piatok 18. augusta 2017

RC: J.K. Rowling - Metlobal v priebehu vekov / Rozprávky barda Beedla

Originálny názov: Quidditch Through the Ages, The Tales of Beedle the Bard
Autor: J.K. Rowling
Séria: The Hogwarts Library
Dátum vydania: sk 7/2017, eng 2001, 2007
Vydavateľstvo: Ikar
Počet strán: 148, 144
Hodnotenie GR: 3,85; 4,06

Anotácia: 
Ak ste si niekedy kládli otázku, kde sa vzala ohnivá strela alebo prečo majú Wigtownskí tuláci na habitoch sekáčik na mäso, musíte si prečítať Metlobal v priebehu vekov.
Výťažok z predaja tejto knihy pôjde na konto nadácií Comic Relief a Lumos, ktoré použijú peniaze na zlepšenie životných podmienok tých najchudobnejších – táto úloha je ešte dôležitejšia a úžasnejšia ako výkon Rodericka Plumptona, ktorý v roku 1921 chytil ohnivú strelu za tri a pol sekundy.
---
Päť očarujúcich rozprávok plných mágie a ľsti. Rozprávky barda Beedla rodičia v čarodejníckych rodinách s obľubou čítali svojim ratolestiam pred spaním celé storočia.
Z originálu napísaného v runách preložila Hermiona Grangerová. Sprievodné poznámky profesora Albusa Dumbledora sme pripojili s láskavým súhlasom rokfortského archívu.
Knihy z Rokfortskej knižnice som si chcela prečítať už tak milión rokov. Všade som ich zháňala no už dávno boli vypredané a tie ceny na bazároch boli niekedy fakt extrémne vysoké. Keď som sa dozvedela, že Ikar KONEČNE chystá dotlač a dokonca s novými obálkami vedela som, že ich musím mať.

Ľudia majú talent vybrať si veci, ktoré sú pre nich najhoršie.

Metlobal v priebehu vekov vám ukáže nie len čaro tejto skvelej hry, neskutočnú fantáziu Rowlingovej, ale aj všetko to, čo by vám ani nenapadlo opýtať sa. Už od začiatku som mala pocit, že žijem vo svete, v ktorom mágia skutočne existuje, pretože tak je vám kniha aj predstavená. 
Aj napriek tomu, že v podstate ide o učebnicu alebo niečo podobné, nebolo to vôbec nudné, ako som si tak trochu myslela, že bude. V knihe sa totiž dozviete rôzne zaujímavosti, ktoré ste ani nevedeli, že vás zaujímajú.
Zistíte, ako bol Meltobal vymyslený, spoznáte niekoľko ďalších hier, ktoré čarodejníci praktizovali/ujú, oboznámite sa s pravidlami, faulami, postami, loptami, ale aj metlobalovými tímami. 
Naozaj som nečakala, že ma to bude tak baviť a zo začiatku to aj bolo také nezáživné, no ani neviem kedy sa to stalo a odrazu som nevedela prestať čítať. 
Veľmi som sa zabavila na tom, ako absurdne znela polovica vecí, ktoré tam boli napísané a pozorne som skúmala každú jednu ilustráciu, ktorá tam bola. Najviac sa mi jednoznačne páčili tímy, ktoré som len preletela.
Na rozdiel od väčšiny milovníkov Harryho Pottera, ja som nikdy nebola až taká posadnutá Darmi smrti a Príbehom troch bratov. Kým všetci chceli čítať Rozprávky barda Beedla, ja som túžila po Metlobale. Potom prišiel film Fantastické zvery a chcela som Fantastické zvery. Takže si viete predstaviť, aká som bola prekvapená, keď sa mi Rozprávky páčili dokonca viac, než Metlobal.
Myslela som si, že sa budem nudiť, pretože, predsa len, sú to rozprávky pre deti, no vôbec to tak nebolo. Každá jedna rozprávka sa mi naozaj páčila, ale, samozrejme, Príbeh troch bratov najviac.
Po dočítaní som vedela, že ak budem mať deti, nebudem im čítať o žiadnej Popoluške či hlúpej Pocahontas, ale pustím sa rovno do Rozprávok Barda Beedla
Ani som nemala pocit, že čítam len nejaký dodatok k Harrymu Potterovi, skrátka to boli obyčajné rozprávky, ktoré však mali nádych absurdity. Každá sa dokonca snažila niečo povedať, čo vám po každom príbehu vysvetľoval Dumbledore.

Bolo to krásne zaspomínanie si na celú sériu Harry Potter, ktorú som okamžite dostala chuť čítať. Páčilo sa mi, ako reálne to celé vyzeralo, akoby to boli skutočné učebnice či rozprávky, ktoré sa nám muklom dostali do rúk. Nie len že tam bol predslov či kapitoly od Dumbledora, Rozprávky dokonca preložila Hermiona.
Už si len zoženiem Fantastické zvery a budem nanajvýš spokojná. Zatiaľ vám Metlobal a aj Rozprávky jednoznačne odporúčam, pretože ako správny potterhead si ich musíte prečítať. 
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie