utorok 30. januára 2018

Ako blogovať o knihách

Ahojte! Tak tento článok som už plánovala veľmi dlho. Raz dávno som ho dokonca začala aj písať, no nakoniec som ho vymazala, pretože som nemala pocit, že už som dostatočne skúsená na to, aby som vám povedala, ako to funguje a čo robiť. Ale teraz som tu a píšem vám to.

Založte si blog. To je celkom logické. Ja odporúčam Blogger alebo aj Wordpress je celkom populárny. Na obe si nájdete na internete šablóny, aby vyzeral váš blog čo najlepšie, alebo ak ste skúsený vo Photoshope, pokojne si urobte dizajn aj vy. Čím originálnejší dizajn, tým lepšie. Mňa napríklad hneď zaujmú blogy, ktoré vyzerajú profesionálne a inak. Aj keď najnovšie je trend mať biely blog, stále vám odporúčam niečo originálnejšie, pretože tak na váš blog nik nezabudne. Hneď budú vedieť, že ste to vy.

Teraz budem dosť hnusná, ale je dosť známych blogov, ktoré pridávajú dookola tie isté články, ktoré ani neotváram, lebo mi neponúkajú nič nové. Ide o články v rubrikách wrap-up, chvástačka, či aj recenzia. Nechcem byť zlá, veď recenzie píšeme všetci, no mám pocit, že väčšina blogerov len čosi napíše a nerozmýšľa nad tým, že to musí mať nejakú čitateľnosť a tá kniha aj predajnosť. Napríklad ja som si všimla, že recenzie sú moje najmenej čítané články, tak som ich upravila, aby sa čítali ľahšie, kde by nebola len kopa textu, ktorá sa nikomu nechce čítať. Čo sa týka ostatných článkov, aspoň ja sa neustále snažím vymyslieť niečo nové, čo tu ešte nebolo a mohlo vás zaujať. Inšpirujem sa zahraničnými blogmi, ale hlavne booktubom. Nehovorím, že iní blogeri takí nie sú, napríklad Sima má pripravené vždy niečo zaujímavé, Maggie a Barbora neustále robia nejaké projekty, kde vám predstavujú nové knihy, Adi má skvelé fotočlánky (práve som prešla celú svoju nástenku blogov, ktoré sledujem v snahe nájsť ešte niečo originálne a ÚPLNE VŠETKO boli recenzie). Každopádne si myslím, že ak chcete mať úspešný blog, ktorý číta viac ľudí, tak začnite vymýšľať niečo originálne (koľkokrát sa toto slovo ešte objaví v článku?), čo nikto nemá, alebo kontroverzné, pretože práve tieto články majú u mňa najviac videní (populárne knihy, ktoré som nečítala; najviac nenávidené knihy a pod.). Hlavne nerobte články do rubriky unboxing, keď rozbaľujete jednu knihu. Po prvé, nikoho to nezaujíma a po druhé, kým ta kniha nie je zo zlata, nie je na nej nič, prečo obetovať celý jeden článok, nemáte o čom ani písať. Inak ak nafotíte nejakú obrovskú škatuľu plnú kníh alebo nejaký knižný box, tak prečo nie, ukážte nám, čo by sme si mali hneď a zaraz kúpiť!

Ako som už napísala, recenzie boli, aspoň u mňa, najmenej čítané články. A presne aj viem prečo. Bola to len kopa textu, ktorá bola strašidelná (prečo neexistuje preklad na intimidating?). Ani mne by sa nechcelo toľko čítať, veď to si už radšej pozriem nejakú video-recenziu. Tak som sa rozhodla recenzie trochu upraviť. Rozdelila som text do niekoľkých kategórií a tým sa jednotlivo venujem. Takže ak človek len chce vedieť moje celkové hodnotenie, môže si prečítať len to. Ak chce vedieť aké sú postavy, môže rovno preskočiť tam, atď. 
Hlavne si dajte záležať na gramatike ak chcete mať čítanosť a zároveň žiadať o spoluprácu. Vždy si kontrolujte gramatiku, lebo nykto nechce vydieť takéto veti ktoré mu len vibyjú očy. Okrem toho, tiež zase nech tie recenzie nemajú tri vety, lebo potom to nie je recenzia. Ako už bude vyzerať, to je len na vás. Niekto pridáva aj anotáciu, obálku a iné špecifikácie, niekto to len tak niekde spomenie. Niekto pridáva obrázky knihy, niekto fan-arty, niekto hocijaké obrázky, ktoré by sa hodili, a iní zase nepridávajú nič. Môžete dávať hviezdičkové hodnotenie, diamantové, mačkové, oknové, percentuálne, skrátka hocičo, ale tiež nemusíte dávať žiadne.
A ak stále ani neviete ako začať, tak vám poviem, ako to robím ja. Najprv stále napíšem, ako som sa dostala ku knihe a prečo som si ju chcela prečítať. Keďže ja nikdy nečítam anotácie, ktoré sú pri recenziách, zhrňujem obsah knihy práve v recenzii, potom sa venujem písaniu autorky, celkovému prostrediu a svetu, ktorý vytvorila. Nezabudnem spomenúť aj postavy, ako sa mi páčili a celkovo, ako autorka vystihla ich povahy a nejaký rast. Najnovšie píšem už aj o plusoch a mínusoch, čo sa mi páčilo a čo nepáčilo. A nakoniec mám celkové hodnotenie a či knihu odporúčam. Recenzie sú vždy len subjektívne názory, presne tak to aj píšem, čo sa mne páčilo a čo nie, ale zároveň sa snažím dať aj čosi objektívnejšie, kde zhrniem, prečo by sa to mohlo páčiť iným, aj keď mne nie, alebo prečo chápem, prečo to má niekto rád. Aj keď objavíte niečo, čo sa vám nepáčilo, vždy sa snažte nájsť niečo, čo na knihe bolo dobré, pretože pre niečo tá kniha vyšla a ľudia ju čítajú (ak to teda nie je úplná katastrofa).

Niekto si vytvorí blog len pre spoluprácu, chápem, aj takí sa nájdu. Ale ak ste tá druhá skupina, v ktorej blogujete, lebo vás to baví, tak počkajte. Najprv si blog upravte, spíšte nejaké články, nech tam aj niečo máte, zistite, ako najlepšie písať recenzie, čo sa ľuďom páči a čo nie, a až potom píšte vydavateľstvám a kníhkupectvám. Ja viem, že existujú aj také kníhkupectvá, ktorým stačí, že napíšete a už vás berú, no hovorím, ak vás blogovanie baví a chcete byť v tom najlepší, tak si aj dajte záležať. Ani neviete aký je to úžasný pocit, keď vás vydavateľstvo vyberie preto, lebo sa im páči vaša recenzia. Ten pocit som mala, keď si ma Slovart vybral a tešila som sa ako ešte nikdy. 

Toľko ľudí sa ma už toto pýtalo, ale chápem to. Ja som mala tú istú otázku, keď som začala. Nevedela som, čo mám napísať do mailu, a keďže nenávidím písať maily, cítila som sa strašne hlúpo, keď som tak mala urobiť. Najprv som gúglila tak... dni, kým som našla jeden veľmi nápomocný článok, ktorý ani neviem, na akom blogu bol (takže ak sa niekto nájde, kto vie, o čom rozprávam, kričte a hláste sa). No bol to článok presne o tom, ako začať spolupracovať s vydavateľstvami a kníhkupectvami, aký mail im napísať. V podstate tam stálo len to, aby ste do predmetu napísali, že žiadate o spoluprácu a spomenuli to aj v úvodnej vete. Píšte na mail kde je niečo ako info@spoločnosť.sk, a do prvej vety uveďte, že neviete či píšete správnej osobe, oni vás snáď už presmerujú tomu, kto sa tomu venuje (presne to stálo v tom článku). Nezabudnite byť zdvorilý, pekne pozdraviť, uviesť kto ste, koľko máte rokov, čo robíte, aký máte blog a podobne. 
Avšak nie všetky vydavateľstvá to robia takto. Napríklad Slovart si robí nábor a vyberá blogerov z poslaných recenzií. 
A ako to potom funguje? Opäť, všade inak. Slovart mi posielal zoznam YA kníh, ktoré im vyšli, niekedy mali aj špeciálne výtlačok, ktorý ste si mohli prečítať ešte pred vydaním (čo je v USA celkom bežné, že dostávajú práve také výtlačky). Ikar posiela na konci mesiaca celý zoznam kníh, ktoré vydávajú ten ďalší mesiac, z čoho si musíte vybrať čo najskôr (maximálne dve knihy), pretože kto príde prvý, ten skôr berie. Ipark a PreŠkoly to majú zase tak, že im napíšem hocijakú knihu do istej sumy akú chcem a oni mi ju pošlú. Zatiaľ najlepšia spolupráca bola so Slovartom, pretože tí si uvedomovali knižný trh, boli aktívny na Instagrame, posielali tie predpredajné výtlačky a poskytovali aj knihy do súťaží. 

Založte si všetko, čo len môžete, kde by ste svoj blog propagovali. Podľa mňa je najlepší Instagram, pretože práve tam môžem s ľuďmi najviac komunikovať pomocou príbehov, dávať im vedieť, že vyšiel nový článok a nechať ich vyberať, čo ďalšie si chcú prečítať (presne preto píšem tento článok :D). Určite nesmie chýbať aj FB stránka, no mali by ste byť na nej aktívny (nie ako ja). Čiže nie len dávať ľuďom vedieť, že máte nový článok (ako ja), ale aj pridávať nejaké novinky z knižného sveta, komunikovať s čitateľmi a podobne. 

Povedzte ľuďom o sebe. Aspoň ja mám rada, keď blogerov poznám a častejšie čítam ich blogy než tých, kde neviem, kto to je. Ukážte svoju tvár, prezraďte, čo robíte (študujete? pracujete?), čo vás baví a komunikujte s ostatnými blogermi a aj čitateľmi (nie ako ja). Choďte na knižné zrazy (nie ako ja), píšte si s ostatnými blogermi (nie ako ja) a skrátka ich spoznajte. Môžete potom spolu vytvárať rôzne výzvy, projekty a podobne.

Bola som aspoň trochu nápomocná? Čo by ste ešte radi vedeli? Máte ešte nejaké otázky?


8 komentárov:

 1. Pro mě jsou rozhodně recenze nejstěžejnější část knižních blogů, jak těch cizích, tak toho mého. :-) Jsem tedy zatím spíš knižňoblogerský začátečník, ale mám v plánu i jiné věci než recenze, ale dost nápadů se tedy kolem recenzí motá. :-D Jenom by šlo o "tak trochu jiné recenze" :-D Se čteností recenzí jsem díky Bohu spokojená, ale jak zmiňuji níže - jsem začátečník, takže moje spokojenost s přečteními bude spojená s jinými čísly, než u Tebe :-D
  Se vzhledem blogů ovšem souhlasím určitě. :-) Rozhodně nejzajímavější část pro mě byla ta o spoluprácích. :-) Jestli někdy nějakou získám, bude to pro mě čest, ale to zatím ještě nechávám do budoucnosti. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. všetky iné recenzie sú super recenzie :D ja mám veľmi rada, keď sú nejako zaujímavo písané recenzie, preto si ich aj prečítam, aj keď ich málokedy čítam :D
   Hej aj som si myslela, že práve tá časť o spoluprácach zaujíma ľudí najviac, lebo keď ja som zistila, že také niečo existuje, tak som chcela vedieť o tom čosi viac a akosi nikto o tom nepísal, akoby to bolo nejakú taboo :D

   Odstrániť
  2. O spoluprácích hledám co nejvíc informací, protože bych to ráda do budoucna zkusila. :-D
   Co se těch recenzí týče, nápad by byl, takový, jaký jsem neviděla ještě nikde, jen se k němu dokopat je dosti náročné :-D :-D

   Odstrániť
  3. keď sa k tomu dokopeš, tak krič, aby som si to mohla prečítať :D

   Odstrániť
 2. Osobně bych byla celá paf, kdyby se objevil knižní bloger, který by se věnoval knížkám pro opravdu náročné čtenáře. O young adult, fantasy, přinejlepším severských detektivkách píše každý druhý, ale jak je nějaká knížka výjimečná, buď se o ní nepíše, nebo si bloger stěžuje, že je psaná "nějak jako divně" nebo "na mě moc nespisovně". :D Musím ale přiznat, že u tebe jsem poprvé, takže třeba tu najdu i to, co hledám. :)
  Mimochodem, zdá se mi, že ti font úplně nebaští diakritiku, je to možné?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. hej no, tiež nepoznám takého blogera :) jedine Kika - http://our-universe-of-books.blogspot.sk čítať Absynthovky a recenzuje :) A áno, ten font nepozná slovenskú diakritiku, ale je to v šablóne, takže buď zmením šablónu alebo to nechám tak :D

   Odstrániť
 3. Celkom zaujímavý článok, verím, že sa na mňa pár tipov aj nalepí, najmä čo sa týka recenzií.
  Určite by som rada došla aj do stavu, že budem spolupracovať s vydavateľmi, taký Slovart by bol naozaj sen... Myslím, že na to je ešte ale čas, keďže sme s Bay blog spustili len v januári a vlastne sa ešte snažíme nájsť si to svoje miesto v blogovom svete.

  http://book--hoarders.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :) snáď som nejako pomohla :D ako to záleží len na vás či už si veríte natoľko, aby ste napísali, alebo radšej počkáte :D snáĎ si to miesto nájdete :D

   Odstrániť

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie