streda 5. apríla 2017

Vykecávačky: 13 Reasons Why (NETFLIX)

Dnes som dopozerala 13 Reasons Why a tento seriál vás úplne zruinuje. V skutočnosti toho mám na tento týždeň do školy fakt veľa a ja namiesto toho, aby som to robila, tak som závislačila na tomto skvelom seriály, ktorý by ste si mali všetci pozrieť... ale samozrejme hneď po tom, čo si prečítate knihu, pretože ja som tak urobila, a hoc je to fakt neskutočne návykové a napínavé, ak neviete, čo sa vlastne stalo, pokazilo mi to teraz knihu, keďže už viem všetky tajomstvá. Najradšej by som bola, ak by som si mohla vymazať pamäť o seriály a s čistou hlavou sa vrhla na knihu, ale to sa už nedá. Neľutujem to však až tak veľmi, pretože bol seriál dokonalý a dala som mu hneď 9/10. 
Ak neviete o čo ide, tak vám v skrate poviem obsah. Hannah sa rozhodla zabiť. Predtým, než to však urobila, nahrala niekoľko kaziet, na ktorých vysvetlila, prečo to vlastne urobila, a kto každý je za to zodpovedný. A počas celého seriálu máme možnosť sledovať Claya Jensena a jeho cestu kazetami, ktoré sa k nemu akosi dostali.

Začnime s hercami, ktorí sú úplne skvelí a rôznorodí, čo ma dostalo najviac. Máte tam chudobných, bohatých, takých, ktorí majú finančné problémy, rozvedených, drogovo závislých, alkoholikov, černochov, aziatov, gayov, potetovaných, prefarbených... jednoducho je tam všetko. Po prvýkrát som v niečom americkom videla, že sa neboja natočiť niečo také temné a skazené bez toho, že by to posypali cukrom ako to býva bežne. Viete, keď máte všetky tie teen filmy a seriály, kde herci vyzerajú tak 5x staršie, než na vek, ktorí hrajú, kde najtvrdším alkoholom je pivo, všetci nosia dokonalé značkové oblečenie a žienky majú krásne natočené vlásky a vyzerajú skrátka dokonalo.
Nič také tu nenájdete. Tento seriál je natočený neskutočne reálne. Herci fakt vyzerajú, že sú stredoškoláci a až na pár momentov hrali neskutočne dobre na to, že takmer každý jeden bol pre mňa úplne neznámy. Fakt urobili super, že nevybrali tie obohrané tváre, ale konečne nejaké nové.
Celkovo to bolo natočené skvelo, mali úžasných režisérov, hlavne pri prvých častiach som úplne milovala tú hru s kamerou. Skvelé boli aj soundtracky a celkové spracovanie, to ako sa so svojim publikom vyhrali. Strašne veľa krát tam bolo také niečo, že vám ukázali čosi a potom vás naschvál nechali čakať až niekam do konca, kým to celé odhalili. Na takomto princípe vlastne funguje celý seriál, že to strihajú tak, až si neuvedomujete, čo vidíte, myslíte si niečo iné a potom zistíte, že všetko je inak. Páčil sa mi aj scenár, ktorý bol taký všelijaký. Skvelý, ale všelijaký. Raz som sa hanbila za postavy, potom som si trieskala hlavu o notebook, prečo to povedali, potom som sa smiala nad absurdnosťou a nad tým, aké je to zlaté a nakoniec som bola úplne hotová z tých krásnych myšlienok. Scenár u mňa jednoznačne vyhral!


"Dream big, they say Shoot for the stars. Then they lock us away for 12 years and tell us where to sit, when to pee and what to think. Then we turn 18, and even though we´ve never had an original thought, we have to make the most important decision of our lives. And if you don´t have the money, don´t really have the grades, a lot of the decisions get made for you."

A poďme k príbehu a k tomu, ako to zobrazili. V hlave mám presne tri scény. Tri najhoršie scény z celého seriálu, ktoré natočili tak reálne, až som na to normálne nemohla pozerať. Nepoviem vám aké, ale keď si to pozriete, určite budete vedieť, ktoré mám na mysli. V poslednom diely je presne jedna, ktorú som dvakrát zastavila a skrátka som musela počkať, lebo to bolo neskutočne reálne natočené a najviac som sa čudovala, akú... no veselú hudbu k tomu dokonca dali, aké to bolo celé pekne farebné, ako nejaký ďalší pekný deň. Taká irónia.
Jednoducho ten príbeh bol tak vystavaný, že vám stačí prvých desať minút prvej epizódy a už sa neviete odtrhnúť. Vážne. Ja som to len tak zo zaujímavosti zapla, že pozriem prvú časť a počkám, kedy mi príde kniha, najprv ju prečítam, potom dopozerám seriál. NOPE! Nestalo sa. Nevedela som prestať, pretože každá časť je venovaná jednej príčine, prečo sa to celé stalo a vy jednoducho musíte vedieť, kto je na konci. Čo sa stalo? Čo je to najhoršie? Čo ju donútilo zabiť sa? Už po nejakej tretej časti som mala sto chutí skočiť rovno na posledný diel, pretože som to nevedela vydržať, ale udržala som sa. 
Ono sa to začína tak sladko, nevinne a smutne zároveň. Na Hannah som zmenila počas seriálu tak miliónkrát názor, pretože som mala pocit, že ju fakt zaujímajú somariny, niekedy som ju obdivovala, ako všetko zvládala, uprostred však som už krútila hlavou, čo je to za drama queen, potom bola časť, kedy som ju doslova neznášala, pretože kto by to zrobil, vôbec nemyslela na ostatných, ale len na seba a po skončení seriálu ani neviem, aký mám už pocit. Proste celý príbeh ukázal, že zaleží aj na tých maličkostiach, ktoré človeku urobíte, aj keď vy si myslíte, že to je nič, pre toho druhého to nič nemusí byť, ak si toho v živote zažil už dosť. Zároveň to ukázalo, akí sme všetci slepí, ale aj sebeckí. Hannah bola sebecká, keď to urobila, ale zároveň ju musíte chápať. Je to ako taký vnútorný rozpor. Podporujete, čo urobila alebo nie? Mala to urobiť? Nemala?
Tento seriál vám vnuká toľko otázok na zamyslenie, že je to jednoducho povinnosť si ho pozrieť. Alebo teda prečítať knihu, ktorú u nás vydal Slovart. Ja sa na ňu čoskoro snáď vrhnem a dúfam, že to teda prežijem, pretože ak si opäť v hlave predstavím tie hrôzy, ktoré som videla na obrazovke, asi mi bude zle. Ale jednoznačne odporúčam. Skrátka taký seriál, ktorý otvorí oči, prehovorí k vám a ukáže vám inú stranu sveta.

4 komentáre:

 1. Včera som prišla domov z roboty o 10, do školy som nemala nič pripravené, vstávať som mala na druhý deň o siedmej ráno a hádaj čo? Do pol 2 rána som pozerala ten seriál! :D :D A to som čítala tú knihu! Vedela som, ako sa to skončí! A aj tak som sa od toho nevedela odtrhnúť, takže ťa úplne chápem. Súhlasím so všetkým, čo si spomenula, je to návykové a mali dať nejaké upozornenie niekde do úvodných titulok, že zapnúť si to, len ak máte minimálne dva dni voľna. :D Tie 3 scény, ktoré si spomenula... ja som si to síce pozrela, ale pri tej poslednej mi bolo až nevoľno a celý čas som uvažovala, ako toto preboha točili?! O.o Fakt tlieskam všetkým, ktorí sa podieľali na tomto zázraku, pretože po dlhom čase sa seriál priblížil knižke... okej, možno sa jej dokonca aj vyrovnal. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. jop, ten pocit poznám :D mala som zápočet na druhý deň a ja do 2 rána som len pozerala :DD ja som konečne už aj knihu prečítala a úprimne sa mi viac páči seriál. Neviem teraz či kvôli tomu, že som ju čítala až po pozeraní alebo som z nej len nebola taká hotová... tiež som sa to pýtala - ako to preboha natočili??

   Odstrániť
 2. Knihu jsem četla, když mi bylo asi 14 let a musím říct, že se mi moc líbila. Nevím proč je teď najednou kolem ní takové halo a je podle toho i seriál. Ale docela mě láká se na něj podívat :))

  Gabux

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. no to haló je práve kvôli seriálu :D a zhodou okolností to u nás vydal aj Slovart, takže teraz to každý číta a pozerá :D Ale seriál fakt odporúčam :D

   Odstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie