pondelok 28. augusta 2017

RC: Fiona Staples & Brian K. Vaughan - Sága

Originálny názov: Saga
Autor: Brian K. Vaughan, Fiona Staples
Séria: Sága
Diel v sérii: prvý
Dátum vydania: cz 4/2015, eng 10/2012
Vydavateľstvo: BB/art
Počet strán: 168
Hodnotenie GR: 4,25

Zábava 2/5
Láska 4/5
Priateľ 4/5
Plač 0/5

Anotácia: 
Magie válčí s vědou, měsíc s planetou – a široko daleko ve vesmíru není kam se před válkou ukrýt… Marko a Alana se o to přesto pokusí.
Je to fantasy? Je to SF? Kdo vlastně ví... a koho to vlastně zajímá! Je to Sága, jedna z nejlepších původních komiksových sérií nového tisíciletí. 
Spolu s davy fanoušků po celém světě sledujte osudy Marka a Alany, milenců a čerstvých rodičů, kteří přestali být vojáky v dlouhé válce, jež zachvátila skoro celý vesmír, a stali se dezertéry, které nemilosrdně pronásledují obě strany konfliktu. Protože pro mocipány by nebylo moc příjemné, kdyby se svět dozvěděl, že zástupci dvou nesmiřitelných ras se mohou nejen milovat, ale také plodit potomky…
    
Vždy som sa grafickým románom vyhýbala aj napriek tomu, ako som všade videla ľudí ospevovať Ságu. Vždy som si myslela, že je to nejaká super kniha, no keď som to otvorila a zistila, že ide o grafický román, tak ma to až tak nezaujímalo. No poslednou dobou ma práve táto forma začala naozaj baviť a skúšam všetko možné, práve preto som hneď vedela, že mojim ďalším pokusom musí byť práve všetkými milovaná Sága.

Celý príbeh sa ešte len začína a pomaly rozbieha. Vo svete zúri vojna medzi planétou a jej mesiacom. Vojna, ktorá zachvátila takmer celú galaxiu a je jej len ťažko ujsť. Milenci a dezertéri z opačných strán frontov, Alana a Marko, sa snažia ujsť prenasledovateľom spolu so svojim novonarodeným dieťaťom. Polapiť sa ich snažia obe strany konfliktu, pretože ani jedna nechce, aby sa svet dozvedel o spojení dvoch nepriateľov.
Ani neviem, čo som čakala. Na jednu stranu som si myslela, že to bude lepšie, že ma to hneď chytí a budem z toho hotová, no aj napriek tomu, že to nebolo také skvelé, ako som očakávala, bolo to dobré. Iné. Bizarné. Zaujímave. Zvláštne. Smiešne. Ani to neviem popísať. Nič také som ešte nečítala a veľmi sa mi to páčilo. Pripomínalo mi to všetko tie sci-fi filmy, ktoré poznám, ale zároveň to bolo úplne originálne. 
Veľmi sa mi páčili niektoré tie absurdné postavy a chcela som tlieskať autorke kresieb, pretože taketo niečo originálne neoriginálne nenápadne len tak hocikomu. Roboti s telom človeka ale hlavou televízora (ešte tá veľká bedňa), hovoriaci krokodíl chodiaci po dvoch, ženy s obrovskými hlavami napojenými na nohách, pavúčica s ľudským, ale zároveň pavúčim telom. Veľmi sa mi páčili všetky tie bizarné prvky, ktoré ma vskutku rozosmiali.
Ďalším plusom sú kresby. Ešte som nevidela tak dokonalo nakreslený grafický román. Nebol obrázok, kedy by som sa zastavila, že odrazu tie postavy vyzerajú škaredo, vždy boli úplne dokonalé. Nebolo kresby, ktorá by sa mi nepáčila. Či to bola práve tá pavúčica s vtipným telefónom, mačka, ktorá mi pripomínala tú, ktorú mali James a Jessie v Pokemónovi, alebo planéta Sextillion, ktorá vlastne slúži ako obrovský bordel. Všetko to vyzeralo tak úžasne, že mi bolo jedno čo tam je, milovala som každú jednu kresbu.
Úplne som si zamilovala postavy, dokonca aj tie, ktoré mali byť záporné. Marko je jednoznačne môj nový milovaný, čo je až vtipné, pretože som ho nemala ani šancu spoznať na tých pár stranách. Alana bola tiež super a rovnako aj Vôľa. Páčil sa mi tam skrátka každý.
Už sa teším na pokračovanie, pretože to zatiaľ len tak prestavilo príbeh a fakt ma zaujíma, čo sa bude diať ďalej, hlavne po tom konci. Teším sa na tie skvelé postavy a hlavne bizarné, ale stále dokonalé kresby.
Ságu jednoznačne odporúčam či už čítate grafické romány, alebo nie. Nezáleží na tom, skrátka si ju musíte prečítať a neverím, že by sa vám nepáčila. 
Za knihu veľmi pekne ďakujem kníhkupectvu PreSkoly.sk
Knihu si určite musíte kúpiť a prečítať, takže kliknite TU.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie