streda 7. februára 2018

Minirecenzie na druhú || chick-lit vtipné romantiky

Keďže som lenivé prasco, zakladám novú rubriku. Totiž, akosi sa mi nechce písať recenzie hneď po dočítaní, a tak si po mesiaci spomeniem, že som nenapísala tú recenziu, no už si ani nepamätám, čo sa stalo a čo sa mi páčilo/nepáčilo. Tak vám prinášam minirecenzie. Ak sledujete Luu, tak ona má takú super rubriku, v ktorej recenzuje 4 knihy na danú tému. Keďže som lenivec, čo už som spomínala, a nečítam tak veľa, tak u mňa to budú dve minirecenzie, v ktorých v podstate zhodnotím, ktorú z tých dvoch kníh sa oplatí prečítať viac. 

Ak očakávate, že pôjde o ďalší mimoriadne erotický počin z pera autorského dua, tak sa mýlite. Prekvapujúco ide o milý príbeh, v ktorom sledujeme Holland, ktorá niekoľkokrát do týždňa chodí pozorovať krásneho mladíka, ako hraje na gitare v metre. A práve on jej napadne ako prvý, keď sa uvoľní miesto hlavného hudobníka v muzikály jej uja. No má to jeden háčik. Calvin je Ír a jeho študentské víza už dávno vypršali.
Ako som vravela, je to niečo úplne iné, než autorky bežne píšu, ale zároveň je v tom stále cítiť ich. Neskutočne som sa nasmiala, zamilovala som si obe postavy a páčilo sa mi, že to nebol taký ťažký a hlboký príbeh, čiže ako také oddychové čítanie to jednoznačne poslúži. Postavy boli skvelo domyslené a šli viac do hĺbky, než som si myslela, keďže napríklad Holland túžila byť spisovateľkou, no odkedy skončila školu, nemala poriadnu prácu a finančne jej pomáhali ujovia.
Na druhú stranu som mala problém s tým, že hrdinka bola dosť taká vedľajšia postava, kým Calvin bol tá hviezda a hoc sa to v knihe aj naozaj spomína a zrejme to bol aj zámer autoriek, vadilo mi vidieť, ako je on stredobodom pozornosti, kým ona bola dosť nezaujímavá. 
Hlavný ťahač knihy je práve písanie autoriek, pretože sa každou ďalšou knihou skutočne zlepšujú. Ak túžite po nejakej riadnej erotike, tak toto nie je nič pre vás, pretože je sexu skutočne málo a ak aj je, tak v mnohých prípadoch bol tak opísaný, že som mala pocit, že čítam knihu pre mládež, pretože som netušila či vôbec niečo urobili, alebo nie. 
Inak sa ju jednoznačne oplatí prečítať či už ste fanúšikmi autoriek, alebo nie. Je to veľmi milá oddychovka, ktorá vás rozveselí a som si istá, že aspoň pri jednej scéne sa nebudete vedieť prestať smiať ako ja, keď som práve sedela v kupé s cudzími ľuďmi vo vlaku a z očí mi až tiekli slzy. 
4,5/5*

Táto kniha už stihla vyjsť nie len v Čechách, ale aj u nás (pod názvom Hra na lásku a nenávisť vo vydavateľstve Ikar), takže
verím, že nejeden z vás už o nej počul. Hlavná hrdinka, Lucy nenávidi Joshuu, jej kolegu a úhlavného nepriateľa. Lucy a Joshua sú asistentmi dvoch riaditeľov vydavateľstva, ktorá vzniklo zlúčením dvoch spoločností. Ich rivalita sa však dostane na inú úroveň, keď sa ohlási nová pozícia, o ktorú sa rozhodnú bojovať obaja a ak by ju jeden získal, znamenalo by to, že bude šéfovať tomu druhému.
Toto bolo tak nesmierne zlaté, že som sa 90% knihy usmievala ako mesiačik na hnoji. Len si predstavte, ako bicyklujem cez mesto, počúvam audioknihu a usmievam sa od ucha k uchu. Nebolo to ani tým, že tam bola kopa nejakých vtipných hlášok, ale skôr to bolo také milé, že som sa jednoducho nevedela prestať usmievať. 
Najviac sa mi však páčilo to, že sa hrdinovia rozprávali. Bola (a stále som) už presýtená tými romantikami, kde si to hneď rozdajú a potom ďalej len sexujú, rozprávajú si, akí sú dokonalí a nádherní, a len okrajovo sa spomenie "a potom sme sa rozprávali". Tu sa naozaj rozprávali a bolo to skvelé. Nenudilo ma to a vyvolalo to dojem, že sa ich vzťah skutočne prehlbuje, spoznávajú sa a verila som tomu, že sa do seba zamilovali. Skvelé bolo aj to, že autorka brala Joshuu za reálneho muža s pocitmi, ktorému sa nepáčilo, že ho veľa žien považovalo len za sexy telo. 
Aj táto kniha je plná zlatých momentov, no má viac hlbších motívov, ktoré sa týkajú hlavne Joshuu, avšak stále to je ľahké oddychové čítanie, ktoré vás rozveselí a nerozplače. Jediným mínusom celej knihy bol len ten koniec, ktorý vyriešil veci za jednu kapitolu. Úplne celý príbeh, všetky problémy sa vyriešili tou jednou kapitolou a práve to mi tak trochu skreslilo pohľad na zvyšok knihy. Každopádne sa to oplatí prečítať.
A tak trochu sa priznám, že sa mi toto páčilo viac ako Roomies. Tiež sa chystám od autorky prečítať úplne všetko, čo jej vyjde, lebo píše dokonalo.
4,5/5*


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Citát

“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
― George R.R. Martin


Ocenenie

Ocenenie