streda 14. júna 2017

Francesca Zappia - Eliza and Her Monsters


Originálny názov: Eliza and Her Monsters

Autor: Francesca Zappia
Dátum vydania: eng 5/2017
Vydavateľstvo: HarperCollins
Počet strán: 400
Hodnotenie GR: 4,48

Zábava 5/5
Láska 3/5
Priateľ 2,5/5
Plač 3/5


Anotácia: 
V skutočnom svete je Eliza hanblivá, zvlášťna, inteligentná a nemá kamarátov. V online svete je LadyConstellation, anonymná autorka populárneho internetového komixu s názvom Monstrous Sea. Ako LadyConstellation má Eliza milióny sledovateľov a fanúšikov po celom svete a nevie si predstaviť, že by milovala skutočný svet tak, ako jej online komunitu. Potom však na jej školu prestúpi nový chlapec, Wallace Warland, ktorý jej postupne ukáže, že aj život offline môže za niečo stáť. Ale keď je Elizino tajomstvo náhodou odhalené celému svetu, všetko, čo si vybudovala - príbeh, vzťah s Wallacom a aj jej zdravý rozum - sa začne rozpadať. 
 
O autorke som počula, ale nikdy som ju nevnímala, ako nejakú populárnu spisovateľku, ktorú si musím hneď a zaraz prečítať. O tejto knihe som ani nevedela, kým som si nepozerala unboxing od na Owlcrate a hneď ma zaujala. Ani vlastne neviem prečo, pretože to znelo dosť ako Fangirl, čo nie je práve moja obľúbená kniha, no povedala som si, že si to prečítam.

What's the point of being alive if you don't do what makes you happy?

Príbeh sa zdá byť na prvý pohľad sladký a jednoduchý. Eliza je autorkou celosvetovo známeho internetového komixu Monstrous Sea, ktorý pridáva pod menom LadyConstellation, aby si zachovala svoju anonymitu. Hrozí jej však odhalenie, keď na jej školu prestúpi Wallace Warland, ktorý je zhodou okolností veľký fanúšik jej komixu.
Fakt neviem, čo som čakala, keď som sa do tejto knihy púšťala. Vedela som, že Made You Up (Vymyslela som si ťa), prvý počin autorky, je zameraný na duševnú chorobu, takže som očakávala, že aj tu bude niečo také, no to bolo všetko. Fakt som nečakala, že sa mi tento príbeh až tak zapáči a tak sa s nim stotožním.
Francesca píše naozaj skvelo. Je to mladá autorka, ktorá rozumie našej reči. A tým myslím našu internetovú reč a celkovo to, ako píšeme. Úplne som si užívala tie scény, keď si Eliza písala s jej kamarátmi a neznelo to strojene, že napíše jeden človek, potom druhy a tak ďalej, ale rozprávali cez seba, každý o niečom inom, používali veľké písmená a podobne. Skrátka to vyzeralo ako skutočná konverzácia. Celá kniha bola neskutočne vtipná, smiala som sa snáď pri čítaní každej jednej strany a neskutočne si užívala s akou ľahkosťou to bolo napísané. Žiadne zdĺhavé opisy, žiadne neviem aké ťažké slovíčka,
Za úplne najväčšie plus považujem to, ako sa s tým dá stotožniť. Ja sa totiž neviem vžiť so žiadnymi hrdinkami, pretože mi prídu byť ich životy príliš... melodramatické alebo skrátka príliš iné. Toto je jedna z tých pár kníh, v ktorých som sa úplne videla. Nie len seba, ale celý svoj život. Ako Eliza nemala kamarátov, ako viedla svoj život online, ako radšej ostala doma pozerať seriál, keď mala ísť s niekým von, lebo sa jej nechcelo a bola v pyžame, ako sa snažila vykrútiť z párty. Celá kniha bola taká reálna - vzťah s rodičmi, internetový priatelia, konverzácie a podobne - že sa v tom určite nájde väčšina čitateľov.

It's not that I don't like the outdoors. It's that I don't see the point of the outdoors when there's so much I could be doing indoors.

Ďalším veľkým plusom bolo to, ako nenápadne temná táto kniha bola. Je celá zlatá a sladká a neviem aká, ale zároveň veľkú časť z nej sa nenápadne riešia duševné choroby, čo sa mi nesmierne páčilo. Skrátka mi to Francesca nehodila rovno do tváre, ale len tak nebadane na to poukázala, až to človeka donúti premýšľať nad tým, že možno, keď sa cíti tak a tak, tak to treba riešiť a nie si myslieť, že to je v pohode.
Čo sa týka postáv, tak Eliza je jedna z tých, s ktorými sa okamžite stotožníte. Strašne sa mi páčilo, že bola tak normálne hanblivá, nervózna a tichá, a nič nebolo prehnané, ako v iných knihách, práve preto sa tomu dalo ľahko uveriť a vžiť sa s ňou. Veľmi sa mi zapáčila a s ňou aj to, aká bola zapálená do kreslenia svojho komixu.
S Wallacom som mala menší problém. Spočiatku nie. Ich vzťah sa mi neskutočne páčil a ani si nepamätám, kedy naposledy som tak achkala a usmievala sa pri obyčajnom držaní sa za ruky. Boli neskutočne sladkí a zažívala som tú nervozitu spolu s nimi. Ale na konci sa stalo zopár vecí, kedy som tak trochu bola sklamaná a práve kvôli nemu som chcela znížiť hodnotenie, ale rozmyslela som si to.
Každý túto knihu porovnáva s Fangirl, pretože je to fakt dosť podobné, no mne sa Eliza a jej monštrá páčila tak o stokrát viac, nie len preto, že mi Cat liezla nenormálne na nervy, ale aj kvôli tomu príbehu v príbehu. Kniha je totiž obohatená práve o Monstrous Sea komix, niekedy je to komix, niekedy len krátky úryvok, no bolo mi jedno, čo to bolo, fakt ma to bavilo a ten príbeh mi prišiel byť taký zaujímavý, že ak by sa autorka rozhodla vydať ho ako samostatnú knihu/grafický román, vôbec by som sa nepohnevala.
Viete, čo tiež bolo super? Že Francesca v knihe spomína knižnú sériu, ktorú v skutočnosti ona naozaj píše a pridáva na Wattpad či kde.

Motivation doesn't come from nowhere. Like any good monster, you have to feed it.

Ak ste čítali Fangirl, tak toto je určite kniha, s ktorou by ste mali pokračovať. Keď som ju dočítala, okamžite som si povedala, že ju musím donútiť čítať kamarátku, pretože bola skvelá a viem, že mi ešte na dlho utkvie v pamäti. Jednoznačne ju odporúčam, nie len ak chcete niečo sladké a vtipné, ale aj niečo hlboké s čím sa ľahko stotožnite. Ja si idem zháňať Made You Up a v tichosti dúfať, že Francesca čoskoro vydá niečo ďalšie, aby som mohla závisláčiť.


2 komentáre:

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie