nedeľa 18. septembra 2016

Zo zákulisia príbehov #4 - Poznaj svoj svet

Ani si nepamätám, kedy som sa naposledy zapojila do nejakého projektu. Väčšinou totiž nepridávam príspevky načas a nikdy v presný deň, ktorý je určený. Píšem, keď mám na to náladu. No tento projekt ma naozaj zaujal, tak som si povedala, že po toľkom čase by už bolo načase sa do niečoho zapojiť. 
Projekt vymysleli Moon Lyn. Nebudem sa tu o ňom rozpisovať, veď to si môžete prečítať na ich blogoch. A nebudem ani viac kecať, rovno začnem.

Téma na apríl (haha)
Poznaj svoj svet


1. Do akej doby/storočia/dimenzie je tvoj svet zasadený a prečo? 
Toto sa stále pýtam aj ja samej seba haha. Nad tým, ako funguje rok a či majú mesiace a týždne ešte premýšľam, keďže cely svet je stále vo vývoji, ale viem povedať, že majú rok 847 a začali sa počítať od prvej zmienke o existencii ľudí, ktorá bola v kráľovstve Vendarien (čo je zároveň kontinent), aj keď ich súperiaci kontinent/kráľovstvo Pendragon je starší, pôvodne tam žili len draky a žiadni ľudia.
Celkovo je to taká bežná fantasy, kde ľudia chodia oblečení v takom stredovekom oblečení. Ženy šaty, taký podobný štýl renesancie a tak. Aj keď sa nedrží presného slohu, skôr to miešam podľa toho, ako s mi to páči.

2. Aké tri špecifické vlastnosti vystihujú svet v tvojom príbehu? 
Súperenie: Pendragon a Vendarien, ako dva staré národy spolu neustále bojujú. Pendragon chce obnoviť zašlú slávu a Vendarien sa pred ním snaží ochrániť svet.
Smrteľná hranica: Cez Vendarien a Zethar - čo je tretí kontinent, ide hranica, pod ktorou ďalej nefunguje mágia. Nikto nevie, ako funguje a kedy sa objavila, len tam proste bola. Na hranici sú postavené veže, kde vojaci kontrolujú každý prechod magickej bytosti za hranicu, len povolené bytosti tam môžu byť. Tie však na tom území nevedia využiť svoje schopnosti.
Rôznorodosť magických bytostí: Chcela som totiž zapojiť také stvorenia, ktoré sa bežne v príbehu nevyskytujú. Síce tam mám typických drakov a čarodejnice, ale žiadne víly či elfovia, lebo tých už mám dosť. Mám tam skôr dryady, kentaurov, chiméry, valkýri, sirény a iné. V podstate tu patria medzi bežné zvieratá, preto majú aj vlastný výskyt, takže sa nenachádzajú všade.

3. Kedy a ako si prišiel na myšlienku vytvorenia tohto sveta? 
Ja som prišla len na myšlienku stvorenia nejakej bojovníčky hlavnej postavy a zrazu to prišlo samo. Asi dva mesiace som sa trápila, že neviem, čo mám ďalej robiť, čo mám písať, mám začať niečo nové či pokračovať v starom? A tak som jedného dňa vzala papiere, ceruzku a som len tak nakreslila nejaký tvar, z čoho vznikol jeden kontinent. Nakreslila som ďalší a potom ešte tretí a to mi potom otvorilo myseľ a do hlavy mi vošiel nápad.

4. Aký vzťah má tvoja hlavná postava k svetu, ktorý si vytvoril/a? 
No skvelý. Jej najlepšia kamarátka je kráľovná, jej otec je členom rady, čiže ich rodina patrí do vyššej vrstvy. Proste si žije a nevníma to, čo sa deje naokolo, pretože má všetko, čo potrebuje. Ale práve ten vzťah sa postupne bude naštrbovať.

5. Ako vnímaš proces hľadania informácií, ktoré sa chystáš zakomponovať do svojho príbehu? Zdá sa ti to zbytočné alebo tomu venuješ veľa času? 
Pre tento príbeh som sa rozhodla najprv len plánovať a potom písať, takže som veľa informácii hľadala vopred a ešte ma to bavilo. Teraz, keď som už začala písať, tak sa mi to vôbec nechce. Niekedy síce len tak sama od seba začnem hľadať odpovede, ktoré potrebujem, ale ak to fakt musím urobiť práve v ten moment, tak to radšej odložím na inokedy.
Keďže som stále v stave vývoja, tak stále potrebujem zháňať nejaké infošky. A je to pre mňa veľmi dôležité, pretože chcem, aby niektoré veci mali aj skrytý význam (ako mená), alebo len aby dávali zmysel. S informáciami sa potom človek vie lepšie vyjadrovať, než keby mal zatemňovať všetko, o čom sám ešte nevie. 

6. Existuje v tvojom svete mágia? Akú má podobu? Jop. Už som písala, že mám magické bytosti, čiže aj čarodejnice, ale zároveň niektorí ľudia, hlavne z tých bohatých rodín majú schopnosť ovládať jeden zo štyroch elementov (a ktorých sa ešte pracuje :D). V kráľovských rodinách majú schopnosti skoro všetci, pretože sa to dedí, hlavne ak mágiu majú obaja rodičia.
Lenže má to aj jedno riziko. Aby ľudia s mágiou neboli príliš privilegovaní, má to svoje muchy. Čím častejšie ju človek používa, tým skôr zomrie, keďže aby schopnosti fungovali, tak si berú energiu z človeka, ktorý potom aj vyzerá staršie. Práve preto ňou používatelia len tak neplytvajú na drobnosti.


7. KVÍZ PRE AUTOROV: Vyznáš sa v tradíciách a histórii vlastného sveta?
(nie som si istá :D)

7. 1. Odohrali sa v histórii nejaké dôležité udalosti, ktoré ovplyvnili aj budúcnosť tvojho sveta? 
Och a koľko ich bolo. Pendragon a Vendarien sú v podstate také isté, odkedy vznikli, ale Zethar, čo je najmladší kontinent, nebol nikdy poriadne jednotný. Vždy tam boli občianske vojny, potom tam mal Pendragon kolónie, ktoré postupne strácal. Teraz je Zethar už len rozdelený na osem kráľovstiev, ale jedna kolónia Pendragonu stále existuje, ktorá sa však už dlho chce oslobodiť. Keďže milujem históriu, keď mi raz napadlo, na čom chcem založiť dejiny môjho sveta, už to išlo samo. Hlavnou inšpiráciou mi bol práve náš skutočný svet a to svetové vojny a boj za nezávislosť Ameriky.

7. 2. Ako by reagovali tvoje postavy, keby sa pri nich objavil človek z dnešnej modernej spoločnosti v džínsoch a s mobilom v ruke?
Niektorí by oblečenie považovali za nejaký zaujímavý objav a chceli by sa o tom dozvedieť viac, iní by sa možno báli, čo za novú bytosť to je a či to nie je čarodejnica. Mobil by brali za nejaké kúzlo či trik a nechápali by, kde sa do takej malej škatuľky dokáže schovať celý orchester, keď by zazvonil.

7. 3. Aké oblečenie nosia tvoje postavy? 
No... rôzne. Nemám presne určený štýl, proste ženy šaty a chlapi nohavice, košele, tuniky, kabáty a podobne. Málokedy sa vidí, že by žena mala na sebe nohavice, ale nie je to úplné tabu. Ženské šaty považujem za nejaký mix renesancie s inými slohmi, aj keď niekedy si vymyslím čosi úplne iné, hlavne ak ide o kráľovnú Pendragonu.

7. 4. Akého vierovyznania sú tvoje postavy? Sú súčasťou nejakého kultu, veria vo vyššiu moc alebo sú to ateisti? 
Nad tým som ešte nemala šancu uvažovať. Asi to bude niečo ako staroveký Rím či Grécko, keď mali niekoľko bohov, každý je patrónom niečoho iného a bohom niečoho iného. 

7. 5. Kto v tvojom svete vládne? Komu sa postavy podriaďujú? Musia rešpektovať nejaké pravidlá?
No podriaďujú sa kráľom :D Na Pendragone je momentálne mladá kráľovná, ktorá je vzdialenou rodinou kráľa na Vendariene. Na Zethare mám 8 kráľovstiev, no jedno je zem Valkýr, takže je to také netypické kráľovstvo. Potom mám ešte jedno súostrovie a jeden ostrov, ale tam som ešte nedomyslela zriadenie.
Jasné, že tam sú pravidlá, každé kráľovstvo má vlastné... ale tie ešte musím vymyslieť :DD


Ak píšte, tak sa určite zapojte. Môžete tak dať ľuďom vedieť, že vôbec píšete a čo vlastne píšete (koľkokrát sa dá použiť slovo píšete v dvoch... už troch vetách?)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie