streda 8. marca 2017

RC: Marissa Meyer - Winter

Originálny názov: Winter
Séria: Měsíční kroniky (The Lunar Chronicles)
Diel v sérii: štvrtý
Dátum vydania: cz 11/2016, eng 11/2015
Vydavateľstvo: cz Egmont
Počet strán: 768
Hodnotenie GR: 4,5

Zábava 3/5
Láska 5/5
Priateľ 10/5
Plač 2/5

Anotácia: 
Princezna Winter má obdiv měsíčního národa pro svou vznešenost a dobré srdce, a navzdory tomu, že jí tvář hyzdí jizvy, její krása je prý ještě úchvatnější než královny Levany, její macechy. Winter svou macechu nenávidí a ví, že Levana neschvaluje její city k příteli z dětství – pohlednému palácovému strážnému Jacinovi. Ale Winter není tak slabá, jak si Levana myslí. Společně s kyborgskou mechaničkou Cinder a jejími spojenci by se jí dokonce mohlo podařit rozdmýchat povstání a zvítězit ve válce, která zuří už příliš dlouho. Dokážou Cinder, Scarlet, Cress a Winter porazit královnu Levanu a dopsat šťastné konce ke svým příběhům?
Tak dlho som čakala na tento diel. Tak dlho som neprečítala celú sériu, ktorá by bola taká skvelá. Tak dlho som žila bez sci-fi a potom prišli Mesačné kroniky.

A zrcadlo odpovědelo: Jsi krásná, má paní, ale v zemi zdejší mladá královná je nejkrásnější.

Záverečný diel fantastickej série sa nelíšil od tých zvyšných, aj tento bol prerozprávaním rozprávky a podľa obálky je ľahké uhádnuť, ktorá to bola. Snehulienka. Naozaj sa mi páčilo, že aj napriek úplne inému príbehu Marissa dodržiavala svoju predlohu až do úplného konca. Celú knihu sa dalo badať náznaky zo Snehulienky a dokonca aj z Popolušky či iných príbehov, čo bolo skvelé.
Cinder má jeden cieľ, zosadiť Levanu z trónu a ako práva dedička, Seléne, nahradiť svoju tetu a vládnuť Mesiacu. Lenže k tomu sa dostane len cez rad prekážok, Pomáhajú jej verní priatelia a získa aj nového spojenca, princeznú Winter, ktorá je nevlastnou dcérou kráľovnej Levany. Krásna Winter je milovaná celým Mesiacom, ale nik ju neľúbi tak, ako jej oddaný strážca Jacin, ktorý urobí všetko pre to, aby ju ochránil. Kto teda nakoniec zasadne na mesačný trón?
Epický záver epickej série.
Od prvej knihy obdivujem Marissu Meyer, ktorá dokázala vymyslieť taký dokonalý príbeh, ešte lepšie postavy a jej talent v písaní je neuveriteľný. Dokáže totiž napísať také napínavé a akčné scény, že ani nemáte pocit, že čítate knihu, ale skôr pozeráte film. Fakt by to bol skvelý film, čo vám poviem. Marissa sa tak vie vžiť do svojich postáv, že nepotrebujete mať ani napísané, kto čo rozpráva, hneď to viete odhadnúť a to sa mi neskutočne páči. Okrem toho vás vie rozplakať, rozosmiať a vynervovať obyčajnými slovami, najviac však vie uchvátiť a zaujať.
Hoc sa mi táto kniha veľmi páčila, fakt neviem či bola moja najobľúbenejšia, skôr si myslím, že bola najslabšia zo všetkých štyroch ak beriem do úvahy len hlavnú sériu. Veľmi sa mi páčilo, že nešlo všetko podľa plánu a takmer neustále sa niečo pokazilo, ale zároveň toho bolo až toľko, že kniha mohla mať v pohode 500 strán a bolo by to lepšie, možno aj napínavejšie. Mala som pocit, že niektoré scény ani nie sú nutné, ale zároveň bolo super, ako Marissa vedela skákať z pohľadu na pohľad, z postavy na postavu bez toho, že by to nebolo nutné a umelo predlžovala napínavú chvíľu. Vždy som sa hneď začítala do novej kapitoly, aj keď autorka prešla na niekoho úplne iného a musela som čítať niečo úplne iné, jednoducho som závislačila.
Jediným skutočným mínusom tejto knihy bolo podľa môjho názoru práve to, že všetko bolo až príliš predvídateľné. Iba jedna jediná vec ma prekvapila, zvyšok bol ľahko odhadnuteľný. Čakala som viac prekvapení, tie sa však nekonali.
Musím tiež povedať, že som neskutočne rada, že som si prečítala poviedku Nejkrásnější skôr, než som sa pustila do Winter, pretože to krásne ukázalo skutočnú povahu Levany, ktorá v celej hlavnej sérií vyzerá ako totálna sviňa, no po svojom príbehu o nej viete viac a je to oveľa hlbšia záporná postava, než ste si mysleli. Fakt sa mi páčilo, keď sa v knihe odkazovalo na Levaninu novelku, cítila som sa ako nadmieru zasvätený človek, zatiaľ čo Cinder a jej priatelia nemali poňatia, aký život žila Levana predtým.
Postavy sú na celej knihe snáď najlepšie. Neviete si až vybrať, kto sa vám páči najviac, koho milujete najviac. Nebudem sa tu rozpisovať o všetkých, lebo to som robila už v predošlých recenziách, ale poviem, že sa mi neskutočne páčilo, aké boli všetky odlišné.
Cinder bola tá odhodlaná princezná, ktorej sa život otočil o 360 stupňov a ona už s tým prestala bojovať a začala bojovať za svojich ľudí a svoj osud. Scarlet bola, ako vždy, tá bad-ass, nekompromisná a nebojácna postava, ktorá v knihe nesmela chýbať. Cress je stále neskutočný zlatík a aj napriek tomu, že mi postavy podobné jej charakteru väčšinou lezú na nervy, ju som milovala. bola celá zvláštna a zaujímavá zároveň. Neverila som, že je staršia od Cinder, ale zároveň niekedy povedala niečo také inteligentné, až sa mi nechcelo veriť, že to naozaj vyšlo z toho streleného dievčaťa.
Čo sa týka chlapov, sklamal ma len Vlk, na ktorého Marissa asi zabudla. V Scarlet to bola najlepšia postava vôbec a odrazu sa z neho stalo niečo nezaujímavé. Neviem, čo sa stalo a kedy sa to stalo, ale stalo sa. S Jacinom mám taký všelijaký vzťah. V Cress mi liezol na nervy a tu som ho odrazu zbožňovala, teda aspoň polovicu knihy, zvyšok to bol dilino. Páčilo sa mi na ňom síce, že bol verný svojmu poslaniu, teda ochrániť Winter, aj keby mal zomrieť sám, ale niekedy sa naozaj správal ako idiot. Kai bol... skrátka Kai. Kráľ, diplomat, milý, nie príliš nápomocný. Kai. A Thorne, ten to vyhral. Sú len dve postavy, ktoré viem zaradiť na svoj rebríček obľúbenosti, Thorne je jednoznačne na prvom mieste. Milujem, že mi pripomínal Hana Sola, Jacka Sparrowa a neviem ešte koho, jednoducho bol vtipný, odvážny a stále sám sebou, aj keď išlo do tuhého, humor a arogancia ho neopustili. A kto je na druhom mieste? IKO! V tejto knihe som si ju tak obľúbila, že som to ani nečakala. Kto by to povedal, že sa zamilujete do robota? Fakt sa teším na Wires and Nerve, pretože Iko je jedna cool robospoločnica.
Winter

Políbila bych vás na rozloučenou, kapitáne, ale objetí Jeho Veličenstva mi nejspíš seškvařilo pár drátu a obávam se, že váš polibek by mi roztavil hlavní procesor.

Celkovo sa mi ale táto kniha ako záver série naozaj páčila, pretože to malo všetko, po čom len túžite. Romantiku, akciu, napätie, vtipnosť, originalitu, neoriginalitu. Jednoducho jedna dokonalá séria, ktorú si musí každý prečítať a obdivovať talent Marissy Meyer. A teraz ma ospravedlňte, idem plakať, pretože už nemám ďalší diel a žiadny Thorne a ani Iko ma už nezabavia svojimi hláškami.

Za recenzný výtlačok veľmi pekne ďakujem kníhkupectvu PreSkoly.sk
Knihu by ste si rozhodne mali kúpiť, takže kliknite TU.

Ďalej čítaj aj

2 komentáre:

  1. Sakra mela bych se do tohoo pustit. Uz na me ceka na policce. A ta obalka je skvelaaa

    OdpovedaťOdstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie