streda 25. októbra 2017

Shadow and Bone || fantasy v imperiálnom Rusku

Po tom, čo ma na začiatku roka dostala Vrania šestka a v máji odrovnalo Kráľovstvo podvodníkov som si nebola istá či sa chcem pustiť aj do série Grisha, ktorú autorka napísala ešte skôr. Videla som kopu zmiešaných recenzií, niektorí ju nenávideli, niektorí milovali a iní len dočítali a vrhli sa na niečo ďalšie, zaujímavejšie. Lenže tento rok Leigh odhalila, že chystá novú sériu, ktorej hlavnou postavou bude hrdina práve z trilógii Grisha, a tak som si ju teda objednala.

Nevedela som, čo čakať. Mám pocit, že som si ani nikdy neprečítala anotáciu, len som sa spoliehala na recenzie a na to, že som už čítala Vraniu šestku, a tak som toho o príbehu veľa nevedela. Kniha sa začína zhurta, keď sú vojaci vyslaní na prechod cez Shadow Fold. Práve tam mlada kartografička Alina zisťuje, že nie je až taká obyčajná a s tým sa začína jej púť objavovania svojich schopností. Odrazu z nej je totiž Grisha, jedna z ľudí, ktorí praktizujú tzv. Malú vedu. A všetci sú ňou unesení, najviac však tajomný Darkling, vodca Druhej armády v kráľovstve Ravka, ktorý túži využiť Alinine schopnosti na zničenie pásu temnoty, ktorý rozdelil krajinu na dve. 
Celkovo bol príbeh zaujímavý, aj keď tam boli prvky, ktoré mi prišli byť úplne hlúpe a otrepané. Je pravda, že príbeh o záchrane kráľovstva je všade a aj tá jedna vyvolená postava, no táto kniha sa trochu vymyká ostatným dnešným fantasy, nie len skvelým zvratom, ale aj tým, proti čomu vlastne všetci bojujú. Shadow Fold, teda pás temnoty, je niečo, čo som v žiadnej inej knihe ešte nevidela a veľmi sa mi páčil tento nápad.

Táto kniha sa vymyká normám, aj keď ide o svet, ktorý autorka vymyslela. Každé typické fantasy sa odohráva v stredovekej Európe, alebo teda to bola hlavná inšpirácia, no Leigh si vybrala niečo iné. Zamerala sa na imperiálne Rusko. Práve svet je to, čo sa mi páčilo najviac aj na Vranej šestke. Som úplne unesená vždy, keď pozriem na mapku a všetky tie názvy. Veľmi sa mi páči nápad rôznych kráľovstiev, jedno inšpirované Škandináviou, ďalšie Ruskom, ďalšie Holandskom, ďalšie východnou Áziou a tak ďalej. 
Nie len že autorka vymyslela skvelý svet, ale vsadila ho do času, ktorý často vo fantasy nevidíme, ak vôbec. Postavy totiž využívajú rôzne typy zbraní od pušiek cez revolvery až po automatické zbrane. Hlavne vo Vranej šestke je pekne vidno, aké rôzne nástroje už môžu postavy používať.


Poviem vám, nebol to dobrý nápad čítať Grishu po čítaní Vranej šestky. Tá je totiž tak úžasne napísaná a má také zaujímavé postavy, že Grisha sa s tým nedala ani porovnať. Nebolo to napísané hrozne, no neskutočne vidno, ako sa Leigh v písaní zlepšila, pretože tu na mňa kričala všetka nedokonalosť, ktorej sa autorka našťastie pri Vranej šestke zbavila. Opakovanie otrepaných fráz, nezaujímavé a nepodstatné konverzácie, rýchly priebeh všetkého, pomerne málo opisov.
Chýbali mi aj jej vtipné poznámky, ktorými Vrania šestka prekvitá a tú nebolo vôbec nič. Ani neviem či som sa vôbec na niečom zasmiala. Nenašla som si ani žiadnu peknú myšlienku, ktorú by som si označila.


Postavy boli tak trochu sklamanie. Na jednej strane ma naozaj zaujal Darkling, ale všetky ostatné boli nudné a vôbec ma nezaujímal ich osud.
Hlavná hrdinka Alina je jedna z tých, ktoré nahnevajú, ale inak vás tiež vôbec netrápi, čo robia a v pohode by ste uvítali, ak by náhodou zomreli. Vôbec by vám to nevadilo. Poriadne sa nebránila, len málokedy vyslovila niečo inteligentné a vždy sa nechávala zachraňovať alebo niekým zametať. Pomaly celú knihu sledujeme len to, ako sa snaží naučiť ovládať svoju schopnosť, narieka a sťažuje sa a taktiež opisuje aká je ona škaredá a ostatné Grishe sú nádherné. Vyzeralo to, akoby sa ju Leigh snažila vykresliť ako také obyčajne dievča len so schopnosťami, takže nebola veľmi pekná, väčšinu knihy svoju moc nevedela ovládať, hanbila sa a vtedy kedy mala konať, tak nekonala. 
Darkling ma zaujal od prvej strany, ale nadšenie z neho postupne odpadávalo vzhľadom na to, čo autorka popísala uprostred knihy. Darkling je vodca druhej armády, čo je Grisha armáda, je tajomný, temný a práve tú temnotu aj ovláda. Páčilo sa mi, aký bol spočiatku indiferentný a nebyť tých udalosti uprostred, tak ho milujem ešte stále.
Ostatné postavy zastupovali len tie typické klišé - krásna a vševediaca priateľka, najlepší kamarát od detstva, zlá dokonalá kráska, ktorá hrdinku nenávidí. Viem, že všetky tie postavy ľudia milujú, takže dúfam, že v ďalších dieloch budú vykreslené zaujímavejšie, pretože zatiaľ by mi nevadilo, keby náhodou zomreli.

Na knihe je jednoznačne najlepší svet, ktorý Leigh vytvorila. Je jedinečný a hlavne je na ňom najlepšie to, kde sa príbeh odohráva. Imperiálne Rusko je niečo, čo som ešte nečítala a veľmi sa teším, ako budú krajina a jej tradície opísané v ďalších dieloch.
Plusom je aj zaujímavý príbeh a celý nápad s Grishami a Malou vedou. Síce aj po troch knihách stále nemám poňatia, ako sa tie oddiely volajú a čo vlastne dokážu a kto patrí ku komu, no je to zaujímavá mágia, ktorú ste už určite všetci videli, ale je tak prerobená a upravená, že sa vám jednoznačne bude páčiť.
Kniha u mňa vyhráva, aj keď ide o obálku a celkovú grafiku. Síce v tomto vydaní sa z ňou nevyhrali tak, ako v niektorých iných, no aj napriek tomu vyzerá skvelo. Obálka, mapka a úvody kapitol.


Za najväčšie mínus považujem postavy a hlavne tú hlavnú. V niektorých situáciach sa správala fakt hlúpo a všetky lepiace papieriky, čo v knihe mám odkazujú len na strany, kde mi liezla na nervy. Zvyšok knihy bola úplne nezaujímavá tak, ako aj tie zvyšné postavy.Ďalším mínusom sú aj niektoré scény uprostred knihy, pri ktorých som musela prestať čítať a predýchať ich. Niečo sa o pár strán vysvetlilo, ale stále to na mne nezanechalo dobrý dojem.
Menším mínusom je aj to, aká je kniha krátka, a ako je rozostavaná. Mala som pocit, že to, ako sa hrdinka učí ovládať svoju schopnosť je nekonečná pasáž, pri ktorej Alina stále nedokázala urobiť nič a potom zo strany na stranu zrazu ovládala svoju moc, akoby chodila sedem rokov na Rokfort. Raz som mala pocit, že ide všetko rýchlo a potom sa niečo ťahalo ako sopeľ z nosa. Raz sa dokonca stalo, že sa odohrali nejaké udalosti a po pár stranách na nich hrdinka spomínala, akoby sa stali pred niekoľkými rokmi, pričom medzi udalosťou a súčasnosťou prebehli tak štyri scény. 
Taktiež považujem za mínus niektoré rozhovory, ktoré boli úplné prázdne, niekedy dokonca trvali len  nejaké tri riadky a to bolo všetko. V pohode mohli byť vynechané. Často sa rozprávali o ničom alebo to boli len také detské reči, ktoré ma vôbec nebavili.

Celkovo to nebola zlá kniha. Ak máte radi YA fantasy, tak je to kniha jednoznačne pre vás. Predstavuje konečne niečo nové skombinované s typickými a bežne používanými prvkami. Ak ste už čítali Vraniu šestku, môže sa vám zdať táto kniha byť menej zaujímavá a možno vás trochu sklame, no stále sa oplatí prečítať ju, takže vám ju určite odporúčam. Už len kvôli tej dokonalej obálke by ste si ju mali kúpiť a vystaviť niekde na poličke.
Originálny názov: Shadow and Bone
Autor: Leigh Bardugo
Séria: Grisha trilogy 
Diel v sérii: prvý
Dátum vydania: 6/2012
Vydavateľstvo: Indigo
Počet strán: 308
Hodnotenie GR: 4,05

Zábava 2/5
Láska 3,5/5
Priateľ 3,5/5
Plač 0/5

Anotácia: 
The Shadow Fold, a swathe of impenetrable darkness, crawling with monsters that feast on human flesh, is slowly destroying the once-great nation of Ravka.
Alina, a pale, lonely orphan, discovers a unique power that thrusts her into the lavish world of the kingdom's magical elite - the Grisha. Could she be the key to unravelling the dark fabric of the Shadow Fold and setting Ravka free?
The Darkling, a creature of seductive charm and terrifying power, leader of the Grisha. If Alina is to fulfil her destiny, she must discover how to unlock her gift and face up to her dangerous attraction to him.
But what of Mal, Alina's childhood best friend? As Alina contemplates her dazzling new future, why can't she ever quite forget him? (goodreads)
 

Ďalej čítaj aj6 komentárov:

 1. Hej, můžu mít dotaz? Když si první četla Six of Crows, máš pocit, že bys měla vyspoilerovanou Grishu? V Čechách kolem toho byl takový menší rozruch, že Vrány spoilerují Grishu. Jelikož jsem to sama četla v tom pořadí, jak to vycházelo, tak si to nemyslím, ale říkám si, jak to vnímáš ty, když to čteš obráceně? :)
  Jinak tedy máme na knihu hodně stejný názor. Když jsem po Grishe četla SoC, byla jsem neskutečně ohromená tím, jak moc se ve psaní Leigh posunula. A vlastně se tomu pořád dost divím. :D
  Pár zajímavějších postav je v pokračování. A díky Nikolaiovi tam přibude i ten humor. :)
  Já osobně mám nejradši asi ten druhý díl, tak jsem zvědavá, co na další díly řekneš ty. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. no ja ked som citala crooked kingdom tak som mala pocit ze je tam vela tych spojlerov. nie na samotny pribeh, ale na take tie veci, ze co sa stane s postavami, co su to za postavy a tak. napr Nikolai a jeho identita sú v Siege and Storm dosť tajné niekolko kapitol, ale kedze som citala CK, tak som vedela, že je to on.
   Hej už som začala čítať Siege and Storm a úplne milujem Nikolaia <3

   Odstrániť
 2. Knížka mě láká strašně prostředím... YA běžně nečtu, ale tímhle by mě mohla zaujmout... :) Možná Grišu zkusím... :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ak nie Grišu tak Vraniu šestku na 100% musíš vyskúšať :)

   Odstrániť
 3. Ľúbia sa mi tvoje recenzie v "novom šate"! A myslím, že si túto sériu doprajem od Ježiška :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. dakujeeem :) som rada, že sa páčia :) a pytaj pytaj, už fakt len preto, aké sú tie obálky dokonalé <3

   Odstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie