utorok 16. augusta 2016

Ruler of Books TAG

Už dávno pradávno tu nebol nejaký tag, nemyslíte? Akosi sa mi nechcelo nič pridávať a nemala som ani len nápady na články, tak som si povedala, že zrobím niečo otrepané, ale zábavné.
Teraz po YouTube putoval tag Ruler of Books, teda Vládca kníh, ktorý vytvorila Ariel Bissett.

1. Kniha, ktorú by si ako panovník donútila ľudí povinne prečítať.
Myslela som si, že všade dám len jednu knihu a nebudem tu robiť zoznamy, ale som príliš nerozhodný človek na takéto veci.
Svojim čitateľom a ostatným blogerom by som naordinovala knihu Veiled Innocence od Elly Frank. Spomínam ju snáď v každom odporúčaní a stále plačem nad tým, že ju stále nikto neprečítal. Ja jednoducho potrebujem vedieť, čo si o tom myslia ostatní ľudia a či nie som úplne mimo z toho, že tú knihu proste milujem. Chcem vedieť názory všetkých ľudí naokolo!
A ako správny panovník, vyberiem aj knihu, ktorá sa hodí pre každého. Pre chlapa, pre ženu, pre mladého, pre starého. Jednoducho si to môže prečítať každý a tiež to milovať.
Charlieho malé tajomstvá. Príde mi to totiž ako Kto chytá v žite napríklad. Jednoducho ako kniha, o ktorej sa raz v budúcnosti bude učiť, aj keď je hlavný hrdina mladší, a tiež sa tam fajčí a pije.

2. Čo by si zakázala v konštrukcii knihy?
Rozdielne výšky knih!! 
Ako, mohla som tu spomenúť aj tie hnusne neohybné paperbacky, ale viac mi vadí, keď sú knihy iných veľkostí. Úplne ma to irituje a nechápem, prečo nie je daná jedna výška!!! Napríklad nepochopím, prečo sú niektoré Yoli knihy v menšej veľkosti a potom iné vo väčšej.Vezmime si napríklad Johna Greena, ktorého diela sú v tom väčšom formáte a potom je tu Nech sneží, ktoré je v menšom... Aby neodradili mladých od toho, že by to potom bolo hrubšie? Komu to vadí, keď si na poličke neviete tie knihy ani normálne usporiadať?! Neskutočne ma to irituje, hlavne keď potrebujem na tie knihy poukladať ďalšie, alebo keď sa rozhodnem, že ich naskladám na seba. Prečo by ste to robili?! Prečo by napríklad Charlie bol taký maličký, že ho nemôžem normálne uložiť vedľa iných diel, lebo tam zanikne?

3. Ktorého autora by si poverila, aby ti napísal hocijakú knihu?
To je veľmi náročná otázka, lebo mám pocit, že ani nemám obľúbeného autora. 
Síce milujem Richelle Mead, ale nečítala som ešte Sukubu, Soundless a ani Glittering Court, takže nemôžem vedieť, či je to dokonalá autorka, alebo som len posadnutá Upírskou akadémiu. To isté platí o J.K. Rowling.
Od Sarah J. Maas som prečítala zatiaľ aspoň úvody jej sérií, takže môžem povedať, že je geniálna, ale zase neviem či by som chcela stále len trpieť haha.
Takže nakoniec poviem Marissa Meyer. Jej príbehy sú dokonalo premyslené, plné akcie, originálne, dokáže vytvoriť úžasné postavy a neviem sa už dočkať jej najnovšieho počinu, Heartless.


4. Ktorú knihu by si uložila do pivnice, aby si urobila miesto pre nové knihy?
Toto je veľmi ľahké. Ak budem rozprávať o tej mojej polici, tak som už predvčerom z nej dala niekoľko kníh dolu, aby som mala miesto, a bol tam Galveston, Dôvod dýchať či Upírske denníky.
Ak to však budem brať tak celkovo, bez ktorej knihy by moje kráľovstvo prežilo, tak opäť raz musím spomenúť The Boy Who Sneaks in My Bedroom Window. Je to najhoršia kniha akú som kedy čítala, a aj to omieľam stále dookola, takže mi to prepáčte, ak ste to už počuli.

5. Od ktorého umelca by si chcela, aby namaľoval nejakú nástennú maľbu?
Toto je taká trochu zložitejšia otázka, pretože môžem vybrať osobu, ktorá urobila geniálne ilustrácie, alebo takú, ktorá nakreslila dokonalú obálku. A keďže to druhé je ťažké, pretože by som tu mohla spomenúť autora obálok na Mesačné kroniky (originál), potom napríklad toho na novú HP Scholastic edíciu, na Vain od Amelie Fisher či autora obálok kníh od Sarah J. Maas
Ale spomeniem autora, ktorý ilustroval Sedem minút po polnoci, a zhodou okolností aj nové ilustrované vydanie HP. Volá sa Jim Kay a jednoducho musíte milovať to, ako kreslí. Síce ilustrovaného Pottera nemám, Sedem minút po polnoci vyzerá nádherne, kde som sa nad dokonalými temnými obrázkami vzrušovala tak miliónkrát.

6. Tvár ktorej postavy by si chcela vyrazenú na minci?
Chcela by som niekoho epického. Niekoho, kto niečo znamená. Nikoho, kto niečo dokázal. A povedala by som Harry Potter, ale potom by som musela vyraziť aj Ronovu tvár a aj Hermioninu, lebo, priznajme si to, bez nich by nedokázal nič. 
Ak by som chcela dať silnú ženu, napríklad Celaenu, tak to by som musela vybrať už aj Katniss, Rose a podobne.
Takže vyberiem niečo iné. Niečo nezvyčajné. Vyberiem autorku, pretože tá by predstavovala tri postavy naraz, predstavovala by ženskú moc, predstavovala by jednu z najúspešnejších autorov na svete. J.K. Rowling. Pre to všetko, čo dokázala a kam sa až dostala. Veď ktorá knižná séria je taká populárna, že ju pozná úplne každý, aj ten, kto nevie, čo je to kniha?

7. Ktorú knihu by si ocenila titulom Knižný vládca 2016?
Ak budem hodnotiť z tých čo vyšli za tento rok, tak sa nikam nedostaneme, lebo som takých čítala fakt málo, a hlavne takých, ktoré by ma dostali. Ak by som s týmto tagom počkala, kým dočítam Zrodenú z ohňa, tak by to bolo asi to. Ak by som s týmto tagom počkala, kým sa dopracujem k A Court of Mist and Fury, tak ten titul dám určite tej knihe.
Teraz môžem len vybrať jedno dielo z tých 35, ktoré som za tento rok už stihla prečítať. A panebože ja som zabudla, že som také skvosty čítala! ACOTAR či F*ck Love? Me Before You? Cress?  Waking Olivia?
Okej, čo si budeme klamať, A Court of Thorns and Roses ma úplne dostalo. Napísala som na to aj Vykecávačku, pretože som sa nevedela spamätať. Síce hlavná hrdinka mi miestami fakt neskutočne liezla na nervy, Sarah J. Maas je jedna geniálna autorka, ktorej mozog a schopnosti asi nikdy nepochopím.

4 komentáre:

 1. Když jsem si přečetla druhou otázku, tak mě napadli přesně ty autorky co jsi vyjmenovala. I když bych si asi nebyla schopná vybrat mezi Marissou a Richelle. Ale Sukuba je skvělá!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. hej no, na Sukubu sa chcem čoskoro pustiť, keď si nájdem čas, keď už mi tu tak pekne stojí na poličke :)

   Odstrániť
 2. Ohybné paperbacky sú super, tie neohybné tiež neznášam. To keď držím, idú mi odpadnúť prsty. :D Ale na druhej strane, trošku posilňovania neuškodí :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ohybne sú geniálne ako Aljaška moja anglická. Ale napríklad slovenské S láskou Rosie, som skoro prišla o prsty pri držaní :D tak ako posilňovanie prstov mi bude dobré len na rýchlejšie ťukanie do klávesnice :DDD

   Odstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie