nedeľa 11. septembra 2016

RC: Jennifer E. Smith - Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad

Originálny názov: The Statistical Probability of Love at First Sight
Autor: Jennifer E. Smith
Dátum vydania: sk 6/2012, eng 1/2012
Vydavateľstvo: Ikar, Poppy/Little Brown
Počet strán: 208
Hodnotenie GR: 3,80

Fun  3/5
Love  3,5/5
Boyfriend  3,5/5
Tears  2,5/5

Anotácia: 
Hadley má sedemnásť rokov. Chýbali jej len štyri minúty, aby stihla lietadlo do Londýna. Mala ísť na sobáš svojho otca so ženou, ktorú ešte nespoznala, no už ju nenávidí. Keď na letisku v New Yorku čaká na najbližšie lietadlo, stretne Oliviera, ktorý študuje v Spojených štátoch. Zapáči sa jej, až veľmi, no keď prídu v Londýne na colnicu, každý sa poberie svojou cestou. Cesty osudu sú však nevyspytateľné. Román Jennifer E. Smithovej zachytáva iba dvadsaťštyrihodinový úsek zo života tínedžerky Hadley, na konci ktorého sa znovu potvrdí stará dobrá pravda, že láska býva často hneď za rohom a prichádza vo chvíli, keď ju človek najmenej očakáva. Autorka však nepodáva banálny príbeh o dievčati zmietanom pochybnosťami o sebe samej a o svojom vzťahu k nečakane rozpadnutému manželstvu rodičov, naopak, je to príbeh o magickej sile osudu a schopnosti človeka prijať nepredvídateľný chod vecí tohto sveta, či už ide o dramatickú stratu ilúzii, alebo o nečakané citové prebudenie. Autorka prejavuje hlboké pochopenie pre citový zmätok dospievajúceho dievčaťa, ktoré napokon dokáže otvoriť srdce nielen svojej prvej veľkej láske, ale prijať doň znovu aj zavrhnutého otca.


Môj názor:
Prvýkrát som sa o tejto knihe dopočula pred pár dňami, keď som zároveň objavila aj autorku. Okamžite sa mi zapáčili všetky jej diela, pretože sľubovali zaujímavú romantiku a ja mám presne také rada. Láska na prvý pohľad na letisku, zoznámenie vo výťahu a prechádzka nocou po New Yorku, či spoločné spomínanie na momenty vzťahu tesne pred rozlúčkou. Keď som si prečítala anotáciu na Štatistickú pravdepodobnosť, vedela som, že si ju musím zohnať, a tak som sa teda do nej pustila.

"Neodporúčam ti knižky veľmi často. Ale niektoré z nich sú príliš dôležité, než aby zapadli medzi ostatné."

Príbeh sleduje mladú Hadley, ktorá cestuje na otcovu svadbu do Londýna. Lenže v ten deň, sa jej osud rozhodne všetko skomplikovať. Každá maličká udalosť prispeje k tomu, že Hadley nestihne svoje lietadlo, a tak musí stráviť niekoľko hodín na letisku a čakať na najbližší let. Tam stretne mladého Olivera, ktorý taktiež cestuje do Lodýna. Dvojica si teda robí navzájom spoločnosť, až kým sa ich cesty po prílete nerozídu
Ani neviem či som vôbec mala pochybnosti predtým, než som sa na knihu vrhla. Väčšinou len dúfam, že ma to chytí už na začiatku a nebudem sa musieť nútiť do čítania. Našťastie ma to fakt bavilo už od prvej strany, keďže autorka má taký zaujímavý a ľahký štýl písania. Príbeh rýchlo postupuje, aj keď sa tiahne v priebehu jedného dňa. Páčilo sa mi, že sa stále niečo dialo alebo sa hrdinovia rozprávali o niečom zaujímavom, vďaka čomu som sa nikdy nenudila. Zaznačila som si kopu pekných myšlienok a celkovo táto kniha bola jedná veľká hlboká myšlienka. Dá sa zamilovať za jeden deň? Na prvý pohľad?
Nápady s tým, že sa niekto zamiluje na prvý pohľad väčšinou nemám rada, pretože neverím, že sa to dá, no tu to autorka geniálne vystihla. Hoc sa všetko udialo za jeden deň, ani nemáte ten pocit. Najviac ma na tom dostalo asi to, že to nikto nikdy nepomenoval. Nepovedali si hneď ako veľmi sa milujú. Skrátka to boli obyčajný tínedžeri, ktorí sa do seba buchli a nevedeli na seba prestať myslieť. Mne to prišlo ako celkom normálne, ale väčšina z nás, by asi toho druhého už nehľadala, ale mala len pekné spomienky na tie milé momenty spolu. Hadley však bola odvážna a urobila to, čo ja by som určite neurobila.
Neskutočne ma dostali aj postavy, pretože mi neliezli na nervy. Väčšinou mi v takýchto sladkých romantikách stále čosi na hrdinoch prekáža, tu sa také však nič neobjavilo, čo som si uvedomila až na konci knihy. Bola som so všetkým spokojná a nenadávala som či neprekrúcala večne očami. Jednoducho si to užívala.

"Napokon, je iné utekať, keď ťa naháňajú. A je celkom iné bežať osamote."

Hadley bola niekedy náladová, ale väčšinou odvážna a milá hrdinka, ktorú sa nedalo nenávidieť. Jednoducho som ju musela mať rada a súcitiť s ňou, keď opisovala problémy s otcom. S tým som sa na jednu stranu vedela aj stotožniť, hlavne keď opisovala ich terajší vzťah, ale keď spomínala to, ako to bolo v detstve, to už som nepoznala. Celkovo si ma Hadley fakt získala, hlavne kvôli tomu, že nebola hlúpa hus, ale dokonca aj premýšľala, postavila sa za seba a tiež aj mlčala, keď to bolo nutné.
Oliver bol dosť zaujímavý, pretože som si celý čas myslela, aký to je milý a veselý chalan a potom boli pasáže, kedy som si uvedomila, že nie všetko je tak, ako to vyzerá. Vlastne celý jeho príbeh som odhalila už na začiatku, takže som potom nebola prekvapená, ale páčilo sa mi, ako to autorka uhrala.
Celkovo milujem takéto jedno-hubky, ktoré prečítate zo dňa na deň. A ešte viac zbožňujem také netypické love-story. Neviem to ani opísať, no sú to také tie, ktoré trvajú veľmi krátko a hrdinovia sa len rozprávajú a spoznávajú. Niečo také ako sú filmy Before Sunrise či Roman Holiday.
Fakt ma to veľmi bavilo a nechápem, prečo to nemá na GoodReads vyššie hodnotenie, lebo si to zaslúži. Určite vám túto knihu odporúčam, hlavne preto, lebo vyjde aj film, kde si hlavné úlohy zahrajú Robert Sheehan (ktorého by som si vôbec nikdy nepredstavila na Olivera, ale no uvidíme) a Hailee Steinfeld (takto mi to aspoň ukázalo IMDb pred pár dňami, teraz toho však veľa už nedokážem nájsť).
Za poskytnutie knihy veľmi pekne ďakujem kníhkupectvu PreSkoly.sk
Ak si ju chcete kúpiť, tak stačí kliknúť TU.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie