streda 21. júna 2017

RC: Marissa Meyer - Hvězdy nad hlavou

Originálny názov: Stars Above
Séria: Měsiční kroniky (The Lunar Chronicles)
Diel v sérii: 4.5
Dátum vydania: cz 1/2017, eng 2/2016
Vydavateľstvo: Egmont
Počet strán: 285
Hodnotenie GR: 4,28

Zábava 2/5
Láska 2/5
Priateľ -/5
Plač 0/5

Anotácia: 
Jak se Cinder ocitla pod ochranou Michelle Benoitové? Co přimělo Winter k rozhodnutí nikdy nepoužít svůj měsíční dar? A co vedlo k uvěznění Cress v satelitu a k Vlkovu postavení alfy v královnině armádě? Fanoušci Měsíčních kronik v této knize najdou devět povídek, v nichž si mohou přečíst o minulosti svých oblíbených postav. Soustředí se na klíčové momenty raného života hrdinů, které ovlivnily jejich budoucí život.
 
Mesačné kroniky je jedna z mojich najobľúbenejších sérií vôbec, takže hneď, ako som sa dozvedela, že vyjdu poviedky som vedela, že si ich budem musieť prečítať. Milujem svet, ktorý vytvorila Marissa a aj jej postavy, takže som sa naozaj na túto knihu tešila.

Kniha sa skladá z deviatich poviedok, ktoré ani neohúria, ale ani nepokazia dojem z celej série. Autorka sa nimi snažila priblížiť každú postavu z hlavných kníh, ukázať nám ich minulosť a zároveň sme sa dočkali takého celkového záveru, ktorým tento jeden veľký príbeh Marissa ukončila.
Prvá poviedka s názvom Strážkyňa bola trochu nudnejšia, ale stále zaujímavá, keďže v nej čitateľ mohol vidieť, ako sa Cinder dostala k babičke Scarlet, ktorá sa o ňu starala, kým bola v kóme. Veľmi sa mi páčilo, že nám Marissa ukázala aj to, prečo vlastne Scarlet žila u babky a aká bola, keď bola mladšia. 
Závady bola druhá poviedka, ktorá ukázala to, ako sa Cinder snažila stotožniť s jej novým telom a taktiež novým životom, hoc si nepamätala, aký život predtým viedla. Čakala som, že ma to nebude baviť, ale prekvapujúco sa mi fakt páčilo, ako Cinder nepoznala všetky vymoženosti, ktoré ponúkalo jej telo a aj to, ako vlastne Adri a zvyšok rodiny pôvodne žili.
Královnina armáda priblížila život Vlka a to, ako sa z neho stal vojak a nakoniec aj vodca svorky/jednotky. Pôvodne som si myslela, že práve toto bude zaujímavá poviedka, ale prekvapujúco ma vôbec nebavila. Nič sa v nej totiž nedialo. To, čo som sa z nej dozvedela som si mohla predstaviť aj bez nej, takže ani nebola potrebná.
Carswellům průvodce za štestím
ma prekvapujúco bavilo viac, než so si myslela. Možno len preto, že to bolo o kapitánovi Thornovi, ale fakt sa mi páčilo, ako Marissa ukázala jeho detstvo a úplne odhalila jeho charakter. Skrátka sa vo mne opäť prebudila láska k tejto skvelej postave aj napriek tomu, že sa tu tiež nič nedialo.
Najslabšia poviedka bola pre mňa Až prějde slunce svit, ktorá ukazuje, ako sa Cress dostala do svojej družice. Na jednu stranu to bolo veľmi smutné, ale tiež tak neskutočne nudné, že ma to vôbec nebavilo čítať. Nedozvedela som sa nič nové, nebolo tam nič podstatné. V pokoji by som vedela žiť bez tejto poviedky a podľa môjho názoru vôbec nebola potrebná.
Princezná a strážce ukazovala život Winter a Jacina v priebehu niekoľkých rokoch. Toto bola jediná poviedka, ktorej by som venovala aj celú jednu knihu, pretože medzi nimi dvoma, ale aj len čisto Winter, sa toho stalo tak veľa, že by bolo zaujímavé prečítať si o tom čosi viac. Pár strán na to bolo totiž málo. Marissa sa snažila prejsť cez všetko, od úmrtia Winterinho otca, cez to, ako prestala používať svoju mágiu, ale aj to ako ju Levana zohyzdila, a podarilo sa jej to fakt skvelo, ale v pohode by sa toho našlo aj viac, čo by ma zaujímalo.
Malá androidka bola konečne poviedka, na ktorú som čakala a bolo to milé prekvapenie. Trvalo mi niekoľko strán, kým som si uvedomila, že je to prerozprávanie Malej morskej panny a fakt sa mi to páčilo. Bolo to také divné a zaujímavé zároveň. Vôbec sa nehodila do knihy, ale práve to sa mi páčilo, na takéto poviedky som čakala. Na tie, ktoré mi ukážu viac zo sveta a nie len históriu postáv, ktoré už poznám. Malo to v sebe nejaké prekvapenie, nejaký príbeh a nebolo to nudné.
Pri Mechaničke som očakávala, že sa budem neskutočne nudiť, lebo čo môže byť zaujímavé na scéne, ktorú už poznám? Mýlila som sa. Táto poviedka nám ukazuje to, ako sa zoznámili Cinder s Kaiom, ale z pohľadu Kaia. Neskutočne ma to bavilo a dokonca som si zobrala aj prvý diel série, aby som to mohla čítať z oboch pohľadov, čo bolo neskutočne zábavné. Už som aj zabudla, ako som Kaia milovala.
Něco starého, něco nového sa mi páčila najviac, keďže opisuje udalosti po hlavnom príbehu. Nemohla som sa nabažiť všetkých postáv, keď boli spolu, a po dočítaní som mala chuť zobrať Cinder a začať čítať odznova, pretože potrebujem viac príbehov z toho geniálneho sveta a s tými úžasnými postavami.
Trvalo mi to neskutočne dlho, kým som sa cez knihu prehrýzla, keďže som s tým mala jeden veľký problém. Na jednu stranu sa mi páčilo, že nám Marissa ukázala životy postáv pred udalosťami hlavného príbehu, ale zároveň sa nič nové neudialo, a tak bola väčšina poviedok naozaj nudná. Nekonalo sa žiadne prekvapenie, nedozvedela som sa nič nové, čo mi je ľúto. Asi by som viac brala, keby sa poviedky sústredili viac na niečo iné z geniálneho sveta, ktorý autorka vymyslela. chcela by som viac takých príbehov, ako bola Malá androidka či niečo, čo sa odohralo po udalostiach celej série. Skrátka niečo so skutočným dejom a nejakým prekvapením či niečím novým. Takto ma to veľmi nebavilo.
Tak či tak, ak ste sériu čítali a Hviezdy ešte nie, tak naozaj neviem na čo čakáte! A ak ste nepokračovali alebo ešte nezačali, tak by ste to mali okamžite zmeniť.

Za knihu veľmi pekne ďakujem kníhkupectvu PreSkoly.sk
Ak si ju chcete kúpiť, tak kliknite SEM.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie