pondelok 8. augusta 2016

Stephanie Perkins - Anna and the French Kiss

Originálny názov: Anna and the French Kiss
Autor: Stephanie Perkins
Séria: Anna and the French Kiss
Diel v sérii: prvý
Dátum vydania: eng 12/2010, cz 5/2012
Vydavateľstvo: Usborne Publishing, CooBoo
Počet strán: 372
Hodnotenie GR: 4,10

Fun  3,5/5
Love  5/5
Boyfriend  4,5/5
Tears  2,5/5

Anotácia: 
Anna sa teší na svoj maturitný ročník, ktorý strávi v Atlante, kde ma skvelú prácu, lojálnu kamarátku a chlapca, ktorý sa jej páči už hodnú chvíľu a konečne to vyzerá tak, že z toho bude niečo viac. Práve preto, nie je nadšená, keď ju otec pošle na internátnu školu do Paríža. Tam však stretne Étienna St. Clair. Múdreho, okúzľujúceho a krásneho Étienna, ktorý má úplne všetko... aj dlhoročnú priateľku.
Ale túžby sa v Meste svetla môžu splniť. Skončí sa rok ich romantických naťahovačiek vysneným Francúzskym bozkom?
Môj názor:
Namiesto otázky, ako som sa dostala k tejto knihe, sa môžem spýtať, ako sa k nej nedá dostať? Stephanie Perkins je totiž autorka, ktorú ospevuje snáď úplne každý. Anna and the French Kiss má už šesť rokov a odvtedy vyšli dva ďalšie diely v sérii. Nie je možné, aby si niekto nevšimol, že niečo ako toto existuje. Po polroku, čo sa mi tu doma povaľovala na poličke, som sa ju teda konečne rozhodla prečítať.

“Is it possible for home to be a person and not a place?” 

Príbeh znie jednoducho. Anna je poslaná do Paríža na internátnu školu, kde stretne milého a pekného chlapca, Étienna. Celkovo je táto kniha o ničom a o všeličom. Keď sa ma pýtali kolegovia, čo to čítam, o čom to je, nevedela som im povedať, lebo v podstate je to len o páriku, ktorý sa nie a nie dať dokopy. Lenže na druhú stranu, je toto dielo tak neskutočne iné od ostatných, že vyčnieva z radu a už sa nezdá byť jeho príbeh taký jednoduchý.
Autorka nám totiž umožňuje sledovať rovno celú partiu, kde má každý vlastné problémy a každý ich tají pred zvyškom kamarátov. Je to príbeh o dospievaní, o láske, o kamarátstve, o rodine, o živote, o nových zážitkoch. Nie je to obyčajná contemporary romantická yound adult kniha. Síce to tak znie, no nie je to tak. Anna and the French Kiss je svojská. Vďaka postavám, no aj celkovému štýlu, akým je písaná. Autorka síce využila zopár takých obohraných prvkov, ale tu boli veľmi originálne podané.
Ani neviem kde začať, pretože ma táto kniha úplne dostala. Zobrala si zo mňa každý kúsok mňa a už mi ich nevrátila. Vôbec mi to nevadí, pretože bola dokonalá a chcela by som si vymazať spomienky, aby som ju mohla čítať znova, a znova všetko zažiť a prežiť.
Stephanie Perkins je majsterka vtipu, pekných myšlienok, príbehu a postáv. Nemám jej ani čo vytknúť, pretože som jej zožrala úplne všetko. Neskutočne som sa zamilovala do jej štýlu písania, ktorý na mňa pôsobil, akoby som to nečítala, ale priamo bola v hlave mladej študentky. Vystihla to až neuveriteľne geniálne. Páčilo sa mi, keď opakovala slová, či keď sa hrdinovia opili a vraveli somariny. Jednoducho to bolo celé reálne a milé.
Autorka vie písať aj úžasne vtipne, lenže takým iným spôsobom. Nebol to totiž vtip za vtipom, ale skôr také situácie, pri ktorých sa inak nedalo, museli ste sa len smiať. Alebo sem tam nejaká nečakaná hláška. Humor tu vôbec nevyzeral nútene a skôr išiel pekne prirodzene, čím ma Stephanie dostala ešte viac. Nevedela som pre recenziu ani nájsť nejaký vtipný citát, pretože mám poznačené celé situácie, ktoré majú aj stranu.
Predtým, než tu začnem vychvaľovať postavy, spomeniem ešte to, ako veľmi sa mi celý príbeh páčil a ako ma dostal. Bol miestami ubíjajúci, miestami vtipný, miestami srdcervúci, miestami romantický... bolo tam jednoducho všetko. Presne predtým, než som to začala čítať som si už nejaký ten mesiac hovorila, že potrebujem nejakú knihu, ktorá ma konečne prebudí. Ktorá ma konečne donúti niečo cítiť. Nečakala som, že ma Anna až tak dostane. Že splní všetko, po čom som túžila. Bol to totiž taký mix knihy F*ck Love, ľahkosti a miernej vážnosti Matsonky, cestovania Kariny Halle a myšlienok Greena či Sáenza. Všetko skvelé sa stretlo a vytvorilo toto dielo.

"French name, English accent, American school. Anna confused."

Postavy pre mňa celú túto knihu oživili ešte viac, ak sa to vôbec dalo. Ako som spomínala, už dlho som nečítala niečo, kde by som sa zamilovala do charakterov tak veľmi, že by som s nimi všetko prežívala. Ani si nepamätám, ktorí hrdinovia ma tak dostali naposledy. Teraz to však dokázali tí od Stephanie Perkins.
Anna je ja. Dlho som sa takto nestotožňovala s hlavnou postavou, ako teraz. Nie len že Anna nebola zvyknutá na nové situácie, mala problém s otcom, milovala filmy a hanbila sa, keď išlo do tuhého. Tak veľmi som sa v tejto hrdinke našla. Najviac ma dostala však tým, že recenzovala filmy a chodila na staré klasiky. Bola som úplne nadšená, keď si išla pozrieť It Happened One Night, pretože som presne vedela, na čom sa všetci smejú. Milujem filmy, milujem klasiky, milujem rozprávať o filmoch, milujem hodnotiť filmy. Anna mi neskutočne sadla nie len vďaka jej záľube, ale aj kvôli celej jej osobnosti. Bola múdra a tak trochu Monk. Väčšinou sedela na izbe, pretože jej bolo príliš pohodlne na to, aby niekam išla. Takto podobnú hrdinku mne som ešte fakt nestretla. Dostala ma aj tým, že síce bola naivná, no nenechala si skákať po hlave, keď už toho raz bolo dosť. Povedala si svoje. Ihneď sa stala jednou z mojich najobľúbenejších postáv a dúfam len, že si budem takto rozumieť aj s Lolou a Islou.
Étienne bol konečne osvieženie po všetkých tých chlapíkoch s temnou minulosťou a hrubým správaním a bad-boy výzorom. Bol úplne iný. Milý, ambiciózny, starostlivý, inteligentný, vtipný... jednoducho vysnívaný chlapec. Zaslúžil si svoje čestné miesto na mojom stole, kde mám popísaných všetkých mojich milovaných mužských hrdinov. Určite len tak nezabudnem na jeho osobnosť, pretože bol ako čerstvý vánok v horúcom lete. Priniesol niečo iné a nové.
A nakoniec moje najväčšie plus. Vyznanie lásky. Nebudeme sa tváriť, že v romantickej knihe také nič nebolo a spojlerujem. Všetci vieme, že čosi také tam musí byť. Ako všade. Lenže už dlhšie mám problém s tým, že v každej knihe si povedia jednoduché "milujem ťa" a tým to hasne. Veď kedy naposledy ste čítali vyznanie lásky ako od Austenovej? Vyznanie lásky na celý odsek, ktorý vás donúti zamilovať sa do postavy ešte viac? Ja už dlho nie, no potom prišla táto kniha. Zaľúbila som sa do autorky ešte viac, pretože vytvorila epicku romancu, na ktorú len tak nezabudnem.
Jednoznačne vám túto knihu odporúčam. Nečakajte už viac, tak ako ja. Neodkladajte ju. Neviete o čo prichádzate. Nedá sa ani slovami opísať, ako veľmi ľutujem, že som si to neprečítala už skôr. Napríklad hneď, ako som ju dostala. Teraz už len čakám na výplatu a behám si kúpiť Lolu a Islu, pretože bez ďalšej knihy od Stephanie asi neprežijem.

4 komentáre:

 1. Po tvojej recenzii, ktorá je mimochodom skvelo napísaná, urgentnosť dať si re-reading tejto knihy prudko narastá. Ja som ju prvýkrát čítala ako e-knihu a tiež som sa do nej okamžite zamilovala. Odvtedy však ubehla celá večnosť a už dlhší čas si ju chcem znova prečítať, tentoraz v papierovej forme, lenže české vydanie je vypredané, takže momentálne zháňam toto anglické. Ale vidím to tak, že dlho bez tejto knihy nevydržím, takže si ju budem musieť odniekiaľ objednať čo najskôr. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem :)
   ja som to nejako strašne dlho obchádzala, ale konečne som sa na to dala a už som si aj objednala Islu a Lolu :D

   Odstrániť
 2. Ja som sa niekde s touto knihou sekla a proste som to nedočítala. Ale potom som čítala Islu a Isla sa mi strašne páčila, takže poslednú dobu sa dosť zahrávam s myšlienkou že sa do toho znova pustím :D len ako, mám Islu aj Lolu v češtine doma takže asi sa do toho tiež radšej pustím v češtine :D Ale rozhodne to mám znova na to-read poličke :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ano ano pusti sa do toho!! prečo si najprv čítala Islu ? :DD ako ja viem, že v podstate je jedno, ktoré čítaš, ale tak neprečítaš najprv krásny Paríž? :DDD ja som ale zvedavá, čo poviem na Islu a Lolu no :D

   Odstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie