pondelok 7. augusta 2017

RC: Kasie West - Frajer na záskok

Originálny názov: The Fill-In Boyfriend
Autor: Kasie West
Dátum vydania: sk 4/2017, eng 5/2015
Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán: 280
Hodnotenie GR: 3,92

Zábava 3,5/5
Láska 3/5
Priateľ 3/5
Plač 2/5

Anotácia: 
Keď Giu Montgomeryovú na parkovisku tesne pred vstupom na stužkovú opustí Bradley, musí konať. A rýchlo. Už niekoľko mesiacov o ňom totiž priateľom rozpráva a presne tento večer mal potvrdiť, že Bradley aj naozaj existuje. Opustená uvidí v jednom z áut chalana, ktorý čaká na sestru. Čo má robiť? Neváha a požiada ho, aby dve hodiny predstieral, že je Bradley. Problém však príde po tom, keď si uvedomí, že naňho nevie prestať myslieť. Podarí sa jej zmeniť frajera na záskok na skutočný vzťah bez toho, aby jej na to všetci prišli a ona tak prišla o všetkých priateľov?
 
O Kasie West som toho už mnoho počula. Každý ju ospevuje, pretože píše jednoduché, milé a oddychové knihy pre mladých. Ak mám byť úprimná, nikdy ma nelákalo prečítať si od nej niečo, pretože som mala pocit, že to bude na mňa príliš detské a budem len prekrúcať očami. Ale zrejme som sa mýlila.

Ak sa z niekoho vysmievame iba preto, aby sme my pôsobili inteligentne, dosiahneme presný opak.

Príbeh je v skutku jednoduchý a obohraný. Gia sa chystá na stužkovú a teší sa, že konečne predstaví svojho frajera kamarátom, keďže o ňom básnila už kto vie ako dlho, no nikto ho nikdy nevidel. Bradley skutočne existuje, no tesne pred plesom sa s Giou rozíde. Ako na zavolanie prichádza na pomoc tajomný chlapec, na ktorého Gia narazí na parkovisku. Presvedčí ho, aby predstieral, že je jej frajer Bradley, no vtedy ešte nevie, že na tajomného chlapca, ktorého skutočné meno ani nepozná, nebude vedieť prestať myslieť.
Toto je jedno z tých kliše, ktorým sa vyhýbam. Neviem prečo. Skrátka z nejakého dôvodu ma neláka čítať, ako hrdinovia predstierajú, že spolu chodia a popritom nič necítia, keď všetci vieme, že spolu skončia. Čakala som, že ma to nebude až tak baviť, ale kniha ma milo prekvapila.
Kasie píše jednoducho, ale pútavo. Ani neviem, ako sa to stalo, ale odrazu som bola v polovici knihy a prešla len chvíľa. Ak by som bola schopná venovať toľko času len knihe, tak by som to bola prečítala za jeden deň a na jedno posedenie. Fakt sa to čítalo rýchlo možno aj vďaka tomu, že je tam veľa dialógov a autorka sa nesústreďovala na nepodstatné somariny. Skrátka ma zaujímalo len to, ako sa bude meniť Giin vzťah s falošným Bradleym a presne na to sa Kasie zamerala.
S knihou som nemala veľa problémov, čo je fakt zaujímavé, pretože pri väčšine kníh pre mladých mi stále niečo vadí. Poznám mnoho takých, ktoré mi prídu byť až príliš detské a neviem sa cez to prehrýzť, no čo sa týka Frajera, bolo to úplne inak. Síce som niekedy prekrúcala očami na tom, ako melodramaticky sa všetci správali, no vždy som sa nad tým len zasmiala a viac som to neriešila.
Asi najviac mi vadilo to typické klišé, ktoré nájdete v každej romantickej knihe pre mladých, kde vždy musí byť nejaké dievča, ktoré je úhlavnou nepriateľkou hlavnej hrdinky a robí jej zle. Aj tu taká jedna bola a celkovo všetky Giine kamarátky boli také kravky, ktoré by som najprv preplieskala a potom vyhodila do koša.
Za veľké plus považujem hrdinku a jej rodinu. Veľmi sa mi páčilo, že to bola taká netypická rodina. Obyčajná, perfektná, ale zároveň hrozná. To, ako sa všetci vždy tvárili, že je všetko v pohode, aj keď nebolo. To, ako si nikdy nič nehovorili. To, ako neriešili žiadne problémy, pretože podľa nich žiadne problémy ani neboli. Fakt sa mi páčilo, že aj napriek tomu, aká to bola jednoduchá kniha, tak poskytovala také niečo hlbšie. Dokonca riešila naše nekonečné zízanie do mobilov.
Každý čitateľ to propagoval ako oddychovú knihu, no pre mňa zrejme žiadna kniha nie je oddychová, pretože som si ku koncu poplakala.
Čo sa týka postáv, tak Gia sa mi fakt páčilo a z tých troch kníh (a pol) čo som od Kasie prečítala, Gia sa mi asi páčila najviac. Bola samostatná, odvážna a kontrolou posadnutá. Teda aspoň chvíľu sa tak zdala. Skrátka sa mi páčila, aj keď mala mnohé chyby.
Náhradný Bradley bol zlatý milý, ale akosi mi neprirástol k srdcu. Mala som radšej jeho sestru a bola by to teda zaujímavá kniha, keby Gia skončila s jeho sestrou.

Ako dnes meriame sebahodnotu? Počtom lajkov a komentárov pod statusmi, počtom priateľov na sociálnych sieťach, počtom zdieľaní našich statusov? Vieme vôbec, čo si myslíme, kým svoje myšlienky nezverejníme na internete a ostatní nám nepovedia, či za niečo stoja?

Ale celkovo to bolo milé, nevinné a plné klamstiev. Fakt by som to skôr premenovala na niečo ako - Najväčšia klamárka na svete, pretože by sa to hodilo oveľa viac, než Frajer na záskok. A tiež to bolo vtipné, hlavne keď šlo o narážky na nejaké knihy, filmy či seriály. Fakt som sa zabávala na tom, keď hrdinka zhodnotila, čo za hrozné tričko s telefónnou búdkou má falošný Bradley na sebe.
Nebolo to lepšie než Stephanie Perkins či Morgan Matson, ale jednoznačne stojí za prečítanie aj táto kniha. Zabavíte sa, poprekrúcate očami a určite sa nebudete nudiť. Je to taká jednohubka, ktorú si prečítate pomedzi giganty od Sarah J. Maas.
Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Slovart.
Ak nemáte, čo robiť do konca leta, tak si knihu určite kúpte, nech sa nenudíte. Stačí kliknúť TU


2 komentáre:

  1. Akurát som aj ja písala recenziu a kniha ma milo prekvapilo, oveľa lepšie čítanie ako som dúfala :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. presne! ja som si myslela, ze ma to nebude velmi bavit, ze to bude na mna prilis detske, ale bolo to zlate a fakt ma to bavilo :)

      Odstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie