im prečo.

Manon sa mi zapáčila od prvého dielu. Milujem také bojovníčky, ktoré sú krvilačné a krásne a dokonalé. Mnohokrát som si vravela, že je strašná Mary Sue, ale akosi mi to nevadilo. Môžem len dúfať, že nám Sarah ukáže aj jej nedostatky a nebude za ne počítať Manoninu krvilačnosť, lebo to je pre mňa len a len plus. Jej príbeh bol jedinečný a síce sa zatiaľ nijak nespájal s hlavnou dejovou líniou, verím, že sa to čoskoro stane. Že sa jej osud pretne s niektorou našou milovanou postavou a bude to zaujímavé. Veľmi, veľmi zaujímavé.
Aedion je postava, o ktorej asi nechcem ani veľa rozprávať, tak ako o Rowanovi. Je drzý a lojálny bojovník, ktorý je ako taká zmeska Rowana a Chaola, takže sa teším, ako bude jeho príbeh ďalej pokračovať.

Generál vyzeral ako muž, ktorý vojde do pekla a vyjde odtiaľ s úškrnom.

Mojím druhým a posledným mínusom je to, že v knihe nebola mapka Wendlynu. A nechápem prečo. Proste to nedokážem pochopiť, keďže sa tak väčšina knihy odohráva práve tam. Prečo ju nikto nenakreslil? Mohli tam byť dve. Aj Erilea aj Wendlyn. Totiž úplne som sa stratila v tom, kto kde kam a kedy ide. Keď Celaena cestovala po kontinente, nevedela som si to predstaviť, pretože som mala v hlave príliš chaos už len z toho, ako sa vlastne ten kontinent volá. Myslela som si, že je to Wendlyn, no po dočítaní si myslím, že to tak nie je a Wendlyn je len jedno kráľovstvo. Fakt by som ocenila mapu, ktorá by mi ozrejmila pohyby postáv, vďaka čomu by som si to vedela predstaviť,.
Už tak som mala v hlave dosť chaos, keď autorka spomínala jedno mesto cez druhé, kto kde je a kam ide. Alebo keď začala rozprávať o rôznych rodoch a ľuďoch a ja som nemala páru kto to je. Zo všetkých troch dielov som tu mala najväčšie medzery, pretože som mala pocit, akoby som bola v Číne, stála na ulici a hľadala, kde si asi kúpim rožky a sledovala názvy obchodov v čínskych znakoch.
Celkovo má toto dielo však úplne dostalo. Mala som predtým najprv rešpekt, čo mám stále z takých prepracovaných fantasy kníh, takže som ju tak na týždeň odložila, no keď som sa k nej vrátila, nevedela som prestať. Čítala som ju osem hodín vkuse. Ani som nejedla. A keď som sa konečne rozhodla, že sa aspoň navečeriam a dám si kúsok pauzu, nedojedla som a vrátila sa ku knihe. Jednoducho som sa nemohla odtrhnúť. Bola tam presne jedna neskutočne silná scéna, ktorá sa dokonca vyrovnala tej mojej obľúbenej ešte z prvého dielu, keď Celaena bojovala a Chaol jej opakoval, aby vstala. Zrodená z ohňa predčila svoje predchodkyne a stala sa najlepším dielom v sérií. Zatiaľ. Kto vie, čo prinesie pokračovanie, Kráľovná v tieňoch. Neviem sa ho dočkať a neviem, ako to vydržím.
A vy všetci, ktorí ste túto sériu ešte nezačali čítať, alebo ste to vzdali, tak by ste jednoznačne mali začať/pokračovať, pretože je to niečo epické, čo raz bude podobne slávne ako Pieseň ľadu a ohňa či Pán prsteňov.
Za knihu ďakujem super duper vydavateľstvu Slovart.
Ani vám ju neponúkam a rovno vás nútim, aby ste si ju kúpili, takže klikajte TU.

Ďalej čítaj aj

2 komentáre:

  1. Och :D Ako môžeš mať rada Chaola? Napríklad mne je od prvej knihy strašne nesympatický ,ale taký Rowan (hlavne v štvorke)....

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. chaol je najlepší <3 som donho bola uplne zamilovana, takze v trojke ma sarah dost sklamala, ale som zvedava, čo poviem po stvorke :D

      Odstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie