utorok 11. apríla 2017

RC: Jay Asher - Mŕtve dievča neklame

Originálny názov: Thirteen Reasons Why
Autor: Jay Asher
Dátum vydania: sk 3/2017, eng 10/2007
Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán: 240
Hodnotenie GR: 4,05

Fun  2/5
Love  2/5
Boyfriend  -/5
Tears  2/5

Anotácia: 
Clay Jensen objaví jedného dňa pred domom zvláštnu škatuľu s niekoľkými magnetofónovými páskami. Nahrala ich Hannah Bakerová – spolužiačka, do ktorej bol buchnutý. No Hannah pred dvoma týždňami spáchala samovraždu. Jej hlas na magnetofónových páskach mu prezradí, že existuje trinásť dôvodov, prečo sa rozhodla pre ten strašný čin. Clay je jeden z nich. A keď si ju vypočuje, zistí prečo. Clay strávi noc s Hannahiným hlasom v ušiach, nasleduje jej slová po celom meste a postupne odkrýva najhlbšie tajomstvá a bolesť dospievajúceho dievčaťa.
Priznám sa, že kým Slovart neoznámil, že vyjde táto kniha, nepoznala som ju. Nevedela som, o čom je, a keď vyšiel trailer na seriál, tak som si ho len pozrela a mykla plecom. "Raz si to možno pozriem," povedala som si. Lenže čoskoro som z každej strany videla na knihu chvály a už som sa nevedela dočkať. Tak veľmi som sa jej nevedela dočkať, že som nedokázala vydržať o pár dní dlhšie a musela som si pozrieť seriál. A ten ma len presvedčil, aby som sa do knihy pustila.

Prečo by mŕtve dievča niekoho vodilo za nos? Odpoveď: Lebo za ruku už nemôže.

Príbeh znie jednoducho - Clay Jensen dostane od niekoho audiokazety a pri ich počúvaní zistí, že sú od dievčaťa, ktoré sa len nedávno zabilo. V kazetách uvádza trinásť dôvodov, prečo to urobila, teda každú nahrávku venuje jednej osobe, ktorá sa na jej smrti nejako podieľala.
Jednoduché, že? Nie. To teda nie je. Príbeh je totiž taký hlboký a deprimujúci, že vás donúti premýšľať o takých veciach, nad ktorými ste sa nikdy nezamýšľali. Jednoducho vás nenechá takých, akí ste boli predtým, než ste ju začali čítať.
Ak mám byť úprimná, viac vo mne zanechal seriál ako kniha, no príbeh je to ten istý a je možné, že by sa mi práve predloha páčila viac, keby som ju najprv prečítala. Tak či tak sa mi v knihe páčili krásne myšlienky a aj to, že hoc sa riešili dôležité a smutné veci, autor nezabudol zavtipkovať, vďaka čomu som si zaznačila rovnaké množstvo vtipov, ako hlbokých myšlienok. Bolo to ako také odľahčenie od ťažkej témy, ktorou sa Jay Asher zaoberal. Autor má fakt talent na písanie, pretože dokázal takéto niečo napísať na dvesto strán a úplne to stačilo, na to, aby vás príbeh dostal.
Veľmi sa mi páčila tá myšlienka Motýlieho efektu, že vlastne všetko ovplyvňuje všetko, takže aj tie najdrobnejšie veci, ktoré niekomu urobíte môžu jeho život úplne zmeniť. Neviete totiž, čo daný človek v tom čase prežíva a obyčajná hlúposť ho môže dostať do takého štádia, že nielenže pomyslí na samovraždu, ale sa o ňu aj pokúsi. Naozaj vás táto kniha donúti zamyslieť sa nad tým, čo robíte, ako sa správate k ostatným a hlavne, čo im hovoríte.

Neviete nič o živote druhých, len o tom svojom. A keď začnete zasahovať do jednej časti života niekoho iného, zasiahnete aj iné časti. Nanešťastie, nedá sa to od seba oddeliť. Takže, keď začnete niekomu zasahovať do jednej časti života, zasiahnete tým celý jeho život.

Musím však tiež povedať, že po toľkých pozitívnych recenziách a potom, ako to ľudia opisovali som čakala niečo oveľa nechutnejšie, než som dostala. Autor sa buď tým príliš krutým pasážam vyhol, alebo to opísal tak, že som akosi... no nesúcítila. Neviem, čo so mnou bolo, no tak ako sa mi páčilo, ako zobrazili tie najhoršie scény v seriály, tak sa mi nepáčilo, ako niektoré boli v knihe. Možno celá táto moja apatia je spôsobená práve seriálom, ktorý mi ukázal viac, ale úprimne neverím, že by sa mi kniha nepáčila, ak by som seriál nevidela.
Celková stavba knihy bola pre mňa taka všelijaká. Na jednu stranu sa mi páčilo, ako sa príbeh Hannah preplietal s prítomnosťou, že sme mali možnosť sledoval Claya, ktorý sa prechádzal po meste, ale zároveň sme počúvali Hannah. Niekedy mi to vadilo, pretože mi to kazilo dojem z jej príbehu, ktorý potom na mňa nemal dostatočný účinok, ale pri niektorých pasážach sa mi naozaj páčilo, ako sa to prelínalo. Keď napríklad Hannah rozprávala o niečom inom a pomedzi to Clay premýšľal o tom, kedy danú osobu videl naposledy alebo, čo vtedy robil on, či jej len jednoducho odpovedal na to, čo vravela.
Čo sa týka postáv, tak neboli takmer vôbec rozvité. Autor nám prezradil len život Hannah, akoby naschvál, pretože toto je jej príbeh a nie niekoho iného. Počúvame o nej, ako sa dostala k tomu, že spáchala samovraždu, nič iné nie je podstatné. Vidíme trochu z Clayovej minulosti a dostávame taký strohý obraz o tom, kto je - milý, bezproblémový chlapec. Na jednu stranu sa mi páči ta myšlienka, že je to príbeh Hannah, ale na druhú mi chýbalo to, čo som vedela zo seriálu. Tie motívy, prečo sa dané osoby správali k Hannah tak, ako sa správali. Čo ich k tomu viedlo, aké vzťahy mali medzi sebou a aké problémy mali doma.
Najstrašidelnejšie je však to poznanie, že v skutočnosti Hannah nemusela ani hovoriť, čo sa naozaj stalo, pretože to bola len jej pravda. Hovorila len to, ako to ona vnímala, a čo si pamätala. Čo keď sa veci stali inak? Čo keď ten a ten človek v skutočnosti urobil niečo iné, ale ona to nevedela? Čo keď to ani neurobil ten, ale niekto iný? Proste nevieme, čo sa naozaj stalo, spoliehame sa v podstate na nespoľahlivú osobu, ktorá má očividne nejaké problémy.

Mnohým z vás na mne záležalo, ale nie dostatočne. A presne to... som potrebovala zistiť.

Nechcem to porovnávať s knihou Charlieho malé tajomstvá, pretože to nie je až také rovnaké, ale má to podobný tón príbehu (a rovnako krásnu obálku), takže by som povedala, že ak sa vám páčil Charlie, tak sa vám bude aj toto. Tiež si myslím, že seriál je voči knihe stavaný rovnako ako Charlieho film. Pekne sa dopĺňajú a odhaľujú viac, pretože vďaka listom v Charlieho prípade a kazetám v prípade tejto knihy toho nevidíte tak veľa, ako by ste možno chceli.
Mŕtve dievča neklame vám naozaj odporúčam, možno vám trochu otvorí oči, možno vás rozplače, možno vás zhnusí, ale je to dôležité dielo. Už teraz dokonca premýšľam, že si dám niekedy re-reading, pretože aj Charlieho som si tak zamilovala až na druhýkrát, tak uvidíme.
Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovart.
A určite by ste si ju mali kúpiť, tak vám zjednoduším hľadanie, kliknite TU!

Ďalej čítaj aj:


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie